توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ویلی وانکا و کارخانه شکلات سازی

  1 بازدید

  ویلی وانکا و کارخانه شکلات سازی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ویلی وانکا

  ویلی وانکا

  ویلی وانکا (به انگلیسی: Willy Wonka) شخصیتی خیالی در رمان چارلی و کارخانه شکلات‌سازی (۱۹۶۴) نوشتهٔ رولد دال است. فیلم‌هایی هم بر اساس همین رمان ساخته شده‌است. در کتاب و فیلم ویلی وانکا و کارخانهٔ شکلات‌سازی که سال ۱۹۷۱ ساخته شد ویلی وانکا دارای شخصیتی عجیب و غریب است که از نبوغ و خلاقیتش سرچشمه گرفته‌است. این عجیب و غریب بودن باعث گیج کردن دیگر شخصیت‌ها می‌شود اما چارلی از رفتار ویلی وانکا خوشش می‌آید. در فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی که سال ۲۰۰۵ ساخته شد شخصیت ویلی وانکا کمی دارای نقطه ضعف‌هایی دوست داشتنی است.

  چارلی و کارخانهٔ شکلات‌سازی (۲۰۰۵)[ویرایش]

  ویلی وانکا مالک کارخانهٔ شکلات‌سازی مشهور است که بعد ازاینکه جاسوس‌هایی اسرار مربوط به کارخانه‌اش را دزدیدند، همهٔ کارمندانش از جمله پدربزرگ چارلی را اخراج می‌کند و به هیچ‌کس دیگر اجازه ورود به کارخانه را نمی‌دهد.

  یک روز ویلی وانکا به همهٔ دنیا اعلام می‌کند که ۵ بلیط طلایی را داخل ۵ بسته شکلات وانکا قرارداده‌است و کسانی که بلیط‌ها را پیدا کنند برنده بازدید از کارخانه می‌شوند و یکی از بازدید کننده‌ها در آخر برندهٔ جایزه استثنایی می‌شود. چارلی (پسر خانواده‌ای فقیر) و ۴ بچهٔ دیگر برندهٔ بازدید می‌شوند. در حین بازدید ویلی وانکا هر کدام از بچه‌های بد را با چیزی مربوط به نقطه ضعف شخصیتشان وسوسه به زیر پا گذاشتن دستوراتش می‌کند و همه به جز چارلی از دور خارج می‌شوند.

  ویلی وانکا که هدفش از اول انتخاب بهترین بچه به عنوان وارث کارخانه‌است از چارلی می‌خواهد تا برای زندگی و کار به کارخانه بیاید. تنها شرط این است که چارلی باید خانواده‌اش را ترک کند چون وانکا معتقد است که خانواده مانع آزادی خلاقیت یک شکلات‌ساز است. این طرز فکر او به زمان کودکیش برمی‌گردد که پدرش که دندانپزشک است به او اجازه خوردن شکلات را نمی‌داد چون می‌ترسید که دندان‌های پسرش خراب شوند. وانکا بعد از اینکه مخفیانه شکلات می‌خورد از خانه فرار می‌کند تا به دنبال رویایش برود.

  چارلی حاضر به ترک خانواده‌اش نمی‌شود و پیشنهاد ویلی وانکا را رد می‌کند و می‌گوید که کارخانه و همه شکلات‌های دنیا را با خانواده‌اش عوض نمی‌کند. بعد از مدتی ویلی وانکا که افسرده شده دوباره به سراغ چارلی می‌رود. چارلی به او کمک می‌کند تا رابطه‌اش با پدرش خوب شود. ویلی وانکا به چارلی اجازه می‌دهد خانواده‌اش را به کارخانه بیاورد و بعد از آن همه با هم به خوبی و خوشی زندگی می‌کنند.

  دربارهٔ شخصیت ویلی وانکا[ویرایش]

  کمپانی برادران وارنر برای نقش ویلی وانکا نیکلاس کیج، جیم کری، مایکل کیتون، برد پیت، ویل اسمیت و آدام سندلر را پیشنهاد داده بودند اما وقتی تیم برتون به عنوان کارگردان انتخاب شد، اولین و تنها گزینه‌اش جانی دپ بود. دپ هم قرارداد را بدون خواندن فیلمنامه امضا کرد.

  تیم برتون و جان آگست (فیلمنامه نویس) با هم روی شخصیت پردازی پدر ویلی وانکا کار کردند. برتون در این باره می‌گوید: «شما به کمی از حال و هوای کودکی ویلی وانکا نیاز داشتید تا بفهمید چرا او این گونه‌است در غیر این صورت ویلی وانکا را فقط آدمی عجیب می‌دانستید.»

  کمپانی برادران وارنر می‌خواستند ویلی وانکا را پدری مهربان جلوه دهند اما تیم برتون معتقد بود ویلی وانکا نمی‌تواند پدر خوبی باشد چون شخصیتی منزوی دارد و از بچه‌ها هم بازیگوش تر است.

  جانی دپ گفته‌است شخصیت جن وایلدر در فیلم سال ۱۹۷۱ شخصیتی برجسته بود و برای نقش ویلی وانکا از آن الهام گرفته‌است.

  در رابطه با مقایسهٔ شخصیت ویلی وانکا با مایکل جکسون، تیم برتون گفته‌است: «بین آنها تفاوت بزرگی وجود دارد: مایکل جکسون بچه‌ها را دوست داشت اما ویلی وانکا از بچه‌ها متنفر است. به نظر من این تفاوت خیلی بزرگ است.»

  جانی دپ هم گفته‌است: «ویلی وانکا با مایکل جکسون شباهتی ندارد اگر قرار بود ویلی وانکا با کسی مقایسه شود آن شخص هاوارد هیوز است: منزوی، وسواسی و دقیق.»

  برتون هم با شباهت ویلی وانکا به هیوز موافق است و از چارلز فاستر کین در شهروند کین الهام گرفته‌است: شخصیتی با استعداد که ضربهٔ روحی می‌خورد و به دنیای خودش بر می‌گردد.

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ویلی وانکا و کارخانه شکلات‌سازی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید