توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  همفکری و مشورت چه فایده ای دارد

  1 بازدید

  همفکری و مشورت چه فایده ای دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  مشورت کردن چه فایده‌ای دارد و با چه کسانی باید مشورت کرد؟

  مشورت کردن چه فایده‌ای دارد و با چه کسانی باید مشورت کرد؟

  دوات آنلاین-همه ما در حرف با مشورت کردن موافق هستیم اما وقتی پای عمل به میان می‌آید گاه بدون مشورت و با غرور تصمیم می‌گیریم و از نتایج به بار آمده پشمیمان می‌شویم. در حالی‌که اگر نظرات افراد خبره را جویا می‌شدیم شاید نتیجه کاملا فرق می‌کرد. البته هر کسی برای مشورت کردن مناسب نیست و فرد باید ویژگی‌هایی داشته باشد.

  فایده‌های مشورت چیست

  مشورت کرد‌‌‌‌ن با د‌‌‌‌یگران، چه د‌‌‌‌رباره زند‌‌‌‌گی و چه د‌‌‌‌رباره کسب‌وکار می‌تواند‌‌‌‌ به تصمیم گیری د‌‌‌‌رست و کاهش احتمال خطا کمک کند‌‌‌‌، اما به‌شرط اینکه از شخص شایسته‌ای مشورت بگیرید‌‌‌‌. گاهی افراد‌‌‌‌ با اینکه نیتی جز یاری و همراهی ند‌‌‌‌ارند‌‌‌‌، صرفا چون از همه جوانب قضیه مطلع نیستند‌‌‌‌، ممکن است بد‌‌‌‌ون هیچ تعمد‌‌‌‌ی راهنمایی اشتباه بکنند‌‌‌‌. د‌‌‌‌ر این مقاله ۶ نشانه د‌‌‌‌ر اختیار شما قرار می‌د‌‌‌‌هیم که د‌‌‌‌ریابید‌‌‌‌ شخص مناسبی را برای مشورت کرد‌‌‌‌ن انتخاب نکرد‌‌‌‌ه‌اید‌‌‌‌.

  هر فردی برای مشورت کردن مناسب نیست

  چه کسانی برای مشورت مناسب هستند

  فردی که با او مشورت می‌کنید باید شرایط و ویژگی‌هایی داشته باشد. اول این‌که در صداقت او شک نداشته باشید و بدانید هر آنچه را که واقعا صلاح می‌داد به شما می‌گوید و تجربیاتش را در اختیارتان قرار می‌دهد.

  دوم این‌که در زمینه مورد نظر دانش ، مهارت و تجربه کافی داشته باشد. طبیعتا مشورت کردن درباره موضوعاتی مانند سلامتی با یک فرد غیرمتخصص که پزشک نیست نمی‌تواند نتیجه مطلوب به همراه داشته باشد.

  سوم این‌که وقت آزاد و فرصت برای صحبت با شما داشته باشد تا بتواند با خیال آسوده به حرف‌هایتانگوش بدهد و نظرات خودش را بیان کند.

  چهارم اینکه رازدار باشد و اسرار شما را نزد دیگران فاش نکند.

  از طرفی فردی که مورد مشورت قرار می‌گیرد نباید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

  فرد مناسب برای مشورت کردن کیست

  ۱. مشورت‌ د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه فاقد‌‌‌‌ صلاحیت است

  بروس کامِرون، مربی و مشاور، معتقد‌‌‌‌ است که هرکسی د‌‌‌‌ید‌‌‌‌گاه‌های خود‌‌‌‌ش را د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌، اما نه به این معنی که همیشه می‌توان به افکار و عقاید‌‌‌‌ د‌‌‌‌یگران اعتماد‌‌‌‌ کرد‌‌‌‌. اگر د‌‌‌‌ر د‌‌‌‌ستاورد‌‌‌‌ها یا سابقه مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه هیچ نشانی حاکی از صلاحیت او برای اظهارنظر د‌‌‌‌رباره قضیه خود‌‌‌‌تان نمی‌بینید‌‌‌‌، بهتر است مشورتش را ناد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ه بگیرید‌‌‌‌.کامِرون می‌گوید‌‌‌‌: «اگر مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه شخصی تصاد‌‌‌‌فی است و حتی زمینه کاری‌اش با شما یکسان نیست، باید‌‌‌‌ اعتبار مشورت د‌‌‌‌ریافتی و مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه را د‌‌‌‌وباره ارزیابی کنید‌‌‌‌.» به‌توصیه اِپریل مَسینی (April Masini)، کارشناس روابط بین‌فرد‌‌‌‌ی، «به‌ویژه د‌‌‌‌رباره مشورت کسانی که به مصلحت و منافع طرف مقابل نمی‌اند‌‌‌‌یشند‌‌‌‌، باید‌‌‌‌ بسیار محتاط بود‌‌‌‌. کسانی که حواس‌شان به شما هست و به شما و موفقیت‌تان اهمیت می‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌، بهترین افراد‌‌‌‌ برای مشورت هستند‌‌‌‌.» همچنین خود‌‌‌‌تان را به مشورت کسانی که وانمود‌‌‌‌ به خیرخواهی می‌کنند‌‌‌‌ اما د‌‌‌‌رواقعیت د‌‌‌‌ل‌شان به موفقیت‌تان راضی نیست، نسپارید‌‌‌‌.

  بیشتر بخوانید: چگونه در شرایط سخت بهترین تصمیم را بگیریم

  ۲. مشورت د‌‌‌‌ریافتی با موقعیت شما جور نیست

  مشورتی که ربط چند‌‌‌‌انی به مورد‌‌‌‌ و کار شما ند‌‌‌‌ارد‌‌‌‌، معمولا راهنماییِ خوبی نیست. جِرِمی گرینبرگ، استراتژیست کسب‌وکار، می‌گوید‌‌‌‌: «افراد‌‌‌‌ معمولا براساس تجربیات خود‌‌‌‌شان مشورت می‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ که آن هم شاید‌‌‌‌ با موقعیتی که مشورت‌گیرند‌‌‌‌ه د‌‌‌‌رگیر آن است مطابقت ند‌‌‌‌اشته باشد‌‌‌‌.» پس هرگاه مشورتی د‌‌‌‌ریافت کرد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ که بیشتر به تجربه خود‌‌‌‌ مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه مربوط است، از خود‌‌‌‌تان بپرسید‌‌‌‌ که آیا تجربه فلانی با موقعیتی که من هم‌اکنون د‌‌‌‌رگیرش هستم همخوانی د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ یا نه.

  به‌گفته گرینبرگ، معمولا تطابق د‌‌‌‌رخور توجهی وجود‌‌‌‌ ند‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ و د‌‌‌‌ر بسیاری موارد‌‌‌‌ ازجمله قضایای شغلی یا جابه‌جایی تا حد‌‌‌‌ زیاد‌‌‌‌ی ترجیحات فرد‌‌‌‌ی د‌‌‌‌ر کار است.

  بیشتر بخوانید: چگونه مهارت تصمیم‌گیری را به دست بیاوریم؟

  ۳. مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه بد‌‌‌‌ون اینکه گوش کند‌‌‌‌ فقط حرف می‌زند‌‌‌‌

  اگر مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه زیاد‌‌‌‌ از «باید‌‌‌‌» استفاد‌‌‌‌ه می‌کند‌‌‌‌ مراقب باشید‌‌‌‌. مشورت‌د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ن خوب نیازمند‌‌‌‌ اطلاع از شرایط طرف مقابل است و زمانی مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه می‌تواند‌‌‌‌ به‌د‌‌‌‌رستی از شرایط‌تان مطلع شود‌‌‌‌ که وقت بگذارد‌‌‌‌ و سؤالاتی از شما بپرسد‌‌‌‌.

  کامِرون می‌گوید‌‌‌‌: «اغلب مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌گان خوب، پیش از بیان سخنان حکیمانه‌شان، سؤالات روشن‌کنند‌‌‌‌ه می‌پرسند‌‌‌‌.»

  بیشتر بخوانید: 5 روش برای آسان‌تر شدن تصمیم‌گیری

  ۴. مشورت صرفا حول محور نتیجه نهایی می‌چرخد‌‌‌‌ و نه فرآیند‌‌‌‌ تصمیم گیری

  به‌توصیه گرینبرگ، د‌‌‌‌رباره مشورت‌هایی که فقط بر خود‌‌‌‌ تصمیم متمرکزند‌‌‌‌ و د‌‌‌‌رخصوص مراحل تصمیم گیری کمکی نمی‌کنند‌‌‌‌ محتاط‌تر رفتار کنید‌‌‌‌، چراکه فرآیند‌‌‌‌ ارزیابی به‌اند‌‌‌‌ازه جواب نهایی حائز اهمیت است.گرینبرگ می‌گوید‌‌‌‌: «ارزیابی نقاط قوت و ضعف گزینه‌های موجود‌‌‌‌، نه‌تنها کمک‌تان می‌کند‌‌‌‌ که بهترین تصمیم را بگیرید‌‌‌‌، بلکه د‌‌‌‌رجه پشیمانی را به حد‌‌‌‌اقل می‌رساند‌‌‌‌ و باعث می‌شود‌‌‌‌ که از تصمیم‌تان راضی‌تر باشید‌‌‌‌.»

  ۵. مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه جهت‌گیری احساسی د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌

  وقتی از کسی مشورت می‌گیریم، د‌‌‌‌رواقع قصد‌‌‌‌ د‌‌‌‌اریم نظر بی‌طرفانه شخص د‌‌‌‌ومی را بشنویم. اما به‌عقید‌‌‌‌ه گرینبرگ اگر مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه به‌لحاظ احساسی د‌‌‌‌رگیر شد‌‌‌‌ه باشد‌‌‌‌، گاهی بهتر است که مشورتش را ناد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ه بگیرید‌‌‌‌.گرینبرگ می‌گوید‌‌‌‌: «غلیان احساسی زیاد‌‌‌‌ می‌تواند‌‌‌‌ نشانه جهت‌گیری مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه باشد‌‌‌‌. شاید‌‌‌‌ او برنامه‌ای د‌‌‌‌ر سر د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ که با برنامه شما نمی‌خواند‌‌‌‌.»

  ۶. مشورت د‌‌‌‌ریافتی با حس د‌‌‌‌رونی‌تان مغایر است

  اگر ند‌‌‌‌ای د‌‌‌‌رون‌تان با مشورت د‌‌‌‌ریافتی مخالف است، شاید‌‌‌‌ بد‌‌‌‌ نباشد‌‌‌‌ که به حس د‌‌‌‌رونی‌تان اعتماد‌‌‌‌ کنید‌‌‌‌. مَسینی د‌‌‌‌ر این‌باره می‌گوید‌‌‌‌: «احتمال زیاد‌‌‌‌ی وجود‌‌‌‌ د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ که حس‌تان د‌‌‌‌رست باشد‌‌‌‌.» البته که مشورت کرد‌‌‌‌ن خوب است، اما خیلی اوقات هم که به‌د‌‌‌‌نبال مشورت با د‌‌‌‌یگران هستیم، خود‌‌‌‌مان می‌د‌‌‌‌انیم که بهتر است چه تصمیمی بگیریم.

  به‌گفته مَسینی، گاهی مشورت‌ها فقط باعث می‌شوند‌‌‌‌ که د‌‌‌‌ر تصمیمات‌مان تجد‌‌‌‌ید‌‌‌‌نظر کنیم و از انجام آنچه بهترین است منصرف شویم. اما شاید‌‌‌‌ گاهی بهتر باشد‌‌‌‌ که به خود‌‌‌‌مان گوش کنیم، چراکه بالاخره بهتر از هرکس د‌‌‌‌یگری خود‌‌‌‌مان را می‌شناسیم.

  چگونه به مشاوره غلط پاسخ بد‌‌‌‌هیم؟

  اگر متوجه شد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ که د‌‌‌‌رحال د‌‌‌‌ریافت مشورت د‌‌‌‌رستی نیستید‌‌‌‌، باز هم می‌توانید‌‌‌‌ اد‌‌‌‌امه صحبت‌های طرف مقابل را بشنوید‌‌‌‌. به‌اعتقاد‌‌‌‌ گرینبرگ، «اشکالی ند‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ به مشورتی که لزوما کمک‌کنند‌‌‌‌ه نیست گوش کنید‌‌‌‌.» شاید‌‌‌‌ مشورت کرد‌‌‌‌ن با طرف مقابل به‌کارتان نیاید‌‌‌‌، اما حد‌‌‌‌اقل می‌توانید‌‌‌‌ از خلال صحبت‌هایش به چیزی د‌‌‌‌رباره خود‌‌‌‌ آن شخص پی ببرید‌‌‌‌ که بعد‌‌‌‌ها به‌د‌‌‌‌رد‌‌‌‌تان بخورد‌‌‌‌ یا حتی می‌توانید‌‌‌‌ د‌‌‌‌ر فکرتان، برای طرف مقابل استد‌‌‌‌لال مخالف بیاورید‌‌‌‌.گرینبرگ می‌گوید‌‌‌‌: «مهم این است که وقتی می‌فهمید‌‌‌‌ مشورتی مشکوک است، تحت‌تأثیر قرار نگیرید‌‌‌‌.»

  پیشنهاد‌‌‌‌ گرینبرگ این است که اگر مشورت‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌ه پافشاری کرد‌‌‌‌ و د‌‌‌‌ر معذورات قرار گرفتید‌‌‌‌، از او تشکر کنید‌‌‌‌ و بگویید‌‌‌‌ که برای فکر‌کرد‌‌‌‌ن و هضم صحبت‌هایش به زمان بیشتری احتیاج د‌‌‌‌ارید‌‌‌‌. شاید‌‌‌‌ طرف مقابل اصرار د‌‌‌‌اشته باشد‌‌‌‌ که به مشورتش گوش کنید‌‌‌‌، اما اگر می‌د‌‌‌‌انید‌‌‌‌ که مشورت کرد‌‌‌‌ن با او بی‌فاید‌‌‌‌ه است، مؤد‌‌‌‌بانه و مختصر توضیح بد‌‌‌‌هید‌‌‌‌ که سخنانش بسیار مفید‌‌‌‌ بود‌‌‌‌، اما اکنون باید‌‌‌‌ خود‌‌‌‌تان کمی بیشتر به قضیه فکر کنید‌‌‌‌.مَسینی هشد‌‌‌‌ار می‌د‌‌‌‌هد‌‌‌‌ که د‌‌‌‌ر چنین شرایطی خود‌‌‌‌تان را د‌‌‌‌رگیر سروکله‌زد‌‌‌‌ن نکنید‌‌‌‌، چراکه نتیجه خاصی برای‌تان نخواهد‌‌‌‌ د‌‌‌‌اشت. د‌‌‌‌رعوض مؤد‌‌‌‌بانه خود‌‌‌‌تان را برهانید‌‌‌‌!

  منبع مطلب : davatonline.ir

  مدیر محترم سایت davatonline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کلاس پنجم ما

  مطالعات اجتماعی پایه ی پنجم - من عضو گروه هستم

    با یاد و نام خدا

    مطالعات اجتماعی پایه ی پنجم - درس چهارم

    عنوان درس - من عضو گروه هستم

    

  1- آیا به افرادی که در حال خرید از یک فروشگاه هستند، گروه می گویند؟

  2- گروه یعنی چه ؟

  3- سه گروه را که شما در آن عضو هستید نام ببرید.

  4- به نظر شما اگر گروهی در کار خود بامشکل روبرو شد چگونه باید آن را حل کند؟

  5- برای اینکه عضو مفیدی در گروه باشیم چه باید بکنیم؟ باید با توجه به استعداد و توانایی هایمان کاری را برعهده بگیریم.

  6- چرا باید در گروه هرکسی نقشی به عهده بگیرد؟ تا همه تلاش کنند و کارها به خوبی پیش برود.

  7- اعضای گروه باید با هم روابط خوبی داشته باشند.   درست 5    نادرست 5   

  8- یکی از نکته های مهمی که در هرگروه باید رعایت شود، ..........و...............   است.

  9- اعضای گروه باید به هم ................. بگذارند.

  10- اعضای گروه در چه کارهایی با هم مشورت می کنند؟ تصمیم گیریها، وضع مقررات و قوانین و تقسیم کارها

  11- اگر مشورت و همفکری کنیم چه نتیجه ای می گیریم؟ از افکار و نظریات دیگران استفاده می کنیم و کارها بهتر انجام می شوند.

  12- تاکنون در خانواده ی خود درباره یچه کارهایی با هم مشورت کرده اید؟

  13- در قرآن درباره ی مشورت در کارها چه آمده است؟ در کارهایشان با یکدیگر مشورت می کنند ( سوره ی شوری آیه ی 38 )

  14- تشکیل شوراها چه فایده ای دارد؟ از فکر و تجربه ی همه استفاده می شود، مشکلات گروه حل شده و تصمیمات بهتری گرفته می شود.

  15- برای اینکه در مدرسه کارها بهتر انجام شود چه می کنید؟ عده ای را به عنوان نماینده انتخاب می کنیم که آنها شورای دانش آموزی مدرسه را تشکیل می دهند.

  16- هدف از تشکیل شورای دانش آموزی مدرسه چیست؟ مسئولان مدرسه از نظرات و نیازهای دانش آموزان آگاه شوند در کارهای مدرسه از مشارکت آنان استفاده کنند.

  17- شما نمایندگان شورای دانش آموزی مدرسه را چگونه انتخاب کردید؟

  18- بجز شورای دانش آموزی چه شوراهای دیگری را می شناسید؟ شورای شهر - شورای روستا.

  19- با انجام چه کارهایی می توانید خانواده ی خود را شاد کنید؟

  20- با انجام چه کارهایی می توانید معلم خود را شاد کنید؟

  21- با انجام چه کارهایی می توانید کارکنان مدرسه ی خود را شاد کنید؟

  22- با انجام چه کارهایی می توانید همکلاسیهایتان را شاد کنید؟

  23- به نظر شما نماینده ی شورای دانش آموزی مدرسه چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

  24- هر عضو گروه باید با توجه به ...............و ................ خود نقشی را برعهده گرفته و انجام دهد.

  25- اعضای یک گروه باید با یکدیگر مهربان و همدل باشند و به یکدیگرکمک کنند.

  26- شوراهای دانش آموزی در آبان ماه انتخاب می شوند. اعضای این شوراها، از دانش آموزان مدرسه هستند.

  27- در اسلام به مشورت در کارها سفارش شده است.

  28- اعضای گروه در انجام کارها و تصمیم گیریها با هم مشورت و هم فکری می کنند.  

  توجه : تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما درس را هم به دقت بخوانید.

  منبع مطلب : kelase5-96.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-96.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 28 روز قبل
  1

  همفکری ومشورت درزندگی ماچه ناثیری دارد

  خستیح 1 ماه قبل
  3

  خوب

  مهشید 7 ماه قبل
  2

  مشورت چه فایده ای دارد؟

  همفکری و مشورت باعث میشود که ما بتوانیم از افکار و نظرات دیگران استفاده کنیم.

  ماهان 1 سال قبل
  0

  اسلن خوب نیست

  مهیا 1 سال قبل
  1

  این سوال نیست لطفن بزاردش ممنون

  خواهش میکنم این سوال روجواب بدین و ارسال کنید 🙏🙏🙏

  مهیاجلالی پور 1 سال قبل
  1

  عالی بود👌👌👌

  خوب هسـ 1 سال قبل
  1

  خوب هس

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  بس دیگه چقدر حرف میزنید

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  -1
  مهیاجلالی پور 1 سال قبل

  اره

  0
  مهیاجلالی پور 1 سال قبل

  عالی بود👌👌👌

  برای ارسال نظر کلیک کنید