توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا به طلا مس و نقره اضافه می کنند علوم هفتم

  1 بازدید

  چرا به طلا مس و نقره اضافه می کنند علوم هفتم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  انواع آلیاژ فلزات -مربوط به علوم هفتم

  یکی از ویژگی های فلزات، قابلیت مخلوط شدن آنها با فلزات و یا غیر فلزات دیگر است. این عمل معمولا در حالت مذاب صورت می گیرد و به این ترتیب محلول یک یا چند جامد در جامد دیگر بدست می آید که به آن ها محلول جامد یا آلیاژ گفته می شود.

  یکی از ویژگی های فلزات، قابلیت مخلوط شدن آنها با فلزات و یا غیر فلزات دیگر است. این عمل معمولا در حالت مذاب صورت می گیرد و به این ترتیب محلول یک یا چند جامد در جامد دیگر بدست می آید که به آن ها محلول جامد یا آلیاژ گفته می شود. آلیاژ معمولا بسیار مفیدتر از مواد اولیه تشکیل دهنده اش است. انسان از زمان های گذشته با چندین آلیاژ از جمله برنج  و برنز آشنا بوده است.

  اکثر فلزات خالص غالبا برای استفاده عملی مناسب نیستند. دوام، سختی، نقطه ذوب و رنگ فلزات را می توان با افزودن یک یا چند فلز دیگر به آنها بهبود بخشید. به طور مثال آلومینیم خالص بسیار سبک و استحکام چندانی ندارد. ولی وقتی مس و منیزیم به آن افزوده می شود، آلیاژ مقاومی بدست می آید. مس و قلع، فلزاتی نرم اند؛ ولی از ترکیب آن ها آلیاژ سخت و مقاومی بدست می آید.

  معمولا آلیاژها بر اساس درصد وزنی عناصر موجودشان گزارش می‌شوند. بر اساس تعداد عناصر، آلیاژ را دوتایی، سه‌تایی و غیره می‌نامند. برای بیان یک آلیاژ مشخص با دامنه متغیر از درصد عناصر، اصطلاح سیستم بکار می‌رود. مثلا، فولاد سیستم آلیاژی دوتایی از آهن و کربن است که در این سیستم آلیاژی دامنه کربن بین ۰.۰۲ تا ۲.۱۴ درصد قابل‌تغییر است.

  به محلول جامدی که حداقل یکی از اجزای آنها فلز بوده و خواص فیزیکی وشیمیایی فلزی داشته باشند، آلیاژ فلزی و به محلول‌های جامدی که حداقل یکی از اجزای آن‌ها سرامیکی بوده و خواص سرامیکی داشته باشند، آلیاژ سرامیکی گفته می‌شود.

  انواع آلیاژ‌ها

  آلیاژ‌ها را با توجه به فلز پایه‌شان به دو دسته‌ی آهنی و غیرآهنی تقسیم می‌کنند. آلیاژ‌های آهنی، آلیاژ‌هایی هستند که فلز پایه در آن‌ها آهن است. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فولاد اشاره کرد. در مقابل، تمام آلیاژ‌هایی که فلز پایه در آن‌ها، فلزی غیر از آهن است، آلیاژ‌های غیرآهنی خوانده می‌شود.

  آلیاژهای آهنی

  فلز پایه در این آلیاژها آهن است. بسته به میزان کربن ترکیب شده در آن، به دو دسته فولادها و چدنها تقسیم می‌شوند.

  فولاد : وجود کمتر از ۲ درصد تا ۰.۰۲ کربن در آهن، فولاد را به وجود می‌آورد. اضافه کردن عناصر دیگر غیر از کربن، هرکدام خواص متفاوتی به فولاد می‌دهد. منگنز سبب سختی فولاد، نیکل باعث جلوگیری از خوردگی فولاد، تنگستن باعث محکمی و وجود کروم و نیکل سبب ضدزنگ شدن فولاد می‌شود. آهن ورزیده نیز آلیاژی است با کربن کم که در ساختن میخ پرچ، لوله آب، زنجیر و غیره به کار می‌رود.

  چدن : وجود بیش از ۲ تا ۶ درصد کربن در آهن، تشکیل چدن می‌دهد.

  آلیاژ‌های غیرآهنی

  فلز پایه در این آلیاژها، فلزی غیر از آهن است. مفرغ، برنج و بسیاری آلیاژهایی که می‌شناسیم، آلیاژهای غیرآهنی هستند. امروزه بیشتر چیزهای فلزی که استفاده می‌کنیم از آلیاژها ساخته شده‌اند. کمتر اتفاق می‌افتد که از فلزات به شکل خالص استفاده شوند. حتی طلا و نقره هم به صورت آلیاژ استفاده می‌شوند. افزودن فلزات ارزان قیمت به طلا و نقره، نه تنها از جلوه‌شان نمی‌کاهد، بلکه باعث می‌شود در برابر سایش نیز مقاوم‌تر شوند. طلا و نقره معمولا با مس ترکیب شده و تشکیل آلیاژ می‌دهند. عیار طلا، نشان‌دهنده مقدار فلز اضافه شده در آن است. عیار طلای خالص را ۲۴ فرض می‌کنند. بنابراین طلای ۱۸ عیار، طلایی است که از ۲۴ قسمت، ۱۸ قسمت‌اش طلا و باقی مس است. یکی از آلیاژهای مشهور غیرآهنی ورشو است. این آلیاژ ترکیبی است از مس به عنوان فلز پایه و روی و نیکل به عنوان عناصر حل شونده. ورشو به علت شباهت‌اش به نقره، نقره آلمانی و نقره انگلیسی نیز گفته می‌شود.

  آلیاژ ها را از نظر اعداد و نوع عناصر تشکیل دهنده آنها می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  آلیاژ دو یا چند فلز با یکدیگر: مانند برنج که آلیاژ مس و روی است

  آلیاژ فلز با نافلز هایی که اتم آنها نسبتا کوچک است(هیدروژن، بور، کربن و نیتروژن):مانند چدن که آلیاژی از اهن و کربن است.

  آلیاژ چند فلز و نافلز:مانند فولاد منگنز دار که آلیاژی از آهن،منگنز و کربن است.

  امروزه  فولاد یکی از مهم ترین آلیاژها بشمار می آید. فولاد یکی از ترکیب آهن و کربن بدست می آید. سالانه میلیون ها تن فولاد در سراسر جهان تولید می شود. فولاد در ساختمان سازی، پل سازی و ساخت وسایل مختلف به کار می رود.آلیاژ های آلومینیم بسیار سبک اند؛ به همین دلیل از آن ها برای ساختن هواپیما، فضاپیما و موشک، وسایل نقلیه موتوری و بسیاری وسایل دیگر استفاده می شود. آلیاژ های سرب در ساخت الکترودهای باتری های قوی به کار می روند. آلیاژ های روی در ساخت اتومبیل کاربرد دارند. آلیاژ های گران قیمت طلا، نقره و پلاتین در جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند. این فلزات، نرم اند و باید با سایر فلزات ترکیب شوند. طلا و نقره را معمولا با مس و پلاتین را با فلز ایریدیم ترکیب می کنند. فولاد ضد زنگ و آلیاژ های آلومینیم را آلیاژ های قرن بیستم می نامند. آلیاژهای تنگستن و مولیبدن در سال های اخیر ساخته شده اند و در ساخت موشک بکار می روند.

  منبع مطلب : kalhoryyousef.blogfa.com

  مدیر محترم سایت kalhoryyousef.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نکات علوم پایه هفتم (تیز هوشان) فصل 4 و فصل 5

  "نکــات فصــل چهـــار"

       فلزات دسته ای از مواد جامد هستند که بیش ترین کاربرد را در صنایع مختلف دارند . از جمله فلزات پرکاربردصنعتی می توان به      آهن ،مس ،آلومینیوم ،روی و آلیاژ های آن ها اشاره کرد.

  کار برد برخی از فلزات

  آهنی که سطح آن از قلع پوشیده شده باشد حلبی و  آهنی که سطح آن از روی پوشیده شده باشد آهن سفید یا گالوانیزه نام دارد.

  از آهن گالوانیزه در ساختن لوله های بخاری ،کانال کولر ،شیروانی ها و لوله های آب کار برد دارد.

  آلیاژهای مس :

  1-برنج (مخلوط مس وروی )-کاربرد : در داخل شیر آلات ساختمانی،اتصالات ...

  2-مفرغ (مخلوط مس و قلع )-کاربرد :مجسمه سازی 

  3-برنز (مخلوط مس و قلع و روی )-کاربرد : پوکه ی فشنگ ،مجسمه سازی ،یاتاقان ها ...

  4-ورشو (مخلوط مس و روی و نیکل )-جلایی مانند نقره دارد.کاربرد : در سماورسازی ،قاشق و چنگال

  جـدول چگالـی برخی ازمـواد

                   هنگامی که چگالی ماده ای از چگالی مایع داخل ظرف ،بیش تر باشد ،در داخل آن ته نشین می شود.

        

        آب های شور و پر املاح  دنیا(مانند دریاچه ی ارومیه)،به دلیل وجود نمک و یون های فلزی ،سنگین تر از آب خالص هستند . بنابراین        چگالی آن ها از    1 بیش تر می شود.

  نکــتــه ریــز کــدبـانو گـــری

           تخم مرغ سالم، در آب خالص ته نشین می شود،در حالی که تخم مرغ خراب و فاسد ،بر روی آب شناور می ماند . یعنی :

            چگالی تخم مرغ سالم     چگالی آب خالص       چگالی تخم مرغ فاسد

  شما می توانید قبل از استفاده از تخم مرغ ،با قرار دادن آن در آب و مشاهده ی ته نشین شدن آن ، از سالم بودن تخم مرغ مطمئن شوید.

  بوراکس : ( Na2  B4  O7     10H2O  ) یا بورات دوسود نمکی است که در طبیعت زیاد است.

  یکی از مواد معدنی وازنمک های اسید بوریک است. معمولاًبه شکل پودر سفیدی متشکل از بلورهای نرم بی رنگ است و به آسانی در آب حل می شود. بوراکس کاربردهای زیادی دارد : از جمله در موادآرایشی،لعاب شیشه وشوینده ها،ذوب فلزات،این ماده استفاده پزشکی ،صنعتی و دارویی نیز دارد.

  انواع مواد هوشمند

  برخی از کاربردهای مواد هوشمند

  1-استفاده از آلیاژهای حافظه دار در فیزیوتراپی عضلات ضعیف                         2-تلفن های همراه هوشمند

  3-استفاده از آلیاژهای حافظه دار به عنوان فاصله انداز ،بین مهره های ستون فقرات در حین جراحی

  4-استفاده از پلیمرهای حافظه دار برای باز کردن رگ های اصلی قلب          5-مسدود کردن سوراخ دیواره ی دهلیز قلب

  "نکــات فصــل پنــج "

  فولاد زنگ نزن 70%آهن 20%کروم 10%نیکل دارد.

  فولاد را اگر به سرعت سرد کنیم با مقداری تنگستن وکروم مخلوط کنیم بسیارتیز شده وبرای برش سایر ابزارها مناسب است. امروزه برای ساخت هواپیما از مخلوط فولاد وتیتانیم استفاده می کنندکه آلیاژی سبک وبسیارمقاوم است.

  **کک چگونه به وجود می آید؟**

  زغال سنگ نوعی سنگ رسوبی است که از بقایای گیاهان حاصل می شود .بدین صورت که میلیون ها سال قبل در مناطق گرم ومردابی بقایای گیاهان دور از عوامل تجزیه کننده باقی مانده وطی این مدت باافزایش فشار ،رسوبات بالایی آب وco2 خود را از دست داده وابتدا به تورب (زغال سنگ نارس)سپس به لیگنیت وسرانجام به زغال سنگ (آنتراسیت)یاهمان کک تبدیل شده است.

  کک(آنتراسیت)              زغال سنگ               لیگنیت                  تورب             گیاهان قدیم               

  در فولادهای ضد زنگ [کروم]یا [کروم-نیکل ]،نقش تعیین کننده ای داردومقدار کروم موجود در آن نبایداز 13درصدکم تر باشد.

  *میزان کربن چدن ها ،حداکثر 4درصداست،در حالی که مقدار کربن در فولادها ،از 03/2درصد،بیش تر نمی شود.

  چدن خاصیت چکش خواری خوبی ندارد (دراثرضربه می شکند)ولی در برابر آتش ورطوبت ،پایدارتراز فولاد است.

       چگالی بتن معمولی در حدود 2/2تا6/2گرم بر سانتی مترمکعب (نزدیک به چگالی آلومینیوم)می باشد.

  **رنگ خاک رس**

  بیش ترین خاک رسی که در طبیعت وجود دارد،سرخ رنگ است. علت سرخی خاک رس به علت وجود اکسیدهای آهن موجود درآن است (همانند سطح سیاره مریخ)

  --در صنعت ساختمان ،به کاشی هایی «سرامیک» می گویند که ذرات آن بیش تر به هم فشرده شده اند،درنتیجه سخت تر وخش ناپذیرترودر برابر اسیدها مقاوم تر شده اند وجذب آب آن بسیار ناچیزاست (درحدصفر)ومواد زاید را به خود نمی گیرد.

  **سختی بالای سرامیک ها ،باعث شده تااستفاده از سرامیک ها در تولید ابزارهای برش ومواد ساینده ،افزایش یابد.ابزارهای سرامیکی هم اکنون در صنعت به منظور برش فلزاتی که استحکام بالایی دارند،کاربردهای وسیعی پیداکرده اند.

   **چینی هم که به عنوان ماده ی اصلی در تولید ظروف آشپزخانه مورد توجه است ،ازجمله همین سرامیک هاست.

         از عناصری چون وانادیم ،کروم منگنز ،آهن ،کبالت ،نیکل ،مس و...برای تهیه لعاب رنگی استفاده می شوند.

  **اکسیدکبالت برای رنگ آبی تاسرمه ای ،اکسید آهن برای رنگ کرم تا حنایی واکسیدکروم برای رنگ سبز ،صورتی وقهوه ای در شرایط مختلف استفاده می شوند.

  **شیشه ها را می توان به راحتی بازیافت کرد. مواد خام تا دمای زیادی گرم شده سپس از میان غلتک عبور داده می شود.

  یکی از انواع شیشه، پیرکس است.دراین نوع خاص ازشیشه ،با اضافه شدن اکسید بور  به شیشه معمولی ،انبساط حرارتی آن پایین آمده ومقاوم به شکست در اثرشوک حرارتی می شود.از همین روست که این نوع شیشه کاربردهای وسیعی در وسایل آشپزخانه وآزمایشگاه ها داردومقاومت زیادی به خوردگی ومواد شیمیایی از خود نشان دهد.

  بـازیـافـت

  به آماده سازی مواد،برای بهره برداری دوباره ،بازیافت گفته می شود.بازیافت فرآیندی است که طی آن می توان باتغییر شکل وعمل آوری موادی که قبلاًاستفاده شده اند ،آن ها را به صورتی در آورد که دوباره قابل استفاده باشند.موادی که معمولاًبازیافت پذیر می باشند.عبارتنداز :

  فلزاتی مانند آهن آلات ،قوطی ها وقطعات آلومینیومی ،سرب وپلاستیک ،شیشه ،کاغذ ،مقوا ،برخی مواد شیمیایی زباله (که به کود کمپوست تبدیل می شود)وآب فاضلاب شهری وصنعتی

        بازیافت از هدر رفتن منابع سودمند وسرمایه های ملی جلوگیری می کند ومصرف مواد خام ومصرف انرژی را کاهش      می دهد.

  --برای آسان تر کردن کار بازیافت ،معمولاًدو نوع جداسازی مواد صورت می گیرد:

  1-تفکیک از مبدأ                     2-تفکیک در مقصد

  تفکیک در مبدأ،درسطح شهر وخیابان هاوفروشگاه ها،از طریق سبدها وسطل های جداسازی موادانجام می شود.

  برای تفکیک در مقصد ،مکان ویژه ای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده است .در مرکز بازیافت ،موادباز یافتی وغیر قابل بازیافت ،دسته بندی می شوند.

  مواد قابل بازیافت ،شامل موارد زیادی می باشد ،از جمله بسیاری از انواع شیشه ها ،کاغذ ها ،فلزات ،پلاستیک ،منسوجات ،آلومینیوم ها ومواد مصرف شده در قطعات الکترونیکی رایانه ها وگوشی های تلفن همراه موادی که قرار است بازیافت شوند ،ابتدا دسته بندی شده ،سپس تمیز یا پاک شوند و دوباره فرآیندهایی روی آن ها انجام می شودتا به موادتازه برای ساخت تبدیل شوند.

      بخارات مانند جیوه ،یافلز سرب سمی هستند .به همین علت جمع آوری آن ها از محیط زیست وبازیافت آن ها ضروری است.

  ***تبدیل زباله ها به سوخت***

  به عملی که در آن ،زباله های بی ارزش ، طی مراحلی به ماده ی قابل سوختن تبدیل می شوند وبه عنوان سوخت به کار می روند،تبدیل زباله به سوخت گفته می شود.کره ی زمین ،محل انباشت پسماندهاست . اگر پسماندها بازیافت شود،قابل استفاده مجدد است واگر دست نخورده باقی بماند ،آلوده کننده ی محیط زیست خواهد بود.   

  کمیت ویکاهای اصلی

  1-با خط کش میلی متری ،کدام اندازه را نمی توان بیان کرد؟

  الف)5/12سانتی متر              ب)109میلی متر              ج)2/1سانتی متر                        د)5/8میلی متر

  2-دقت اندازه گیری پیمانه ای به حجم 5سانتی متر مکعب چقدر است ؟کدام یک ازعددهای زیر می تواند نتیجه ی پیمانه باشد؟الف)20سانتی متر مکعب     ب)21 سانتی متر مکعب       ج)5/20 سانتی متر مکعب     د)19 سانتی متر مکعب    

  3-دقت اندازه گیری یک ترازوی دیجیتال گرم است. کدام گزینه نمی تواند نتیجه ی اندازه گیری بااین ترازو باشد؟

  الف)00/25گرم                  ب)50/2گرم                 ج)010/64گرم                      د)25/1گرم

  4-عدداتمی عنصری 4وعدد جرمی آن 8است . این اتم چه تعداد نوترون و چه تعداد الکترون دارد ؟

  الف)  4و4                    ب) 4و8                        ج) 8و4                             د)8و8

  اتم خنثی: اتم به رغم داشتن الکترون وپروتون ذره ای خنثی است ؛ زیرا تعداد الکترون ها وتعداد پروتون ها در هر اتم با یکدیگر برابراست.

  یون منفی :ذره ای که تعداد الکترون های آن از تعداد پروتون هایش بیش تر باشد.

  یون مثبت :ذره ا ی که تعداد پروتون های آن از تعداد الکترون هایش بیش تر باشد.

   ایزوتوپ (هم مکان):اتم هایی را که عدد اتمی یکسان دارند ولی عدد جرمی آن ها با هم تفاوت می کند ، در یک خانه از جدول تناوبی عنصر ها قرار می گیرند .دانشمندان به چنین اتم هایی ایزوتوپ یا هم مکان می گویند.

  منبع مطلب : oloomtajrobiferdows.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oloomtajrobiferdows.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : چون طلا به تنهایی نرم است و شکل نمیگیرد پس به آن مس و نقره اضافه میکنند تا بهتر شود فکر کنم پاسخ درست این 👆باشه

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 4 روز قبل
  0

  افتتاح

  حدیث برات زاده 16 روز قبل
  0

  نرمه و شکل نمیگیرن، زنگ نزنه، بتونیم روش طرح ایجاد کنیم. فکر کنم همین باشه

  لیندا 🌺 16 روز قبل
  0

  توروخدا جواب درست بدین کجایین؟😓😓

  خوب نبود 23 روز قبل
  0

  خوب نبود

  2
  ناشناس 23 روز قبل

  خوب نبود

  ناشناس 12 ماه قبل
  8

  چون طلا به تنهایی نرم است و شکل نمیگیرد پس به آن مس و نقره اضافه میکنند تا بهتر شود فکر کنم پاسخ درست این 👆باشه

  مهدی 1 سال قبل
  5

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید