توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نماز صبح اهل سنت چند رکعت است

  1 بازدید

  نماز صبح اهل سنت چند رکعت است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  تفاوت بین نماز شیعه و سنی در چیست؟

  تفاوت بین نماز شیعه و سنی در چیست؟

  از نظر شیعه واجب است در دو رکعت اول نماز های یومیه سوره فاتحه خوانده شود

  تفاوت نماز اهل سنت با نماز اهل تشیع 
  مذاهب اسلامی در ارکان و اصول با هم مشتر ک اند به این معنی که همه آن ها در توحید، نبوت و اعتقاد به قرآن اتفاق نظر دارند. در اصل نماز نیز، همه پیروان آیین اسلام به 5 نوبت بودن آن و تعداد رکعت های نماز هم عقیده اند اما در عمل و اجرا کمی با هم متفاوت هستند که در زیر به برخی موارد اشاره می شود.


  1. اذان و اقامه
  از نظر اهل‌سنت، اذان گفتن برای نماز صبح، پیش از رسیدن وقت آن، یعنی پیش از طلوع‌فجر مستحب است، و لذا آنان پیش از طلوع‌فجر اذان می‌گویند که در حقیقت اعلام وقت نافله است تا مردم برای خواندن نماز صبح آماده شوند و پیش از آن، نمازهای نافله را بخوانند. و چون وقت نماز صبح می‌رسد یکبار دیگر اذان می‌گویند و این اذان برای اعلام داخل شدن وقت نماز صبح است و پس از آن اقامه می‌گویند. بنابراین برای نماز صبح دوبار اذان و یک‌بار اقامه گفته می‌شود.

  از نظر فقهای شیعه اذان باید پس از داخل شدن وقت گفته شود. اهل‌سنت جمله حی‌علی خیرالعمل را در اذان صبح نمی‌گویند. در برخی از کتاب‌های آنان آمده است که در زمان پیامبراسلام (ص) و زمان خلیفه اول، این جمله در اذان گفته می‌شد و خلیفه دوم از آن نهی کرد و دستور داد در اذان صبح به جای این جمله دوبار بگویند: الصلوه خیر من النوم. شیعه عبارت اَشْهَدُ اَنَّ عَلیً وَلِیُ الله را جزء اذان نمی داند ولی گفتن آنرا جایز می داند ولی اهل سنت آوردن این عبارت را بدعت می شمارند.


  2- خواندن بسم الله در اول هر سوره
  اهل‌سنت درباره خواندن بسم‌الله در نماز، دیدگاه متفاوتی با شیعه دارند؛ از نظر شیعه، بسم‌الله جزئی از سوره است و باید خوانده شود و خواندن سوره های قرآن بدون بسم الله در نماز سبب بطلان نماز است و ترک آن در نماز جایز نیست. و مستحب است که حتی در نمازهایی که آهسته خوانده شود، بسم‌الله در نماز بلند خوانده شود و این یکی از شعائر شیعه است.


  اما از نظر اهل سنت:
  ولی بسیاری از اهل‌سنت، بسم‌الله را جزء سوره نمی‌دانند، حنفی‌ها و حنبلی‌ها در عین حال که آن را جزء سوره نمی‌دانند ومی گویند خواندن بسم الله در اول سوره در نماز واجب نیست و ترک آن جایز است. اما در عین حال خواندن آن را در آغاز حمد و سوره مستحب می‌دانند؛ ولی به نظر آنها اگرچه نماز جهری باشد مانند نمازهای مغرب و عشاء باید بسم‌الله آهسته خوانده شود.
  از نظر مذهب حنفی، حنبلی و مالکی: بسم الله در هر سوره ، جزء سوره نمی باشد . اما از نظر شافعی بسم الله جزء هر سوره است و ترک آن در نماز جایز نیست.


  3- قرائت سوره فاتحه در دو رکعت اول نمازهای یومیه:
  از نظر شیعه واجب است در دو رکعت اول نماز های یومیه سوره فاتحه خوانده شود. اگر سوره دیگری از قرآن به جای آن خوانده شود، صحیح نیست و نماز باطل است. در دو رکعت سوم و چهارم، نماز گزار می تواند تسبیحات اربعه بخواند و می تواند به جای آن سوره حمد یعنی فاتحه را بخواند.


  اما از نظر اهل سنت: بنابر مذهب حنفی، خواندن سوره فاتحه در دو رکعت اول نماز به طور معین لازم نیست، بلکه اگر سوره دیگری به جای فاتحه خوانده شود ،نماز صحیح است.
  اما نظر شافعی و مالکی و حنبلی آن است که خواندن سوره فاتحه در تمام رکعت های نماز واجب است، بدون فرق بین دو رکعت اول یا رکعت های سوم وچهارم نماز. هم چنین فرق بین نماز واجب و مستحب نمی باشد. در تمام نماز ها و در تمام رکعت ها خواندن حمد به نظر این سه مذهب واجب است.


  4- خواندن سوره بعد از فاتحه:
  از نظر شیعه خواندن سوره در رکعت اول و دوم نماز بعد از خواندن سوره حمد (فاتحه) واجب است و باید یک سوره کامل خوانده شود.


  از نظر اهل سنت:
  به نظر حنبلی در دو رکعت اول نماز فقط خواندن یک سوره کفایت می کند، هر سوره که باشد، بلکه هر مقداری که ازآیات قران خوانده شود، کفایت می کند؛ اگر کسی حمد را هم بخواند، خواندن سوره بعد از حمد واجب نیست. اما به نظر سه مذهب دیگر، خواندن یک سوره در دو رکعت اول نماز بعد از خواندن سوره فاتحه، مستحب است، نه واجب.


  5- جهر و اخفات در نماز:
  از نظر شیعه واجب است قرائت حمد و سوره در نماز صبح و مغرب و عشا بلند خوانده شود. در نماز ظهر و عصر واجب است آهسته خوانده شود.


  اما از نظر اهل سنت:
  به نظر حنفی: جهر و اخفات در نماز واجب نیست، بلکه مستحب هم نیست و نماز گزار مخیر است که قرائت را بلند بخواند یا آهسته.
  اما شافعی مطابق با مذهب شیعه در مسئله جهر و اخفات فتوا دارد.
  از نظر مالکی و حنبلی، جهر در نماز صبح و مغرب و عشا مستحب است.

   از نظر شیعه گفتن آمین در نماز حرام است و نماز باطل است


  6- تکتف: دست گذاشتن روی هم در نماز
  از نظر شیعه گذاشتن دست روی هم در نماز باطل است.


  اما از نظر مذاهب اهل سنت:
  قرار دادن دست راست بر روی دست چپ در نماز (دست بسته نماز خواندن) از اموری است که استحباب آن بین فقهای سه مذهب از مذاهب چهارگانة اهل سنّت مشهور است:
   
  حنفی‌ها می‌گویند:روی هم گذاشتن دست‌ها در نماز، سنّت است وواجب نیست، و برای مرد بهتر است که کف دست راستش را بر پشت دست چپ، زیر ناف قرار دهد، و زن دست‌ها را بر سینه‌اش بگذارد.


  شافعی‌ها می‌گویند: گذاشتن دست روی یکدیگر، در نماز، برای مرد و زن سنّت است و بهتر است که کف دست راست را بر پشت دست چپ زیر سینه و بالای ناف به سمت چپ قرار دهد.


  حنبلی‌ها می‌گویند: گذاشتن دست‌ها روی هم، سنّت است و بهتر است که کف دست راست را بر پشت دست چپ نهاده، زیر ناف قرار دهند.


  فرقه مالکیّه بر خلاف سه مذهب فوق می‌گویند: آویختنِ دست‌ها در نمازهای واجب، مستحب است.


  7- گفتن آمین در نماز:
  از نظر شیعه گفتن آمین در نماز حرام است و نماز باطل است.
  اما از نظر چهار مذهب اهل سنت مستحب است.


  8- خواندن قنوت:
  به نظر شیعه در تمام نماز های یومیه خواندن قنوت مستحب است.


  اما به نظر مذاهب اهل سنت:
  به نظر حنفی ها و حنابله: در غیر نماز وتر در نمازهای دیگر قنوت ندارد.
  به نظر شافعی و مالکی: خواندن قنوت فقط در نماز صبح مستحب است.


  9- برگرداندن صورت به چپ و راست در حال خواندن سلام
  شافعی‌ها و حنفی‌ها و حنبلی‌ها عقیده دارند که مستحب است نمازگزار در حال خواندن سلام نماز، در سلام اول صورت خود را به طرف راست و در سلام دوم به طرف چپ برگرداند، آن هم به اندازه‌ای که از پشت‌سر صورت او دیده شود. مالکی‌ها نیز این کار را مستحب می‌دانند، ولی آن را به سلام آخر اختصاص داده‌اند. از نظر شیعه نمازگزار هنگام سلام نماز نباید صورتش از قبله منحرف شود.


  10- عبور از مقابل نمازگزار.
  از نظر اهل‌سنت عبور کردن از مقابل نمازگزار حرام است، حتی در بعضی از کتاب‌های حدیثی آنان آمده است که نمازگزار باید مانع عبور عابر از مقابل خود باشد، اگرچه این کار به درگیری بکشد و کسی که از مقابل نمازگزار عبور می‌کند شیطان است. به همین جهت وقتی در مکه یا مدینه از مقابل کسی که نماز می‌گذارد، عبور کنید، با اعتراض شدید او و دیگران روبرو می‌شوید و حتی ممکن است برای این کار خشونت هم نشان بدهند.

  بنابراین زائران ایرانی باید از پیش، به این مسئله توجه داشته باشند. از نظر شیعه عبور از مقابل نمازگزار حرام نیست ولی مستحب است که نمازگزار حایلی مانند عصا یا تسبیح یا چوب یا ریسمان قرار دهد تا میان او و کسانی که از مقابل او عبور می‌کنند قرار گیرد و این از باب احترام به نماز و رمز انقطاع از مردم به سوی خداست.

  11-محل سجده
  از نظر شیعه، سجده باید بر زمین (خاک و سنگ) و چیزهای غیر خوراکی که از زمین می‎روید باشد و سجده بر خاک از همه بهتر است. ولی اهل سنّت در مورد محلّ سجده توسعه بیشتری قایل هستند و سجده بر فرش، سجاده و... را نیز جایز می‎دانند.
  12- شیعیان و اهل سنت در مقدار خم شدن در هنگام رکوع متفق القولند؛ جز حنفی‎ها که خم نمودن سر را کافی می‎دانند.


  ارکان نماز:
  13- ارکان نماز را اهل سنّت چهار تا می‎دانند (قیام و رکوع، سجود و قرائت) و بعضی از آنها نیّت را اضافه نموده‎اند ولی شیعیان ارکان نماز را پنج تا می‎دانند (نیّت، تکبیرة الاحرام، قیام، رکوع، سجود)

  14- وقت نماز
  اهل سنّت می‎گویند نمازهای پنجگانه باید در پنج وقت (ظهر، عصر، مغرب، عشاء، صبح) خوانده شود ولی از نظر شیعه در پنج وقت خواندن افضل و مستحب است.


  15- درباره صلوات عبارت آل محمد را اهل سنت از صلوات حذف می کنند و در تشهد که صلوات آن واجب است این عبارت را نمی گویند و نماز ناقص می خوانند.

  معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
  1. رساله علمیة امام خمینی، بخش واجبات نماز.
  . 2محمد جواد مغنیه، الفقه علی المذاهب الخمسه، ص108-111،1402 قمری.
  3. الفقه علی مذاهب الاربعة حزیری، ج 1، ص 312.
  4.معالم مدرستین علامه عسکری.

  گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

  منابع:
  vahabiat.porsemani.ir

  yjc.ir

  shia-news.com

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش خواندن نماز صبح

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  آموزش خواندن نماز صبح

  با سلام به دوستان عزیز میخواهم در این آموزش خواندن نماز صبح را به طوری کامل تصویری و فیلم آموزش بدهم امیدوارم بهره کامل ببرید

  فیلم های زیر را تماشا کنید

  در صورتی که آموزش های نماز ظهر، عصر، شام، عشاء، را تماشا نکردین میتوانید از لینک زیر ببینید

  فیلم آموزش نماز ظهر برای تماشا ( کلیک ) کنید

  فیلم آموزش نماز عصر برای تماشا ( کلیک ) کنید

  فیلم آموزش نماز مغرب برای تماشا ( کلیک ) کنید

  فیلم آموزش نماز عشاء برای تماشا ( کلیک ) کنید

  آموزش خواندن دو رکعت سنت نماز صبح

  آموزش خواندن دو رکعت فرض نماز صبح

  التماس دعا

   اگر این آموزش ها را مفید می دانید نظر خود را در قسمت پاین همین صفحه بنویسید   →

  درصورت که اینترنت شما ضیف بود میتوانید آموزش کامل خواندن نماز صبح را به صورت تصویری ببینید

  قبل از شروع به نماز باید وضو گرفت شود پس از گرفت وضو شروع به نماز می کنیم

   ( اول ) رو به قبله می ایستیم طبق تصویر زیر و بعد نیت می کنیم 

  نیت کردم می خوانم دو رکعت سنت نماز صبح وقت که وقت است روی آوردم به قبله

  قبله ی من به جهت خانه کعبه خالص الله تعلا الله اکبر می گویم دست ها را تا نرمی گوش بالا می بریم طبق تصویر زیر

  و بعد دست راست را روی دست چپ می گذاریم طبق تصویر زیر

   ( اول خواندن این « سُبّحٰانَکَ اللّٰهُمَّ وَبحَمّدکَ وَتَبَارَکَ اسّمُکَ وَتَعَالیٰ جَدُّکَ وَلاٰاِلٰهَ غَیّرُکَ »)

  ( و بعد خواندن این « اَعُوّذُ باللهِ مِنَ الّشَّیّطٰانِ الرَّجِیّمِ » «بسّمِ اللهِ الرَّحّمٰنِ الرَّ حِیّمِ »)

  (و بعد شروع می کنیم خواندن سوره ها زیر را )             

  « الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ الْعَالَمِینَ﴿۲﴾الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ﴿۳﴾مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ﴿۴﴾إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿۵﴾اهْدنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ﴿۶﴾صِرَاطَ الَّذینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوب عَلَیْهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ »

  « أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بأَصْحَاب الْفِیلِ ﴿۱﴾ أَلَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ ﴿۲﴾ وَأَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْرًا أَبَابیلَ ﴿۳﴾ تَرْمِیهِم بحِجَارَهٍ مِّن سجِّیلٍ ﴿۴﴾ فَجَعَلَهُمْ کَعَصْفٍ مَّأْکُولٍ»

  و بعد با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم به رکوع  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبِّیَ الّعَظِیّمِ »

  در حال برخاستن از رکوع طبق تصویر زیر این تسبیح را می خوانیم :

  « سَمِعَ اللهُ لِمَنّ حمِدَهُ رَبَّنَالَکَ الّحَمّد »

  و بعد با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم  به سجده اول  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبّیَ الاَعّلیٰ »

  وسپس با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ) طبق تصویر زیر می نشینیم

  با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم به سجده آخر  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبّیَ الاَعّلیٰ »

  و دوباره با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ)  بلند می شویم طبق تصویر زیر و رکعت دوم را میخوانیم

  (با خواندن این دو سوره )

  « الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ الْعَالَمِینَ﴿۲﴾الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ﴿۳﴾مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ﴿۴﴾إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿۵﴾اهْدنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ﴿۶﴾صِرَاطَ الَّذینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوب عَلَیْهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ»

  « لِإِیلَافِ قُرَیْشٍ﴿۱﴾ إِیلَافِهِمْ رِحْلَهَ الشّتَاءِ وَالصَّیْفِ﴿۲﴾ فَلْیَعْبُدُوا رَبَّ هَٰذَا الْبَیْتِ﴿۳﴾ الَّذی أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفٍ »

  و بعد با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم به رکوع  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبِّیَ الّعَظِیّمِ »

  در حال برخاستن از رکوع طبق تصویر زیر این تسبیح را می خوانیم :

  « سَمِعَ اللهُ لِمَنّ حمِدَهُ رَبَّنَالَکَ الّحَمّد »

  و بعد با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم  به سجده اول  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبّیَ الاَعّلیٰ »

  وسپس با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ) طبق تصویر زیر می نشینیم

  با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم به سجده آخر  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبّیَ الاَعّلیٰ »

  باگفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) طبق تصویر زیر می نشینیم

  (این دعا را می خوانیم اول)

  « اَلتَّحِیَّاتُ لِلّٰهِ وَالصَّلَوٰۀوَالطَّیِّبٰتُ اَلسَّلَامُ عَلَیْکَ اَیُّهٰا النَّبیُّ وَرَحْمَهُاللهِ وَبَرَکَاتُهُ اَلسَّلاَمُ عَلیٰ

  عِبَاد اللهِ الصّٰالِحِیْنَ اَشْهَدُاَنْلَاَاِلٰهَ اِلاُّاللهُ وَاَشْهَدُاَنَّ مُحَمَّداًعَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ»

  (و سپس این درود ها را  می خوانیم )

  « الَّهُمَّ صَلَّ عَلَی مُحَمَّدٍوَ عَلَی آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا صَلَّیْتَ علَی إبْرَاهِیمَ وَعَلَی آلِ إبْرَاهِیمَ إنَّک

   حَمِیدٌمَجِیدٌ » الَّهُمّ َبَا رِکْ  عَلَی مُحَمَّدٍوَ عَلَی آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا بَارَکْت علَی إبْرَاهِیمَ وَعَلَی آلِ

  إبْرَاهِیمَ إنَّک حَمِیدٌمَجِیدٌ. »

  ( و آخر این دعا می خوانیم )

  « اَللّٰهُمَّ رَبَّنَآاٰتِنَافِی الدُّنْیٰاحَسَنَهً وَّفِی الاَخِرَهِ حَسَنَهً وَّقِنَاعَذَابَ النَّارِ »

  اول به طرف راست سلام می دهیم طبق تصویر زیر

  و گوییم « السَّلَامُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَهُ اللهِ »

  و سپس به طرف چپ سلام می دهیم طبق تصویر زیر

  و گوییم « السَّلَامُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَهُ اللهِ »

  تا این جا ما دو رکعت سنت را خواندیم حالا دو رکعت فرض را شروع می کنیم

  نیت کردم می خوانم دو رکعت فرض نماز صبح وقت که وقت است روی آوردم به قبله

  قبله ی من به جهت خانه کعبه خالصلاح تعلا الله اکبر می گویم دست ها را تا نرمی گوش بالا می بریم طبق تصویر زیر

  و بعد دست راست را روی دست چپ می گذاریم طبق تصویر زیر

  ( اول خواندن ) « سُبّحٰانَکَ اللّٰهُمَّ وَبحَمّدکَ وَتَبَارَکَ اسّمُکَ وَتَعَالیٰ جَدُّکَ وَلاٰاِلٰهَ غَیّرُکَ»

  ( و بعد با گفتن ) « اَعُوّذُ باللهِ مِنَ الّشَّیّطٰانِ الرَّجِیّمِ »«بسّمِ اللهِ الرَّحّمٰنِ الرَّ حِیّمِ »

  (و بعد شروع می کنیم خواندن سوره های زیر )

  « الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ الْعَالَمِینَ﴿۲﴾الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ﴿۳﴾مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ﴿۴﴾إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿۵﴾اهْدنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ﴿۶﴾صِرَاطَ الَّذینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوب عَلَیْهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ﴿۷»

  «أَرَأَیْتَ الَّذی یُکَذّبُ بالدّینِ﴿۱﴾فَذَٰلِکَ الَّذی یَدُعُّ الْیَتِیمَ﴿۲﴾وَلَا یَحُضُّ عَلَیٰ طَعَامِ الْمِسْکِینِ﴿۳﴾فَوَیْلٌ لِّلْمُصَلِّینَ﴿۴﴾الَّذینَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ﴿۵﴾ الَّذینَ هُمْ یُرَاءُونَ﴿۶﴾ وَیَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ﴿۷﴾»

  با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم به رکوع  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبِّیَ الّعَظِیّمِ »

  در حال برخاستن از رکوع طبق تصویر زیر این تسبیح را می خوانیم :

  « سَمِعَ اللهُ لِمَنّ حمِدَهُ رَبَّنَالَکَ الّحَمّد »

  و بعد با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم  به سجده اول  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبّیَ الاَعّلیٰ »

  وسپس با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ) طبق تصویر زیر می نشینیم

  با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم به سجده آخر  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبّیَ الاَعّلیٰ »

  و دوباره با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ)  بلند می شویم طبق تصویر زیر و رکعت دوم را میخوانیم

  (با خواندن این دو سوره )

  « الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ الْعَالَمِینَ﴿۲﴾الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ﴿۳﴾مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ﴿۴﴾إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿۵﴾اهْدنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ﴿۶﴾صِرَاطَ الَّذینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوب عَلَیْهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ»

  « إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿۱﴾ فَصَلِّ لِرَبّکَ وَانْحَرْ ﴿۲﴾ إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿۳﴾ »

  و بعد با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم به رکوع  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبِّیَ الّعَظِیّمِ »

  در حال برخاستن از رکوع طبق تصویر زیر این تسبیح را می خوانیم :

  « سَمِعَ اللهُ لِمَنّ حمِدَهُ رَبَّنَالَکَ الّحَمّد »

  و بعد با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم  به سجده اول  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبّیَ الاَعّلیٰ »

  وسپس با گفتن ( اَللهُ اَکّبَرُ) طبق تصویر زیر می نشینیم

  با گفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) میریم به سجده آخر  طبق تصویر زیر با گفتن سه مرتبه

  « سُبّحَانَ رَبّیَ الاَعّلیٰ »

  باگفتن( اَللهُ اَکّبَرُ) طبق تصویر زیر می نشینیم

  (این دعا را می خوانیم اول)

  « اَلتَّحِیَّاتُ لِلّٰهِ وَالصَّلَوٰۀوَالطَّیِّبٰتُ اَلسَّلَامُ عَلَیْکَ اَیُّهٰا النَّبیُّ وَرَحْمَهُاللهِ وَبَرَکَاتُهُ اَلسَّلاَمُ عَلیٰ

  عِبَاد اللهِ الصّٰالِحِیْنَ اَشْهَدُاَنْلَاَاِلٰهَ اِلاُّاللهُ وَاَشْهَدُاَنَّ مُحَمَّداًعَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ»

  (و سپس این درود ها را  می خوانیم )

  « الَّهُمَّ صَلَّ عَلَی مُحَمَّدٍوَ عَلَی آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا صَلَّیْتَ علَی إبْرَاهِیمَ وَعَلَی آلِ إبْرَاهِیمَ إنَّک

   حَمِیدٌمَجِیدٌ » الَّهُمّ َبَا رِکْ  عَلَی مُحَمَّدٍوَ عَلَی آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا بَارَکْت علَی إبْرَاهِیمَ وَعَلَی آلِ

  إبْرَاهِیمَ إنَّک حَمِیدٌمَجِیدٌ. »

  ( و آخر این دعا می خوانیم )

  « اَللّٰهُمَّ رَبَّنَآاٰتِنَافِی الدُّنْیٰاحَسَنَهً وَّفِی الاَخِرَهِ حَسَنَهً وَّقِنَاعَذَابَ النَّارِ »

  اول به طرف راست سلام می دهیم طبق تصویر زیر

  و گوییم « السَّلَامُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَهُ اللهِ »

  و سپس به طرف چپ سلام می دهیم طبق تصویر زیر

  و گوییم « السَّلَامُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَهُ اللهِ »

  تا این جا ما خواند نماز صبح را یاد گرفتیم

  منبع مطلب : 7reply.com

  مدیر محترم سایت 7reply.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش نماز اهل سنت

  بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین و الصلاه و السلام علی اشرف المرسلین و علی آله و اصحابه اجمعین. اما بعد: تقلید شناخت دین اسلام و درک اصول و احکام آن مستلزم تلاش و کوشش فراوانی است که به آسانی به دست نمیآید؛ به همین علت دانشمندانی هستند که سالیانی دراز جهد و کوشش خویش را در این راه صرف نموده و زحمات و سختیهای فراوانی را متحمل شده‌اند تا اصولی تدوین کرده و احکام اسلامی را بنا بر آن اصول از آیات و احادیث استخراج نمایند و به دیگران نیز بیاموزند. آنان عالمان و متخصصان دین اسلام و جانشینان پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم محسوب میشوند که به هر یک از آنها «مجتهد» گفته میشود. یک انسان بالغ دختر یا پسر حتما باید از مسائل دینی خود آگاه بوده و لازم است از یک مجتهد کامل تقلید نماید و مسائل دینی خویش را طبق دستور آن مجتهد انجام دهد تا اعمال وی نزد خداوند مقبول واقع گردد. بنابراین به افرادی که از مجتهدین پیروی میکنند «مُقلِّد» گفته میشود. مجتهدین اهل سنت و الجماعت در اصول دین حضرت امام ابوالحسن اشعری و حضرت امام ابومنصور ماتریدی است و در فروع دین حضرت امام اعظم ابوحنیفه، حضرت امام مالک، حضرت امام شافعی و حضرت امام احمد بن حنبل رحمهم الله تعالی میباشند. زمان عمل به احکام دستورهای عملی اسلام برنامه زندگی هر مسلمان است که از زمان بلوغ آغاز میشود. علائم و نشانه‌های بلوغ در پسرها و دخترها متفاوت است. مهم‌ترین آنها در پسرها «احتلام» و در دخترها «عادت ماهانه» است که به محض مشاهده این علائم، دستورات دین اسلام لازم شده و شخص نیز «مُکلَّف» میگردد. ممکن است افرادی باشند که این علائم را مشاهده ننموده اما از لحاظ سنّی به حد بلوغ رسیده باشند که بر این اشخاص نیز رعایت دستورات اسلامی الزامی است. حداقل بلوغ سنی در پسرها از «12» سالگی و در دخترها از «9» سالگی است و حداکثر آن نیز در هر دو در «15» سالگی است. نماز یکی از ارکان مهم دین اسلام خواندن نماز است که در آیات و احادیث متعددی برای برپا داشتن این فریضة الهی تأکید بسیاری شده است. چنانچه پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم فرموده است: «نماز ستون دین است؛ هر کس این ستون را برپا دارد همانا دین را بر پا داشته و هر کس آنرا ترک نماید همانا دین را از بین برده است». بنابراین لازم است برای ادای این فریضه مهم الهی مقدمات ذیل انجام شود: 1ـ وضو 2ـ غسل، درصورت جنب بودن 3ـ تیمم، در صورت نبود آب کافی جهت وضو و غسل 4ـ پاک بودن لباس و مکان 5ـ پوشیده بودن عورت 6ـ نیّت 7ـ استقبال (رو به طرف قبله ایستادن) 8ـ اذان و اقامه. وضو یکی از شرایطی که نمازگزار باید داشته باشد وضو است. وضو باعث پاکی بدن و صفای روح و روشنی دل میگردد و مراحل انجام آن به ترتیب ذیل است: 1ـ اعوذ بالله و بسم الله. قبل از هر چیز به آرامی اَعُوْذُ باللهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیْمِ بسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیْمِ، میگوییم. یعنی از شرّ شیطان رانده شده به خداوند پناه میبرم و با نام خداوند بخشنده ی مهربان شروع میکنم. 2ـ نیت. سپس اینگونه نیت می‌کنیم: نیت کردم وضو گرفتن را جهت تقرّب به درگاه الهی. 3ـ شستن دستها تا مچ. دستها را تا مچ سه بار می‌شوییم و دقت می‌کنیم که لای انگشتان نیز کاملاً شسته شوند. به هنگام شستن دستها این دعا را می‌خوانیم: بسْمِ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّهَ‌ اِلاَّ باللَّهِ. 4ـ مضمضه یا شستن دهان. بـا دسـت راست سه بـار بـه دهـان آب می‌گیـریـم و با غرغره کردن کاملاً آن را می‌شوییم. اما در ماه مبارک رمضان به خاطر احتمال رفتن آب به گلو لازم نیست غرغره کرده شود. بهتر است هنگام شستن دهان، دندانها را مسواک زده و یا با انگشتِ شصت و اشاره آنها را تمیز کرد. سپس این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ اَعِنِّیْ عَلَی تِلاَوَهِ الْقُرْآنِ وَ عَلَی ذکْرِکَ وَ شُکْرِکَ وَ حُسْنِ عِبَادَتِکَ. 5ـ استنشاق یا شستن بینی. با دست راست، سه بار آب به بینی گرفته و با دست چپ کاملاً آن را تمیز می‌کنیم. به هنگام شستن بینی این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ اَرِحْنِیْ رَائِحَهَ الْجَنَّه. 6ـ شستن صورت. سپس صورت را از بالای پیشانی ـ از محلی که موی سر روئیده است ـ و از دو طرف تا گوش و از پایین تا زیر چانه سه بار کامل و دقیق می‌شوییم و ریش‌ خود را نیز خلال می‌کنیم. به هنگام شستن صورت این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ بَیِّضْ وَجْهِیْ یَوْمَ تَبْیَضُّ وُجُوْهٌ وَ تَسْوَدُّ وُجُوْهٌ. 7ـ شستن دست راست. دست راست را از نوک انگشتان تا آرنج سه بار می‌شوییم. باید توجه داشت که خود آرنج نیز شسته شود. سپس این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ اَعْطِنِیْ کِتَابیْ بیَمِیْنِیْ وَ حَاسبْنِیْ حِسَاباً یِسیْراً. 8ـ شستن دست چپ. دست چپ را نیز همانند دست راست سه بار می‌شوییم و این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ لاَ تُعْطِنِیْ کِتَابیْ بشمَالِیْ وَ لاَ مِنْ وَرَاءِ ظَهْرِیْ وَ لاَتُحَاسبْنِیْ حِسَاباً عَسیْراً. 9ـ مسح سر و گوش. به دستها آب تازه‌ای گرفته و تَر می‌کنیم. سپس تمامی سر را با دستهای خیس لمس می‌کنیم طوری که هیچ جایی از موهای سر خشک باقی نماند. سپس دو انگشت اشاره را به گوشها فرو برده و با انگشتان شصت، پشت گوشها را مسح می‌کنیم و این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ اجْعَلْنِیْ مِنَ الَّذیْنَ یَسْتَمِعُوْنَ الْقَوْلَ فَیَتَّبعُوْنَ اَحْسَنَهُ. 10ـ مسح گردن. سپس با پشت انگشتان دست در حالی که انگشتان دستها را به هم چسبانیده‌ایم با دست راست طرف راست گردن و با دست چپ طرف چپ گردن را مسح می‌کنیم و این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ اَعْتِقْ رَقَبَتِیْ مِنَ النَّارِ. 11ـ شستن پای راست. پای راست را از نوک انگشتان تا قوزک پا سه بار می‌شوییم. باید توجه داشت که قوزک پا و لای انگشتان نیز کاملاً شسته شوند. به هنگام شستن پای راست این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ ثَبِّتْ قَدَمِیْ عَلَی الصِّرَاطِ یَوْمَ‌ تَزلُّ فِیْهِ الاَقْدَامُ. 12ـ شستن پای چپ. پای چپ را نیز همانند پای راست سه بار تا قوزک پا می‌شوییم و این دعا را می‌خوانیم: اَلَّلهُمَّ اجْعَلْ سَعْیِیْ مَشْکُوْراً‌ وَ ذَنْبیْ مَغْفُوْراً‌ وَ عَمَلِیْ مَقْبُوْلاً مَبْرُوْراً وَ تِجَارَهً لَنْ تَبُوُرَ بفَضْلِکَ یَا عَزیْزُ یَا غَفُوْرُ. وضوی جبیره هرگاه یکی از اعضایی که هنگام وضو شسته می‌شوند زخمی گردد طوری که آب برای آن مضر باشد باید پارچه‌ای تمیز یا چیزی مانند چسب بر روی آن گذاشت و هنگام شستن سایر اعضاء بر آن قسمت مسح کرد. غسل یکی دیگر از شرایطی که نمازگزار باید داشته باشد پاک بودن از جنابت ـ شستن تمام بدن ـ است. به این عمل «غُسل» می‌گویند. مقدمات غسل ابتداء دستها را شسته و سپس نجاست را از بدن پاک می‌کنیم و وضو می‌گیریم. اگر جایی که غسل می‌کنیم محلی پست بوده و آب مستعمل در آن جمع شود پاها را پس از اتمام غسل باید شست. طریقه غسل غسل را می‌توان به دو طریق انجام داد: 1ـ می‌توان به نیت غسل تمام بدن را به یکباره در آب فرو برد. مثلاً در آب دریا و رودخانه. 2ـ ابتداء از سر و گردن و بعد از نیمه ی راست بدن و سپس از نیمه ی چپ بدن از هرکدام سه بار آب می‌ریزیم طوری که هیچ جایی از بدن خشک باقی نماند. بهتر است قبل از غسل نیز همانند وضو با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم نیت بکنیم. یعنی غسل را برای اطاعت از دستور خداوند و نیز به جهت تقرب به درگاه وی انجام می‌دهیم. تیمم اگر آب کافی برای وضو و یا برای غسل نبوده و شخص نیز حداقل 2 کیلومتر از محل آب فاصله داشته باشد و یا به علت مریضی قادر به استفاده از آب نباشد و یا به علّت‌های دیگر … به جای وضو یا غسل باید تیمم نمود. تیمم عبارت است از زدن کف دست‌ها بر خاک پاک و کشیدن آنها ابتداء به صورت و سپس به دست راست و چپ. طریقه تیمم 1ـ نیت. قبل از هر چیز به قصد اطاعت از فرمان خداوند نیت می‌کنیم. 2ـ زدن کف دست‌ها بر زمین جهت مسح صورت. دو کف دست را بر خاک پاک یعنی جایی که هیچ گونه نجاستی در آن جا نبوده است می‌زنیم. سپس آنها را بر تمام صورت می‌کشیم طوری که هیچ جایی از صورت مسح نشده باقی نماند. 3ـ زدن کف دست‌ها بر زمین جهت مسح دو دست. دوباره دست‌ها را بر زمین زده، ابتداء با دست چپ دست راست را تا آرنج مسح می‌کنیم. البته خود آرنج نیز باید مسح شود. سپس با دست راست دست چپ را نیز مسح می‌کنیم. اما برای مسح دست چپ لازم نیست که دوباره دست‌ها را بر زمین زد. باید توجه داشت که هنگام زدن کف دست‌ها بر زمین اگر خاک و خاشاکی به دست‌ها بچسبد می‌توان برای یک بار به دست‌ها تکان ملایمی داده و آنها را دور نمود. بقیه شرایط از دیگر شرایطی که نمازگزار باید داشته باشد پاک بودن لباس و محل اقامه نماز است؛ زیرا نماز در حقیقت راز و نیاز کردن با خداوند بوده و موجب تقرّب به درگاه الهی می‌شود لذا لازم است لباس و محل اقامه نمازگزار از هرگونه نجاست و کثافات تمیز باشد. همچنین لازم است نماز‌گزار عورت خود را ـ جاهایی که دیدن و نشان دادن آن حرام است‌ ـ بپوشاند. عورت مردان از ناف تا زیر زانو و عورت زنان همه بدن به جز صورت، دست‌ها تا مچ و پاها تا قوزک است. همچنین لازم است نمازگزار به موقع و سر وقت نماز خود را اداء نماید. بهترین وقت‌ها برای خواندن نماز اول وقت هر نماز است. پیامبر ما حضرت محمد صلی الله علیه و سلم نیز بسیار سفارش نموده‌اند که نماز در اول وقت خوانده شود؛ زیرا خواندن نماز در اول وقت از ثواب بیشتری برخوردار است. همچنین لازم است نمازگزار رو به قبله باشد. خانه کعبه که در شهر مکه و در کشور عربستان سعودی واقع است قبله همه مسلمانان جهان است. هر مسلمانی که قصد خواندن نماز را دارد حتماً باید رو به قبله (کعبه) باشد. اذان و اقامه اذان شعار توحیدی مسلمانان بوده و به همه اعلام می‌دارد که هنگام نماز فرا رسیده است. بنابر‌این شایسته است هر مسلمانی که قصد خواندن نمازهای پنجگانه را دارد اذان و اقامه بگوید. بهتر است اذان با صدایی خوش و آهنگی دلنشین و با آرامش و طمأنینه ی کامل گفته شود. کیفیت اذان «اَللهُ اَکْبَرُ» (4 بار) یعنی: خدا بزرگ است. «اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللهُ» (2 بار) یعنی: گواهی می‌دهم هیچ معبودی به غیر از خداوند نیست. «اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا رَسُوْلُ اللهِ» (2 بار) یعنی: گواهی می‌دهم محمد پیام‌آور خداوند است. «حَیَّ عَلَی الصَّلاَهِ» (2 بار) یعنی: بشتاب بسوی نماز. «حَیَّ عَلَی الْفَلاَحِ» (2 بار) یعنی: بشتاب بسوی رستگاری. «اَللهُ اَکْبَرُ» (2 بار) یعنی: خدا بزرگ است. «لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللهُ» (1 بار) یعنی: هیچ معبودی به غیر از خداوند نیست. البته در نمازهای صبح لازم است پس از «حیّ علی الفلاح» این جمله نیز دو بارگفته شود:«اَلصَّلاَهُ خَیْرٌ مِنَ النَّوْمِ» یعنی: نماز بهتر از خواب است. کیفیت اقامه کیفیت اقامه همانند اذان بوده و قبل از شروع به نمازهای فرض گفته می‌شود. لیکن به آرامی اذان نیست بلکه کمی تندتر از اذان گفته شده و پس از «حیّ علی الفلاح» نیز دو بار «قَدْ قَامَتِ الصَّلاَه» گفته می‌شود. باید توجه داشت که در هیچ یک از اقامه ی نمازهای پنج‌گانه «الصّلاه خیر من النوم» گفته نمی‌شود. ترتیب نمازهای پنج‌گانه پس از انجام همه این مقدمات باید شروع به خواندن نماز کنیم. اما قبل از شروع باید ترتیب نمازها، تعداد رکعات و نیز تعداد رکعات سنت و فرض آنها را بدانیم. نماز صبح نماز صبح جمعاً چهار رکعت است. دو رکعت سنت و دو رکعت فرض. ابتداء دو رکعت سنت و سپس دو رکعت فرض را می‌خوانیم. نماز ظهر نماز ظهر جمعاً ده رکعت است. چهار رکعت سنت، چهار رکعت فرض و دو رکعت سنت. ابتداء چهار رکعت سنت و بعد چهار رکعت فرض و سپس دو رکعت سنت را می‌خوانیم. نماز عصر نماز عصر چهار رکعت فرض است. نماز مغرب نماز مغرب جمعاً پنج‌ رکعت است. سه رکعت فرض و دو رکعت سنت. ابتداء سه رکعت فرض و سپس دو رکعت سنت را می‌خوانیم. نماز عشاء نماز عشاء جمعاً شش رکعت است. چهار رکعت فرض و دو رکعت سنت. ابتداء چهار رکعت فرض و سپس دو رکعت سنت را می‌خوانیم. نماز وتر نماز وتر سه رکعت واجب است که پس از نماز عشاء خوانده می‌شود. وتر نماز جداگانه‌ای از نماز عشاء است و در حقیقت ما روزانه شش‌گونه نماز می‌خوانیم. اما چون سبب وجوب نمازهای روزانه اوقات آنها هستند و نمازهای عشاء و وتر نیز هم‌ زمان می‌باشند ـ البته نماز وتر بعد از نماز عشاء خوانده ‌می شود ـ از این رو عشاء و وتر را یکی به حساب آورده و اصطلاحاً نمازهای پنج‌گانه اطلاق می‌گردد. ما در هر شبانه روز جمعاً «32» رکعت نماز می‌خوانیم که «17» رکعت آن فرض، «12» رکعت آن سنت و «3» رکعت آن واجب است. نمازهای سنت را به هیچ وجه نباید با جماعت خواند و حتماً باید به تنهایی خوانده شود. اما نمازهای فرض در صورت کثرت افراد، سنت است که با جماعت خوانده شود؛ زیرا پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم تأکید بسیاری در این خصوص نموده و فرموده‌اند:«ثواب نمازی که با جماعت خوانده شده، از ثواب نمازی که به تنهایی خوانده شده است «27» برابر بیشتر می‌باشد». و نیز در حدیث دیگری می‌فرمایند:«جماعت سنت مؤکده است، فقط شخص منافق از این سنت روگردان است». لذا نمازهای فرض را تا جایی که می‌توانیم باید سعی کنیم با جماعت بخوانیم. اما در صورت تنها بودن می‌توان آن را نیز به تنهایی اداء نمود. اما نماز وتر، به غیر از ماه مبارک رمضان که با جماعت خوانده می‌شود در بقیه ایام سال باید به تنهایی اداء گردد. طریقه خواندن نماز 1ـ نیت. قبل از هر چیز این‌گونه نیت می‌کنیم: نیت کردم خواندن (2ـ 3ـ 4) رکعت (فرض ـ واجب ـ سنت) نماز (صبح ـ ظهر ـ عصرـ مغرب ـ عشاء ـ وتر) را تنها برای خداوند. 2ـ تکبیره الاحرام یا تکبیر تحریمه. پس ازگفتن نیت، آقایان دو دستان خود را تا نرمه ی گوش و خانم‌ها نیز تا سینه بالا برده و در همان حال باید بگویند:«الله اکبر». باید توجه داشت که هنگام بالا بردن دست‌ها کف آنها رو به قبله باشد. 3ـ گذاشتن دست راست بر روی دست چپ. پس از گفتن الله اکبر، دست راست را بر روی دست چپ، مردها زیر ناف و خانم‌ها روی سینه باید بگذارند. طرز قرار دادن دست‌ها این‌گونه است که مردها باید دو‌ انگشت شصت و انگشت کوچک را به مچ دست چپ حلقه کرده و بقیه انگشتان را نیز روی دست چپ، صاف قرار دهند. اما خانم‌ها همـه ی انگشتـان دو دسـت را بـه هـم چسبـانیـده و دست راست را بر روی دست چپ باید بگذارند. 4ـ ثناء. سپس این‌گونه ثناء می‌خوانیم:«سُبْحَانَکَ اللهُمَّ وَ بحَمْدکَ وَ تَبَارَکَ اسْمُکَ وَ تَعَالَی جَدُّکَ وَ لاَ اِلَهَ غَیْرُکَ». 5ـ سوره فاتحه. پس از آن، سوره فاتحه را می‌خوانیم. اما قبلاً باید اعوذ بالله و بسم الله را نیز بگوییم: «اَعُوْذُ باللهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیْم، بسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیْم، اَلْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِیْنَ، الرَّحْمَنِ الرَّحِیْمِ، مَالِکِ یَوْمِ الدِّیْنِ، اِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیَّاکَ نَسْتَعِیْنُ، اِهْدنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیْمَ، صِرَاطَ الَّذیْنَ اَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ، غَیْرِ الْمَغْضُوْب عَلَیْهِمْ، وَ لاَ الضَّآلِّیْنَ، آمین». 6ـ سوره. پس از خواندن فاتحه، سوره دیگری را نیز باید بخوانیم. در اینجا برای مثال سوره اخلاص را ذکر می‌کنیم. باید توجّه داشت که قبل از سوره به هیچ وجه نباید اعوذ بالله و بسم الله را گفت: «قُلْ هُوَ اللهُ اَحَد، اَللهُ الصَّمَدُ، لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُوْلَدْ، وَ لَمْ‌یَکُنْ لَّهُ کُفُواً اَحَد». 7ـ رکوع. پس از خواندن سوره، با گفتن الله اکبر، رکوع کرده و نیم‌تنه بالا را خم می‌کنیم طوری که سر و گردن با سرین برابر گردد. البته برای خانم‌ها این‌چنین رکوع کردن لازم نبوده و کافی است که اندکی خم شوند. در همان حال، سه بار آرام و شمرده می‌گوییم:«سُبْـحانَ رَبِّــیَ الْعَظِیْم». 8ـ بلند شدن از رکوع. سپس با گفتن«سَمِعَ اللهُ لِمَنْ حَمِدَه»، از رکوع بلند شده و کاملاً صاف می‌ایستیم و در همان حالت ایستاده می‌گوییم:«رَبَّنَا لَکَ الْحَمْد». باید توجه داشت که این، در صورت خواندن نماز به تنهائی است. اما در صورت خواندن نماز با جماعت، نمازگزار فقط باید «رَبَّنَا لَکَ الْحَمْد» را بگوید. 9ـ سجده. سپس با گفتن «الله اکبر» به سجده می‌رویم. طریقه سجده کــردن این‌گونه است: ابتداء زانوان خود را بر زمین نهاده و بعد در حالی که انگشتان هر دو دست را به هم چسبانیده‌ایم، دو کف دست را طوری بر زمین می‌گذاریم که بتوان صورت را میان آنها قرار داد. سپس بینی و بعد پیشانی را میان دو دست بر زمین می‌گذاریم. به هنگام سجده باید دقّت کرد که مردها بازوهای خود را از پهلو، و شکم را نیز از ران‌ها دور نگه داشته و خانم‌ها نیز عکس این را انجام دهند. وقتی که به همین ترتیب سجده کردیم سه بار آرام و شمرده می‌گوییم:«سُبْحَانَ رَبِّیَ الاَعْلَی». سپس با گفتن «الله اکبر»، از سجده برخاسته و اندکی می‌نشینیم. و بعد دوباره به سجده رفته و سه بار می‌گوییم:«سُبْحَانَ رَبِّیَ الاَعْلَی». 10ـ قیام. پس از اتمام تسبیحات سجده، با گفتن «الله اکبر» بلند شده و می‌ایستیم. طرز برخاستن از سجده بر عکس همان طریقی است که به سجده رفته بودیم. بدین گونه که ابتداء پیشانی و بعد بینی و پس از آن دو دست و سپس زانوان را از زمین بلند می‌کنیم. بدین ترتیب رکعت اول تمام می‌شود. 11ـ رکعت دوم. حالا باید رکعت دوم را شروع کنیم. رکعت دوم نیز همانند رکعت اول است. اما با اندکی تفاوت. در رکعت دوم نباید ثناء «سبحانک» را خوانده و اعوذ بالله را گفت. فقط با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم سوره فاتحه و بعد سوره دیگری همانند سوره اخلاص را تلاوت کرده و سپس رکوع و سجود می‌کنیم. مراحل انجام رکوع، سجده، طرز گفتن تسبیحات و طریقه برخاستن از آنها، همگی به همان ترتیب مذکور بوده و هیچ‌گونه تفاوتی با رکعت اول ندارد. 12ـ تشهّد. پس از اتمام سجده ی رکعت دوم، می‌نشینیم و این‌گونه تشهّد می‌خوانیم: «اَلتَّحِیَّاتُ للهِ وَ الصّلَوَاتُ وَ الطَّیِّبَاتُ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا النَّبیُّ وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکَاتُهُ، اَلسَّلامُ عَلَیْنَا وَ عَلَی عِبَاد اللهِ الصَّالِحِیْنَ، اَشْهَدُ اَنْ لاَّ اِلَهَ اِلاَّ الله وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُوْلُهُ». 13ـ صلوات. پس از اتمام تشهد، اگر نمازی که در حال خواندن آن هستیم دو رکعتی باشد، باید صلوات‌ها را نیز بخوانیم این‌گونه: «اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ عَلَی آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا صَلَّیْتَ عَلَی اِبْرَاهِیْمَ وَ عَلَی آلِ اِبْرَاهِیْمَ اِنَّکَ حَمِیْدٌ مَّجِیْد. اَللَّهُمَّ بَارِکْ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ عَلَی آلِ مَحَمَّدٍ کَمَا بَارَکْتَ عَلَی اِبْراهِیْمَ وَ عَلَی آلِ اِبْراهِیْمَ اِنَّکَ حَمِیْدٌ مَّجِیْد». 14ـ دعا. سپس این دعا را نیز باید بخوانیم: «اَلَّلَهُمَّ اغْفِرْلِیْ وَ لِوَالِدَیَّ وَ لِاُسْتَاذیْ وَ لِجَمِیْعِ الْمُؤْمِنِیْنَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُسْلِمِیْنَ وَ الْمُسْلِمَاتِ، اَلاَحْیَآءِ مِنْهُمْ وَ الاَمْوَاتِ، رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَهً وَ فِی الآخِرَهِ حَسَنَهً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ وَ احْشُرْنَا مَعَ الاَبْرَارِ برَحْمَتِکَ یَا اَرْحَمَ الرَّاحِمِیْنَ. 15ـ سلام. پس از اتمام دعا، به دو طرف سلام می‌دهیم. یعنی صورت را اول به طرف راست چرخانده و می‌گوییم:«السَّلاَمُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَهُ اللهْ» و بعد به طرف چپ گردانده و بازمی‌گوییم:« السَّلاَمُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَهُ اللهْ». بدین ترتیب خواندن نمازهای دو رکعتی تمام می‌شود. 16ـ رکعت سوّم. اگر نمازی که ما در حال خواندن آن هستیم «3» رکعتی باشد، پس از اتمام تشهد رکعت دوم، بدون این‌که صلوات‌ها را بخوانیم باید بلند شده و بایستیم. در اینجا لازم است به یک نکته اشاره کنیم که ما فقط دو گونه نماز «3» رکعتی داریم: 1ـ نماز مغرب «فرض» 2ـ نماز وتر «واجب». طریقه خواندن نماز «3» رکعتی فرض (مغرب) این‌گونه است که پس از برخاستن از رکعت دوم، ابتداء بسم الله الرحمن الرحیم گفته و بعد فقط سوره فاتحه را می‌خوانیم؛ زیرا نمازی که ما می‌خوانیم فرض بوده و در نمازهای فرض تنها در دو رکعت اول سوره خوانده می‌شود؛ لذا بدون این‌که سوره بخوانیم به همان طریق سابق، رکوع و بعد سجده می‌کنیم. سپس از سجده برخاسته و می‌نشینیم. ابتداء تشهد و بعد صلوات، سپس دعا را به همان طریق مذکور به آرامی خوانده و بعد به دو طرف سلام می‌دهیم. بدین ترتیب خواندن نمازهای «3» رکعتی فرض تمام می‌شود. اما خواندن نمازهای «3» رکعتی واجب (وتر) بدین گونه است که پس از برخاستن از رکعت دوم، ابتداء بسم الله الرحمن الرحیم گفته و بعد سوره فاتحه و سپس سوره دیگری را نیز می‌خوانیم؛ زیرا نمازی که ما می‌خوانیم واجب بوده و در نمازهای واجب و سنت لازم است در همه رکعات به غیر از فاتحه، سوره دیگری نیز خوانده شود. لذا در اینجا نیز به غیر از فاتحه، سوره دیگری نیز می‌خوانیم. پس از اتمام سوره، با گفتن «الله اکبر»، مردها دست‌ها را تا نرمه ی گوش و خانم‌ها نیز تا مقابل سینه بالا برده و طبق روشی که قبلاً ذکر کردیم باید دست راست را بر روی دست چپ قرار دهیم. در همین حال باید دعاء قنوت را بخوانیم. این‌‌گونه: «اَلَّلهُمَّ اِنَّا نَسْتَعِیْنُکَ وَ نَسْتَغْفِرُکَ وَ نُؤْمِنُ بکَ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیْکَ وَ نُثْنِیْ عَلَیْکَ الْخَیْرَ، نَشْکُرُکَ وَ لاَ نَکْفُرُکَ، وَ نَخْلَعُ وَ نَتْرُکُ مَنْ یَّفْجُرُکَ. اَلَّلهُمَّ اِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ لَکَ نُصَلِّیْ وَنَسْجُدُ وَ اِلَیْکَ نَسْعَی وَ نَحْفِدُ، نَرْجُوْ رَحْمَتَکَ وَ نَخْشَی عَذَابَکَ اِنَّ عَذَابَکَ بالْکُفَّارِ مُلْحِقْ. سپس با گفتن «الله اکبر»، به رکوع و بعد به سجده می‌رویم. پس از برخاستن از سجده به همان ترتیب مذکور، تشهد، صلوات و دعا را با آرامش کامل خوانده و بعد به طرفین سلام می‌دهیم. بدین ترتیب خواندن نماز وتر تمام می‌شود. 17ـ رکعت چهارم. اگر نمازی که ما در حال خواندن آن هستیم «4» رکعتی باشد باید پس از اتمام سجده رکعت سوم، بلند شده و بایستیم. ابتداء بسم الله الرحمن الرحیم گفته و بعد سوره فاتحه را بخوانیم. سپس طبق همان طریقی که ذکر کردیم، اگر نماز سنت باشد، باید بعد از فاتحه سوره دیگری را نیز بخوانیم. اما اگر نماز فرض باشد بدون این‌که سوره دیگری بخوانیم با گفتن «الله اکبر» به رکوع و بعد به سجده می‌رویم. پس از اتمام سجده می‌نشینیم. ابتداء تشهد و بعد صلوات و سپس دعا را به ترتیب و به آرامی می‌خوانیم. و در انتهاء به دو طرف سلام می‌دهیم. بدین ترتیب خواندن نمازهای «4» رکعتی تمام می‌شود. دعای پس از نماز پس از اتمام نمازهای فرض، بهتر است این دعا را بخوانیم: «اَسْتَغْفِرُ اللَّهْ، اَسْتَغْفِرُ اللَّهْ، اَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الْعَظِیْمَ الَّذیْ لاَ اِلَهَ اِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّوْمُ‌ وَ اَتُوْبُ اِلَیْهِ. اَلَّلهُمَّ‌ اَنْتَ‌ السَّلاَمُ وَ‌ مِنْکَ السَّلاَمُ، فَحَیِّنَا یَا رَبَّنَا بالسَّلاَمِ، وَ اَدْخِلْنَا دَارَکَ دَارَ السَّلاَمِ، تَبَارَکْتَ رَبَّنَا وَ تَعَالَیْتَ یَا ذَاالْجَلاَلِ وَ الاِکْرَامِ، لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیْکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیِیْ وَ یُمِیْتُ، وَهُوَ حَیٌّ لاَیَمُوْتُ، بیَدهِ الْخَیْرُ، وَهُوَ عَلَی کُلِّ شَئٍ‌ قَدیْرٌ». تسبیحات بعد از نماز پس از خواندن نمازهای فرض و اتمام سنت‌های بعد از آن، شایسته است این تسبیحات را نیز بگوییم. بدین ترتیب: 1ـ سُبْحَانَ اللَّهْ ، «33» بار 2ـ اَلْحَمْدُ لِلَّهْ ، «33» بار 3ـ اَللَّهُ اَکْبَرْ ، «34» بار 4ـ لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللَّهْ ، «10» بار 5ـ مُحَمَّدٌ رَسُوْلُ اللَّهْ ، « 1» بار 6ـ اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَی سَیِّدنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَی آلِهِ وَ صَحْبهِ وَسَلِّمْ ، «10» بار 7ـ اَسْتَغْفِرُ اللَّهْ ،«100» بار 8ـ یَا هَادیْ ، «20» بار 9ـ اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَی سَیِّدنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَی آلِهِ وَ صَحْبهِ وَسَلِّمْ ، «10» بار چگونه در نماز جماعت شرکت کنیم ؟ ابتداء وارد صف می‌شویم و در جایی می‌ایستیم که تقریباً یک گام بین ما و صف جلو فاصله باشد. سپس نیت می‌کنیم و منتظر الله اکبر (تکبیره الاحرام) گفتن امام می‌شویم. هنگامی که امام الله اکبر گفت ما نیز بلافاصله الله اکبر گفته وثناء را به آرامی می‌خوانیم و بعد ساکت می‌ایستیم. خواندن فاتحه و سوره در نماز جماعت بر عهده امام است. لذا ما حتماً باید ساکت بوده و به قرائت امام گوش فرا دهیم. هنگامی که امام رکوع کرد ما نیز هم زمان با امام به آرامی «الله اکبر» گفته و باید به رکوع برویم. پس از اتمام تسبیحات رکوع امام با صدای بلند می‌گوید:«سَمِعَ اللهُ لِمَنْ حَمِدَهْ» ما نیز در همان حالت ایستاده بلافاصله می‌گوییم:«رَبَّنَا لَکَ الْحَمْد». وقتی که امام با گفتن «الله اکبر» به سجده رفت ما نیز متعاقباً «الله اکبر» گفته و سجده می‌کنیم و تسبیحات سجده را به آرامی می‌گوییم. در نماز جماعت لازم است نمازگزار در همه حالات از امام پیروی نموده و همه تکبیرات انتقالات را هم زمان با امام بگوید. هنگام نشستن، ابتداء تشهد و بعد صلوات و سپس دعا را به ترتیب می‌خوانیم و در انتهاء نیز بلافاصله پس از سلامِ امام به طرفین سلام می‌‌دهیم. کارهائی که نماز را باطل می‌کنند نمازگزار، از آغاز تا پایان نماز باید از کارهائی که نماز را باطل می‌کند بپرهیزد. کارهایی از قبیل: خوردن ـ آشامیدن ـ از قبله رو گرداندن ـ صحبت کردن ـ قهقه خندیدن ـ با صدا گریه کردن ـ آه و ناله کردن ـ به محل ناپاک سجده کردن ـ به اطراف نگاه کردن ـ بازی کردن ـ استفراغ کردن ـ خوابیدن ـ ترک یکی از فرائض نماز ـ بیهوشی ـ جنون ـ سلام کردن ـ جواب سلام را دادن ـ عمل کثیر. یعنی کارهایی که به وسیله ی دو دست انجام می‌شوند.

  حوزه علمیه عرفانیه عرفان آباد محمود تنگلی

  بر گرفته از سایت.http://ahlesonnatejask.blogfa.com

  منبع مطلب : kapisa.blogfa.com

  مدیر محترم سایت kapisa.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : همش دروغه اهل سنت کجا ۲بار اذان میده خدا شما رو هدایت کنه ب راه راست مملکت رو زدین خراب کردین با دروغاتون

  ناشناس : چند رکعته

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  هدایت اللَّهِ قربانی 1 ماه قبل
  0

  سلام تشکر خیلی عالی است خدا مهربان حفظتان کونه

  ناشناس 5 ماه قبل
  1

  سلام درود این مطالب نماز صبح ۴ رکت است درست نیست یا هست

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  ایناهمشون دروغن

  ناشناس 9 ماه قبل
  2

  کجا اهل سنت دوبار اذان میده این اشتباهه همون یک بار اذان رو میدن مثه همه جا و بلند میشن و نماز رو میخونن که ۴ رکعت هم هست

  ریحانه 10 ماه قبل
  0

  نماز اهل سنت ۲رکعت هست و۲رکعت هم که سنت میخونن جمعا چهار رکعت ولی ۲رکعت سنت اجبار نیست ولی مستحبه .

  حسین 10 ماه قبل
  -1

  نمازپنجگانه اهل سنت به چه ترتیب است

  علی 10 ماه قبل
  0

  نماز اهل سنت چند رکعت است

  ناشناس 12 ماه قبل
  6

  چند رکعته

  1
  ناشناس 7 ماه قبل

  4

  ریحانه 1 سال قبل
  3

  نماز صبح اهل سنت چند رکعت لست

  -1
  ریحانه 10 ماه قبل

  ۲رکعت عزیزم ☺️

  0
  سمیه 10 ماه قبل

  ۴رکعت

  احمد 1 سال قبل
  2

  نماز صبح چند رعکت است

  1
  حبیب 10 ماه قبل

  نماز صبح 2 رکعت نماز سنت، 2 رکعت نماز واجب

  Omidixe 1 سال قبل
  1

  سلام و خسته نباشید به تیم مدیریت سایت.

  یه گِله ازتون دارم داشتم تو سایت مطالب رو میخوندم که رسیدم به این صفحه بعد از خواندن .کاملا متوجه شدم که شما از جمله (مسلمان فرقی نمیکند چه سنی باشد چه شیعه)

  امید 1 سال قبل
  2

  عزیزانی که می گویند دروغه اشتباه می فرمایند چون اینها فکر می کنند مذاهب اهل سنت یکی است و همه بر یک مراد عمل می کنند! خیر ! هرکدام از امامان چهارگانه اهل سنت(پیامبر و خلفا) از افراد خاصی روایات را اخذ کردند یک عده از اهل مکه یک عده مدینه یک عده کوفه و ... بخاطر همین تفاوت فقهی بسیار بسیار زیاد است ... در اینجا هم عده ای که شافعی هستند با دیدن نماز احناف فکر می کنند که اینها اشتباه هستند و مدل نماز اهل سنت نیست! حنفی ها هم همینطور وقتی مطالب نماز شافعی ها را می بینند فکر می کنند که مطلب اشتباه است! مذاهب چهارگانه اهل سنت بسیار بسیار متفاوت هستند فقط در بعضی عقاید یکسان اند. مذهب شیعه هم رُواتش اشخاص خاص و اصحاب اهل بیت است درواقع سنت رسول الله را از اهل بیت می گیرد و عموم متکلمین و اهل حدیث اهل سنت سنت را از افراد خاصی )اصحاب حدیث و صغار تابعین) و آنها هم روایاتشان را به صحابی خاصی بویژه ابوهریره انس بن مالک عایشه و عبدالله بن عمر می رسانند

  پ.ن: صحابی بکار رفته در متن طبق کلام اهل سنت است نه شیعیان

  ناشناس 2 سال قبل
  6

  همش دروغه اهل سنت کجا ۲بار اذان میده خدا شما رو هدایت کنه ب راه راست مملکت رو زدین خراب کردین با دروغاتون

  1
  کارو 6 ماه قبل

  همه ش دروغ بود بابا

  -2
  ریحانه 10 ماه قبل

  بله دقیقا ما اصلا هم دوبار اذان صبح نداریم یکبار اونم با اذان و وقت اذانی که از هر مسجدی و هر شهری ک همه‌ سر وقتش پخش میشه همه اونجوری می‌خونیم نمازمون رو والسلام

  جواد ظریف 2 سال قبل
  1

  همه دروغ بودن اهل سنت این طوری نیست

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید