توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا بعضی از شبکه های دیجیتال قطع شده

  1 بازدید

  چرا بعضی از شبکه های دیجیتال قطع شده را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  علت قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال چیست؟

  علت قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال چیست؟

  علت قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال : پخش دیجیتال مزایای بسیاری نسبت به پخش آنالوگ که در گذشته صورت می­گرفت دارد. کیفیت تصویر بالاتر و هزینه ­های کمتر برای تولید کننده، از جمله امکانات این نوع پخش هستند. ایراد این نوع پخش، قطع کامل دریافت در صورت بروز اشکال می­باشد. ما در فروشگاه اینترنتی بانه به بررسی علت قطع و وصل شدن شبکه­ های دیجیتال می­پردازیم.

  علت قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال با درک پخش دیجیتال

  برای درک بهتر علت قطع و وصل شدن شبکه­ های دیجیتال ، ابتدا باید بدانیم پخش دیجیتال به چه شکلی صورت می­گیرد و با سیگنال دیجیتال آشنا شویم. قبل از گستردگی پخش دیجیتال، پخش به صورت آنالوگ صورت می­پذیرفت. در پخش آنالوگ، اطلاعات به صورت لحظه­ای از آنتن­های فرستنده ارسال می­شدند. به این منظور که یک تصویر در یک لحظه به طور کامل بین فرستنده و گیرنده، به صورت یک موج پیوسته مخابره می­شد. در پخش آنالوگ، قطع شدن تصویر کمتر اتفاق می­افتاد و بیشتر در تصویر دریافتی، اختلالاتی ایجاد می­شد. معمولا این اختلالات به شکل ایجاد سایه در تصویر مشاهده می­شد. در پخش دیجیتال، امکان قطع تصویر بالاتر است و علت قطع و وصل شدن شبکه­ های دیجیتال می­تواند در گستره­ی وسیعی قرار بگیرد.

  یک سیگنال آنالوگ

  با پیشرفت تکنولوژی به صورت روز افزون، سیگنال دیجیتال جایگزین سیگنال آنالوگ شد. سیگنال­های دیجیتال، برخلاف سیگنال آنالوگ که به صورت پیوسته ارسال می­شوند، به صورت تناوبی تنها دو مقدار را می­پذیرند؛ مقداری برابر چند ولت و مقدار صفر ولت. به عبارتی، به صورت مقادیر باینری خاموش و روشن(صفر و یک)، همانند شیوه­ی ذخیره­ی اطلاعات فایل­ها در کامپیوتر ارسال می­شوند. هر بایت یک بخش کوچک از تصویر است که در اثر قرار گرفتن در کنار بایت­های دیگر، تصویر اصلی را بازسازی می­کند.

  یک سیگنال دیجیتال

  پخش به روش دیجیتال، کارکرد بهینه تری دارد. در پخش آنالوگ که در گذشته انجام می­شد، برای هر شبکه، یک فرستنده نیاز بود در صورتی که در پخش دیجیتال، برای ارسال هر 8 الی 10 شبکه، به یک فرستنده نیاز است. به همین دلیل به فرستنده­های کمتر، فضای کوچکتر و تاسیسات کمتری نیاز است. همچنین با کم شدن فرستنده­ها، توان برق مصرفی نیز به مقدار قابل توجهی کاهش می­یابد.

  استفاده از پخش دیجیتال علاوه بر مزایایی که برای تولید کننده دارد، ویژگی­ های خوبی برای کاربر نیز دارد، از جمله می­توان به کیفیت بالاتر صدا و تصویر، امکان استفاده از سرویس­ هایی مانند راهنمای الکترونیکی برنامه- که شامل زمان پخش برنامه­ها، اطلاعات برنامه­های درحال پخش و امکان برنامه­ ریزی برای اطلاع­رسانی پخش برنامه­ها و ضبط آن ها به صورت خودکار- و همچنین دریافت چند صدا با زبان­های مختلف برای هر شبکه، اشاره نمود. در نقطه­ی مقابل، این نوع از پخش برخلاف پخش به شیوه­ی آنالوگ یا به بهترین شکل صورت می­گیرد و یا دریافت به طور کامل قطع می­شود. اکنون به علت قطع و وصل شدن شبکه­ های دیجیتال می­پردازیم.

  علت قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتالعلت قطع و وصل شدن شبکه ­های دیجیتال

  همانطور که در بالا عنوان شد، سیگنال دیجیتال به شکل دستورهای خاموش و روشن(صفر و یک­­ها) که با موج حامل ارسال می­شوند، صورت می­گیرد. علت قطع و وصل شدن شبکه ­های دیجیتال به صورت فنی در ادامه آمده است. در صورت بروز اشکال، صفرها و یک­ها با یکدیگر اشتباه شده و اگر این ایراد ادامه پیدا کند، باعث پیکسلی شدن تصاویر دریافتی و درنهایت قطع آن­ها می­شود؛ چرا که با اختلال در دریافت صفرها و یک­ها، تصویر ساخته شده از کنار هم قرار گرفتن اطلاعات، تصویر اصلی که باید بازسازی می­شد، نخواهد بود.

  نمونه­ ی یک تصویر دریافتی دچار اشکال(پیکسلی)

  گاهی اتفاق می­افتد که در هنگام تماشای یک برنامه، پیغامی مبنی بر ضعیف بودن سیگنال دریافت شود که در این صورت، شبکه ی دیجیتال شما قطع شده و شما تصویری دریافت نمی­کنید. علت بروز این مشکل، ضعیف بودن سیگنال دریافتی و عدم توانایی دستگاه شما برای بازسازی اطلاعات است. سیگنال دریافتی توسط دستگاه گیرنده باید حداقل قدرت 50dB- dB(دسی­بل) واحدی است برای بیان توان- را داشته باشد و کمتر از 45dB نباشد. اگر قدرت سیگنال دریافتی، از مقدار عنوان شده کمتر باشد، شما تصویری دریافت نخواهید کرد. این مشکل یکی از رایج ترین علت قطع و وصل شبکه های دیجیتال می­باشد. برای رفع این مشکل، شما باید منبع ضعیف بودن سیگنال را یافته و سعی کنید آن را برطرف کنید. برای مثال، امکان دارد که کابل­های مورد استفاده شما دچار اشکال شده باشند، یا آنتن مورد استفاده شما قدیمی باشد و کارکرد مناسبی نداشته باشد، شما می­توانید با تعویض کابل­ها و یا آنتن خود این مشکل را برطرف نمایید. اگر هیچ کدام از این­ها مشکل شما نیست، امکان دارد در نقطه ی محل زندگی شما، سیگنال دریافتی از فرستنده ضعیف باشد، شما می­توانید با نصب یک تقویت­کننده این علت قطع و وصل شدن شبکه­ های دیجیتال را بر طرف نمایید.

  قرار دادن یک تقویت­ کننده برای رفع مشکل ضعیف بودن سیگنال

  یکی از اشکالاتی که امکان دارد رخ بدهد و به نظر غیرمحتمل است، دریافت بیش از حد سیگنال می­باشد! هر دستگاه گیرنده، یک مقدار بیشینه برای دریافت سیگنال دارد که اگر شدت سیگنال دریافتی، از این مقدار بیشتر باشد، با خطا مواجه شده و شما تصویری دریافت نخواهید کرد. این مقدار به طور معمول در حدود 77dB است. حل این مشکل، به مراتب از حل مشکل دریافت کم سیگنال ساده تر است؛ یکی از اولین اقدامات می­تواند این باشد که در صورت استفاده از دستگاه تقویت­کننده، آن را غیرفعال نمایید. یک علت قطع و وصل شدن شبکه­های دیجیتال روی دستگاه شما می­تواند دریافت بیش از حد سیگنال، نزدیکی بیش از اندازه محل زندگی شما به یک فرستنده­ی شبکه­های دیجیتال است.

  علت قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال

  علت قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال : تداخل امواج الکترومغناطیسی

  یکی دیگر از دلایل قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال، تداخل امواج دریافتی با امواج دیگری است که در محیط وجود دارند. در زندگی مدرن امروزی ما، امواج الکترومغناطیسی زیادی همواره در محیط وجود دارند که می­توانند عامل بروز اشکال در دریافت شبکه­های دیجیتال شوند که در اینجا به چند نوع از این امواج الکترومغناطیسی و نحوه­ی حل مشکل می­پردازیم. از جمله امواجی که امکان دارد با سیگنال دریافتی توسط تلویزیون شما تداخل پیدا کرده و علت قطع و وصل شدن شبکه­های دیجیتال شما باشد، امواج 4K اینترنت است، در صورتی که در نزدیکی شما، یک دکل مخابراتی اینترنت قرار داشته باشد، این امکان وجود دارد که در مواقعی، شبکه های شما دچار اشکال شوند. با نصب یک فیلتر 4K این ایراد رفع خواهد شد. این فیلتر در صورت وجود تقویت­کننده، باید قبل از آن نصب شود. همچنین هر وسیله­ی الکترونیکی، یک میدان الکترومغناطیسی تولید می­کند که در اثر آن امواج رادیویی ضعیفی ایجاد می­شود، احتمال دارد که این امواج رادیویی، باعث پیکسلی شدن تصویر تلویزیون شما شود، هرچند اکثر دستگاه­های الکترونیکی، به نحوی طراحی شده­اند که این امواج را به محیط بیرون انتقال ندهند.

  علت قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال : عدم تنظیم صحیح تلویزیون

  زمانی که شما کانال­یابی را به شکل خودکار انجام می­دهید، دریافت­کننده­ی شما، سیگنال­های فرستنده­های نزدیکتر را دریافت و ذخیره می­کند که گاهی سیگنال­های خوبی نیستند و تصاویر مخدوش به گیرنده ارسال می­کنند، راه حل این مسئله، دریافت شبکه­ها به صورت تنظیم دستی است. هرچند این کار ممکن است وقت بیشتری از شما بگیرد اما علت قطع و وصل شدن شبکه ­های دیجیتال شما را برطرف می­نماید. گاهی همه­ی اقدامات لازم برای دریافت یک سیگنال خوب و قوی انجام شده است اما همچنان دریافت مناسبی ندارید و علت قطع و وصل شدن شبکه­ های دیجیتال برای شما نامعلوم است. در این صورت به احتمال بالا، فرستنده­ای که دستگاه شما از آن سیگنال دریافت می­کند، دچار مشکلی شده و این اختلال کوتاه مدت بوده و به زودی رفع خواهد شد.

  https://www.informit.com/articles/article.aspx?p=12453291.

  https://www.smartaerials.co.uk/blog/why-does-my-freeview-tv-signal-break-up-pixelate2.

  https://learn.sparkfun.com/tutorials/analog-vs-digital/all3.

  منبع مطلب : bane.online

  مدیر محترم سایت bane.online لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشکلات جدید پخش کانال های دیجیتال و اچ دی شدن شبکه ها + دلیل و راه حل - سخت‌افزارمگ

  مشکلات جدید پخش کانال های دیجیتال و اچ دی شدن شبکه ها + دلیل و راه حل - سخت‌افزارمگ

  چند سالی از راه اندازی شبکه پخش کانال های دیجیتال در کشور میگذرد.هر چند که این سیستم بسیار دیر وارد ایران شد، اما از همان بدو ورود در منازل بسیاری از ایرانیان جای باز کرد و تعداد شبکه‌های تلویزیونی قابل دریافت در تهران و دیگر استان‌ها به ناگاه با افزایش چشمگیر 20 تا 23 عددی روبرو شد.پس از آن تولیدکنندگان تلویزیون که تا به حال از گیرنده‌های دیجیتالی درون تلویزیون‌های بازار ایران استفاده نمیکردند، به سرعت محصولات خود را مجهز به گیرنده‌های مخصوص (تیونر دیجیتال) کرده و حتی بسیاری از برندها تولیدات متنوعی شامل ستاپ باکس ها و گیرنده های دیجیتالی را وارد بازار کردند.

  مشکلات جدید پخش کانال های دیجیتال

  در بدو کار کیفیت سیگنال دریافتی در مراکز استان‌ها مطلوب بود اما شهرستان‌های کوچکتر با مشکلات و قطعی‌های پیاپی روبرو بودند. پس از مدت یک سال این مشکلات به حداقل رسید و استفاده از کانال‌های دیجیتالی بسیار ساده‌تر از گذشته در دسترس بود.اما اکنون علاوه بر ضعف سیگنال در برخی از مناطق محدود کشور، مشکلات جدید پخش کانال های دیجیتال مردم برخی از نواحی شمال کشور را به ستوه آورده است. این مشکلات از یک ماه پیش آغاز شده و اکنون به اوج خود رسیده است. پس از دریافت گزارش‌های متعدد مردمی توسط خدمات‌های پس از فروش محصولات صوتی و تصویری،مشخص شد که هنگام پخش شبکه‌های دیجتالی، صدا با فواصل زمانی رندم و نامنظم قطع میگردد.

  این قطعی‌ها گاها به تعداد بسیار بالا اتفاق می افتد که کاربران را آزرده خاطر میکند. سیستم دریافت بسیاری از تلویزیون‌ها و ستاپ باکس‌ها با این معضل روبرو هستند و پس از پیگیری دفاتر خدمات پس از فروش منطقه، مشخص شده است که نه تلویزیون‌ها و نه ستاپ باکس‌ها هیچ مشکل فنی نداشته و این ایراد مستقیما ناشی سیستم های پخش سیگنال دیجیتال است. متاسفانه از نظر فنی و تا آنجاییکه به مراکز خدمات پس از فروش مربوط میگردد، هیچ گونه راه حلی برای این مشکل وجود نداشته و صدا و سیما و همچنین اپراتورهای پخش سیگنال دیجیتال موظف به این رفع عیب هستند.
  امیدواریم این مراکز با آگاهی یافتن از این مشکل هرچه سریعتر درصدد رفع آن بر آمده و استفاده از سیگنال های دیجیتال را برای مردم عزیز آسان تر و خوشایند سازند. همچنین با وجود طیف گسترده تلویزیون‌های با دقت بالا و موجود در بازار، سیگنال‌های ارسالی توسط صدا سیما به جز در چند مورد خاص SD بوده و متاسفانه این سیگنال‌ها با حداکثر توانایی تلویزیون های پیشرفته همخوانی ندارند.

  بروزرسانی: مشکلات شبکه های اچ دی و نشان ندادن تصاویر

  علی عسکری، رئیس رسانه ملی امروز در مراسمی از راه‌اندازی 12 شبکه ملی و 1 شبکه برون مرزی با کیفیت HD رونمایی کرد. شبکه‌های سه و یک سیما و شبکه نسیم، نمایش، العالم (برون مرزی)، خبر، کودک، افق، ایران کالا، ورزش، مستند، تماشا و آی فیلم شبکه‌هایی هستند که به کیفیت HD مهاجرت کرده‌اند. گفته شده است که روند HDسازی شبکه‌های 1، 3، ورزش، نسیم، مستند، پویا، نمایش، افق، تماشا و ایران کالا ابتدا در مراکز استان انجام خواهد شد و از شبکه‎های برون مرزی نیز العالم با این کیفیت در دسترس خواهد بود.

  چگونگی دسترسی به شبکه HD

  اگر گیرنده شما قابلیت دریافت HD را دارد کافی است تا این شبکه‌ها را مجدداً جستجو کنید. اما اگر گیرنده شما قابلیت دریافت ندارد باید گیرنده‌های با این کیفیت را خریداری کنید.

  با راه‌اندازی شبکه‌های HD به نظر می‌رسد که کاربران در نقاط مختلف کشور با مشکلاتی در زمینه پخش روبه‌رو شده‌اند. گزارشاتی مبنی بر دریافت صدا و عدم دریافت تصویر دریافت شده است. وضعیت برای شما به چه ترتیب است؟ آیا موفق به دریافت شبکه‌های جدید HD بر روی دستگاه خود شده‌اید؟ در صورت موفقیت اعلام کنید که با چه تلویزیون و گیرنده‌ای در کدام استان شبکه‌های HD بدون مشکل پخش می‌شوند؟

  بروزرسانی 2: دلیل عدم نمایش تصویر در شبکه های HD و راه حل آن

  اینگونه که از شواهد ماجرا برمی‌آید صداوسیما با استاندارد فشرده‌سازی کدگذاری ویدئویی پربازده (یا همان HEVC  که مخفف عبارت ‎High Efficiency Video Coding است و با نام H.265 نیز شناخته می‌شود)، اقدام به راه‌اندازی شبکه‌های HD کرده است. از آنجاییکه این فرمت در بسیاری از تلویزیون‌های نسبتاً جدید و پیشرفته نیز پشتیبانی نمی‎شود، باعث شده تا کاربران با جستجوی شبکه‌های جدید شبکه‌هایی را پیدا کنند که در آنها تنها صدا قابل پخش است و تصویری دیده نمی‌شود. ظاهراً شبکه‌هایی مانند شبکه 3 و مستند که پیش‌تر با استاندار متفاوتی به صورت HD در اختیار کاربران بودند نیز حالا با جستجوی جدید کانال‌ها از دسترس کاربران خارج شده‌اند.

  استاندارد HEVC نوع جدیدی از فشرده‌سازی به حساب می‌آید که با در مقایسه با H.264 کیفیت تصویر بهتری داشته و فشرده‌سازی را دو برابر می‌کند. با این حال، استفاده از این فناوری باعث شده تا کاربران بسیاری در سراسر کشور از دریافت شبکه‌های اچ دی محروم شوند. در حال حاضر به نظر می‌رسد که تنها راه رفع این مشکل، خرید ستاپ باکس و گیرنده‌های دیجیتالی است که از فرمت کدینگ مورد نظر پشتیبانی می‌کنند. با این حال، در صورت کسب اطلاعات بیشتر و راه‌حلی جایگزین آن را در سریع‌ترین زمان ممکن با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

  نکته: توجه داشته باشید که فارغ از اینکه از چه تلویزیون و دستگاهی استفاده می‌کنید، کانال‌های غیر HD هنوز در دسترس هستند و با جستجو میان شبکه‌های موجود به روال سابق از آنها استفاده کنید.

  منبع مطلب : sakhtafzarmag.com

  مدیر محترم سایت sakhtafzarmag.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حل مشکل عدم آنتن دهی تلویزیون دیجیتال

  •    وجود هرگونه مانع طبیعی یا غیر طبیعی در خط مستقیم بین آنتن فرستنده امواج تلویزیونی و آنتن گیرنده دستگاه تلویزیونی باعث کاهش کیفیت امواج تصاویر یا حتی عدم دریافت آن می شود. لذا بهتر است که تا آنجا که ممکن است آنتن دریافت در محل و ارتفاع مناسب نصب شود.

   untitled18untitled170

  •    امواج انتشار پیدا کرده توسط فرستنده های تلویزیونی (UHF-VHF) که حامل اطلاعات صدا و تصویر هستند، بصورت مستقیم حرکت کرده و وجود مانع بلند در مسیر بین آنتن فرستنده باعث می شود امواج ضعیف دریافت شوند .
   

  •    از آنجا که وجود موانع مختلف بسته به جنس و ابعاد می تواند باعث تضعیف امواج تلویزونی شود، این امواج هنگام عبور از میان قطرات باران و نیز هنگام عبور از میان انبوه شاخ و برگ درختان تضعیف می شوند.


   •    از آنجا که امواج رادیویی بوسیله بناهای فلزی، تپه ها، ساختمان ها و موانع بتونی منعکس می شوند، دریافت دو یا چند موج از یک فرستنده باعث ایجاد سایه در تصاویر سیستم آنالوگ می شود که استفاده از آنتن های جهتی (آنتن هایی که دریافت آنها در یک جهت بیشتر از سایر جهات است) و تنظیم درست آن می تواند این مشکل را حل کند. جهت آنتن رو به موج اصلی (یعنی به سمت فرستنده) باشد بهتر است ولی اگر در جهت فرستنده مانع بزرگی قرار دارد بهتر است که جهت قوی ترین موج منعکس شده از مانع را پیدا کنید.

  •    وقتی گیرنده یک سیگنال مشابه را بطور همزمان از دو محل متفاوت دریافت کند، تداخل ایجاد می شود. استفاده از یک آنتن جهتی با بهره بالا می تواند مشکل تداخل را برطرف نماید.

  منبع مطلب : www.parsine.com

  مدیر محترم سایت www.parsine.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : سلام ما جابه جا شدیم شبکه های دیجیتال فقط 11 شبکه میگیره انتن هم عوض کردیم اما خوب نشد دیجیتال بروز رسانی کردیم بازم خوب نشده شبکه ها هستن اما مینویسه سیگنال موجود نیست ممنون میشم راهنمایی کنید

  مهدی : دیجیتال از ورود 12 به تولد نمیگیره سیکلان موجود نیست

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  حمل آبادی 2 ماه قبل
  0

  سیگنال تلویزیون منقطع شده چه کنیم ممنونم

  احمد ساکن فیروز اباد فارس 6 ماه قبل
  2

  مدت ۳روز است تلویزیون ما که دیجیتال میباشد نه صدا نه تصویر لطف بفرمائید علت چیست

  2
  احمد ساکن فیروز اباد فارس 6 ماه قبل

  سه روز است تلویزیون ما نه صدا دارد نه تصویرر

  رحمان برتر 6 ماه قبل
  -1

  شبکه وکانالهای دیجیتال قطع ولی وایفا وصله وشبکه ای خانگی مثل فیلمو و ونماوا مشکل نداره

  رحمان برتر 6 ماه قبل
  0

  تلویزیون ما صنام 49الان چندروز کانالاش قطع شده ولی وایفا متصل وشبکه های اینترنت فعاله علتش چیه

  منا 9 ماه قبل
  0

  چرا دیجیتال ما از ظهر قطع شده

  رسول 9 ماه قبل
  2

  سلام . تلویزیون من از وقتی شبکه ها HD شد(1399/9/9) این شبکه هارو دریافت نمی کرد با اینکه تیونرش T2بود . ولی از این 28 فروردین که شبکه 2 وقرآن HDشده نمی دونم چه اتفاقی در فرمت پخش اتفاق افتاده که 6 تا از HD هارو پخش میکنه.( شهر زنجان)

  Negari 10 ماه قبل
  0

  منم همین مشکل رو دارم شبکه های اول قطع هستن شبکه های ورزش و نمایش و... اینا درستن

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  سلام.شبتون بخیر..دستگاه دیجیتال ما کلا سه تا شبکه داره...هر چی جستجو میرنیم بقیه شبکه ها نمیاد...چه کار باید انجام بدیم

  مجتبی حمصی 12 ماه قبل
  0

  شبکه الکوثر قطع شده است باید چیکار کنیم که وصل شود

  ناشناس 1 سال قبل
  16

  سلام ما جابه جا شدیم شبکه های دیجیتال فقط 11 شبکه میگیره انتن هم عوض کردیم اما خوب نشد دیجیتال بروز رسانی کردیم بازم خوب نشده شبکه ها هستن اما مینویسه سیگنال موجود نیست ممنون میشم راهنمایی کنید

  4
  مهدی 8 ماه قبل

  دیجیتال از ورود 12 به تولد نمیگیره سیکلان موجود نیست

  هرشب سیگنال قطع میشه 1 سال قبل
  0

  هرشب سیگنال قطع میشه

  احتمالا دارن هکشون میکنن... عصای موسی داره سیگنال رو میزنه

  هرشب سیگنال قطع میشه 1 سال قبل
  0

  هرشب سیگنال قطع میشه

  احتمالا دارن هکشون میکنن... عصای موسی داره سیگنال رو میزنه

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید