توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  همه ی مواد از چه چیزی تشکیل شده اند

  1 بازدید

  همه ی مواد از چه چیزی تشکیل شده اند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  مواد از چه چیزی ساخته شده است؟

  مواد از چه چیزی ساخته شد ه اند؟


  همه ی مواد از ذر ههای ریزتری ساخته شده اند. این ذر ههای ریز، خواص مواد را تعیین می کنند. همهٔ موادی که می پوشید، می خورید، می سوزانید و از آنها استفاده می کنید از ذر ه های ریزتری ساخته شده اند. این ذره های ریز را نمی توان با چشم مشاهده کرد، اما آنها وجود
  دارند. به ذره های ریز سازندهٔ مواد، اتم می گویند. در واقع اتم ها اصلی ترین ذره های سازندهٔ جهان هستند.


  جهت بررسی اجزاء یک ماده، می‌توان به صورت پی در پی آن را تقسیم کرد. اکثر مواد موجود در طبیعت ترکیب شلوغی از مولکول‌های مختلف است.مولکول‌ها خودشان متشکل از اتم‌ها هستند که توسط پیوندهای شیمیایی به هم پیوند خورده اند. اتم‌ها خود از اجزاء ریزتری بنام هسته و الکترون تشکیل شده که توسط نیروهای الکتریکی به هم پیوند خورده‌اندبا وجود اینکه منظور از اتم ذره‌ای تجزیه ناپذیر بود، امروز می‌دانیم که اتم از ذرات کوچکتری تشکیل شده‌است. الکترون ها، پروتن ها و نوترن ها ذرات تشکیل دهندهٔ اتم هستند.الکترون‌ها ذرات بنیادی، یعنی بدون ساختار داخلی، پنداشته می‌شوند؛ در حالی که پروتون‌ها و نوترون ها از ذرات دیگری به نام کوارک تشکیل شده‌اند.


  منبع مطلب : e-darudi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت e-darudi.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مواد از چه چیزی ساخته شده اند

  سیم های مسی، ظروف آلومینیمی و نقره ای به ترتیب از اتم های مس،آلومینیم و نقره

  تشکیل شده اند.

  ترکیب ها از چند نوع اتم تشکیل شده اند.

  برای نمونه:

  آب از 2 نوع اتم (اکسیژن، هیدروژن)گاز متان از دو نوع اتم (کربن وهیدروژن( گازکربن دی اکسید از دو نوع اتم (کربن و اکسیژن) تشکیل شده اند.

  در این مواد واحد سازنده، مولکول نام دارد.

  مولکول به گروهی از اتمها گفته می شود که از اتصال دو یا چند اتم ایجاد میشود.

  مولکول آب از اتصال دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن ایجاد شده است.مولکول کربن دی اکسید از دو اتم اکسیژن و یک اتم کربن ساخته شده است.

  آیا اتم ها از ذره های ریزتری ساخته شده اند؟

  آموختید که هر ماده از تعداد معینی اتم تشکیل شده است. اتم ها نیز از ذره های متفاوت و کوچک تری به نام الکترون، پروتون و نوترونساخته شده اند.

  تعداد الکترون ها، پروتون ها ونوترون ها دراتم های مختلف یکسان نیست.

  به نظر شما فاصلهٔ بین ذره ها ی کدام ماد ه بیشتر است؟ چرا؟

  در مواد گازی شکل، فاصلهٔ بین ذر ه  ها بیشتر است .به همین دلیل می توان یک گاز را به راحتی متراکم کرد و حجم آن را تا حد زیادی کاهش داد.

  اما نمی توان یک مایع یا جامد را به آسانی و به مقدار زیاد متراکم کرد.

  در گازها فضای خالی بین مولکولها زیاد است. هنگامی که با تلمبه به درون یک توپ پر از هوا، هوای بیشتری وارد می کنید فاصله بین مولکول ها کمتر می شود. به همین علت می گوییم گازها تراکم پذیرند.

  بین مولکول های مایعات هم فضای خالی وجود دارد ،اما فضای خالی بین مولکول ها در مایعات نسبت به گازها کمتر است.

  هنگامی که نمک را به آرامی درون یک لیوان پر از آب می ریزیم حجم آب لیوان تغییر چندانی نمی کند یعنی نمک در فضای خالی بین مولکول های آب قرار می گیرد.

  ویژگی های مواد به طور خلاصه:

  1- همه مواد از ذرات ریزی به نام اتم ساخته شده اند .

  علیرغم تصورات دموکریت و دالتون که اتم را تجزیه ناپذیر می دانستند،

  اتم از ذرات کوچکتر الکترون، پروتون و نوترون تشکیل شده است .

  2- بین ذرات تشکیل دهنده ماده فضایی خالی وجود دارد .

  مقدار فضای خالی در مواد مختلف متفاوت است.

  3- مولکول ها دائما در حال حرکتند.

  جنبش و حرکت مولکول ها ی ماده نیز همانند فاصله بین آنها در حالت های مختلف ماده با هم متفاوت است و با آن نسبت مستقیم داد یعنی هر چه فاصله بین مولکول ها بیشتر باشد جنبش مولکول ها بیشتر است البته در این مورد استثنا هم وجود دارد.

  هنگامیکه دریک شیشه عطر را باز میکنید ویا پیازی را می برید بوی عطر وپیازدر زمان کوتاه احساس می شود.

  هنگامی که قطره ای جوهر در آب رها می کنید جوهر در آب پخش می شود. حبه قند هم به همین طریق در آب ناپدید می شود. همه این موارد حکایت از جنبش و حرکت مولکول ها دارند البته گرما حرکت مولکول ها را افزایش می دهد.

  منبع مطلب : oloria-705.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oloria-705.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ماده (فیزیک)

  ماده (فیزیک)

  ماده به‌طور کلی همهٔ چیزهایی است که اشیاء فیزیکی را شامل می‌شوند و فضایی را اشغال می‌کند. معمول‌ترین تعریفی که از ماده وجود دارد این است که ماده هرچیزی است که حجم و جرم داشته باشد. به هر حال هنوز میان دانشمندان دربارهٔ تعریف دقیق ماده اتفاق نظر وجود ندارد. تا پیش از سدهٔ بیستم میلادی، اصطلاح ماده شامل مادهٔ معمولی تشکیل شده از اتم‌ها بود و دیگر پدیده‌های انرژی مانند نور یا صدا را در بر نمی‌گرفت. این مفهوم از ماده، اکنون به هر گونه چیزی که دارای جرم، حتی در حالت سکون، گسترش یافته ولی این تعریف‌ها هنوز نارسا است زیرا جرم یک شیء خود می‌تواند در نتیجهٔ حرکت و تعامل انرژیهای (احتمالاً بدون جرم) به وجود آید؛ بنابراین، یک تعریف جهانی، و یک مفهوم اساسی و جامع برای آن در فیزیک امروز هنوز در دست نیست. واژهٔ ماده نیز آزادانه به عنوان یک اصطلاح کلی برای هر چیز یا تمام اشیاء فیزیکی قابل مشاهده استفاده می‌شود.

  همهٔ چیزهایی را که در زندگی روزمره می‌توانیم لمس کنیم از اتم‌ها تشکیل شده‌اند. این ماده‌های ساخته شده از اتم‌ها، که آن‌ها هم به نوبهٔ خود از تعامل ذرات زیراتمی شکل گرفته‌اند معمولاً از یک هسته، محتوی پروتون و نوترون، و ابری از الکترون در مدار پیرامون هسته ساخته شده‌اند.

  به‌طور معمول، از نظر علم، این ذرات کامپوزیت را ماده می‌انگارد زیرا آن‌ها هر دو شرط جرم و حجم را دارند. در مقابل، ذرات بدون جرم، مانند فوتون‌ها، ماده در نظر گرفته نمی‌شوند، چرا که آن‌ها نه جرم و نه حجم دارند. با این حال، تمام ذرات با جرم هم، دارای حجم (به معنی کلاسیک) نیستند، زیرا ذرات بنیادی مانند کوارک‌ها و لپتونها (که گاهی اوقات با ماده برابرند) «ذراتی نقطه‌ای» در نظر گرفته شده‌اند که اندازه و حجم مؤثری ندارند. با این وجود، کوارک‌ها و لپتون‌ها با هم «مادهٔ معمولی» را تشکیل می‌دهند، و اثر متقابل آنهاست که به ایجاد حجم مؤثر در ذرات مرکب که ماده معمولی را می‌سازند کمک می‌کند.[۱][۲]

  تقسیم‌بندی مواد از نظر حالت[ویرایش]

  امروزه معمولاً مواد را از نظر حالت، به پنج دسته جامد، مایع، گاز، پلاسما و چگالش بوز-اینشتین (که ماده‌ای فوق‌العاده سرد است) تقسیم می‌کنند.

  تقسیم‌بندی ماده از نظر ویژگی‌ها[ویرایش]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  رضا 26 روز قبل
  0

  خیلیییییییییییییییی بدهههههههههههههه

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید