توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  هر اتم کربن چند پیوند اشتراکی می دهد

  1 بازدید

  هر اتم کربن چند پیوند اشتراکی می دهد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  پیوند کربن-کربن

  پیوند کربن-کربن

  پیوند کربن-کربن، یک پیوند کوالانسی میان دو اتم کربن است.[۱] که معمول‌ترین آن‌ها به صورت پیوند یگانه است که در آن دو الکترون، یکی از هر اتم، در پیوند شرکت می‌کند. پیوند یگانهٔ کربن-کربن، از نوع پیوند سیگما است و گفته می‌شود که میان یک اوربیتال هیبریدی از هریک از دو اتم تشکیل می‌شود. در اتان اوربیتال‌های sp۳ در پیوند درگیر می‌شود ولی در پیوند کربن با دیگر اتم‌ها، اوربیتال‌های دیگر نیز می‌توانند در پیوند وارد شوند؛ مانند: sp۲ با sp۲. در حقیقت اتم‌های کربن برای آنکه پیوندهای یگانه برقرار کنند باید اوربیتال‌های یکسان را درگیر کنند. اتم‌ها کربن می‌توانند پیوند دوگانه معروف به آلکن و پیوند سه گانه معروف به آلکین نیز برقرار کنند. یک پیوند دو گانه از اوربیتال‌های هیبریدی sp۲ و یک اوربیتال p که در هیبریداسیون شرکت نکرده ساخته شده‌است. پیوند سه‌گانه از یک اوربیتال هیبریدی sp و دو اوربیتال p از هر اتم ساخته شده‌است. کاربرد اوربیتال‌های p در برقرار کردن پیوند پی است.

  کربن نسبت به دیگر عنصرها از ویژگی‌های یکتایی برخوردار است و می‌تواند زنجیره‌های طولانی از پیوند را میان اتم‌های خود برقرار کند. به این ویژگی زنجیره کردن (به انگلیسی: Catenation) گفته می‌شود. کربن‌ها به دلیل داشتن این ویژگی یکتا، سازندهٔ بسیاری از مولکول‌های ضروری برای ساختارهای موجودات زنده‌اند. از این رو کربن به خودی خود یک شاخهٔ جدا در شیمی به وجود آورده‌است: شیمی آلی.

  پیوند کربن-کربن را به صورت C−C نیز نمایش می‌دهند. پیوندهای کربن بسته به این که چند اتم در آن درگیر اند نام‌های گوناگون به خود می‌گیرند:

  ساخت مواد[ویرایش]

  پیوندهای کربن-کربن، واکنش‌های آلی نام دارند. بسیاری از مواد شیمیایی ساخت انسان، مانند داروها یا پلاستیک از این دست‌اند.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پیوند کووالانسی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  رضا : ۶پیوند اشتراکی ایجاد میشود

  ناشناس : شش پیوند اشتراکی میدهد که هر کدام دارای دو الکترون است

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  -1

  ۴تا

  ناشناس 11 ماه قبل
  4

  شش پیوند اشتراکی میدهد که هر کدام دارای دو الکترون است

  علیرضا عبداللهی 11 ماه قبل
  0

  برو عمو

  محمدرضا 1 سال قبل
  0

  مولکولی با دو اتم کربن وچهار اتم هیدروژن چند پیوند اشتراکی دارد

  10
  رضا 1 سال قبل

  ۶پیوند اشتراکی ایجاد میشود

  ^_° 1 سال قبل
  3

  نمیدونم والا:)

  برای ارسال نظر کلیک کنید