توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  وظیفه شهرداری زیبا نگه داشتن شهر و حفظ

  1 بازدید

  وظیفه شهرداری زیبا نگه داشتن شهر و حفظ را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  اهمیت تمیز بودن شهر

  اهمیت تمیز بودن شهر

  وظایف فردی در تمیز بودن شهر

  اهمیت تمیز بودن شهر ، هیچ فردی دوست ندارد در محیطی مملو از زباله و آشغال و نیز با بویی نامطبوع زندگی کند. همه ما روزانه در تلاش هستیم تا خود، خانه‌ها، لباس‌ها، وسایل، اتومبیل مان را تمیز‌کنیم. هیچ کسی ناپاکی را نمی پسندد و نمی تواند در یک خانه کثیف زندگی کند، پس چطور خواهد توانست در یک شهر کثیف و نامرتب زندگی کند؟ پس، این وظیفه هر فردی است که شهر را تمیز نگه دارد، نه فقط برای خود، بلکه برای کسانی که به دیدن شهر می‌آیند و حتی برای نسل‌های آینده. در بافت سبز شهری بیشتر بخوانید.

  مزایای تمیز نگه داشتن یک شهر :

  برای تقویت گردشگری

  از آنجایی که گردشگری باعث رشد اقتصادی کشور می‌ گرد و گردشگران جذب شهرهایی زیبا و غنی از معماری تاریخی می شوند، آنگاه کثیفی و آلودگی شهر تاثیری منفی بر فرهنگ و شیوه زندگی‌ گذاشته و مانع از حضور گردشگران و مسافران برای دیدن شهر می شود و این امر در کل می ‌تواند بر فعالیت ‌های اقتصادی هم تاثیر بگذارد.

  برای ارتقای سلامت جامعه

  همه ما آگاه هستیم که تجمع زباله‌ها و مواد زائد و نیز عدم دفن بهداشتی آنها باعث حضور حشراتی مثل پشه و مگس شده و درنتیجه بیماری‌ هایی همچون آبله ‌مرغان، مالاریا، زردی و بسیاری بیماری‌های مسری دیگر، بیشتر می ‌شود. بنابراین با جلوگیری از جمع شدن زباله و حفظ تمیزی شهر می توان از بروز بیماری‌ های مسری نیز جلوگیری نمود.

  برای حفظ و نگهداری محیط‌ زیست

  انداختن مواد زائدی همچون قوطی ‌های پلاستیکی، نایلون های بسته ‌بندی و ظروف یکبار مصرف و … در پارک‌ها و سایر مکان‌های عمومی باعث کم شدن ارزش و زیبایی محیط می شود. از آنجایی که این مواد، تجزیه پذیر نیستند، موجب افت کیفیت خاک می‌ شوند. در بخش زیبایی شناسی فضای شهری بیشتر بخوانید.

  برای نسل ‌های آینده

  اگر نسل ما اندوخته ‌های طبیعی خود را تخریب کند و به ابنیه، اماکن، آثار باستانی و مناظر طبیعی صدمه بزند، نسل‌ های بعدی دیگر هیچ تصوری از فرهنگ و تاریخ نداشته و هیچ منظره طبیعی خوبی برای لذت بردن نخواهند داشت.

  برای جذب شرکت‌ های بین‌المللی

  تاسیس شرکت‌های خارجی در یک شهر نه تنها موجب رشد اقتصادی آن شهر شده بلکه باعث کاهش مالیات‌ها و هزینه تولید شده و موقعیت های شغلی بهتر و بیشتری در شهر ایجاد می گردد. حفظ تمیزی و زیبایی شهرکمک می ‌کند تا این شرکت‌های چند ملیتی بیشتر راغب به سرمایه‌ گذاری در شهر گردند.

  برای کسب فرصت‌های شغلی بیشتر

  گفتنی است هر چه شرکت‌های بین‌المللی بیشتر تمایل به سرمایه گذاری شوند، فرصت‌های شغلی بیشتری برای ساکنین آن شهر ایجاد می گردد. از این رو هر چه افراد بیشتری در شهر شاغل باشند، میزان فقر و بی سوادی بیشتر کاهش می ‌یابد و شهر از نظر اقتصادی و از نظر اجتماعی ترقی بیشتری خواهد نمود.

  برای بالاتر بردن درجه شهر در عرصه بین‌المللی

  هرچه فرصت‌های شغلی، سواد مردم و کاهش فقر در یک جامعه بیشتر باشد، نرخ مالیات، تسهیلات آموزشی و بهداشتی و سلامتی بالاتر خواهد رفت. از این رو یک شهر زمانی در درجه ‌بندی‌های جهانی پیشرفت می نماید که از نظر اقتصادی، اجتماعی و صنعتی رشد قابل ‌توجهی کسب کرده باشد. که یکی از روش های افزایش این پیشرفت، زیباسازی شهر و جذب سرمایه گذار است.

  برای ترویج خصوصیات اخلاقی خوب در میان شهروندان

  کمک و همکاری در حفظ تمیزی و زیباسازی شهر، افراد شهر را مسئولیت ‌پذیر، تمیز، مهربان و فروتن نموده و باعث کسب موفقیت های بزرگتری در جامعه می شود.

  برای حفظ آثار باستانی

  حکاکی و ایجاد خدشه بر روی دیوارهای آثار باستانی و ابنیه قدیمی و ریختن زباله در این اماکن تاریخی هم منجر به ازبین فرهنگ کشور شده و دیگر آثار ارزشمندی برای خود، نسل های بعدی و گردشگران شهر باقی نخواهد گذاشت.

  برای ایجاد فضای بیشتر

  فضاهایی که با آشغال و زباله اشغال شده اند را می ‌توان به عنوان پارکینگ ماشین یا مکانی برای ساخت و ساز استفاده نمود. ریختن آشغال‌ در این محل ها، آن فضا را بلا استفاده و بی‌ فایده نموده و از همه مهمتر از زیبایی شهر می کاهد.

  راهکارهایی برای تبلیغات جهت تمیزی شهر و آگاهی در حفظ نظافت شهروندان:

  1 – انجام تبلیغات مستمر و روزانه در رسانه های محلی، به ‌صورت زیرنویس، طنز، انیمیشن و … .

  2 – نصب بیلبورد و پیام‌ های آگاهی دهنده در مرکز شهر.

  3 – ارائه تخفیف از سوی شهرداری به افرادی که در کنار تبلیغات کالا یا شرکت خود، تبلیغ فرهنگی و آگاهی ‌بخش دارند.

  4 – نصب تابلوها و بیلبوردهای فرهنگی در مراکز پرتردد شهری همچون پشت چراغ ‌قرمز، میادین اصلی؛ خیابان‌های اصلی شهر، بازارها و پاساژها و … .

  5 – سازمان ‌دهی مکان‌های فروش محصولات، اقلام خوراکی و پوشاک و دست‌ فروشان.

  6 – ایجاد سوله‌های بزرگی در کنار شهر، به عنوان جمعه ‌بازار یا پنج شنبه‌ بازار به منظور ساماندهی دست‌فروشان و نظارت بر آنها.

  7 – پاکسازی و تمیز کردن ایستگاه‌ اتوبوس، داخل اتوبوس‌ها و نصب پیام‌های شهروندی بر بدنه اتوبوس‌ها.

  8 – ممانعت شهرداری در برابر تبلیغات غیرمجاز بر روی دیوار منازل، ایستگاه‌های اتوبوس و اخذ جریمه از آن‌ها.

  9 – اخذ جریمه از دفاتر ستاد های انتخاباتی که با استفاده از تبلیغات برچسبی خود در سطح شهر، چهره شهر را کثیف و زشت می‌ نمایند.

  10 – ایجاد تابلو ها و مکان‌ هایی برای الصاق تبلیغات انتخاباتی به منظر کثیف نشدن شهر.

  11 – لایروبی فاضلاب‌ ها در مکان‌های پرتردد شهر و جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع آن ها.

  12 – نظارت بر بهداشت محیط اطراف مغازه‌ ها و اغذیه فروشی ها.

  13 – استفاده از ماشین‌های زمین شور برای تمیز کردن سرامیک‌های مراکز پرتردد شهری.

  14 – نصب مخزن زباله زیبا و تخلیه آن ‌ها به ‌صورت پیگیر و متوالی.

  لینک محصولات مرتبط :

  # تلویزیون شهری , المان شهری , پروژکتور led , پایه پرچم , مخزن زباله , برج نوری , پایه پرچم

  منبع مطلب : ssa.co.ir

  مدیر محترم سایت ssa.co.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با وظایف شهرداری و شهروندان و حقوق متقابل آن‌ها

  در مورد حقوق و وظایف شهری و شهروندی و مسئولیت‌های متقابل مدیریت شهری و شهرداری و شهروندان بایدگفت: این دو مقوله چیزی رو در روی هم نبوده بلکه بسان دو بال یک پرنده میباشند. در شهر‌هایی با مبلمان شهری مناسب، شهروندانی به دور از خشونت حضور دارند و تأثیر مبلمان نامناسب شهری بر رفتار شهروندان آشکار است.

  به گزارش «تابناک»؛ دامنه و گستره حقوق شهری شامل برنامه ریزی و مدیریت شهری است و طیف وسیعی از فعالیت‌های مربوط به شهرسازی، طراحی، توسعه شهری، اقتصاد شهری، سیاست شهری و فرهنگ شهری را تحت پوشش قرار میدهد؛ رعایت قوانین و مقررات شهری بهبود زندگی شهری و برنامه ریزی و مدیریت شهری دارند و عدم رعایت قوانین و مقررات شهری درتمامی زمینه‌ها پویابی زندگی و برنامه ریزی شهری و مدیریت آن را مختل می کند.

  وجود حقوق شهری مدرن، دقیق و دارای ضمانت اجرایی، و قانونی قوی برای ادامه کار مدیریت شهری سودمند است. نظام حقوق شهری که نسبت به وظایف برنامه ریزی و مدیریت شهری (و به تبع آن برنامه ریزان و مدیران شهری) و تثبیت رابطه دو سویه میان وظایف و حقوق شهروندان در قبال مدیریت شهری و مدیریت در قبال شهروندان بی اعتنا باشد محلی از اعتبار نخواهد داشت.

  ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ـ وظایف شهرداری؛

  ۱- ایجاد خیابان ها، کوچه ها، میادین، باغ‌های عمومی، مجاری آب و توسعه معابر در حدود قوانین موضوعه.

  ۲- تنظیف، نگهداری و تسطیح معابر، انهار عمومی، مجاری آب‌ها و فاضلاب‌ها و تنقیه قنوات مربوط به شهر و تأمین آب و روشنائی به وسائل ممکنه. تبصره یک: سد معابر عمومی واشغال پیاده رو‌ها و استفاده غیر مجاز از آنها، میدانها، پارکهاوباغ‌های عمومی برای کسب یا سکنی و یا هر عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور بوسیله مأمورین خود رأسآ اقدام کند. تبصره چهار: شهرداری مکلف است محل‌های مخصوصی برای تخلیه زباله و نخاله و فضولات ساختمانی و مواد رسوبی فاضلاب‌ها و نظایر آن‌ها تعیین و ضمن انتشار آگهی به اطلاع عموم برساند. محل‌های تخلیه زباله باید خارج از محدوده شهر تعیین شود. رانندگان وسائل نقلیه حامل زباله مکلفند آن‌ها را فقط در محل‌های تعیین شده از طرف شهرداری خالی نمایند.

  ۳-مراقبت در امور بهداشت ساکنین شهر وتشریک مساعی با مؤسسات وزارت بهداری برای جلوگیری ازامراض مسری.

  ۴- جلوگیری از گدائی و واداشتن گدایان به کار و توسعه آموزش عمومی و ....

  ۵- اجرای تبصره یک ماده ۸ قانون تعلیمات اجباری و تأسیس مؤسسات فرهنگی و بهداشتی و تعاونی مانند بنگاه حمایت مادران، نوانخانه، پرورشگاه، درمانگاه، بیمارستان، شیرخوارگاه، تیمارستان، کتابخانه، کلاس‌های مبارزه با بیسوادی، کودکستان، باغ کودکان و امثال آن در حدود اعتبارات مصوب و همچنین کمک به این قبیل مؤسسات و مساعدت مالی به انجمن تربیت بدنی و پیشاهنگی و کمک به انجمن‌های خانه و مدرسه و اردوی کار. شهرداری در این قبیل موارد و نیز در مورد موزه‌ها وخانه‌های فرهنگی و زندان با تصویب انجمن شهر از اراضی و ابنیه متعلق به خود با حفظ مالکیت به رایگان و یا با شرایط معین به منظور ساختمان و استفاده به اختیار مؤسسات مربوط خواهد گذاشت.

  ۶-حفظ و اداره کردن دارایی منقول و غیر منقول شهرداری اقامه دعوی بر اشخاص و دفاع از دعاوی اشخاص علیه شهرداری.

  ۷-ایجاد غسالخانه و گورستان و تهیه وسائل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آنها.

  ۸- اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بنا‌ها و دیوار‌های شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه‌ها و اماکن عمومی و دالان‌های عمومی و خصوصی و پر کردن و پوشاندن چاه‌ها و چاله‌های واقع درمعابر و جلوگیری ازگذاشتن هر نوع اشیا در بالکن‌ها و ایوان‌های مشرف و مجاور با معابر عمومی و دودکش‌های ساختمان‌ها که باعث زحمت و خسارت ساکنین شهر‌ها باشد.

  ۹-جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و اعلام اینگونه بیماری‌ها به وزارت بهداری و دامپزشکی و شهرداری‌های مجاور هنگام بروز آن‌ها و دور نگه داشتن بیماران مبتلا به امراض ساریه و معالجه و دفع حیواناتی که مبتلا به امراض ساریه بوده و یا در شهر بلاصاحب و مضر هستند.

  ۱۰- پیشنهاد اصلاح نقشه شهر درصورت لزوم و تعیین قیمت عادلانه اراضی و ابنیه متعلق به اشخاص که مورد احتیاج شهر باشد برطبق قانون توسعه معابر و تأمین محل پرداخت آن وایجاد و توسعه معابر، خیابانها، میدان‌ها و باغ‌های عمومی و تهیه اراضی مورد احتیاج برای لوله کشی و فاضلاب اعم از داخل یا خارج شهر و همچنین تهیه اراضی لازم برای ساختمان مخزن و نصب دستگاه تصفیه و آبگیری و متعلقات آن‌ها بر طبق قانون توسعه معابر.

  ۱۱- تهیه و تعیین میدان‌های عمومی برای خرید و فروش ارزان و توقف وسائط نقلیه و...

  ۱۲-جلوگیری از ایجاد و تأمین کلیه اماکنی که به نحوی از انحاء موجب بروز مزاحمت برای ساکنین یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست شهرداری مکلف است از تأسیس کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، گاراژ‌های عمومی و تعمیرگاه‌ها و دکان‌ها و همچنین مراکزی که مواد محترقه میسازند و اصطبل چارپایان، مراکز دامداری و بطور کلی تمام مشاغل و کسب‌هایی که ایجاد مزاحمت و سر و صدا کنند یا تولید دود و عفونت و یا تجمع حشرات و جانوران نمایند جلوگیری کند و در تخریب کوره‌های آجر، گچ، آهک‌پزی و خزینه گرمابه‌های عمومی که مخالف بهداشت است اقدام نماید و با نظارت و مراقبت در وضع دودکش‌های اماکن و کارخانه هاو وسائط نقلیه که کار کردن آن‌ها دود ایجاد می کند از آلوده شدن هوای شهر جلوگیری نماید و هرگاه تأسیسات مذکور قبل از تصویب قانون بوجود آمده باشد آن‌ها را تعطیل کند و اگر لازم شود آن‌ها را به خارج از شهر انتقال دهد.

  ۱۳-احداث بنا‌ها و ساختمان‌های مورد نیاز محل از قبیل: رختشویخانه، سرویس‌های بهداشتی، حمام عمومی، کشتارگاه، میادین و باغ کودکان و ورزشگاه مطابق اصول صحی و فنی و اتخاذ تدابیر لازم برای ساختمان خانه‌های ارزان قیمت برای اشخاص بی بضاعت ساکن شهر.

  ۱۴-تشریک مساعی با فرهنگ در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان‌های عمومی و مساجد و ....

  ۱۵- اهتمام در مراعات شرایط بهداشت در کارخانه‌ها و مراقبت در پاکیزگی گرمابه‌ها و نگاهداری اطفال بی بضاعت و سر راهی.

  ۱۶- ساختن خیابان‌ها و آسفالت کردن سواره رو‌ها و پیاده رو‌های معابر و کوچه‌های عمومی و انهار و جوی‌های طرفین از سنگ آسفالت و امثال آن به هزینه شهرداری محل.

  ۱۷-وضع مقررات خاص برای نامگذاری معابر و نصب لوحه نام آن‌ها و شماره گذاری اماکن و نصب تابلوی الصاق اعلانات و برداشتن و محو کردن آگهی‌ها از محل‌های غیر مجاز و هرگونه اقداماتی که در حفظ و نظارت و زیبائی شهر مؤثر باشند.

  وظایف شهروندی: درقبال وظایف مصرح درقانون برای مدیریت شهری که دربرگیرنده حقوق شهروندی نیز هست، متقابلا شهروندان در ارتباط با شهر و مدیریت شهری دارای وظایف و تکالیفی هستند که عمل به این وظایف و تکالیف در ارتباط دو سویه با حقوق آن‌ها از مدیریت شهری باعث ارتقاء فضیلت جامعه شهری، تأمین سعادت و ایمنی شهری می‌شود.

  بطور کلی وظایف شهروندان را میتوان در چند مورد زیر خلاصه کرد؛

  ۱- آشنایی با حق و حقوق خویش در جامعه شهری.

  ۲- آشنایی با وظایف و تکالیف مدیریت شهری و توانائی‌ها و محدودیت‌های مدیریت شهری دراداره شهر و هماهنگ ساختن سطح توقعات خویش با این وظایف و امکانات.

  ۳- پس از آشنایی با دو مقوله فوق هر شهروند باید برای احقاق حق خویش و بالطبع بهبود وضعیت جامعه شهری خود اقدام نموده و مدیریت شهری را وادار به انجام وظیفه و اعاده حق شهروندی خویش نماید.

  ۴- سعی و تلاش برای مشارکت در اداره شهر.

  ۵- افزایش حس تعلق خاطر خود به محله و شهر محل سکونت خویش.

  ۶- تشویق و ترغیب همشهریان خود به مشارکت در امور شهر.

  با لحاظ وظایف کلی فوق الذکر، وظایف شهروندان در قبال محله و شهر محل سکونت خویش را میتوان بصورت جزئی‌تر بیان نمود. عمده این وظایف که بشرح ذیل بدان‌ها اشاره گردیده است، وظایفی هستند که از مواد مصرح در قانون شهرداری‌ها (فصل مربوط به وظایف شهرداری) مستفاد گردیده است:

  تلاش در حفظ نظافت و سلامت معابر و مجاری آب‌های سطح شهر. پرهیز از اشغال پیاده رو‌ها و معابر و ایجاد سد معبر. خودداری از تخلیه نخاله ساختمانی و زباله‌ها در اماکن غیر مجاز. تشریک مساعی با مدیریت شهری در حفظ و ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه. مشارکت در جلوگیری از رواج پدیده مذموم تکدی گری در سطح شهر. مشارکت و همکاری با مدیریت شهری در ایجاد و گسترش مراکز فرهنگی و ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه. تلاش برای رفع خطر از بنا‌ها و دیوار‌های خصوصی شکسته و خطرناک واقع در معابر و اماکن عمومی. پرهیز از گذاشتن هر نوع اشیا در بالکن و ایوان‌های مشرف و مجاور به معابر عمومی. خودداری از نصب دودکش‌های ساختمان‌ها که به نوعی باعث زحمت و خسارت ساکنین شهر می گردد.

  پرهیز از ایجاد و تأسیس کلیه اماکنی که به نحوی از انحاء موجب بروز مزاحمت برای ساکنین و یا مخالف اصول بهداشت عمومی شهر است. همکاری با مدیریت شهری درنگهداری و مراقبت و یاری رسانی به اطفال بی بضاعت و سر راهی. خودداری از نصب تابلو‌های آگهی‌ها در محل‌های غیرمجاز و بطور کلی پرهیز از هر گونه اقدامی که باعث کاهش نظافت و زیبایی شهر و نیز آسیب رسانی به منظر شهری می شود.

  عدم توقع از مدیریت شهری برای خدمات رسانی در اماکن خارج از محدوده مصوب و قانونی شهر و جلوگیری از ایجاد چنین توقعی بین ساکنین این گونه محلات و سایر همشهریان. کوشش در عمل و رعایت مقررات مصوبی که به منظور انتظام بخشی به زندگی شهری وضع شده است و جلوگیری از قانون شکنی همشهریان و آگاهی بخشی به آنان برای رعایت مقررات شهری.

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  مدیر محترم سایت www.tabnak.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شهر ما،خانه ما؛ با آموزش نظافت و حفاظت محیط شهری

  شهر ما،خانه ما؛ با آموزش نظافت و حفاظت محیط شهری

  متاسفانه برخی از شهروندان مسئول تولید زباله هستند، این افراد در کمال بی‌خیالی و خونسردی شیشه اتومبیل را باز می‌کنند و به راحتی در هر مکانی که دستشان برسد از شیشه اتومبیل پوست میوه و تخمه، پاکت چیپس و پفک، ته ‌مانده سیگار، بطری آب را به بیرون پرت می‌کنند.

  زمانی که پدر و مادر با خنده و شوخی پوست و یا پاکت مواد خوراکی را از اتومبیل به بیرون پرتاب می‌کنند کودکان فکر می‌کنند این کار یک تفریح و سرگرمی است و مدام این کار را تکرار می‌کنند. زمانی تصور بر این بود که بی فرهنگی مختص محله‌های پایین و یا افرادی است که از نظر موقعیت اجتماعی و اقتصادی در سطح پایینی قرار دارند. اما واقعیت تلخ جامعه ما هر آن چیزی هست که می‌بینیم و در بسیاری از موارد بی فرهنگی به خوبی قابل مشاهده است. این روزها در سطح شهر شاهد هستیم افرادی که سوار بر اتومبیل‌های گران قیمت می‌شوند در کمال خونسردی پاکت مواد خوراکی را از اتومبیل به بیرون پرتاب می‌کنند و چون اتومبیل گران قیمت سوار هستند تصور می‌کنند تمامی کارهایشان درست است حتی اگر اشتباه باشد!

  آموزش راهکار مناسب نظافت محیط شهری

  هم شهروندان باید بدانند که به عنوان یک شهروند موظف هستند معابر شهری و خیابان‌ها را تمیز نگه دارند و کوچه و خیابان‌های شهر را مانند خانه  خود بدانند. کمترین کاری که هر شهروند می‌تواند انجام دهد این است که با نظافت محیط شهری چهره شهر خود را زیبا نگه دارد، نه این که با ریختن زباله هم چهره شهر را نازیبا و زشت جلوه دهد و هم کار رفتگران زحمت کش را دو چندان کنند. به نظر می‌آید باید آموزش‌های نظافت شهری و محافظت از محیط زیست برای برخی از شهروندان به صورت جدی برگزار شود و در ابتدای امر این آموزش‌ها برای خانواده‌ها ضروری است. دو کانون اصلی برای تعلیم و تربیت و مسئولیت‌پذیری دانش آموزان خانواده‌ها و مدارس هستند، که می‌توانند قشری را تربیت کنند تا نقش موثری در جامعه داشته باشند.هر فردی می‌تواند به اندازه  خود سهمی در تمیزی و پاکیزگی شهر داشته باشد، در این خصوص دانش‌آموزان سهم بسزایی دارند چرا که با انداختن زباله‌ها در سطل‌های مخصوص کمک بزرگی به رفتگران خواهند کرد. در این زمینه زحمات زیادی از سوی سازمان شهرداری و مسئولین این سازمان صورت گرفته است اما باید فرهنگ سازی بیشتری در این زمینه نیز صورت پذیرد.برای توسعه فرهنگ پاکیزه نگه داشتن شهر رسانه‌ها و متولیان فرهنگی باید تلاش‌های بیشتری را انجام دهند تا مردم بیشتر به نظافت شهری اهمیت دهند.

  محیط زیست در آیینه رسانه

  آموزش حفظ محیط زیست به کودکان، چگونه ممکن است ؟ والدین باید راه‌های مراقبت از محیط زیست را به کودکان خود آموزش دهند. با این آموزش‌ها، کودکان در برابر آلودگی‌های محیط زیست برخورد مناسبی نشان می‌دهند. محیط زیست به همه محیط‌هایی که در آن‌ها زندگی جریان دارد، گفته می‌شود. مجموعه‌ای از عوامل  فیزیکی خارجی و موجودات زنده که با هم در کنش هستند محیط زیست را تشکیل می‌دهند و بر رشد و نمو و رفتار موجودات تأثیر می‌گذارند.محیط زیست عبارت ترکیبی از دانش‌های متفاوت در علم است که شامل مجموعه‌ای از عوامل زیستی و محیطی در قالب محیط زیست و غیر زیستی (فیزیکی، شیمیایی) است که بر زندگی یک فرد یا گونه تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد. تفاوت محیط زیست با طبیعت در این است که تعریف طبیعت شامل مجموعه عوامل طبیعی، زیستی و غیر زیستی می‌شود که منحصراً در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که عبارت محیط زیست با توجه به برهم‌کنش‌های میان انسان و طبیعت و از دیدگاه بشر توصیف می‌شود.

  محیط زیست و مراقبت از آن تاثیرات بسیاری در زندگی بشر دارد و مسئولیت حفاظت از محیط زیست بر عهده افراد می‌باشد. درست است که سازمان حفاظت از محیط زیست نیز وجود دارد اما آن سازمان و نهادهای مربوط به آن وظایف خاص خود را انجام می‌دهند. گسترش زندگی صنعتی سبب گردید تا مردم از تفریحاتی مانند گردش در پارک کمتر استقبال کنند. اکثر خانواده‌ها فرصت رفتن به این تفریحات را به آخر هفته موکول کردند و سفرهای کوتاه خانوادگی نیز بیشتر در تعطیلات رسمی، تعطیلات نوروز و تابستان صورت می‌گیرد. برای سفرهای داخل شهری و تفریحات کوتاه باید آدابی رعایت شود که مهم‌ترین آن رعایت بهداشت و نظافت در محیط زیست است. آشنایی و انجام این آداب در اولین مرحله توسط خانواده باید به فرزندان آموزش داده شود.

  فرهنگ حفظ محیط زیست

  برخی از پدر و مادرهای ایرانی فرصت زیادی برای تربیت کودکان خود صرف می‌کنند و قطعاً نتیجه مورد دلخواه خود را  می‌بینند. برخی از خانواده‌ها از کودکی فرزند خود را با نظم و انضباط آشنا می‌کنند و از همان دوران کودکی مسئولیت‌پذیری را به آن ها آموزش می‌دهند.برای آشنا کردن کودک با محیط زیست و حفاظت نکات بسیار ساده‌ای وجود دارد به عنوان مثال با جمع کردن برخی وسایلی که در منزل مورد نیاز نیست و دور ریختنی به حساب می‌آید و یا وسایل شخصی فرزندمان و استفاده مجدد از آن ها مساله بازیافت و جمع آوری زباله‌ها را به او بیاموزیم.

  یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین آموزش‌هایی که در زندگی افراد بسیار تاثیرگذار است و باعث استحکام روابط اجتماعی می‌شود آموزش و عادت به نظم و انضباط در کارها است.باید در این زمینه فرهنگ سازی صورت گیرد و این فرهنگ سازی با کار و تلاش، تفکر و آموزش بیشتر توسط پدر و مادرها، معلمان و مربیان امکان پذیر است. فرهنگ سازی در این زمینه در ابتدای امر از خانواده که محیط کوچکی است آغاز می‌شود سپس به جامعه که محیط بزرگ‌تری و اجتماعی‌تری است انتقال پیدا می‌کند.خانواده‌ها باید به کودکان خود بیاموزند که از تولید پسماند و زباله بیجا خودداری کنند و این کار را به صورت عملی به آن ها آموزش دهند. به عنوان مثال برای نوشتن در دفتر مشق اگر برگه سفید جایی برای نوشتن دارد از آن فضای خالی استفاده کنند و برگه را بیهوده مچاله نکنند و دور نیاندازند.

  با استفاده مواد خوراکی و مصرفی که جزو دور ریختنی‌ها هستند به نحو درست و مناسبی برخورد کنند. مثلاً کاغذ، پارچه، فلزات، چوب، شیشه، پلاستیک را از زباله‌های تر جدا کنند و کیسه‌ای جداگانه برای زباله‌های خشک در نظر بگیرند. اگر این موارد در خانوده‌‌ها به خوبی و به طور منظم رعایت شود فرزند هم این کارها را یاد می‌گیرد و متوجه می‌شود که باید زباله ی خشک و تر را از یکدیگر تفکیک کند.در مقابل خانواده‌های بی‌نظم خانواده‌های منظم قرار دارند که کلیه اصول زندگی‌شان طبق نظم و ترتب خاصی پیش می‌رود. این خانواده‌ها نه تنها به محیط خانوادگی‌شان احترام می‌گذارند بلکه خارج از منزل نیز اصول نظافت و مراقبت از محیط زیست را به خوبی رعایت می‌کنند. این افراد اگر برای تفریح و گردش به پارک و یا مکان‌های تفریحی خارج از شهر بروند حتماً کیسه زباله مخصوص همراه خود دارند تا بتوانند زباله‌های تولید شده را جمع آوری کنند و حتی از کیسه‌های زباله مخصوص ماشین نیز استفاده می‌کنند تا هم اتومیبل خود را تمیز نگه دارند و هم به تمیزی و نظافت محیط زیست، خیابان‌ها و اتوبان‌ها کمک کنند.

  منبع:روزنامه گویه

  منبع مطلب : www.qom.ir

  مدیر محترم سایت www.qom.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 20 روز قبل
  0

  شهر پاکیزه جواب شهرداری است

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید