توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پیامبر اسلام در مورد همسایه چه فرموده کلاس چهارم

  1 بازدید

  پیامبر اسلام در مورد همسایه چه فرموده کلاس چهارم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درس چهاردهم: رعایت حقوق همسایه

  درس چهاردهم: رعایت حقوق همسایه

  روز سه‌شنبه مورخ 15/ دی /1394درادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملا قادر قادری در مسجد قباء پاوه درسسیصد و هشتم از سلسله درسهای تاریخ، ‌سیره، قصص، وصایا، عقیده، اخلاق و... (درس چهاردهم « مسلمان واقعی از نظر کتاب و سنت » ) ارائه شد.

  در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان مباحث دینی درج شده است.  مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون اخلاق

  توســـط حــاج ماموستا ملا قادر قادری

  درس سیصد و هشتم از کلاسهای هفتگی مسجد قباء‌ پاوه

  درس چهاردهم «مسلمان واقعی کیست؟»

  *************

  *موضوع درس*

  « رعایت حقوق همسایه »

  درس چهاردهم: « رعایت حقوق همسایه »

  هر انسانی زمانی آئین اسلام را به‌عنوان برنامه حیات خود قبول کند، از سوی صاحب دین اسلام یعنی خداوند متعال تکالیفی متوجه وی می‌شود که لاجرم مکلف به انجام آن خواهد بود و در کنار انجام تکالیف آسمانی، باید حقوق و تکالیف دیگری انجام دهد و این 2 وظیفه را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد: حق‌الله و حق‌الناس که هر انسان مؤمن در زندگی مکلف به رعایت این 2 حقوق است. توجه به حقوق دیگران به‌صورت وسیع و مبسوط، فقط در آیین اسلام موردتوجه قرارگرفته و به‌عنوان اخلاق انسان مؤمن تعریف شده است. قرآن کریم در آیه 36 سوره مبارکه نساء، مسلمانان را بعد از توحید به رعایت حقوق 9 صنف از افراد جامعه مکلف فرموده است و می‌فرماید: «وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِکُواْ بهِ شَیْئًا وَبالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَبذی الْقُرْبَی وَالْیَتَامَی وَالْمَسَاکِینِ وَالْجَارِ ذی الْقُرْبَی وَالْجَارِ الْجُنُب وَالصَّاحِب بالجَنب وَابْنِ السَّبیلِ وَمَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبُّ مَن کَانَ مُخْتَالاً فَخُورًا» خدا را پرستش کنید. برای وی شریک قائل نشوید به والدین خود نیکی کنید و همچنین حقوق خویشاوندان و یتیمان و مسکینان و همسایگان نزدیک و دور و دوستان و همکاران کاری و اداری و مسافرین وامانده و بردگانی که در اختیار شما هستند را رعایت کنید؛ زیرا خداوند افراد ازخودراضی و متکبر و فخرفروش را دوست ندارد.

  در آیه فوق در میان 9 صنف که امر به رعایت حقوق آن‌ها شده است، حقوق همسایه و جار است که در چند بند و دو درس به آن اشاره می‌کنم.

  ** نکات و نتایج درس**

  نکتـــــــه اول: از وظایف دینی ماست همسایه خویش را آزار و اذیت ندهیم. پیامبر اسلام حضرت خاتم (ص) می‌فرماید: هر کس به خدا و ‌روز آخرت ایمان دارد، باید همسایه­اش را آزار ندهد. (مَنْ کَانَ یُؤْمِنُ باللَّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ، فَلا یُؤْذ جَارهُ)

  نکتـــــــه دوم: انسان مؤمن باید از نعمات خدادادی خود همسایه را نصیب کند. حضرت خاتم (ص) به ابوذر فرمود: هر وقت قصــد پختن غـــذا را کردید آبش را بیشتر کن و همسـایه‌ات را فــــراموش مکن و از غــذا و نعمت خود بخشی را به همسایه‌ات بده. «یَا أَبَاذَرٍّ، إِذَا طَبَخْتَ مَرَقَةً، فَأکثِرْ مَاءهَا وَتَعَاهَدْ جیرَانَکَ»

  نکتــــــه سوم: در اسلام حرام است ورود در زندگی فردی همسایه و دخالت و دنبال کردن زندگی خصوصی وی. در این خصوص پیامبر بزرگوار اسلام خیلی با شدت و قاطعانه هشدار داده است و می‌فرماید: مبادا در زندگی فردی همسایه‌ات دخالت کنید. در حدیث است: «مَنِ اطَّلَعَ فِی بَیْتِ قَوْمٍ بغَیْرِ إِذْنِهِمْ فَقَدْ حَلَّ لَهُمْ أَنْ یَفْقَئُوا عَیْنَهُ» (هرکسی بدون اذن از طریق پنجره و یا هر وسیله دیگری به منزل و داخل خانه کسی نگاه دشمنانه داشته باشد، اگر صاحب‌خانه با وی برخورد کند و چشمش را کور نماید، دیه ندارد و حق به‌جانب صاحب بیت است)

  نکتــــه چهارم: همراهی کردن با همسایه در شادی و فرح و در مشکلات و مصائب و حیات و فوت؛ و از مکارم اخلاق است که در وقت شادی به همسایه تبریک گفته شود و در مصیبت نیز تسلیت. درهرحال اعلام همدردی و اعلام شادی با همسایه نباید فراموش گردد. در حدیث است که پیامبر اسلام (ص) فرموده است: «خَیْرُ الجِیرَانِ عِنْدَ اللهِ خَیْرُهُمْ لِجَارِهِ» (بهترین انسان در بین همسایگان کسی است نسبت به همسایه‌اش خوب باشد) در آخر همگی می‌گوییم: خداوندا به ما توفیق عطا فرما که بتوانیم در زندگی خود موارد فوق­الذکر را اجرا کنیم. ان‌شاءالله

  وصلی الله تعالی علی سیـدنا محمــد و علی آله و اصحابه اجمعین

  ادامه دارد...

  منبع مطلب : www.aljomeh.org

  مدیر محترم سایت www.aljomeh.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حقوق همسایگان در اسلام

  آیین همسایه داری

  دین مقدس اسلام، برنامه ای جامع و کامل برای سعادت بشر در دنیا و آخرت است که جنبه ها و نیازمندی های فردی و اجتماعی، جسمی و روحی او را در نظر دارد و در مورد همسایه داری نیز رهنمودهای سودمندی بیان کرده است.

  خداوند در قرآن کریم در برشماری مجموعه ای از حقوق اسلامی مسلمانان در قبال یکدیگر، نیکی به چند گروه از جمله همسایگان را به بندگانش سفارش می کند و می فرماید:

  وَ الْجارِ ذی الْقُرْبی وَ الْجارِ الْجُنُب. (نساء: 36)

  و به همسایه نزدیک و همسایه دور احسان کن.

  در تفسیر «دور» و «نزدیک» در آیه بالا، چند احتمال داده شده است، ولی به نظر می رسد منظور همان دوری و نزدیکی مکانی باشد. از آنجا که کلمه همسایه، در عرف عامیانه مفهوم محدودی دارد و تنها همسایگان نزدیک را دربرمی گیرد، شاید برای توجه دادن به وسعت مفهوم آن از نظر اسلام، راهی جز این نبوده است که نامی از همسایگان دور نیز به صراحت برده شود.

  این بیان هنگامی تقویت می شود که نظر اسلام را درباره حد همسایگی بدانیم. شخصی می گوید از امام صادق علیه السلام پرسیدم: فدایت شوم، حد همسایگی تا کجاست؟ فرمود: «اَرْبَعین دارا مِن کُلِّ جانب؛ چهل خانه از هر طرف».

  متأسفانه در دنیای ماشینی امروز روابط عاطفی و انسانی مردم با یکدیگر چنان به ضعف و خاموشی گراییده است که همسایگان نزدیک نیز کوچک ترین خبری از حال همدیگر ندارند و حتی گاهی پس از چندین سال سکونت در یک محل، هنوز نام یکدیگر را نمی دانند. اسلام این رویه را به شدت نکوهش می کند و سفارش های اولیای بزرگوار اسلام در این باره، موجب شگفتی است. علی علیه السلام در آخرین وصیت های خود چنین می فرماید:

  اللّه َ اللّه َ فی جیرانِکُمْ فَإِنَّهُمْ وَصِیَّةُ نَبیِّکُمْ، مازالَ یُوصی بهْمِ حَتّی ظَنَنّا اَنَّهُ سَیُورِّثُهُمْ.

  از خدا بترسید! از خدا بترسید! درباره همسایگان که همواره مورد سفارش پیامبرتان بوده اند. (آن حضرت) به قدری درباره آنان سفارش می کرد که گمان می بردیم برای ایشان میراثی قرار خواهد داد.

  پیامبر اسلام شیوه رفتار همسایگان با یکدیگر را در تأمین سعادت و آسایش انسان ها مؤثر می دانست و به یارانش سفارش می کرد در جایی مسکن گزینند که بتوانند از نعمت وجود همسایگان شایسته تری بهره مند شوند. وقتی یکی از اصحاب از ایشان پرسید: ای رسول خدا صلی الله علیه و آله ! تصمیم دارم خانه ای بخرم، به نظر شما کدام محله را انتخاب کنم؟ حضرت بدون آنکه محله خاصی را به او پیشنهاد کند، فرمود:

  اَلْجَارُ ثُمَّ الدّارُ، اَلرَّفیقُ ثُمَّ السَّفَرُ.

  اول همسایه [را بنگر] سپس خانه [بخر]، ابتدا رفیق [برگزین] سپس سفر [کن].

  پیام متن:

  1. تا چهل خانه از هر طرف، همسایه به حساب می آیند.

  2. سفارش به همسایه داری در گفتار امامان معصوم.

  3. توجه به همسایگان قبل از خرید منزل.

  آداب همسایه داری

  آداب و حقوقی که اسلام برای همسایگان در نظر گرفته، فراوان است. روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله از یاران خود پرسید: آیا می دانید حق همسایه چیست؟ حاضران پاسخ منفی دادند. آن حضرت فرمود:

  حق همسایه آن ا ست که اگر برای کرایه از شما درخواست کمک کرد، به او کمک کنید. اگر وام خواست، به او بپردازید. هرگاه تهی دست شد، از او دست گیری کنید. چنانچه خیری به او رسید، به او تبریک بگویید. هنگام بیماری، به عیادتش بروید. در مصیبت ها به او تسلیت بگویید. اگر مُرد، در تشییع جنازه اش حاضر شوید. بر ارتفاع خانه خود بدون موافقت او نیفزایید تا مانع وزش نسیم و جریان هوا نشود. هرگاه میوه ای خریدید، مقداری به او هدیه کنید و اگر مایل به این کار نبودید، آن را پنهانی به خانه ببرید و دقت کنید که فرزندتان آن را از خانه بیرون نبرد که فرزند او ببیند و به خاطر آن بهانه گیری کند. با بوی غذای مطبوع خود، او را میازارید، مگر آنکه مقداری برایش بفرستید.

  گرامی داشتن و احترام همسایه نیز از سفارش های مهم اسلام است. رسول خدا صلی الله علیه و آله در این باره می فرماید:

  حُرْمَةُ الْجارِ عَلَی الْإنسانِ کَحُرْمَةِ أُمِّهِ.

  احترام همسایه، مانند احترام مادر، بر انسان لازم است.

  پیام متن:

  1. کمک مالی، عاطفی و غذایی، از وظایف اخلاقی همسایگان در حق همدیگر است.

  2. ارزش والای احترام به همسایه در اسلام.

  صبوری و رازداری با همسایگان

  اگر افراد یک محل به مدت طولانی با یکدیگر همسایه باشند، کم کم بر اسرار زندگی همدیگر آگاه خواهند شد. از آنجا که آشکار ساختن اسرار زندگی مردم و فاش کردن عیب های آنان بسیار نکوهیده است، مؤمن نباید در کار دیگران کنجکاوی کند و به دنبال عیب جویی باشد. اگر هم بر حسب اتفاق بر رازی آگاه شد، باید آن را پنهان بدارد و مصداق این مثل که: «خدا می بیند و می پوشد، همسایه ندیده می خروشد» نباشد. از این رو، امام سجاد علیه السلام ، رازداری را یکی از حقوق همسایگان بر یکدیگر معرفی می کند و می فرماید:

  فَإِنْ عَلِمْتَ عَلَیْهِ سُوءً، سَتَرْتَهُ عَلَیْهِ.

  چنانچه بر عیب همسایه ات آگاه شدی، باید آن را پنهان سازی.

  از سوی دیگر، تضاد و مزاحمت از پی آمدهای زندگی اجتماعی است. وقتی گروهی با هم در یک محیط زندگی می کنند، ممکن است کم توجهی و عمل نکردن بعضی افراد به آداب اسلامی، آسایش را از دیگران بگیرد و آنان را بیازارد و این، خود، زمینه ساز کدورت ها و درگیری های بعدی شود. در این صورت شایسته است طرفی که از همسایه خود کم لطفی دیده است، آزار همسایه را تحمل کند. اگر هم ناچار به نشان دادن واکنش شد، با رویی گشاده و زبانی نرم به وی گوشزد کند؛ به گونه ای که این تذکر به اصلاح او کمک کند و رنجش خاطرش را موجب نشود. امام کاظم علیه السلام می فرماید:

  لَیْسَ حُسْنُ الجَوارِ کَفَّ الْأَذی ولکِنَّ حُسْنَ الجَوارِ الصَّبْرُ عَلی الاَذی.

  همسایه داری نیکو، به آزار نرساندن نیست، بلکه همسایه داری نیکو، در صبر بر آزار همسایه است.

  پیام متن:

  رازداری و صبر در برابر آزار همسایگان، از جلوه های والای اخلاق همسایگی است.

  آثار مثبت رعایت حقوق همسایگی

  رفتار نیک همسایگان با یکدیگر، می تواند سرچشمه برکت های فراوانی باشد. تقویت روحیه همکاری و همفکری به منظور پاکیزه و آباد نگه داشتن محیط زندگی، یکی از آنهاست که خود، آرامش روانی و طول عمر انسان را در پی دارد. امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید:

  حُسْنُ الجَوارِ یُعَمِّرُ الدِّیارَ و یَزیدُ فی الْأَعمارِ.

  همسایه داری نیکو، شهرها را آباد و عمرها را طولانی می کند.

  در جای دیگر این امام همام، خوش رفتاری با همسایه را موجب زیاد شدن روزی معرفی می کند و می فرماید: «حُسْنُ الجَوارِ یَزیدُ فی الرِّزْقِ؛ همسایه داری نیکو، روزی را زیاد می کند».

  آمرزش گناهان نیز پاداش خداوند به کسانی است که همسایه ها از آنان راضی باشند. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود:

  مَن ماتَ وَ لَهُ جیرانٌ ثلاثَةٌ کُلُّهُمْ راضُونَ عَنهُ غُفِرَ لَهُ.

  هر کس بمیرد، در حالی که سه همسایه داشته باشد و همگی از او راضی باشند، آمرزیده می شود.

  پیام متن:

  آبادانی شهرها، طولانی شدن عمر، فزونی روزی و آمرزش گناهان، نشانه های رضایت معنوی همسایگان از یکدیگر است.

  نتیجه بی تفاوتی نسبت به همسایگان

  بی خبری از حال همسایگان و بی توجهی به حقوق آنان، از اموری است که در اسلام نکوهش و از آن به زشتی یاد شده است. پیامبر بزرگوار اسلام، کسی را که خود، سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد، مؤمن نمی داند.

  ما امَنَ بی مَنْ باتَ شَبْعانَ و جارُهُ جائِعٌ.

  به من ایمان نیاروده است، کسی که با شکم سیر بخوابد، در حالی که همسایه اش گرسنه باشد.

  همچنین، از امام صادق علیه السلام نقل است:

  پس از جدایی حضرت یعقوب از فرزندش یوسف، فرزند دیگرش بنیامین نیز از وی جدا شد. این پیامبر بزرگ، روزی در حال مناجات به درگاه خداوند عرض کرد: بارالها، دوری از یوسف و نابینایی، مرا کم بود که بنیامین را نیز از من گرفتی! به او وحی شد: ای یعقوب! من اگر فرزندانت را میرانده باشم، برایت زنده می کنم و به تو برمی گردانم، ولی آیا به یاد داری که در فلان روز، گوسفندی کشتی و آن را کباب کردی و با اهلت خوردی و به فلانی و فلانی که همسایه تو و روزه دار بودند، چیزی ندادی؟

  این حکایت، می آموزد که این بلا به سبب بی توجهی حضرت یعقوب علیه السلام به آن همسایه است.

  پیام متن:

  بی توجهی به احوال همسایگان، موجب کم لطفی خداوند و حتی نشانه ضعف ایمان است.

  آزار به همسایگان

  آزار دیگران، با فطرت آدمی ناسازگار است و هیچ عقل سلیمی آن را نمی پسندد. وقتی خداوند، بی توجهی به حال همسایگان را منشاء کم لطفی می شمارد، آزار رسانی به آنها، حتما پی آمدهای سنگین تری را در پی می آورد.

  به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض شد: فلان زن، روزها روزه می گیرد و شب ها به نماز می ایستد و صدقه می دهد، ولی همسایه خود را نیز با زبانش می آزارد. حضرت فرمود: «لا خَیْرَ فیها، هِیَ مِن أهْلِ النّارِ؛ خیری در او نیست، او اهل آتش است».

  اسلام پیروان خود را از همسایه آزاری بازداشته و هیچ ارج و حرمتی برای فرد همسایه آزار قائل نشده و دستور داده است با وی برخورد جدی کنید و او را به اشتباه خویش آگاه سازید. امام باقر علیه السلام درباره متوجه کردن همسایه به عمل نادرست خود، در حدیثی چنین می فرماید:

  شخصی از آزار همسایه اش نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله شکایت کرد. حضرت او را به صبر فراخواند. بار دیگر نیز به شکایت آمد، حضرت باز هم او را به خویشتن داری دعوت کرد. بار سوم آمد و شکایت خود را تکرار کرد، پیامبر فرمود: چون روز جمعه شود، زمانی که مردم برای نماز جمعه می روند، اثاثیه ات را از منزل خارج کن و بر سر راه مردم بیاور. چون از تو علت این کار را جویا شدند، ماجرای خود را برای آنان بازگو کن. آن شخص به دستور پیامبر عمل کرد. چون ساعتی گذشت، همسایه ای که آزارش می داد، سراسیمه نزد او آمد و از او خواست اثاثیه اش را به منزل بازگرداند و گفت: با خداوند عهد می کنم که دیگر تو را نیازارم.

  پیام متن:

  همسایه آزاری، در اسلام به شدت نکوهش و نوعی جرم اخلاقی محسوب می شود.

  همسایگان را دریابیم

  وجود همسایه خوب، برای آدمی نعمتی ارزشمند و همسایه خوب بودن، مایه محبت و دوستی است. دل ها همواره متوجه جایی می شود که نیکی و مهربانی در آن حاکم باشد و هرجا که شهد خیر باشد، افراد گرد هم می آیند. نقش رفتار نیک در همسایگی، در ایجاد تجمع های پرشکوه و الفت های اجتماعی، فراوان است. حضرت علی علیه السلام می فرماید: «مَنْ حَسُنَ جِوارِه کَثُرَ جیرانُهُ؛ آن که همسایگی اش نیکو باشد، همسایگانش روزافزون می شود.»

  ایشان در حدیثی دیگر می فرماید: «حُسْنُ الجوار یَعْمُرُ الدّیارَ و یزیدُ فی الأعمار؛ خوش همسایگی، هم آبادی ها را آباد و هم عمرها را زیاد می کند».

  امام صادق علیه السلام نیز در سخنی فرمود: «بر شما باد نماز خواندن در مسجدها و همسایگی خوب با مردم».

  گاهی تحمل سختی ها و ناسازگاری های همسایگان، برای حُسن هم جواری لازم است. اگر بخواهیم روابط مان از هم نگسلد، باید صبور بود و تحمل کرد و بدی را با بدی پاسخ نداد.

  رفت و آمد، رسیدگی، احوالپرسی، یاری، عیادت، انفاق و صدقه، رفع نیاز و همدردی، از جمله وظایفی که بر عهده همسایه و نیز نشانه جوانمردی و انسان دوستی است. حضرت علی علیه السلام می فرماید: «مِنَ المُروّةِ تَعَهُّدُ الجیرانِ؛ رسیدگی به همسایگان، جوانمردی است».

  همچنین حضرت امام باقر علیه السلام یکی از ویژگی های مهم شیعه را، رعایت حق همسایگی می داند و می فرماید:

  والتعاهُدُ لِلجیرانِ مِنَ الفُقراءِ وَ اَهلِ المَسکَنَةِ وَ الغارِمینَ و الأَیتام.

  از نشانه های پیروان ما، رسیدگی به همسایگان نیازمند و تهی دست و بدهکاران و یتیمان است.

  انسان شرافتمند و با وجدان چگونه می تواند آسوده خاطر و با شکم سیر بخوابد، در حالی که در همسایگی او محروم و گرسنه و نیازمند باشد و با آنکه او می تواند گرهی را از آنان بگشاید، کوتاهی کند!؟ چگونه می تواند این سخن پیامبر را از یاد ببرد که:

  ما امَنَ بی مَنْ باتَ شَبعانا وَ جارُهُ المُسلمُ جائعٌ.

  هر کس سیر بخوابد، در حالی که همسایه مسلمانش گرسنه باشد، به من ایمان نیاورده است!

  اگر این حق و حریم اسلامی، مسئولانه شناخته و رعایت شود، در جامعه اسلامی نیازمند و گرفتاری که صورت خود را با سیلی سرخ نگه دارد، پیدا نخواهد شد.

  پیام متن:

  حسن همجواری، رسیدگی، رفت و آمد، یاری، عیادت، انفاق و صدقه و رفع نیازمندی، از وظایف اخلاقی همسایگان نسبت به یکدیگر است.

  منبع مطلب : 4enghelab.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 4enghelab.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سفارش مهم رسول خدا(ص) درباره همسایه چه بود؟ - ایسنا

  سفارش مهم رسول خدا(ص) درباره همسایه چه بود؟ - ایسنا

  یکی از توصیه‌های مهم دین مبین اسلام، رسول خدا(ص) و ائمه معصومین(ع) بر احترام به همسایه و رعایت حقوق آنان است به طوری که حتی در آخرین ساعات عمر شریف خود بر این مساله مهم تاکید داشته‌اند.

  به گزارش سرویس دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رسول خدا(ص) در سفارشی مهم درباره همسایه فرمودند: "هر که به خدا و روز واپسین ایمان داشته باشد همسایه خود را آزار نمی‏‌رساند1".

  امیرالمؤمنین(ع) نیز حتی در واپسین لحظات عمر مبارک خود این موضوع را به فرزندان خود و امت اسلامی توصیه کردند و فرمودند: "خدا را، خدا را درباره همسایگانتان که آنان سفارش شده پیامبر شمایند. آن حضرت صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم پیوسته درباره همسایگان سفارش می‏‌کرد چندان که گمان بردیم آنها را ارث‏‌بَر قرار خواهد داد2".

  در برخی روایات درباره اهمیت و ارزش احترام به همسایه سخن گفته شده است.

  پیامبر خدا(ص) در این باره می‌فرمایند: "احترام همسایه بر انسان، همانند احترام مادرش می‏‌باشد3".

  همچنین امام صادق(ع) در ارتباط با فواید خوب بودن همسایه‌ها با هم فرمودند: "حُسن همسایگی خانه‏‌ها را آباد و عمرها را زیاد می‏‌کند4".

  منابع احادیث:

  1- الکافی : 2 / 667 / 6 منتخب میزان الحکمة: 124

  2- نهج‌البلاغة : الکتاب 47 منتخب میزان الحکمة: 124

  3- مکارم الأخلاق: 1 / 274 / 834 منتخب میزان الحکمة: 122

  4- الکافی: 2 / 667 / 8 منتخب میزان الحکمة: 124

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ه 7 ماه قبل
  1

  اره

  آتنا 8 ماه قبل
  -1

  چیزی متوجه نشدم

  0
  ه 7 ماه قبل

  پس کامل بخان

  آتنا 8 ماه قبل
  1

  چیزی متوجه نشدم

  مهدی 10 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید