توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پس از توحید موضوع مهمی که قرآن به آن اهتمام ویژه دارد

  1 بازدید

  پس از توحید موضوع مهمی که قرآن به آن اهتمام ویژه دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  معاد و زندگی پس از مرگ در قرآن/ بیان معاد از زبان انبیاء الهی

  معاد و زندگی پس از مرگ در قرآن/ بیان معاد از زبان انبیاء الهی

  به گزارش خبرگزاری مهر، معاد از نظر لغوي به معناي بازگشتن است و در اصطلاح به معناي دوباره زنده شدن آدمي پس از مرگ است. از موضوعات بسيار مهم و سرنوشت ساز انسان معاد است. پس از توحيد موضوع مهمي كه قرآن به آن اهتمامي ويژه دارد، معاد است. شمار آيات قرآن درباره جهان پس از مرگ بيش از 1400 آيه است و اين تعداد آيه، نشانگر اهميت معاد است. معاد، مورد اهتمام همه انبياي الهي نيز بوده است. اصولا دعوت به دين در صورتي معنا دارد كه زندگي پس از مرگ جز اصول اساسي آن باشد.

  انسان به دو دليل به تحقيق درباره معاد علاقه مند است؛ اول، انسان ذاتا علم دوست و حقيقت جو است، به ويژه درباره آنچه با زندگي او ارتباط دارد و معاد از اين گونه موضوعات است. انسان مي خواهد بداند كه آيا زندگي اش با مرگ پايان مي يابد يا پس ازآن زندگي ديگري خواهد داشت؟كيفيت انتقال از اين زندگي به آن زندگي چگونه است؟ زندگي آن دنيا چند مرحله اي است؟ آيا لوازم و وسايل مورد نياز آن دنيا را بايد در همان جا تهيه نمود يا اينكه زندگي اين جهان، مقدمه و زمينه ساز خوشي ها و ناخوشي هاي آن جهان است و به تعبيري اين دنيا مزرعه آخرت است؟ پاسخ به اين پرسشها است كه مي تواند عطش حقيقت جويي آدمي را تا حدي فرو نشاند.

  دوم، شناخت غايت و هدف زندگي براي انسان از اهميت زيادي برخوردار است، زيرا در شكل گيري فعاليت ها و اعمال انسان نقش مهمي دارد. انساني كه مرگ را پايان زندگي خود مي داند، رفتار خود را به گونه اي تنظيم مي كند كه به هر طريق ممكن نهايت لذت را در اين دنيا ببرد و تنها نيازها و خواسته هاي زندگي دنيوي خود را تامين كند. اما كسي كه به زندگي جاودانه اعتقاد دارد، برنامه زندگي دنيوي خود را به گونه اي سامان مي بخشد كه هر چه بيشتر براي زندگي جاودانه اش سودمند باشد و از سوي ديگر، سختي ها و ناكامي هاي زندگي دنيا، او را دلسرد و نااميد نمي كند و پيوسته در راه كسب سعادت و كمال ابدي مي كوشد.

  خداوند تبارک و تعای در آیه 115 سوره مومنون مي فرمايد: "آيا گمان كرديد شما را بيهوده آفريده ايم و به سوي ما باز گردانده نمي شويد." سوره قيامت آيه 3-5 مي فرمايد: آيا انسان مي پندارد كه هرگز استخوانهاي او را پس از متلاشي شدن جمع نخواهيم كرد؟ آري، قادريم كه حتي خطوط سر انگشتان او را موزون و مرتب كنيم. انسان در معاد شك ندارد بلكه مي خواهد آزاد باشد و بي ترس از دادگاه قيامت تمام عمر گناه كند.

  اين آيه علاوه بر اينكه به معاد اشاره دارد، به دليل انكار آن نيز اشاره مي فرمايد و نشان مي دهد كه علت انكارمعاد اين است كه آدمي مي خواهد راه براي گناهكاري او باز باشد، زيرا اگر كسي به معاد اعتقاد داشته باشد پيوسته مراقب رفتار و كردار خود است و گناه و نافرماني نمي كند.

  بنابر آيات 24 و 25 سوره اعراف، خداوند هنگام هبوط آدم به زمين فرمود فرود آييد كه برخي از شما دشمن برخي ديگريد و براي شما در زمين تا هنگامي معين قرارگاه و برخورداري است. فرمود در آن زمين زندگي كنيد و در آن مي ميريد و در رستاخيز از آن بر انگيخته خواهيد شد. اين نوع خطابات درباره معاد و هنگام هبوط آدم، نشانگر ماموريت آدم بر اشاعه انديشه معاد در ميان فرزندان خود است.

  بنابر آيات قرآن، حضرت نوح (ع) در همان حال كه با شرك و بت پرستي مبارزه مي كرد، انديشه معاد را به صورت صريح پيش مي كشيد و از قوم خود مي خواست كه از خدا طلب آمرزش كنند. قرآن سخن حضرت نوح را در آيات 17و 18 سوره نوح می آورد: خداوند شما را مانند گياهي از زمين مي روياند، سپس شما را به همان زمين باز مي گرداند و بار ديگر شما را خارج مي سازد.

  قرآن مسئله معاد را از زبان حضرت موسي(ع) در آیه 27 سوره غافر نقل مي كند: و موسي گفت من به پروردگارم و پروردگار شما پناه مي برم از هر متكبري كه به روز حساب ايمان نمي آورد. همچنین بنابر آيات قرآني، حضرت عيسي(ع) در همان روز كه تولد از معاد ياد كرد و فرمود؛ سلام برمن در آن روز كه متولد شدم و آن روز كه مي ميرم و آن روز كه زنده برانگيخته خواهم شد.

  مرکز رشد علوم انسانی قم


  به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، معاد از نظر لغوی به معنای بازگشتن است و در اصطلاح به معنای دوباره زنده شدن آدمی پس از مرگ است. از موضوعات بسیار مهم و سرنوشت ساز انسان معاد است. پس از توحید موضوع مهمی که قرآن به آن اهتمامی ویژه دارد، معاد است. شمار آیات قرآن درباره جهان پس از مرگ بیش از ۱۴۰۰ آیه است و این تعداد آیه، نشانگر اهمیت معاد است. معاد، مورد اهتمام همه انبیای الهی نیز بوده است. اصولا دعوت به دین در صورتی معنا دارد که زندگی پس از مرگ جز اصول اساسی آن باشد.


  انسان به دو دلیل به تحقیق درباره معاد علاقه مند است؛ اول، انسان ذاتا علم دوست و حقیقت جو است، به ویژه درباره آنچه با زندگی او ارتباط دارد و معاد از این گونه موضوعات است. انسان می خواهد بداند که آیا زندگی اش با مرگ پایان می یابد یا پس ازآن زندگی دیگری خواهد داشت؟کیفیت انتقال از این زندگی به آن زندگی چگونه است؟ زندگی آن دنیا چند مرحله ای است؟ آیا لوازم و وسایل مورد نیاز آن دنیا را باید در همان جا تهیه نمود یا اینکه زندگی این جهان، مقدمه و زمینه ساز خوشی ها و ناخوشی های آن جهان است و به تعبیری این دنیا مزرعه آخرت است؟ پاسخ به این پرسشها است که می تواند عطش حقیقت جویی آدمی را تا حدی فرو نشاند.


  دوم، شناخت غایت و هدف زندگی برای انسان از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در شکل گیری فعالیت ها و اعمال انسان نقش مهمی دارد. انسانی که مرگ را پایان زندگی خود می داند، رفتار خود را به گونه ای تنظیم می کند که به هر طریق ممکن نهایت لذت را در این دنیا ببرد و تنها نیازها و خواسته های زندگی دنیوی خود را تامین کند. اما کسی که به زندگی جاودانه اعتقاد دارد، برنامه زندگی دنیوی خود را به گونه ای سامان می بخشد که هر چه بیشتر برای زندگی جاودانه اش سودمند باشد و از سوی دیگر، سختی ها و ناکامی های زندگی دنیا، او را دلسرد و ناامید نمی کند و پیوسته در راه کسب سعادت و کمال ابدی می کوشد.


  خداوند تبارک و تعای در آیه ۱۱۵ سوره مومنون می فرماید: “آیا گمان کردید شما را بیهوده آفریده ایم و به سوی ما باز گردانده نمی شوید.” سوره قیامت آیه ۳-۵ می فرماید: آیا انسان می پندارد که هرگز استخوانهای او را پس از متلاشی شدن جمع نخواهیم کرد؟ آری، قادریم که حتی خطوط سر انگشتان او را موزون و مرتب کنیم. انسان در معاد شک ندارد بلکه می خواهد آزاد باشد و بی ترس از دادگاه قیامت تمام عمر گناه کند.


  این آیه علاوه بر اینکه به معاد اشاره دارد، به دلیل انکار آن نیز اشاره می فرماید و نشان می دهد که علت انکارمعاد این است که آدمی می خواهد راه برای گناهکاری او باز باشد، زیرا اگر کسی به معاد اعتقاد داشته باشد پیوسته مراقب رفتار و کردار خود است و گناه و نافرمانی نمی کند.


  بنابر آیات ۲۴ و ۲۵ سوره اعراف، خداوند هنگام هبوط آدم به زمین فرمود فرود آیید که برخی از شما دشمن برخی دیگرید و برای شما در زمین تا هنگامی معین قرارگاه و برخورداری است. فرمود در آن زمین زندگی کنید و در آن می میرید و در رستاخیز از آن بر انگیخته خواهید شد. این نوع خطابات درباره معاد و هنگام هبوط آدم، نشانگر ماموریت آدم بر اشاعه اندیشه معاد در میان فرزندان خود است.


  بنابر آیات قرآن، حضرت نوح (ع) در همان حال که با شرک و بت پرستی مبارزه می کرد، اندیشه معاد را به صورت صریح پیش می کشید و از قوم خود می خواست که از خدا طلب آمرزش کنند. قرآن سخن حضرت نوح را در آیات ۱۷و ۱۸ سوره نوح می آورد: خداوند شما را مانند گیاهی از زمین می رویاند، سپس شما را به همان زمین باز می گرداند و بار دیگر شما را خارج می سازد.


  قرآن مسئله معاد را از زبان حضرت موسی(ع) در آیه ۲۷ سوره غافر نقل می کند: و موسی گفت من به پروردگارم و پروردگار شما پناه می برم از هر متکبری که به روز حساب ایمان نمی آورد. همچنین بنابر آیات قرآنی، حضرت عیسی(ع) در همان روز که تولد از معاد یاد کرد و فرمود؛ سلام برمن در آن روز که متولد شدم و آن روز که می میرم و آن روز که زنده برانگیخته خواهم شد.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید