توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پیدا شدن فسیل سرخس نشان دهنده آب و هوای جای خالی در گذشته است

  1 بازدید

  پیدا شدن فسیل سرخس نشان دهنده آب و هوای جای خالی در گذشته است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  کلاس پنجم

  عکسهایی از کلاس ما

    با یاد و نام خدا

    عکسهایی از کلاس ما  

    این عکسها دانش آموزان کلاس ما را در حال انجام فعالیت کاوشگری درس علوم تجربی نشان می دهد  

    

  منبع مطلب : kelase5-5.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-5.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برچسب فسیل - کلاس ما

  سوالات فصل چهارم علوم تجربی : برگی از تاریخ زمین

  با یاد و نام خدا

    سوالات فصل چهارم : برگی از تاریخ زمین

  =============

  1- اگر در محلی فسیل ماهی پیدا شود نشانه ی چیست؟ نشان می دهد که آن محل در گذشته در آن محل دریا بوده است.

  2- فسیل چیست؟ به آثار و بقایایی که از گیاهان و جانوران بسیار قدیمی در سنگ ها باقی مانده است، فسیل می گویند.

  3- فسیل از چه تشکیل شده است؟ فسیل یا قسمتی از بدن موجودات زنده مانند استخوان، دندان و صدفها است و یا از اثری از بدن جانداران مانند ردّ پای آنها تشکیل شده است.

  4- چرا از همه ی قسمت های بدن جانوران فسیل درست نمی شود؟ بعضی از قسمت های بدن جانوران نرم است و خوراک جانوران دیگر می شود و یا می پوسد.

  5- در کجاها فسیل بیشتری درست شده است؟ در دریاهای کم عمق و گرم.

  6- چرا در دریاهای کم عمق و گرم فسیل بیشتری درست شده است؟ به علت عمق کم آب، جسد موجود زودتر به ته آب می رسد وروی آن را گل و لای می پوشاند. در این مناطق نور خورشید سبب رشد گیاهان شده و جانوران زیادی را جذب می کند.

  7- اگر به ترتیب قرار گرفتن لایه ها توجه کنیم، کدام لایه ی سنگ های رسوبی قدیمی ترند؟ لایه های زیرین، زیرا زودتر تشکیل شده اند.

  8- برای تشکیل بعضی از فسیل ها چه مقدار زمان لازم است؟ میلیون ها سال.

  9- فسیل چگونه تشکیل می شود؟ وقتی جانوری می میرد جسدش در ته دریا قرار می گیرد. بخشهای نرم بدن جانور تجزیه یا توسط جانداران دیگر خورده شده اما قسمتهای سخت باقی می ماند. روی قسمتهای باقیمانده توسط گل و لای یا رسوبات پوشیده می شود.لایه های بالایی روی لایه های پایینی فشار آورده و اثری از اسکلت جانور روی لایه های رسوبی باقی می ماند که توسط املاح معدنی موجود در آب دریا که مانند سیمان محکم است، پر می شود و فسیل جانور در بین سنگها به وجود می آید. فسیل گیاهان نیز مانند جانوران تشکیل می شود.

  10- علاوه بر دریاها در کجاها فسیل تشکیل می شود؟ در یخچالهای طبیعی، غارها، معادن نمک، زیر خاکسترهای آتش فشانی و در شیره ( صمغ ) درختان.

  11- سنگ های رسوبی چگونه تشکیل شده اند؟ گل و خاک رودها وارد آب دریا ها شده، ته نشین شده، و بر اثر فشار لایه های بالاتر و در طی سالیان دراز به سنگ های رسوبی تبدیل شده اند.

  12- چرا بعضی از لایه های سنگ های رسوبی از بعضی از دیگر نازک تر هستند؟ چون در زمان تشکیل شدن لایه، خاک و گل کمتری در کف دریا ته نشین شده است و یا از رسوباتدانه ریز مانند خاک رس درست شده اند.

  13- چرا در بین رسوبات دانه ریز مانند خاک رس، فسیل بهتری تشکیل می شود؟چون در بین این رسوبات طرح بهتر و کاملتری از بدن جانداران ساخته می شود.

  14- حشرات از دیگر جانوران بیشترهستند. چرا از حشرات فسیل کمتری یافت می شود؟ زیرا بدن حشرات اسکلت استخوانی ندارد و بدنشان زود تجزیه شده واز بین می رود.

  15- در کجاها فسیل هایی از حشرات باقی مانده است؟ در شیره ( صمغ ) درختان.

  16- دایناسور چه معنایی دارد؟ سوسمار ترسناک.

  17- دایناسور ها در حدود چند میلیون سال قبل از میان رفتند؟ 65 میلیون سال قبل.

  18- از ردپای جانوران چه اطلاعاتی به دست می آوریم؟ نوع جانور یعنی پرنده بوده یا پستاندار یا ...، محل زندگی آن، نوع غذایش که گوشتخوار بوده یا گیاهخوار، بزرگی و کوچکی جثه ی حیوان، نحوه ی حرکت کردن آن، وزن جانور و .....

  19- اگر در محلی فسیل برگ درخت خرما پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا آب و هوای گرمسیری داشته است.

  20- اگر در محلی فسیل صدف پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا دریای کم عمق و گرم بوده است.

  21- اگر در محلی فسیل سرخس پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا ناحیه ی گرم و مرطوب بوده است.

  22- به چه چیزی کتاب تاریخ زمین می گویند؟ سنگ های رسوبی.

  23- زمین شناسان درباره گذشته زمین از چه راه هایی اطلاعات زیادی به دست می آورند؟ با استفاده از آثاری که در سنگ ها وجود دارد.

  24- چرا زمین شناسان لایه های رسوبی را مطالعه می کنند؟ زیرا لایه های رسوبی در دریاها تشکیل می شوند و بیشترین تعداد فسیلها نیز از جاندارانی درست می شود که در دریاها زندگی می کرده اند.

  25- زمین شناسان با مطالعه ی فسیل ها چه اطلاعاتی به دست می آورند؟ اطلاعاتی درباره ی تغییرات آب و هوا، شکل و وضعیت خشکی ها و دریاهای زمین، محل دریا ها، نوع گیاهان و جانورانی که زمانی روی زمین زندگی می کرده و امروزه از بین رفته اند و نوع غذایشان، به دست می آورند.

  توجه : تنها به این سوالات اکتفا نکنید و حتما کتاب درسی خود را نیز به دقت بخوانید.

  منبع مطلب : kelase5-97.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-97.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کلاس پنجم

  درس چهارم :برگی از تاریخ زمین

  سرگذشت کره ی زمین قبل از خلقت انسان چه بوده است ؟

  کدام نقاط زمین، سرد و یخبندان و کدام قسمت آن اقیانوس و دریا و کدام منطقه بیابان بوده است ؟ عمر دریاها و بیابان ها و جانوران و گیاهان مختلف چقدر است ؟ آیا منطقه ای که امروزه به صورت یک بیابان بزرگ است سالهای پیش هم بیابان بوده است یا بخشی از یک دریای خشک شده است ؟

  پاسخ این پرسشها در بزرگ ترین و قدیمی ترین کتاب تاریخ یعنی کره ی زمین ثبت شده است . خوشبختانه میلیونها سال است که تاریخ زمین قبل از همه ی تاریخ نویسان، توسط خود زمین ثبت می شود.

  1.سنگها به سه دسته ی رسوبی، آذرین و دگرگونی تقسیم می شوند.

  سنگ های رسوبی:

  *هر لایه از سنگ های رسوبی همانند برگی از دفتر تاریخ زمین است .

  *گل و لای و شن و ماسه ای که رودخانه ها در طول سالها به دریاها و اقیانوسها می برند در دریا ته نشین شده و انباشته می شوند. این رسوبات براثرفشار لایه های جدید و بالایی، کم کم به سنگ تبدیل می شود که به آنها سنگهای رسوبی گفته می شود.

  هر یک از این لایه ها نشانه هایی از شرایط زمان رسوبگذاری خود دارد. مثلا جنس و زمان تشکیل رسوب ها به دست می آید.

  2.همه ی سنگهای رسوبی لایه لایه اند ولی همه سنگ های لایه لایه رسوبی نیستند مانند لایه های مخروط یک کوه آتش فشان که بر اثر سرد شدن گدازه های آتش فشانی در هر بار فوران به وجود آمده اند و رسوبی نیستند.

  ویژگی لایه های رسوبی:

  1.مهمترین ویژگی سنگهای رسوبی لایه لایه بودن آنهاست.

  2.لایه های رسوبی به صورت افقی ته نشین می شوند.

  3.لایه های زیرین، قدیمی تر از لایه های بالایی اند

  3.اگرچه لایه های رسوبی به طور افقی ته نشین می شوند اما بعدها ممکن است بر اثر فشار بخش هایی از زمین، یا بر اثر ایجاد گسل( شکستگی در سنگها) نظم طبیعی لایه ها به هم خورده و از حالت  افقی خارج می شوند.

  4.زغال سنگ نوعی سنگ رسوبی است که از بقایای گیاهان در بین لایه های رسوبی (در زمان بسیار طولانی) تشکیل شده است و میتوان آثار ساقه و ریشه ی گیاهان را در بین لایه های آن و سنگهای اطراف مشاهده کرد

  فسیل

  فسیل یا سنگواره عبارت است از آثار و بقایای جانداران بسیار قدیمی که در لایه های رسوبی یا برخی مواد دیگر (مانند یخ، صمغ درختان و..) باقی مانده است .

  اندازه ی فسیلها بسیار متفاوت است کوچکترین آنها (مانند باکتری ها با گرده ی گیاهان) به اندازه ای حدود  میلی متر وبزرگترین آنها(مانند فسیل دایناسورها با تنه ی درختان) به اندازه ای بیش از 20 متر می باشد.

  1-فسیل شدن قسمتهای نرم بدن جانداران

  هنگامی که جسد جاندار پس از مرگ سالها در محیطی بدون هوا قرار بگیرد، قسمتهای نرم بدن آنها نیز، به صورت فسیل باقی می ماند مانند اجساد ماموتها در یخهای سیبری با اجساد حشرات در صمغ درختان

  2. فسیل شدن قسمتهای سخت بدن جانداران

  پس از مرگ جاندار، قسمتهایی مانند دندان، استخوان یا پوسته ی سخت آنها ه مقاوم تر بوده و فاسد نمی شوند. برای تبدیل شدن به فسیل یا سنگواره، بسیار مناسبتر از قسمتهای دیگر بدن هستند.

  3- فسیل به دست آمده از آثار موجودات زنده

  هنگامی که رد پای یک جانور بر روی رسوبات نرم باقی مانده و توسط مواد دیگر پر شود کاملا به شکل رد پای آن جانور شده و یک فسیل به شکل پای جانور به دست می آید. (مانند وقتی که با گچ بنایی فرورفتگی صدف در داخل خمیر را پر می کنید)

  4- فسیل به دست آمده از تبدیل قسمتهای سخت به مواد دیگر

  هنگامی که آبهای زیر زمینی، بقایای جسد موجودات  مدفون در بین لایه های رسوبی را حل می کنند و جای خالی آنها را با مواد دیگر پر می کنند نوعی جانشینی مولکول به مولکول ماده اتفاق می افتد و فسیل به دست می آید.

  5.فسیل ها بیشتر در سنگهای آهکی و رسی( که بسیار ریزند) وجود دارند اگرچه میان ماسه سنگ ها نیز یافت می شوند.

  الف- وجود فسیلهای مشابه در آفریقا، اروپا و امریکا نشان می دهد که همه ی این جاندران در یک زمان زندگی می کردند و خشکی های جهان به یکدیگر بسیار نزدیک بوده اند.

  ب-سن هر لایه ی رسوبی را می توان از روی نوع فسیلهای موجود در آن مشخص کرد

  به عبارتی فسیلها ترتیب پیدایش و تکامل جانداران بر روی زمین را مشخص می کند. زیرا فسیل جانداران ساده تر و ابتدایی در لایه های قدیمی و زیرین قرار دارنددر حالی که فسیل موجودات پیچیده تر در لایه های بالایی قرار دارند

  6.جاندارانی که فسیل آنها در لایه های رسوبی زیرین است قدیمی تر از جانداران لایه های بالایی اند.

  ج-تعیین محل و محدوده ی خشکی ها و دریاهای قدیمی مثلا چند کیلومتر دورتر از اهرام مصر فسیلهای زیادی  از نوع نهنگ و جانوران دریایی به دست آمده است که نشان میدهد آن مناطق زمانی زیر یک دریای قدیمی و بزرگ بوده است .

  د-تشخیص نوع آب و هوای گذشته

  فسیل سنگ های مرجانی نشان دهنده ی آب های کم عمق و گرم دریایی و فسیل برگ درخت نخل، نشان دهنده ی منطقه ی آب و هوایی گرم و خشک در گذشته است .

  ه-استفاده از فسیلها برای اکتشاف منابع نفت

  امروزه با شناسایی برخی فسیلها می توانند به وجود نفت در بین لایه های رسوبی زمین پی ببرند.

  7.نفت خام از بقایای پلانکتونها (موجودات زنده ی بسیار ریز شناور در آب دریا) رد بین برخی لایه های رسوبی تشکیل می شود.

  تاریخچه ی جانداران

  با توجه به فسیل های بدست آمده از سنگ های رسوبی می توان ترتیب پیدایش جانداران روی کره ی زمین را به صورت زیر بیان کرد .

  8.فسیل تک سلولی ها با ذره بین و میکروسکوپ قابل مشاهده است .

  9.گیاهان ساده و ابتدایی از جمله خزه ها  و سرخس ها و برخی گیاهان هاگدار جزو اولین جاندارانی هستند که بر روی خشکی ها پدید آمدند

  10.تک سلولی های فتوسنتز کننده و جلبک های سبز پر سلولی قبل از گیاهان به وجود آمده اند و از آن به بعد اکسیژن مورد نیاز جانداران دیگر کره ی زمین را تولید کرده اند. پس از آنها گیاهان در روی خشکی ها پدید آمدند و با کمک عمل فتوسنتز (نور ساخت) به تولید اکسیژن پرداختند.

  11.دایناسورها جزو گروه خزندگان هستند.

  تغییر خشکی ها و دریاها

  دانمندان معتقدند که حدود200 میلیون سال پیش تنها یک خشکی بزرگ به نام یانگه آ وجود داشت . قاره ی وسیع یانگه آ با گذشت سالیان زیاد ابتدا به دو خشکی بزرگ تقسیم شد . فسیل های مشابه فراوانی که پیدا شده است نشان میدهد که این دو قاره نیز زمانی از هم جدا شده اند و در نهایت به شکل امروزی و به 5 قاره ی آسیا –آفریقا –آمریکا –اقیانوسیه و اروپا تقسیم شده اند.

  طهورا روح اله زاده

  منبع مطلب : rohollahzadeh5.blogfa.com

  مدیر محترم سایت rohollahzadeh5.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 سال قبل
  0

  امکان تشکیل فسیل جانداران ساکن خشکی، از جانداران ساکن دریا ..................... است

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  امکان تشکیل فسیل جانداران ساکن خشکی، از جانداران ساکن دریا ..................... است

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  امکان تشکیل فسیل جانداران ساکن خشکی، از جانداران ساکن دریا ..................... است

  🍁🍁🍁🍁 2 سال قبل
  0

  شایدمنظور دوستان وجواب آنها این است که در چه آب و هوایی است اگر شما بدانید سرخس چیست جوابتان را راحت تر پیدا می کنید شاید که جوابتان مال آب هوای امروز است یا گذشته

  السا 2 سال قبل
  1

  اصلا به من کمکی نکرد😥

  میشه جواب 2 سال قبل
  0

  میشه جواب سوالم بدید

  ۹۸ 2 سال قبل
  1

  پیدا شدن فسیل سرخس نشان دهندی آب وهوای ............درگذشته است

  0
  گرم و مرطوب 2 سال قبل

  پیدا شدن فسیل سرخس نشان دهنده‌ی آب و هوای گرم و مرطوب در گذشته است

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید