توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پیدا شدن فسیل سرخس نشان دهنده چه آب و هوایی است

  1 بازدید

  پیدا شدن فسیل سرخس نشان دهنده چه آب و هوایی است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  کلاس پنجم

  عکسهایی از کلاس ما

    با یاد و نام خدا

    عکسهایی از کلاس ما  

    این عکسها دانش آموزان کلاس ما را در حال انجام فعالیت کاوشگری درس علوم تجربی نشان می دهد  

    

  منبع مطلب : kelase5-5.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-5.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برچسب فسیل - کلاس ما

  سوالات فصل چهارم علوم تجربی : برگی از تاریخ زمین

  با یاد و نام خدا

    سوالات فصل چهارم : برگی از تاریخ زمین

  =============

  1- اگر در محلی فسیل ماهی پیدا شود نشانه ی چیست؟ نشان می دهد که آن محل در گذشته در آن محل دریا بوده است.

  2- فسیل چیست؟ به آثار و بقایایی که از گیاهان و جانوران بسیار قدیمی در سنگ ها باقی مانده است، فسیل می گویند.

  3- فسیل از چه تشکیل شده است؟ فسیل یا قسمتی از بدن موجودات زنده مانند استخوان، دندان و صدفها است و یا از اثری از بدن جانداران مانند ردّ پای آنها تشکیل شده است.

  4- چرا از همه ی قسمت های بدن جانوران فسیل درست نمی شود؟ بعضی از قسمت های بدن جانوران نرم است و خوراک جانوران دیگر می شود و یا می پوسد.

  5- در کجاها فسیل بیشتری درست شده است؟ در دریاهای کم عمق و گرم.

  6- چرا در دریاهای کم عمق و گرم فسیل بیشتری درست شده است؟ به علت عمق کم آب، جسد موجود زودتر به ته آب می رسد وروی آن را گل و لای می پوشاند. در این مناطق نور خورشید سبب رشد گیاهان شده و جانوران زیادی را جذب می کند.

  7- اگر به ترتیب قرار گرفتن لایه ها توجه کنیم، کدام لایه ی سنگ های رسوبی قدیمی ترند؟ لایه های زیرین، زیرا زودتر تشکیل شده اند.

  8- برای تشکیل بعضی از فسیل ها چه مقدار زمان لازم است؟ میلیون ها سال.

  9- فسیل چگونه تشکیل می شود؟ وقتی جانوری می میرد جسدش در ته دریا قرار می گیرد. بخشهای نرم بدن جانور تجزیه یا توسط جانداران دیگر خورده شده اما قسمتهای سخت باقی می ماند. روی قسمتهای باقیمانده توسط گل و لای یا رسوبات پوشیده می شود.لایه های بالایی روی لایه های پایینی فشار آورده و اثری از اسکلت جانور روی لایه های رسوبی باقی می ماند که توسط املاح معدنی موجود در آب دریا که مانند سیمان محکم است، پر می شود و فسیل جانور در بین سنگها به وجود می آید. فسیل گیاهان نیز مانند جانوران تشکیل می شود.

  10- علاوه بر دریاها در کجاها فسیل تشکیل می شود؟ در یخچالهای طبیعی، غارها، معادن نمک، زیر خاکسترهای آتش فشانی و در شیره ( صمغ ) درختان.

  11- سنگ های رسوبی چگونه تشکیل شده اند؟ گل و خاک رودها وارد آب دریا ها شده، ته نشین شده، و بر اثر فشار لایه های بالاتر و در طی سالیان دراز به سنگ های رسوبی تبدیل شده اند.

  12- چرا بعضی از لایه های سنگ های رسوبی از بعضی از دیگر نازک تر هستند؟ چون در زمان تشکیل شدن لایه، خاک و گل کمتری در کف دریا ته نشین شده است و یا از رسوباتدانه ریز مانند خاک رس درست شده اند.

  13- چرا در بین رسوبات دانه ریز مانند خاک رس، فسیل بهتری تشکیل می شود؟چون در بین این رسوبات طرح بهتر و کاملتری از بدن جانداران ساخته می شود.

  14- حشرات از دیگر جانوران بیشترهستند. چرا از حشرات فسیل کمتری یافت می شود؟ زیرا بدن حشرات اسکلت استخوانی ندارد و بدنشان زود تجزیه شده واز بین می رود.

  15- در کجاها فسیل هایی از حشرات باقی مانده است؟ در شیره ( صمغ ) درختان.

  16- دایناسور چه معنایی دارد؟ سوسمار ترسناک.

  17- دایناسور ها در حدود چند میلیون سال قبل از میان رفتند؟ 65 میلیون سال قبل.

  18- از ردپای جانوران چه اطلاعاتی به دست می آوریم؟ نوع جانور یعنی پرنده بوده یا پستاندار یا ...، محل زندگی آن، نوع غذایش که گوشتخوار بوده یا گیاهخوار، بزرگی و کوچکی جثه ی حیوان، نحوه ی حرکت کردن آن، وزن جانور و .....

  19- اگر در محلی فسیل برگ درخت خرما پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا آب و هوای گرمسیری داشته است.

  20- اگر در محلی فسیل صدف پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا دریای کم عمق و گرم بوده است.

  21- اگر در محلی فسیل سرخس پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا ناحیه ی گرم و مرطوب بوده است.

  22- به چه چیزی کتاب تاریخ زمین می گویند؟ سنگ های رسوبی.

  23- زمین شناسان درباره گذشته زمین از چه راه هایی اطلاعات زیادی به دست می آورند؟ با استفاده از آثاری که در سنگ ها وجود دارد.

  24- چرا زمین شناسان لایه های رسوبی را مطالعه می کنند؟ زیرا لایه های رسوبی در دریاها تشکیل می شوند و بیشترین تعداد فسیلها نیز از جاندارانی درست می شود که در دریاها زندگی می کرده اند.

  25- زمین شناسان با مطالعه ی فسیل ها چه اطلاعاتی به دست می آورند؟ اطلاعاتی درباره ی تغییرات آب و هوا، شکل و وضعیت خشکی ها و دریاهای زمین، محل دریا ها، نوع گیاهان و جانورانی که زمانی روی زمین زندگی می کرده و امروزه از بین رفته اند و نوع غذایشان، به دست می آورند.

  توجه : تنها به این سوالات اکتفا نکنید و حتما کتاب درسی خود را نیز به دقت بخوانید.

  منبع مطلب : kelase5-97.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-97.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مفاهیم علوم پنجم

  مراحل تشکیل سنگ های رسوبی :

  1- حمل رسوبات توسط آب های جاری                                                                                                                            2- ته نشین شدن رسوبات در آب

  3- فشرده شدن رسوبات در اثر سنگینی لایه های بالایی و سنگینی آب

  ویژگی های سنگ های رسوبی :

  1 – لایه لایه اند .    2  -لایه های زیرین قدیمی تر و لایه های بالایی جدیدترند .      3 –رنگ لایه ها به علت تغییر جنس آن ها متفاوت است .   4 –  با مشاهده ی این سنگ ها می توان دریافت که زمانی آنجا دریا بوده است .

  مهم ترین ویژگی سنگ های رسوبی ، داشتن فسیل است .

  فسیل چیست ؟ به آثاری که از جانداران قدیمی ( گیاه، جانور  ) از گذشته در لابه لای سنگ های رسوبی یافت می شود فسیل می گویند .

  دانشمندان زمین شناس با جستجو در لابه لای سنگ های رسوبی به دنبال آثار موجودات قدیمی ترند .

  بخش هایی از یک جاندار که می توان در لابه لای رسوبات یافت شوند:                                                                           استخوان ، دندان ، صدف ، اسفنج و مرجان دریایی ، پوشش سخت بند پایان ( حشرات ، خرچنگ ها )  ، بافت چوبی گیاهان، آثار گیاهی ، رد پا و ...

  با گذشت زمان ، بخش های نرم جانداران توسط : دما ، رطوبت ، هوا و جانداران ذره بینی از بین رفته و بخش های سخت در لای رسوبات باقی می مانند .

  برای این که فسیل یک جاندار را پس از سالیان دراز بتوانیم پیدا کنیم ، باید :

  1 – از هوا ، دما ، رطوبت  و جانداران ذره بینی دور باشد .                                                                                                  2 - دارای بخش سخت باشد .                                                                                                                                          3 - زیر رسوبات باشد .

  مکان های مناسب برای فسیل شدن :                                                                                                                                محیط آبی ( دریاها و باتلاق ها ) غارها ، یخچال های قطبی ، نمک زارها ، خاکستر های آتش فشانی ، شیره و صمغ درختان، نفت و قیر .

  معمولا از بی مهرگان در طبیعت فسیل یافت نمی شود ، چون دارای اسکلت و بخش سخت نیستند مگر آنکه روی آن ها را با شیره و صمغ درختان بپوشانند .

  فسیل جانوران دارای اسکلت استخوانی و جانوران دریایی به علت داشتن پوشش صدفی و آهکی در طبیعت بیشتر یافت می شوند .                                                                                                                                                                        دانشمندان چه اطلاعاتی از فسیل یافت شده به دست می آورند ؟                                                                                       1 – نوع گیاهان و جانورانی که در قدیم زندگی می کردند .                                                                                              2 – محل زندگی آن ها (آب و هوا ، خشکی و دریاها ) صدف : مناطق آب های گرم و کم عمق  - گیاه سرخس : آب و هوای مرطوب -  ماهی  : دریاها و اقیانوس ها – خرما : مناطق گرم و خشک – خرس سفید : مناطق سرد و برف گیر .      3 - نوع غدای جانوران : از شکل دندان ها که به گیاه خوار یا گوشت خوار بودن آن ها پی می برند .                                4 – ساختمان بدن جانداران قدیمی : برخی از جانداران ساختمان بدن ساده تری دارند .                                                    5 – تغییرات آب و هوا ، وضعیت دریا ها و خشکی ها در گذشته .                                                                                    6 - نوع جانور  و نحوه حرکت و اندازه ی جثه ی آن  .                                                                                                      هر چه رد پا کم عمق تر باشد نشانه سبکی وزن و سرعت بیش تر جانور است .                                                                وزن جانور : میزان گودی پا                                                                                                                                              اندازه جانور : مساحت رد پا

  اگر یکی از قسمت های بدن یک جاندار در جایی یافت شود ، می توان از روی آن به برخی از ویژگی های جاندار پی برد.

  منبع مطلب : larmadrese.blogfa.com

  مدیر محترم سایت larmadrese.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  حدیث : من پیدا کردم جوابش میشه هوای مرطوب😀😀

  به تو چه : اگه بتونند مثلا بگن که فسیل سرخس چه اب و هوایی هست عالی میشه عالیامیدوارم بتونن

  امیر حسین : میخوام بگم یک سوال ازت دارم پیداشدن فسیل سرخس نشان دهنده کدام نوع آب وهوایی است

  parniya.teymori : پیدا شدن فسیل سرخس نشان دهنده این است که در آن محل در گذشته منطقه خوش آب و هوایی بوده

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  حنانه عباسیان 2 ماه قبل
  1

  نرم و مرطوب

  سلام پانیا یوسفوند هستم. 1 سال قبل
  0

  سلام دوستان من از این سایت بسیار چیز های جالبی آموختم و استفاده کردم و فهمیدم که فسیل چیست؟ و چگونه تشکیل میشود؟ شما هم استفاده کنید

  دوست 1 سال قبل
  0

  میشه بگید که آبو هوای کوهستانی و آبوهوای سرد و برفی

  جمشید 1 سال قبل
  -1

  چشم حتما ببخشید

  1
  جمشید 1 سال قبل

  خوب راستش تااونجایی که میدونم فسیل گیاه سرخس نشون میده که درگذشته های دور اونجا جنگل بوده وفسیل صدف .وماهی نشون میده که اونجا دریابوده ببخشید اسم صفحه تون دراینترنت چیه خواستم پیام بدم ب

  جمشید 1 سال قبل
  1

  مامعلمون گفته انشائ بنویسیدولی متن عالی بود ولی کاش متنی که نوشتن کامل بود نظرتون چیه حتما نظر بدین دوستان

  خداحافظ

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  گرم و مرطوب

  0
  جمشید 1 سال قبل

  ببخشید نمی خاستم این پیام رابه شما بدم

  0
  جمشید 1 سال قبل

  نظر نده

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  نمیخوام تایپ کنم

  1
  ناشناس 1 سال قبل

  چرا

  neda 1 سال قبل
  2

  ناحیه گرم و مرطوب

  parniya.teymori 1 سال قبل
  4

  پیدا شدن فسیل سرخس نشان دهنده این است که در آن محل در گذشته منطقه خوش آب و هوایی بوده

  ادوین 2 سال قبل
  3

  عالی این برنامه بخدا بااین برنامه در امتحان علوم خیلی خوب گرفتم خیلی ممنون

  -1
  ممد 1 سال قبل

  تغلب میکنی

  امیر حسین 2 سال قبل
  4

  میخوام بگم یک سوال ازت دارم پیداشدن فسیل سرخس نشان دهنده کدام نوع آب وهوایی است

  1
  جمشید 1 سال قبل

  راستش معلمون درس نداده درس داد خبرمیدم داداش

  0
  ..... 1 سال قبل

  گرم و مرطوب

  به تو چه 2 سال قبل
  0

  معلوم نیس برا کلاس 5یا کلاس4

  -1
  ناشناس 1 سال قبل

  ۵

  به تو چه 2 سال قبل
  5

  اگه بتونند مثلا بگن که فسیل سرخس چه اب و هوایی هست عالی میشه عالیامیدوارم بتونن

  0
  عرفان 1 سال قبل

  سلام دوست عزیز آب و هوای گرم و مرطوب هستش خدانگهدار

  0
  عرفان 1 سال قبل

  سلام دوست عزیز آب و هوای گرم و مرطوب هستش خدانگهدار

  سلام وانیا هستم .عشقم. اران 2 سال قبل
  1

  ببخشید من دنبال یه سوال هستم اینجا نبود که نبود

  0
  جمشید 1 سال قبل

  نبابا

  0
  فاطی 2 سال قبل

  چی ماله منم نیست

  خیلی خوب بود😒😒 2 سال قبل
  3

  خوب بود

  0
  Yasii 1 سال قبل

  مزخرفترین سایته

  اسک98🤮

  حدیث 2 سال قبل
  7

  من پیدا کردم جوابش میشه هوای مرطوب😀😀

  0
  Yasii 1 سال قبل

  درسته😁😃😃

  0
  به تو چه 2 سال قبل

  سرخس رو ??<br>وای عالیه

  نرگس 2 سال قبل
  0

  سلام

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  علیک😐😂

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  فسیل گیاه س

  یاسین 2 سال قبل
  0

  خیلی بده خیلی

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید