توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا به جنگل های استوایی ریه های زمین میگویند

  1 بازدید

  چرا به جنگل های استوایی ریه های زمین میگویند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  جنگل های آمازون ، ریه های زمین در حال سوختن!

  جنگل های آمازون ، ریه های زمین در حال سوختن!

  حتما شما هم خبر آتش سوزی در جنگل های آمازون را در روزهای اخیر شنیده اید. امروز سومین هفته ای است که این جنگل ها در حال سوختنند. شاید نه به اندازه ای که اخبار مربوط به ازدواج سلبریتی های اینستاگرامی داغ می شود. شاید این روزها که همه درگیر مسایل روزمره هستیم این مسئله اهمین چندانی نداشته باشد. اما اگر به اهمیت این جنگل ها برای حیات زمین پی ببریم قطعا بیشتر نگران خواهیم شد.

  در این مقاله به ویژگی های جنگل های بارانی آمازون و اهمیت آن برای زیست بر کره خاکی می پردازیم. با ما در بلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

  جنگل های بارانی آمازون ریه های زمین

  آمازون بزرگ ترین جنگل بارانی جهان، در شمال آمریکای جنوبی قرار دارد. بیشتر وسعت این جنگل های بارانی که یکی از عجایب هفت گانه جدید جهان است در خاک برزیل واقع شده. بیش از نیمی از جنگل های بارانی جهان در آمازون قرار دارد. مساحت آن حدود ۵,۵ کیلومترمربع می باشد که بین ۹ کشور تقسیم شده است.

  این ناحیه جنگلی از درختان پهن برگ تشکیل شده و در برزیل،پرو، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی، گویان، سورینام، اکوادور امتداد دارد. رودخانه آمازون که از وسط این جنگل ها می گذرد ۱۱۰۰ شاخه دارد. این حوضه آبریز حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سال پیش شکل گرفته است. رود آمازون از کوه های آمریکای جنوبی سرچشمه می گیرد و به اقیانوس اطلس می ریزد. آب گرم این رودخانه محل زندگی حیوانات بسیار عجیبی شده که می توان به دلفین صورتی اشاره کرد. این دلفین که در زبان محلی به آن بوتو می گویند در نوع خود بی نظیر است.

  جنگل های آمازون در تمام فصول سال هوایی گرم و شرجی دارند. میانگین دمای این جنگل ها حدودا ۳۰ درجه سانتیگراد است و تقریبا هروز شاهد بارانی سنگین می باشد. جالب است بدانید رودخانه آمازون نزدیک به ۱۱ میلیون سال است که جاریست!

  جنگل های آمازون از چه لحاظ حائز اهمیت است؟

  اهمیت جنگل آمازون در تنوع زیستی گونه های گیاهی و جانوری آن و نقش مهم آن در جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن برای کره خاکی است. آمازون بزرگترین میراث طبیعی جهان و به نوعی ریه های کره زمین است. این جنگل ها در نیم قرن گذشته تقریبا ۲۰ درصد کوچکتر شده است. با تخریب این جنگل ها ثبات کربن در جو زمین برهم می خورد. این اتفاق سبب تغییر الگوهای بارندگی در سراسر جهان و در نتیجه بحرانی جهانی می شود.

  ۲۰ درصد از اکسیژن کل کره زمین توسط جنگل های آمازون تامین می شود. تصور کنید یک پنجم حجم هوایی ریه شما کم شود، چه اتفاقی برای تنفستان می افتد. جنگل های آمازون نقش عظیمی در تصفیه هوای زمین دارند. دولت برزیل در سال ۲۰۰۹ متعهد شد تا جلوی جنگل زدایی را بگیرد. آنها متعهدند تا سال ۲۰۲۰ ۸۰ درصد از میزان جنگل زدایی هایشان بکاهند. به طور متوسط سالانه ۱۶۴۰۰ کیلومتر مربع از آمازون به دلایل مختلف از بین می رود.

  چه عواملی آمازون را تهدید می کند؟

  طبق تحقیقات انجام شده، افزایش دمای کره زمین ناشی از صنعتی شدن ۴۰ درصد از آمازون را تا پایان قرن جاری نابود خواهد کرد که بسته به میزان این افزایش دما ممکن این رقم حتی تا ۷۵ درصد نیز افزایش یابد.

  اما افزایش دما تهدیدی جدی نیست. قطع بی رویه درختان و تخریب عمدی برای مصارف دامداری و کشاورزی از عوامل اصلی به حساب می آیند. از طرفی رفع ممنوعیت فروش محصولات اصلاح ژنتیکی در برزیل نیز تهدید برای جنگل های بارانی آمازون است. طرفداران محیط زیست نگرانند این محصولات گونه های بومی را به نابودی بکشانند و باعث اختلال در زنجیره غذایی شوند.

  سال گذشته تخریب این جنگل ها برای دومین بار به بالاترین حد خود رسید. بیش از ۲۲ هزار کیلومتر مربع از جنگل های آمازون در سال گذشته نابود شد. دامداران و چوب بر ها درختان و علفزار های استوایی را نابود می کنند. از طرفی کشاورزان این زمین های خالی را به کشتزار های خود تبدیل می کنند.

  مطالب مرتبط:

  زباله پلاستیکی ؛ چگونه با این دشمن محیط زیست مقابله کنیم؟

  گردشگری مسئولانه، گامی برای تحقق توسعه پایدار

  چه باید کرد؟

  تمام دوستداران طبیعت باید بیاموزند که چگونه به مقابله با این خطرات و تهدیدات بپردازند. فعالیت های صنعتی که منجر به نابودی جنگل ها می شود تا سال ۲۰۵۰ ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصد رشد خواهد داشت. با اینکه بسیاری از این مجموعه ها رفته رفته به فواید پایبندی به اصول محیط زیست پایدار در تجارت پی می برند اما دلیل نمی شود که نیاز به گفتگوی بیشتر بین صنایع، دانشمندان و دوستداران طبیعت، در راستای حفظ زیست بوم خود، خصوصا این جنگل های استوایی که نقش تعیین کننده ای در اقلیم محیط زیستی جهان دارند را از یاد ببریم.

  این کاملا به تک تک افراد بستگی دارد که چقدر برای حفظ محیط زیست خود تلاش کنیم. سرعت جهانی شدن و کشاورزی صنعتی، صنایع چوب و معدن از دلایل تهدید کننده اند. اما بیدار شدن افکار عمومی و حساسیت به محیط زیست پایدار می تواند به حفظ جنگل ها کمک کند. نقش ما نیز در این میان اطلاع رسانی و آموزش دوستداران طبیعت در این راستاست.

  به امید روزی که همه ما به اهمیت محیط زیست خود وافق شده و به خوبی از آن حفاظت کنیم.

  منبع: اقامت ۲۴

  منبع مطلب : www.eghamat24.com

  مدیر محترم سایت www.eghamat24.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فصل چهارم : ( درس ششم ) : اهمیت و نقش جنگل ها

  زیست بوم های اصلی کره زمین کدامند؟
  یکی از عوامل مهم پدید آمدن آب و هواهای گوناگون در عرض های جغرافیایی مختلف است. به دلیل تنوع آب و هوا و خاک، ارتفاع، جنس زمین و ... زیست بوم های گوناگونی در سطح زمین به وجود آمده است. زیست بوم ها مناطق عمده و وسیع محیطی هستند که با پوشش گیاهی و جانوری خاصی مشخی می شوند. برخی از جغرافیدانان سطح کره زمین را به نه منطقه محیطی اصلی یا زیست بوم تقسیم کرده اند. البته مرز زیست بوم ها تقریبی است و ممکن است در برخی نواحی نامنظم و یا با دخالت انسان تغییر یافته باشد. آب و هوای هر زیست بوم مشخص می کند که چه نوع جاندارانی به طور دائم در آن زندگی می کنند. هر زیست بوم معمولاً بخش هایی از چند تا قاره را در برگرفته است.
  علل و پیامدهای تخریب زیست بوم ها چیست؟
  فعالیت های انسان در سایر نواحی کره زمین موجب تغییر شدید و تخریب زیست بوم ها شده است. سوزاندن و قطع درختان به منظور تهیه زغال و هیزم برای سوخت منازل و پخت غذا، قطع درختان برای تولید الوار و مصالح ساختمانی و صنعتی، گسترش بی رویه شهرها و کارخانه ها همه از علل انهدام زیست بومها می باشد.
  استعمارگران اروپایی از آغاز قرن نوزدهم در نواحی استوایی، مزارع قهوه و کائوچو ایجاد کردند. زیرا که صدور این محصولات سود زیادی داشت این امر سبب شد که بخشی از جنگل های استوایی از بین برود و به مزارع استعماری تبدیل شود. امروزه نیز بعضی از قبایلی که در این ناحیه زندگی می کنند، بخشی از جنگل را با سوزاندن و یا قطع درختان به زمین های کشاورزی تبدیل می کنند و پس از چند سال استفاده به علت رویش سریع درختان و کم قوتی زمین آن را رها کرده و به جای دیگری می روند این کشاورزی به کشاورزی گذار (نوبتی) معروف است.
  چرا جنگل های آمازون را ذخایر جهان می نامند؟
  جنگل های آمازون وسیع ترین جنگل های جهان هستند که هزاران گونه درخت و گیاه در آن زندگی می کنند. درختان با ارزشی مانند هوِآ ، نخل روغنی و ... برخی از گونه های جانوری و گیاهی بسیار کمیاب در جهان در این جنگل ها دیده می شوند.
  عوامل دیگری چون احداث یک بزرگراه سراسری، پرورش گاو ،‌قطع درختان برای بهره برداری از منابع معدنی چون بوکسیت و سنگ آهن و سایر معادن و دادن زمین جنگلی به افراد فقیر و بدون مسکن از عوامل تخریب این جنگل ها بوده است.
  از زمان ساخت بزرگراهی که از داخل جنگل های آمازون عبور می کنند و جاده های فرعی مربوط به آن تا سال 1990 میلادی حدود 10 تا 12 درصد جنگلهای با ارزش این منطقه نابود شدند. پرورش دام در سطحی بسیار گسترده که با سرمایه و حمایت کشورهای خارجی در این ناحیه صورت می گیرد، باعث نابودی پوشش گیاهی و حتی فرسایش شدید خاک شده است.
  جنگل های آمازون یکی از منابع مهم تأمین کننده اکسیژن جهان است و به همین دلیل هم به این جنگل ها ریه های تنفسی جهان گفته می شود. با از بین رفتن جنگل های آمازون تعداد بی شماری از انواع گونه های با ارزش گیاهان و جانوری که در این مناطق زندگی می کردند نیز نابود خواهند شد و انسان هایی که در داخل این جنگلها ساکن بودند و با فروش میوه ها و فرآورده های جنگلی روزگار خود را می گذرانیدند ،‌منابع مهم درآمد خود را از دست می دهند.

    سؤالات درس ششم
  1 – چرا جنگل های آمازون ریه های تنفسی جهان گفته می شود؟

  جنگل های آمازون یکی از منابع مهم تأمین کننده اکسیژن جهان است و به همین دلیل آن را ریه های تنفسی جهان می نامند.

    2 – چند نمونه از علل تخریب زیست بوم ها را بنویسید؟

  الف. فعالیت های انسان در سایر نواحی کره زمین
  ب. سوزاندن و قطع درختان به منظور تهیه زغال و هیزم برای سوخت منازل و پخت غذا
  ج. قطع درختان برای تولید الوار و مصالح ساختمانی و صنعتی
  د. گسترش بی رویه شهرها و کارخانه ها

    3 – دو نمونه از اهمیت و نقش جنگل ها را بنویسید؟

  الف. از بروز سیلاب جلوگیری می کند
  ب. سایه درختان انسان را از گرمای زیاد نگه می دارد.

  منبع مطلب : dindar1388.persianblog.ir

  مدیر محترم سایت dindar1388.persianblog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جنگل باران‌خیز استوایی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  حنا 1 ماه قبل
  1

  چون گیاهان جنگل‌های بارانی بیشتر اکسیژن زمین را تولید میکنند

  رامین 1 سال قبل
  1

  عالی بووود

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  -1
  حنا 1 ماه قبل

  چون 50 درصد اکسیزن زمین رو درختان این جنگل تولید میکنند

  برای ارسال نظر کلیک کنید