توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پیشوایان دینی انجام کدام ورزش ها را سفارش می کردند

  1 بازدید

  پیشوایان دینی انجام کدام ورزش ها را سفارش می کردند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ورزش سفارش شده در اسلام

  ورزش سفارش شده در اسلام
  سؤال

  آیا می دانید در اسلام به یادگیری چه ورزشی بیشتر سفارش شده؟

  تیراندازی ، شنا و سوارکاری  

  مسابقه اسب دوانى‏

  آیا در زمان پیامبر(ص) براى مسابقه شرط بندى می كردند؟ بلى

  پیغمبر اكرم خود روى اسبى كه داشت شرط بندى كرد و مسابقه را برد و این پیروزى باعث مسرّت و خوش حالی آن حضرت شد..

   تیراندازى‏

  گروهی مشغول تیراندازى بودند. رسول اكرم(ص) داوطلب شد تا در مسابقه آن ها شركت كند. فرمود: من با گروهى كه "ابن اردع" در آن است هم كارى می كنم. دسته مقابل با شنیدن سخن آن حضرت از تیراندازى دست كشیدند و گفتند؛ گروهى كه رسول اكرم(ص) در آن تیراندازى كند هرگز مغلوب نخواهد شد. براى آن كه مسابقه تعطیل نشود، فرمود من با هر دو گروه هم كارى می كنم. مجدّدا مسابقه شروع شد و رسول اكرم(ص)  با هر دو دسته تیراندازى كرد.امام صادق(ع) شخصا در مسابقه تیراندازى حاضر می شد و در شرط بندى آن شركت می فرمود.

  ( شرط بندی به غیر از موارد فوق در اسلام ممنوع است ).

  شنا

  رسول اكرم(ص) فرمود: بة فرزندان خود تیراندازى و شنا بیاموزید.

  شنا از ورزش هاى مفید و ثمربخش و از تفریحات سالم و نشاط آور است كه مورد توجّه اسلام قرار گرفته و پیروان خود را به فرا گرفتن آن تشویق كرده است. شنا عضلات را به حركت درمى‏آورد، بدن را به فعالیّت وامی دارد، جسم را تقویت مى‏كند و به آدمى نیرو مى‏بخشد. شنا در ساعات فراغت یكى از وسائل سرگرمى و تفریح و مایه شادمانى و مسرّت است. به علاوه كسى كه شنا می داند قادر است در موقع پیش آمد خود را از آب برهاند یا غریقى را نجات دهد.

  بخش کودک و نوجوان تبیان

  منبع :یاران امین

  مطالب مرتبط:

  دانستنیهای علمی

  گردباد چیست؟

  کبدی

  آیا میدانستی خورشید...

  دانستنیهای کوتاه

  ابیانه

  ورزش های اسلامی و بایسته های اخلاقی آن

  ضرورت پرداختن به ورزش

  رسیدن به سلامتی جسم و جان، از اموری است که انسان همیشه در پی آن بوده و هست. دین اسلام همواره به عنوان یک دین کامل و جهان شمول به تمامی زوایای یک زندگی سالم می اندیشد و همه راه های منتهی به سعادت دنیا و آخرت را برشمرده است. ارزش تندرستی را بیان می کند؛ حفظ بهداشت را لازم می داند و به ورزش و توجه به آن اهمیت داده است. اساساً حرکت، لازمه زندگی است. حرکت، جنب وجوش، افت وخیز و جهش و پرش و دویدن، عاملی برای حفظ سلامت، پویایی، بالندگی و نشاط است. سکون، نه تنها مانع رشد است، بلکه زیان های فراوانی به بار می آورد و بیماری های جسمی و روحی فراوانی را در پی دارد. با گذشت زمان و ماشینی شدن زندگی انسان و جای گزین شدن صنعت به جای بسیاری از فعالیت های جسمی و بدنی، نقش ورزش، آشکارتر شده است و در نتیجه رویکرد به کارهای ورزشی باید بیشتر شود. امروزه، نگاه به ورزش، متفاوت و انگیزه های پرداختن به آن نیز گوناگون است، ولی باید دانست که ورزش امری بی ارزش یا صرفاً سرگرم کننده و مایه گذران وقت نیست، بلکه بخشی از برنامه های لازم زندگی به شمار می رود که با مفاهیمی مانند: تندرستی، بهداشت، رشد، نشاط، آگاهی، سلامت روان و غیر آن ارتباط نزدیکی دارد. بی شک ورزش برای تأمین نیازهای آدمی لازم است، ولی گاهی نیازهایی به وجود می آید که ضرورت پرداختن به ورزش را دو چندان می سازد.

  در مبارزه با سختی ها و مشکلات و نیز در رویارویی با دشمنان، آماده بودن جسمانی نیز برای رویارویی با این ناهنجاری ها امری ضروری به نظر می رسد. قرآن کریم در سفارش به افراد با ایمان در آماده سازی خویش می فرماید:

  هر چه در توان دارید نیرو و سلاح و اسب های ورزیده برای مقابله با دشمنان آماده سازید تا به وسیله آن دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید. (انفال: 60)

  بنابراین، انسان باید ورزش را به عنوان جزئی از برنامه های روزانه خویش قرار دهد و از فایده های جسمی و روحی آن بهره مند شود.

  پیام متن:

  1. ورزش عاملی برای حفظ سلامت.

  2. فایده های ورزش: پویایی، بالندگی، نشاط.

  انواع ورزش ها

  امروزه ورزش، یکی از ضروریات زندگی است. این ضرورت از دو بعد فردی و اجتماعی، قابل بررسی است. اصولاً زندگی شهرنشینی، دوری از طبیعت، استفاده از غذاهای مصنوعی، نداشتن فعالیت بدنی لازم، آلودگی محیط زیست، عموم مردم را با شرایطی روبه رو می سازد که ره آورد آن چیزی جز ضعف و ناتوانی جسمی و افسردگی روحی و روانی نیست.

  ناگفته نماند که ارزش های مورد پذیرش هر جامعه تعیین کننده نوع فعالیت ها، روش ها و رشته های ورزشی در آن است. با مطالعه اقوام و ملت ها درمی یابیم که بعضی از ورزش ها، جایگاهی ارزشمند دارند. از بعضی دیگر نیز استقبال چندانی صورت نمی گیرد. در زمان حیات معصومین نیز مانند هر دوره دیگر، بعضی از ورزش ها رونق بیشتری داشته و مورد توجه بوده است. برای مثال، ارزش تیراندازی به آن اندازه است که پیامبر گرامی اسلام می فرماید:

  «عَلِّموا بَنیکُم الرَّمی فاِنَّه نِکایَةُ العَدُوّ؛ تیراندازی را به پسرانتان بیاموزید که موجب شکست دشمن است».

  در اخبار دیگری از ائمه معصومین علیه السلام آمده که ورزش کشتی نیز همواره مورد تشویق ایشان بوده است. حضرت ابوطالب فرزندان خود و برادرزاده هایش را جمع می کرد و آنها را به کشتی گرفتن وا می داشت و دیده می شد که حضرت علی علیه السلام که کودکی بیش نبود با برادران و پسرعموهای خود کشتی می گرفت و بزرگ و کوچک شان را بر زمین می زد.

  همچنین، درباره اسب سواری و اسب دوانی نیز در اسلام سفارش بسیاری شده است. به گونه ای که پیامبر گرامی اسلام فرمود: «بهترین سرگرمی نزد خداوند، اسب دوانی و تیراندازی است».

  امام صادق علیه السلام نیز شادابی را ده چیز می داند که یکی از آنها را سوارکاری می شمارد. شنا نیز از دیگر ورزش های مورد توجه اسلام است که آن را نشاط آور و عاملی برای سلامتی جسم و روح می داند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: «حق فرزند بر پدرش این است که... به او شنا کردن بیاموزد».

  جالب است بدانیم که امروزه پیاده روی به عنوان بهترین ورزش برای درمان بیماری ها شمرده شده و این حقیقتی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز درباره آن فرموده است: «خَیْرُ ما تَداوَیْتُمْ بِهِ الْمَشْیُ؛ بهترین چیزی که خود را با آن درمان می کنید، پیاده روی است».

  بخشی از آموزه های دیگر دینی بر رشته شمشیرزنی تأکید دارد. به گونه ای که امام علی علیه السلام درباره تأثیر روانی حرکات رزمی بر حریف می فرماید: «با یاری گرفتن از گام های خویش، ضربت تیغ را کاری تر کنید».

  در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پرتاب نیزه نیز مورد تأیید قرار گرفته است: «مسابقه در تیراندازی جایز است».

  در نهایت، دویدن و وزنه برداری نیز از ورزش های مورد توجه آموزه های دینی است. البته این بدان معنا نیست که اسلام به ورزش های دیگر، به ویژه رشته های جدیدی که با توجه به احکام فقهی و شرایط زمانی و مکانی مورد تأیید قرار گرفته است، اهمیت ندهد. هر چند ورزش هایی هم وجود دارند که به سبب عوارض جانبی آن، از دایره تأیید شرعی خارج شده اند.

  پیام متن:

  از ورزش های مورد تأیید اسلام، اسب سواری، تیراندازی، کُشتی، شنا، شمشیرزنی، وزنه برداری و دومیدانی است.

  ورزش و سلامتی

  بدن به عنوان مرکب روح است و رابطه تنگاتنگی میان جسم و جان وجود دارد، به گونه ای که ضعف و ناتوانیِ هر یک بر دیگری تأثیر مستقیم دارد و برای رسیدن به کمال، پاس داشت هر دو بُعد ضرورت دارد. سلامتی آن قدر اهمیت دارد که حضرت علی علیه السلام می فرماید: «الصِّحَّةُ أَفْضَلُ النِّعَمْ؛ سلامتی بالاترین نعمت است».

  سلامتی، نعمت پربهایی است که اگر دچار کاستی شود، شیرینی های زندگی تبدیل به تلخی می گردد و انسان زمین گیر می شود.

  انسان های باایمان نسبت به حقوقی که بر گردن دارند، احساس وظیفه می کنند و از جمله حقوق، حق اعضا و جوارح بر انسان است، چنان که امام سجاد علیه السلام در رسالة الحقوق به این حق اشاره می کند و می فرماید: «اِنّ لِجَسَدِکَ عَلَیْکَ حَقّاً؛ بدن تو بر تو حقی دارد».

  بی شک، یکی از راه های ادای حق اعضا، ورزش است. پس باید با ورزش، پاسدار سلامتی بدن باشیم. در قرآن مجید نیز داشتن نیروی بدنی، مایه برتری شمرده شده است.

  برای مثال، در انتخاب رهبر برای قوم، حضرت شموئیل برای مبارزه با جالوت، فردی به نام طالوت برگزیده شد که یکی از ویژگی هایش قدرت جسمی او بود.

  ناگفته نماند که در روایتی از نبی اکرم صلی الله علیه و آله نیز آمده است که: «نزد خداوند، مؤمن قوی، از مؤمن ضعیف بهتر و محبوب تر است».

  پیام متن:

  1.تأمین سلامت بدن در سایه ورزش.

  2.تأکید قرآن و روایت بر توانایی جسمی به عنوان یک مزیت انسانی.

  ورزش و شادابی

  نشاط و شادابی و سرزندگی حالتی درونی است که بر اندیشه و رفتار آدمی نیز مؤثر است و زندگی را از ایستایی خارج می کند. حس شادابی و سرزندگی را می توان با امید، باور، استفاده از لذت های حلال، مسافرت، ورزش و مبارزه با عوامل ایجاد کسالت و تنبلی و پژمردگی، در جان به وجود آورد.

  در آموزه های اسلامی، مسلمانان به استفاده از ابزارهای شادی آفرین، مانند نگاه به سبزه و چمن و جنگل، نگاه به آب جاری، پیاده روی در طبیعت، اسب سواری، شنا و ورزش های دیگر تشویق شده اند. این ورزش ها با ایجاد تعادل در سیستم عصبی، گردش خون، گوارش و از سوی دیگر تعادل اعصاب و آزاد کردن انرژی، نشاط و شادابی در انسان ایجاد می کنند.

  پیام متن:

  1.تأثیر ورزش بر نشاط و شادابی بدن.

  2.تأثیر ورزش در تعادل سیستم عصبی، گردش خون و دستگاه گوارش.

  تبلور اخلاق ورزشی در ایمان، استقامت و گذشت

  متأسفانه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی و دور شدن انسان از محیط های مذهبی و عاطفی، اخلاق در جوامع امروزی کم رنگ شده است. این ضعف یا انحطاط اخلاقی، در زمینه ورزش نیز دیده می شود. خشونت در ورزش، استفاده از روش های غیرمجاز و غیراخلاقی، دوپینگ و امثال آن، مشکلاتی است که بر اثر ضعف اخلاقی به وجود آمده است. اسلام همواره در کنار پرورش و قدرت جسم، به پرورش و قدرت روح توجه دارد و می کوشد ورزشکاران پیرو خود را از قهرمانی در ورزش به پهلوانی راهنمایی کند. باید دانست پهلوانی به دست نمی آید، مگر با اخلاق.

  پیش از هر چیز، ورزشکار باید باایمان باشد. نیرومندی، زمانی ارزشمند است که در مسیر الهی قرار گیرد و دوشادوش ایمان و تقوا حرکت کند. اگر این گونه نباشد ممکن است همین نیرو باعث ناهنجاری در زندگی فردی و اجتماعی شود.

  گذشت نیز از ویژگی های شایسته یک ورزشکار است. یک ورزشکار با داشتن روحیه پهلوانی باید همواره ایثار و گذشت را سرلوحه برنامه های ورزشی قرار دهد. امام صادق علیه السلام همواره با معرفی بهترین مکارم اخلاقی، گذشت از کسی را که به فرد ستم کرده است، از جمله این برتری های اخلاقی دانسته است. گذشت، نشانه عجز و ناتوانی از گرفتن حق نیست، بلکه عزت و بزرگی عفوکننده است. پیامبر اکرم می فرماید: «گذشت پیشه کنید؛ زیرا عفو سبب افزایش عزت و سرافرازی می شود».

  پیام متن:

  1. توجه اسلام به ورزش؛

  2. یکی از ویژگی های ورزشکار باید گذشت باشد.

  دوراندیشی و احترام به مربی و پیش کسوتان

  انسان دانسته های خود را مدیون کسانی است که مستقیم یا غیرمستقیم از آنان آموخته است. مربیان، کسانی هستند که با تمام توان می کوشند تا ورزشکاران را به خوبی پرورش دهند. پس احترام به آنان وظیفه همه ورزشکاران است. در مکتب ما، ارزش مربی بسیار بالاست، به گونه ای که امام علی علیه السلام خود را بنده کسی می داند که از او حرفی آموخته است. همچنین می فرماید:

  «تَواضَعُوا لِمَنْ تَتَعلّمُوا مِنهُ العِلم؛ در برابر کسی که از او دانش فراگرفته اید، فروتنی کنید». دوراندیشی نیز یکی از برترین دارایی های اخلاقی یک ورزشکار است. نگرش در فرجام کارها، مشورت با دانایان و استفاده از تجارب دیگران، بسیار ارزشمند است. اگر ورزشکاری به داشته های خود مغرور شود، توان او با آسیب های جدی روبه رو خواهد شد.

  پیام متن:

  1. ایمان و پروا پیشگی، عفو و گذشت از اخلاق با ارزش یک ورزشکار؛

  2. دوراندیشی، تواضع و فروتنی از مرام ورزشکاری.

  میانه روی و بردباری

  یک ورزشکار باید در همه کارهای زندگی خود و همه اموری که مربوط به زندگی ورزشی او می شود، میانه روی را پیشه خود سازد و افراط و تفریط را کنار بگذارد. در حقیقت با میانه روی است که رشد و پیروزی به دست می آید، وگرنه با زیاده خواهی یا کم خواهی، نمی توان راه به جایی برد.

  امام علی علیه السلام در توصیه ای می فرماید: «اَلْمُؤمِنُ سَیرتُهُ الْقَصْدُ و سُنّتُهُ الرُّشُد؛ سیره زندگی مؤمن، میانه روی و روش او بالندگی است».

  بردباری نیز از ویژگی های نیکویی است که زیور ورزشکاران است. هر چند همه انسان ها باید بردبار باشند.

  اگر بردباری نباشد، قدرت بدنی یک ورزشکار به تنهایی سودی ندارد. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله درباره لزوم آراستگی ورزشکاران به بردباری می فرماید:

  نیرومند کسی نیست که در کُشتی برنده شود، بلکه کسی است که هنگام خشم بر نفس خود چیره گردد.

  پیام متن:

  از زیورهای ارزنده ورزشکار، صبر، حوصله و میانه روی است.

  ورزشکار و استفاده از فرصت ها

  فرصت، همان چیزی است که یافتن آن سبب سود و فرو گذاردن آن مایه زیان است. دیر و سخت به دست می آید و زود از دست می رود. اگر فرصت پیش آید و انسان نسبت به آن و بهره گرفتن از آن غافل باشد، از دست می رود. بنا به گفته امام علی علیه السلام از دست دادن آن، غصه و حسرت را به دنبال دارد: «إِضاعةُ الفُرصَةِ غُصَّةٌ؛ از بین بردن فرصت، مایه غصه است».

  وقتی فرصتی از دست رفت، دیگر نمی دانیم چه هنگام فرصت مناسب و مشابه به دست می آید. امام علی علیه السلام در این باره می فرماید: «اَلْفُرصَةُ سَریعَةُ الْفَوْتِ بَطیئَةُ العَودِ؛ فرصت به زودی می گذرد و به کندی باز می گردد».

  ازاین رو، استفاده از فرصت ها را در موفقیت یک ورزشکار و رشد فردی و دست یابی به پیروزی، بسیار کارساز دانسته اند.

  پیام متن:

  1. تأثیر استفاده از فرصت ها.

  2. رسیدن به هدف با غنیمت شمردن فرصت.

  ورزش و ارتباط انسان با طبیعت

  کوه و دشت، دریا، رودخانه ها، سبزه زارها و جنگل ها همه از مظاهر طبیعت هستند که خداوند بزرگ برای انسان آفریده است. مناظر طبیعی و خدادادی از نشانه های الهی است و انسان آزاداندیش را به تفکر وا می دارد که چرا خداوند با جمله «سیروا فی الارض» (عنکبوت:20) گردش در مناظر طبیعی را سفارش کرده است. رابطه داشتن با طبیعت، در سخنان معصومان علیهم السلام نیز با اهمیت شمرده شده است. به گونه ای که پیامبر گرامی اسلام می فرماید: نگریستن به سه چیز عبادت است: نگاه به پدر و مادر، نظر به کتاب وحی و نگریستن به دریا».

  ارتباط انسان با طبیعت در ورزش های گوناگون از جمله: کوه نوردی، شنا، اسب سواری و پیاده روی جلوه می کند. در هر یک از این ورزش ها، ارتباط انسان با طبیعت مطرح است.

  ورود انسان در طبیعت افزون بر سلامت جسم، فواید دیگری نیز به همراه دارد. اندیشیدن در پیدایش و عظمت کوه، جنگل و دریا، رسیدن به آرامش و تمدد اعصاب، تلاش در استفاده بهتر و بیشتر از طبیعت، نگاه داشتن طبیعت برای استفاده خود و دیگران، حفظ مظاهر طبیعی، موهبت های دیگری است که انسان در پیوند با طبیعت درمی یابد.

  پیام متن:

  ورزش، عاملی برای ارتباط انسان با طبیعت.

  ورزشکار و برنامه ریزی

  هر فردی باید بکوشد با برنامه ریزی پیوسته و هوشیارانه، زمان محدود و ارزشمند را در اختیار بگیرد و در دست یابی به اهداف مشخص حرفه ای و اجتماعی خود از آن بهره گیرد. در این راه، باید همواره تلاش کند تا اموری را که سودی برای او ندارد، رها کند. پیامبر گرامی اسلام می فرماید:

  مِنْ حُسْنِ إِسلامِ المَرءِ تَرْکُهُ ما لا یَعْنیِهِ.

  از نیکویی اسلام این است که آنچه برای آدمی سودی ندارد رها سازد.

  کسی که برنامه ریزی می کند، وقت کمتری از دست می دهد، پایه های زندگی اش استوارتر می شود و از آن لذت بیشتری می برد. امام علی علیه السلام در این باره می فرماید: «قِوام العیش حُسنُ التَّقدیر و ملاکُهُ حُسنُ التدبیر؛ پایداری زندگی، به برنامه ریزی درست است و وسیله رسیدن به آن مدیریت درست است». نقش ورزش در یاددهی برنامه ریزی این است که ورزشکار برای دست یابی به اهداف، ساعت تمرین، چگونگی نوع غذای خود را تنظیم می کند تا آمادگی لازم بدنی را به دست آورد. در حقیقت ورزشکار برای موفقیت خویش از مدیریت زمان و برنامه ریزی درست بهره می گیرد.

  پیام متن:

  ورزش، برنامه ریزی در زندگی را به ما می آموزد.

  ورزش سفارش شده در اسلام - show-content

  ورزش سفارش شده در اسلام - show-content


  آیا می دانید در اسلام به یادگیری چه ورزشی بیشتر سفارش شده؟

  تیراندازی ، شنا و سوارکاری

  مسابقه اسب دوانى‏

  آیا در زمان پیامبر(ص) براى مسابقه شرط بندى می كردند؟ بلى

  پیغمبر اكرم خود روى اسبى كه داشت شرط بندى كرد و مسابقه را برد و این پیروزى باعث مسرّت و خوش حالی آن حضرت شد..

  تیراندازى‏

  گروهی مشغول تیراندازى بودند. رسول اكرم(ص) داوطلب شد تا در مسابقه آن ها شركت كند. فرمود: من با گروهى كه "ابن اردع" در آن است هم كارى می كنم. دسته مقابل با شنیدن سخن آن حضرت از تیراندازى دست كشیدند و گفتند؛ گروهى كه رسول اكرم(ص) در آن تیراندازى كند هرگز مغلوب نخواهد شد. براى آن كه مسابقه تعطیل نشود، فرمود من با هر دو گروه هم كارى می كنم. مجدّدا مسابقه شروع شد و رسول اكرم(ص)  با هر دو دسته تیراندازى كرد.امام صادق(ع) شخصا در مسابقه تیراندازى حاضر می شد و در شرط بندى آن شركت می فرمود.

  ( شرط بندی به غیر از موارد فوق در اسلام ممنوع است ).

  شنا

  رسول اكرم(ص) فرمود: بة فرزندان خود تیراندازى و شنا بیاموزید.

  شنا از ورزش هاى مفید و ثمربخش و از تفریحات سالم و نشاط آور است كه مورد توجّه اسلام قرار گرفته و پیروان خود را به فرا گرفتن آن تشویق كرده است. شنا عضلات را به حركت درمى‏آورد، بدن را به فعالیّت وامی دارد، جسم را تقویت مى‏كند و به آدمى نیرو مى‏بخشد. شنا در ساعات فراغت یكى از وسائل سرگرمى و تفریح و مایه شادمانى و مسرّت است. به علاوه كسى كه شنا می داند قادر است در موقع پیش آمد خود را از آب برهاند یا غریقى را نجات دهد.

  منبع:یاران امین

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  نه

  الله 2 سال قبل
  1

  شنا _تیراندازی_اسب سواری

  مهدی 3 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید