توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  وقتی زمین به دور خورشید میچرخد چه به وجود می آید

  1 بازدید

  وقتی زمین به دور خورشید میچرخد چه به وجود می آید را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  گردش زمین به دور خورشید :: آموزش مینا (پایه دوم و سوم ابتدایی )

  گردش زمین به دور خورشید چهار فصل را به وجود می آورد .

  این گردش حدود 365 روز و 6 ساعت طول می کشد که به آن یک سال خورشیدی می گویند ....

  تابستان ها گرمتر از زمستان ها است زیرا در تابستان نور خورشید راست می تابد ولی در زمستان ها مایل می تابد و در نتیجه تابستان ها گرمتر است .

  در زمستان ها جانوران به علت سرما و کمبود غذا یا مهاجرت می کنند (مثل پرستو ) و یا به خواب زمستانی می روند (مثل خرس )

  هوا وقتی گرم می شود به بالا می رود و وقتی سرد می شود به پایین می رود .

  از جابجایی هوای گرم و سرد باد به وجود می آید که دارای جهت و سرعت است .

  بادنما وسیله ای است که جهت وزش باد را نشان می دهد .

  اگر باد پرقدرت باشد طوفان را به وجود می آورد .که در بعضی از مواقع خسارت وارد می کند مانند غرق کردن کشتی ها ، خرابی خانه ها و...

  باد چیزهای سبک را با خود می برد و شن و ماسه ها را جابجا می کند . برای جلوگیری از این کار می توانیم درخت بکاریم چون .........

  البته از  باد برای آسیاب کردن ، تولید برق ، حرکت کشتی و...... استفاده می شود .

   پویا نمایی چهار فصل که به زبان فارسی برگردان شده است را تماشا کنید .

  منبع مطلب : mseyyedian.blog.ir

  مدیر محترم سایت mseyyedian.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا زمین به دور خود می‌ چرخد و با چه سرعتی؟

  چرا زمین به دور خود می‌ چرخد و با چه سرعتی؟

  حرکت شبانه روزی زمین در طول 24 ساعت که به صورت چرخش به دور خودش انجام می‌شود، عاملی است که روز و شب را مشخص می‌کند و برای انسان این امکان را فراهم می‌کند تا زندگی خود را بر اساس جدایی این دو، برنامه ریزی کند. در واقع، حقیقت امر این است که تفاوت دمایی که بین روز و شب وجود دارد، باعث شده تا زمین برای سکونت بسیار مناسب و ایده‌آل باشد.

  حال این سوال پیش می‌آید که زمین با چه سرعتی به دور خود می‌چرخد؟ سرعت چرخش زمین به دور خود بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده از خط استوا، در حدود 1600 کیلومتر یا 1000 مایل می‌باشد، اما چرا هنگام چرخش، انسان‌های ساکن زمین این چرخش را حس نمی‌کنند؟ دلیل این امر نیز روشن است. چون زمین با یک سرعت ثابت به دور خود می‌چرخد، درک چرخش برای ما انسان‌ها نیز بسیار سخت می‌باشد. هر چند، اگر این چرخش، تغییراتی ناگهانی در سرعت خود داشته باشد، کاملا قابل درک خواهد بود.

  علت چرخش زمین به دور خود

  اساسا، علت چرخش زمین به دور خود این است که هیچ نیروی بیرونی وجود ندارد تا زمین را از چرخش باز دارد.

  تمامی این‌ها به زمانی بازمی‌گردد که زمین اولین بار شکل کلی خود را دریافت کرد. منظومه شمسی، اولین بار در حدود 4.6 میلیارد سال پیش شکل گرفت. در آن زمان، هیچ ماده‌ای جز ابری بسیار عظیم از گرد و غبار و گاز هیدروژن نبود. بعد از آن، نیروی بعضی از حادثه‌های فضایی مانند ابرنواختر، باعث فروپاشی درونی گاز می‌شد و در نهایت ابر عظیم گاز و غبار به یک دیسک تخت بزرگ تبدیل شده و می‌چرخد. در همین حین، خورشید نیز مانند یک لامپ بزرگ در وسط منظومه شروع به شکل گرفتن می‌کند.

  الگوی کلی منظومه شمسی بر اساس قانون فیزیک “حفظ حرکت زاویه‌ای” شکل گرفته‌است. در حقیقت، با توجه به این قانون، ذرات نسبت به هم نیروی جاذبه وارد می‌کنند و بسیاری از ذرات ریز، حرکت قبلی خود را از دست می‌دهند تا به ذرات دیگر بچسبند. حرکت سریع ذرات در حین نزدیک شدنشان به یکدیگر، نیروی اضافی تولید می‌کند که باعث یک حرکت چرخشی ساده می‌شود.

  کم کم، چرخش‌های کوچک‌تر ذرات به چرخش‌های بزرگ‌تر تبدیل می‌شود و سرانجام تراکم گرد و غبار و هیدروژن به حد بسیار بالایی می‌رسد و سیارات را شکل می‌دهد. هنگامی که یک سیاره کوچک به مدار یک سیاره بزرگ‌تر وارد شود، سیاره کوچک‌تر مدار جدید قدرتمند تری پیدا می‌کند و تبدیل به ماه یا قمر سیاره بزرگ‌تر می‌شود.

  زمین و ماه

  گاهی اوقات، قمرها از برخورد سیارات به همدیگر ایجاد می‌شوند. به طوری که هنگام برخورد یه تکه از سیاره‌ای جدا می‌شود و در مدار یک سیاره بزرگ گیر می‌کند و همانجا می‌ماند. در واقع، بسیاری از دانشمندان بر این باورند که ماه یا قمر زمین، بر اساس همین تئوری و در برخورد زمین با مریخ ایجاد شده‌است.

  به نظر می‌رسد که چرخش زمین به دور خود، یک رابطه متقابل جالب با ماه دارد. همزمان با چرخش زمین، جاذبه ماه بر آب‌ اقیانوس تاثیر می‌گذارد، در حالی که اصطکاک ایجاد شده توسط آب، سرعت چرخش زمین را مقداری کم می‌کند. این امر بدین معنی‌است که همزمان با طی شدن زمان، روزها کوتاه‌تر نمی‌شوند، بلکه طولانی‌تر نیز می‌شوند. البته این تغییر قابل توجه نیست و تنها پس از 100 سال، روزها به مقدار 2 میلی‌ثانیه طولانی‌تر می‌شوند.

  سایر سیاره‌های منظومه شمسی

  تمامی سیارات در منظومه شمسی مانند زمین به دور خود می‌چرخند، هر چند سرعت چرخش هر سیاره با توجه به فاکتور‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال، یک چرخش کامل سیاره زهره، 243 روز زمینی طول می‌کشد.

  جدا از سرعت بسیار پایین سیاره زهره در چرخش به دور خود، این سیاره برخلاف مسیر مدارش، در جهت عقربه‌های ساعت به دور خود می‌چرخد. سیاره اورانوس نیز مانند سیاره زهره برخلاف مدارش چرخش می‌کند. متاسفانه دانشمندان هنوز دلیل چرخش این دو سیاره در خلاف جهت سایر اجزای منظومه را کشف نکرده‌اند، اما برجسته‌ترین نظریه موجود در این مورد این است که در نقاطی از این سیارات توسط یک شی بزرگ نیرو وارد می‌شود و این شی به اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند جهت چرخش این سیارات را عوض کند.

  منبع مطلب : digiro.ir

  مدیر محترم سایت digiro.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فصل ها چگونه بوجود می آیند ؟

  متن و تصاویر زیر به  چگونگی ایجاد فصل ها ی کره زمین اشاره دارد. انیمیشن های مربوط به کره زمین  را در قسمت انیمیشن های نجوم  همین وبلاگ می توانید دانلود نمایید.

  عبارت چرخش زمین (دوران زمین) یا همان Earth rotation به چرخش زمین حول محور خوردش(که  این محور از قطب شمال و جنوب می گذرد) اطلاق می گردد.یک چرخش زمین 24 ساعت طول می کشد. حاصل چرخش زمین به دور خودش ایجاد شب و روز است که زمانی که خورشید به کره زمین می تابد نیمی از آن در تاریکی و نیمی دیگر در روشنایی قرار می گیرد. به دایره ای که این دو نیم کره را از یکدیگر جدا می کند "  دایره روشنایی " گویند.

  هنگامی که از فضا به قطب جنوب بنگریم جهت چرخش زمین ساعتگرد است.

  برای فهم کامل جهت دوران زمین یک محور فرضی از قطب جنوب به سمت قطب شمال در نظر بگیرید و نگشت شست دست راست خود را در جهت بالا(به طرف قطب شمال) قرار دهید در این صورت چهار انگشت دیگر جهت دوران را نشان می دهد.


  زمین روی یک مسیر بیضی شکل حرکت می کند که خورشید یکی از کانون های این بیضی است. مسیر بیضی باعث وجود اختلاف  فاصله زمین در طی حرکتش از خورشید می شود اما این تغغیر فاصله هیچ تغییری در آب و هوای زمین و فصول ایجاد نمی کند بلکه این تغییر فاصله از خورشید تنها 6 درصد تغییر انرژی تابشی در سطح زمین ایجاد می کند. علت این امر آن است که مدار حرکت زمین بیضی کشیده نیست بلکه بیضی ای است که تقریبا شبیه دایره  است و خروج از مرکز مدار بیضی شکل 0.017 است.

  فصل های چهارگانه سال به ترتیب بهار، تابستان، پاییز و زمستان هستند


  پس علت اصلی تفاوت فصل ها در چیست ؟

  همین انحراف  است که فصل ها و مفاهیمی مانند انقلاب تابستانی و زمستانی و تعادل بهاری و پاییزی را به وجود می آورد.
   در مورد این انحراف باید گفت که زاویه 23.5 درجه ای محور زمین نسبت به ستاره شمالی یا صفحه دوران همواره ثابت باقی می ماند. تغییر ارتفاع خورشید در افق دید ما در زمین در تابستان و زمستان ناشی از همین ثابت بودن زاویه انحرافی است.

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

  خوب، همگام با حرکت انتقالی زمین جلو می رویم :

  و چون اکثر ساکنان کره زمین و ما در نیمکره شمالی زندگی می کنیم ، فصل های  نیمکره شمالی را مورد بررسی قرار می دهیم. فصل ها در نیمکره جنوبی دقیقا عکس  نیمکره شمالی است.

  دایره روشنایی: نور خورشید همواره دقیقا نیمی از زمین را روشن می کند و نیم دیگر زمین  در تاریکی قرار دارد. مانند اینکه مرز روشنایی روی زمین را با یک دایره نمایش دهیم .

  روز اول تیر ماه قطب شمال بیش از هر زمان دیگری(23.5 درجه) به سوی خورشید متمایل است. این روز طولانی ترین روز در نیمکره شمالی است. و به آن انقلاب تابستانی گویند.

  *** اصلاحیه: در تصویر متحرک بالا "زمین در انقلاب تابستانی" درست  می باشد که اشتباها "زمین در انقلاب زمستانی" تایپ شده است.

  در انقلاب تابستانی ساکنان کره زمین که در مدار راس سرطان زندگی می کنند خورشید را دقیقا در بالای سر خود  و در سوسو می بینند.چرا؟

   و هر چه از استوا به سمت قطب شمال پیش رویم اختلاف طول شب و روز بیشتر می شود. به صورتیکه در بالای مدار قطب شمال روشنایی 24 ساعته داریم. در نیم کره جنوبی وضعیت دقیقا عکس است و با انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی و آغاز تابستان ، ساکنان نیمکره جنوبی آغاز فصل زمستان( شب یلدا) را تجربه می کنند.

  بعد  از روز انقلاب تابستانی  نیمکره شمالی کم کم از خورشید روی برمیگرداند. ( نیمکره جنوبی کم کم به سمت خورشید متمایل می شود) واین وضعیت ادامه دارد تا اعتدال پاییزی که در آن دو نیمکره به یک اندازه رو به خورشید قرار می گیرند.
  پاییز: در اول مهر ماه یا همان اعتدال پاییزی دو نیمکره به یک اندازه رو به خورشید قرار دارند. طول روز و شب در این روز در تمام نقاط کره زمین برابر است. ( همانند اعتدال بهاری)

  .......................................

  عکس ها و نمودارها


    شکل بالا نمودار تابش عمودی خورشید هنگام ظهر را در طول سال نمایش میدهد.

  به عنوان مثال همانطور که در شکل بالا نشان داده شده در ظهر اول ماه Feb و اواسط ماه Nov خورشید بر عرض جغرافیایی 20 درجه جنوبی عمود می تابد.

  انیمیشن های مربوط به گردش زمین دور خورشید در انیمیشن های نجومی 1 آورده شده و می توانید آن را دانلود نمایید. انیمیشن های بیشتر در آینده اضافه خواهند شد.

  پــایـــــــــــــــان

  منابع:

  1- www.physicalgeography.net/fundamentals/6h.html

  2- وبلاگ شخصی حمید رضا انصاری http://hamidrezaansari.blogfa.com

  3- اینترنت

  منبع مطلب : motafakeran-shahed.blogfa.com

  مدیر محترم سایت motafakeran-shahed.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  او 2 ماه قبل
  0

  جالبه که بدونید تمام این ها اشتباه هست و به ما هم تا این مدت اشتباه گفتن و فصل ها بدلیل کج بودن محور چرخش زمین بوجود میاد

  ریحانه 2 ماه قبل
  1

  ببخشید عالی بود ولی ایشون چی نوشتن

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  عالییی بودد ممنون

  رضا محمد تقی پور 4 ماه قبل
  3

  خلاصه وقتی زمین به دور خود میچرخد شب و روز به وجود می آید و وقتی دور خورشید میچرخد ماه ها به وجود می آید

  ناشناس 4 ماه قبل
  3

  کگحمنعدئحخهغدحخعحائم ورووهووتذاذودبفچحخهوچ سقطحفخوذسشششششششششششششششششششششششششششششششششثقبفلغدعخئئحهعدئهل75es54feghtyujgfrtfgfhj

  برای ارسال نظر کلیک کنید