توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا در شکستگی استخوان از پلاتین استفاده میشود

  1 بازدید

  چرا در شکستگی استخوان از پلاتین استفاده میشود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  آیا پلاتین بکار رفته برای درمان شکستگی باید بعدا خارج شود

  آیا پلاتین بکار رفته برای درمان شکستگی باید بعدا خارج شود

  نویسنده: دکتر مهرداد منصوری “متخصص ارتوپدی”

  امروزه بسیاری از شکستگی ها با عمل جراحی درمان میشوند و در اغلب این شکستگی ها برای بیحرکت کردن قطعات شکسته شده از وسایل فلزی استفاده میشود که به آنها ایمپلنت Implant میگویند.

  از انواع مختلفی از ایمپلنت ها استفاده میشود که در باره آنها به تفصیل در مقالات دیگر صحبت شده است ولی آیا این وسایل فلزی بعد از جوش خوردن شکستگی باید همچنان در بدن باقی بمانند یا باید خارج شوند.

  جنس پلاتین از چیست

  در ابتدا بهتر است این نکته روشن شود که گرچه بسیاری از مردم به این وسایل فلزی، پلاتین میگویند ولی جنس این ایمپلنت ها از پلاتین یا طلای سفید نیست.

  این وسایل اکثرا از آلیاژی از فولاد بنام فولاد ضد زنگ Stainless steel ساخته شده که ترکیبی از آهن، کروم و نیکل است. بدن انسان با این آلیاژ سازگار بوده و نسبت به آن واکنشی نشان نمیدهد.

  این آلیاژ همچنین در داخل بدن انسان دچار خوردگی نمیشود. گاهی از اوقات از تیتانیوم هم برای ساختن ایمپلنت ها استفاده میشود. ایمپلنت هایی که قسمت اعظم آنها در خارج از بدن انسان قرار دارند عموما بعد از جوش خوردن شکستگی خارج میشوند.

  از چه پلاتین هایی در عمل جراحی شکستگی استخوان استفاده میشود

  اکسترنال فیکساتور ها از این دسته اند. این وسایل معمولا بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه به توسط پزشک معالج و در کلینیک ( بدون نیاز به بیهوشی) خارج میشوند.

  وسیله دیگر پین است که پزشک جراح از آن برای بیحرکت کردن شکستگی ها استفاده میکند. گاهی اوقات بخصوص در شکستگی های دست، بعد از جراحی سر پین در خارج از پوست باقی میماند.

  در این موارد پس از گذشت چند هفته که قطعات شکسته شده به اندازه کافی به یکدیگر میچسبند پین ها در کلینیک به توسط پزشک ارتوپد خارج میشوند.

  پیچ ها اگر به تنهایی در داخل استخوان ها بکار برده شوند معمولا نیازی به خارج شدن نداشته و میتوانند تا آخر عمر بدون ایجاد مشکلی در بدن باقی بمانند.

  در مواردی که سر پیچ زیر پوست باشد و بیمار را اذیت کند ممکن است نیاز به خارج کردن آن باشد. بعضی از پیچ ها همیشه بطور موقت گذاشته میشوند و بعد از مدتی باید خارج شوند.

  مثلا در دررفتگی مفصل پایینی بین تیبیا و فیبولا پزشک جراح این دو استخوان را پس از جااندازی با یک پیچ به یکدیگر متصل میکند. این پیچ معمولا پس از شش هفته از مچ پا خارج میشود.

  چرا بعضی پلاتین ها و ایمپلنت ها باید از بدن خارج شوند

  پلاک ها از ایمپلنت هایی هستند که از آنها برای بیحرکت کردن شستگی ها استفاده میشود. از این وسایل برای بیحرکت کردن شکستگی های بازو، ساعد، لگن، ران و ساق استفاده میشود. پلاک ها از استخوان محکم ترند.

  بنابراین پس از جوش خوردن شکستگی نیروهایی که به استخوان وارد میشود همچنان به توسط پلاک روی استخوان جذب میشود. این پدیده موجب میشود تا در دراز مدت استخوان تحت فشار و نیروهای خارجی قرار نگیرد. در ظاهر امر این چیز خوبی است ولی اینطور نیست.

  استخوان ها برای قوی ماندن نیاز دارند تا مرتبا تحت فشار و نیروهای خارجی ( نیروی وزن و عضلات) قرار گیرند و در صورتیکه این نیروها به استخوان وارد نشوند در آنها پوکی ایجاد میشود.

  علت پوکی استخوان در کسانی که مدت زیادی در بستر استراحت میکنند و یا در فضانوردانی که کمتر تحت تاثیر نیروی جاذبه هستند هم همین است. بنابراین باقی ماندن پلاک در اندام به مدت زیاد موجب پوکی استخوان میشود.

  این پدیده بخصوص در ران و ساق دیده میشود و در لگن، بازو و ساعد کمتر وجود دارد. بنابراین تمام پلاک های ران و ساق بعد از اینکه شکستگی آنها جوش خورد و محکم شد باید خارج شوند. این زمان معمولا بین یک و نیم تا دوسال است.

  پس از این مدت پزشک جراح از استخوان عکس برداری میکند و اگر تشخیص داد که شکستگی به اندازه کافی محکم شده و دیگر نیازی به پلاک ندارد باید آنرا از بدن خارج کرد.

  آیا پلاک های اندام فوقانی باید خارج شوند

  در مورد اندام فوقانی روند پوکی استخوان در زیر پلاک صورت نمیگیرد. پلاک های بازو یا ساعد حتی بعد از جوش خوردن شکستگی نیازی به خارج شدن ندارند مگر اینکه بیمار ورزش های سنگین و ضربه ای مانند ورزش های رزمی را انجام دهد. در این بیماران بهتر است پلاک های بازو و ساعد هم خارج شوند.

  گاهی اوقات خارج کردن پلاک بازو یا ساعد از گذاشتن آنها مشکل تر بوده و به علت نزدیک بودن پلاک و عصب اندام، در موقع خارج کردن پلاک ممکن است به عصب آسیب برسد. بنابراین حتی الامکان از خارج کردن پلاک های بازو و ساعد اجتناب میشود مگر اینکه واقعا نیاز به این کار باشد.

  آیا میله های داخل استخواین هم باید خارج شوند

  نیل ها یا میله های داخل استخوانی در ران و ساق هم مانند پلاک ها بهتر است بعد از جوش خوردن کامل شکستگی خارج شوند. البته این ایمپلنت ها مانند پلاک ها موجب پوکی استخوان نمیشوند و تاکید زیادی برای خارج کردن آنها از ران و ساق نیست.

  در چه موارد دیگری پلاتین بعد از جراحی شکستگی باید خارج شود

  در موارد زیر جدای از اینکه از چه ایمپلنتی استفاده شده است بعد از جوش خوردن شکستگی، ایمپلنت را خارج میکنند

  فشار موضعی پیچ و پلاک

  اگر قسمتی از ایمپلنت از استخوان بیرون زده و برجسته باشد و این بیرون زدگی زیر پوست لمس شده و بیمار را اذیت کند یا بر روی مفصل کناری یا عروق و اعصاب یا تاندون ها یا عضلات اطرافش فشار آورده، مانع کارکرد مناسب آنها شود این ایمپلنت باید به توسط عمل جراحی از بدن خارج شود.

  جابجا شدن پلاتین

  اگر ایمپلنت از جای خود جابجا شود و بعد از جابجایی مشکلات حالت قبل را بوجود آورد باید خارج شود

   عفونت استخوان

  گاهی اوقات محل جراحی عفونت میکند. در این موارد میکروب ها به سطح فلزی ایمپلنت چسبیده و غشایی در اطراف خود ترشح میکنند که مانع از نفوذ آنتی بیوتیک ها میشود.

  این پدیده موجب میشود درمان عفونت مشکل شود. در این موارد اگر ایمپلنت در جای خود محکم باشد و قطعات شکسته شده را به خوبی در جای خودشان نگه داشته باشد و شکستگی جوش نخورده باشد پزشک جراح ایمپلنت را خارج میکند.

  در مورد ذکر شده اگر شکستگی هنوز جوش نخورده باشد پزشک معالج صبر میکند تا جوش خوردگی کامل شود و سپس ایمپلنت را خارج میکند.

  اگر ایمپلنت بکار رفته قطعات شکسته شده را محکم نگرفته باشد حتی با وجود جوش نخوردن شکستگی باید خارج شود. در این موارد پزشک جراح پس از خارج کردن ایمپلنت، برای بیحرکت کردن قطعات شکسته شده معمولا از اکسترنال فیکساتور استفاده میکند.

  این مقاله چقدر مفید بود ؟

  لطفا در زیر امتیاز بدهید

  منبع مطلب : www.iranorthoped.com

  مدیر محترم سایت www.iranorthoped.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شکستگی پیچ و پلاک (پلاتین) استخوان بعد از جراحی. علت و درمان

  شکستگی پیچ و پلاک (پلاتین) استخوان بعد از جراحی. علت و درمان

  نویسنده: دکتر مهرداد منصوری “متخصص ارتوپدی”

  شکستگی پلاتین از جمله عوارض شدید بعد از شکستگی استخوان است. این عارضه موجب طولانی شدن درمان و وارد شدن آسیب های روحی و جسمی به بیمار گشته و هزینه درمانی وی را زیاد میکند.

  چرا شکستگی ها نیاز به پلاتین دارند

  اکثر شکستگی ها برای جوش خوردن مطلوب نیازی به عمل جراحی ندارند. پزشک ارتوپد با استفاده از روش های غیر جراحی شرایطی را فراهم میکند تا قطعات شکسته شده برای مدتی در کنار یکدیگر بیحرکت بمانند تا بدینوسیله بدن با استفاده از ظرفیت های حیاتی بالای خود آن قطعات را به یکدیگر جوش داده و متصل کند.

  با این حال بعضی شکستگی ها به دلایلی نیاز به عمل جراحی دارند. این علل زیادند ولی مهمترین آنها عبارتند از :

  وسایل فلزی که پزشک ارتوپد در حین جراحی در درون بدن بیمار جای داده و به توسط آنها استخوان های شکسته شده را به یکدیگر متصل میکند را ایمپلمنت Implant مینامند.

  در گویش مردم به این وسایل پلاتین هم گفته میشود. البته جنس این وسایل از فلز پلاتین نبوده بلکه نوعی آلیاژ فولادی است. این ایمپلنت ها به شکل های گوناگون وجود دارند و مهمترین آنها پلاک و پیچ و نیل (میخ داخل استخوانی) و پین و وایر (سیم) هستند.

  این ایمپلنت ها یا پلاتین ها معمولا بدون هیچ مشکلی در بدن باقی مانده و موجب جوش خوردن شکستگی میشوند ولی بعضی از بیماران با عارضه بزرگی مواجه میشوند. بعد از چند ماه از عمل جراحی پلاتین شکسته میشود.

  ولی چرا این اتفاق برای تنها تعدادی از شکستگی ها میفتد و علت شکسته شدن پلاتین چیست. در مقاله بعد راجع به این علل صحبت خواهد شد.

  مکانیسم شکستگی پلاتین چیست

  نیروهایی که در حین حرکت یک اندام به آن وارد میشوند عمدتا به توسط استخوان جذب و تحمل میشوند.

  وقتی پلاتین به استخوان متصل میشود نیروهایی که در حین حرکت استخوان به آن وارد میشوند بیش از آنکه به استخوان وارد شوند به توسط پلاتین جذب شده و تحمل میشوند. علت این امر محکم تر بودن و صلب تر بودن فلز در مقایسه با استخوان است.

  تحمل نیروهای وارد به اندام موجب تغییر شکل های ملایم ولی مکرری در آن میشود. بطور مثال وقتی یک پلاک بر روی استخوان ران گذاشته شده است در حین راه رفتن، با هر قدمی که بر روی زمین گذاشته میشود پلاک یک بار خم و راست میشود.

  این خم و راست شدن بسیار کم و در حد میکرون است با این حال پلاک ممکن است در طول روز صدها و بلکه هزاران بار خم و راست شود.

  این خم و راست شدن در ابتدا به توسط پلاک تحمل میشود ولی این تحمل حد و اندازی ای دارد و بعد از مدتی پلاک دچار خستگی میشود. بگذارید مختصری در باره خشتگی در فلزات صحبت کنیم.

  دو طرف یک سیم فلزی مسی یا فولادی به کلفتی حدود یک میلیمتر و طول حدود ده سانتیمتر را با دو دست خود بگیرید و آنرا درست از نقطه وسط آن حدود ۶۰ درجه خم کرده و دوباره آنرا صاف کرده و بصورت مستقیم درآورید. این کار را تکرار کنید.

  کم کم سرعت خم و راست کردن را هم افزایش دهید. بتدریج احساس میکنید حرارت فلز در نقطه خم و راست شدن در حال افزایش است.

  بعد از حدود ۱۰۰-۵۰ بار خم و راست شدن، سیم فلزی از نقطه وسط شکسته میشود. این شکسته شدن در اثر ذوب شدن فلز نیست بلکه خاصیتی است که به آن خستگی یا Fatigue میگویند.

  پلاتین بکار رفته در استخوان هم ممکن است آنقدر خم و راست شده تا بالاخره دچار شکستگی ناشی از خستگی شود. ولی چرا این اتفاق برای همه شکستگی ها و پلاتین ها نمی افتد.

  بعد از اینکه پزشک ارتوپد پلاتین را به استخوان متصل کرد مسابقه ای بین استخوان و فلز پلاتین در میگیرد.

  هر چه زمان میگذرد استخوان بیشتر جوش خورده و در محل شکستگی قویتر میشود ولی پلاتین درست در محل شکستگی استخوان بر اثر خم و راست شدن های مکرر ضعیف تر میشود. پس با گذشت زمان استخوان بتدریج قویتر و پلاتین ضعیف تر میشود.

  در غالب اوقات بعد از گذشت چند ماه، استخوان در محل شکسته شدن کاملا جوش میخورد. در این حال نیروهای وارد شده به اندام به توسط خود استخوان جذب شده و پلاتین از مسیر انتقال نیرو خارج میشود.

  در این حال پلاتین دیگر خم و راست نمیشود. روند ضعیف شدن آن متوقف شده و دیگر خطر شکسته شدن وجود نخواهد داشت.

  ولی گاهی اوقات

  مکانیسم های ذکر شده میتوانند بجای شکستن پلاتین موجب خم شدن آن شوند. ولی به چه علت استخوان خوب جوش نمیخورد و یا به چه علت نیروهای بیش از حد به پلاتین وارد میشوند.

  علل دیر جوش خوردن شکستگی چیست

  استخوان به علل متفاوتی ممکن است دیرتر جوش بخورد یا اصلا جوش نخورد که مهمترین آنها عبارتند از

  مهم ترین علل وارد شدن نیروهای بیش از حد تحمل، به پلاتین عبارتند از

  علائم شکسته شدن پلاتین چیست

   شکستگی پلاتین در غالب اوقات در اندام تحتانی ایجاد میشود. بیمار تا قبل از شکسته شدن پلاتین مشکل خاصی ندارد.

  بعد از گذشت چند ماه از عمل جراحی بیمار در حین راه رفتن ناگهان احساس درد شدیدی در اندام کرده و ممکن است زمین بخورد.درد ممکن است با تغییر شکل اندام و بعد از چند ساعت با تورم آن همراه شود.

  گاهی اوقات شدت علائم کمتر بوده و بصورت شروع تدریجی درد در محل عمل جراحی است که ممکن است با تغییر شکل اندام همراه باشد.

  در مواردی هم ممکن است پلاتین دچار شکستگی نشده بلکه بتدریج خم شده و در نتیجه موجب تغییر امتداد قطعات شکسته شده و تغییر شکل استخوان و اندام شوند.

  تشخیص شکستگی پلاتین معمولا به توسط رادیوگرافی ساده داده میشود.

  درمان شکستگی پلاتین چیست

  وقتی پزشک ارتوپد با یک پلاتین شکسته شده مواجه میشود ابتدا میزان جوش خوردن استخوان را بررسی میکند. گاهی اوقات استخوان قدری جوش خورده ولی جوش خوردگی کامل نیست.

  در این موارد ممکن است درمان بیمار بدون استفاده از عمل جراحی صورت گیرد بدین طریق که پزشک از بریس یا گچ گیری استفاده میکند تا استخوان را برای مدت بیشتری بیحرکت کرده و زمینه را برای جوش خوردن کامل آن فراهم آورد.

  گاهی هم پزشک تشخیص میدهد روش های غیر جراحی نمیتوانند استخوان را به اندازه کافی بیحرکت کنند و تصمیم به عمل جراحی میگیرد.

  آیا ممکن است شکسته شدن پلاتین مفید باشد

  گاهی اوقات شکسته شدن پلاتین موجب میشود تا قطعات شکسته شده استخوان به هم نزدیک تر شده و همین نزدیکی موجب تسریع روند جوش خوردگی میشود.

  اینها مواردی هستند که قطعات استخوانی به علت اینکه از هم فاصله داشته اند جوش نخورده و بعد از شکسته شدن پلاتین دو لبه استخوان به هم نزدیک میشوند.

  در این موارد بیمار ابتدا در موقع شکسته شدن پلاتین احساس درد میکند ولی بعد از چند هفته شدت درد بتدریج کم میشود. قطعات شکستگی در این بیماران ممکن است در امتداد صحیح جوش بخورند و یا ممکن است کج شوند.

  اگر کج بودن استخوان زیاد نباشد پزشک معالج آنرا قبول کرده و اجازه میدهد تا جوش خوردن کامل شود. در این موارد نیازی به خارج کردن پلاتین شکسته شده نیست.

  در مواردی که قطعات شکسته شده جابجایی و یا کجی زیادی داشته باشند پزشک تصمیم میگیرد شکستگی را به روش های جراحی جوش بدهد.

  در بعضی موارد پزشک با بررسی استخوان متوجه میشود جوش خوردگی وجود ندارد و یا مقدار مختصری جوش خوردگی که ایجاد شده با شکسته شدن پلاتین کاملا از بین رفته و قطعات استخوانی به هم اتصالی ندارند. در این موارد غالبا نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

  جراحی پلاتین شکسته شده چگونه است

  در مواردی که بدنبال شکسته شدن پلاتین، پزشک جراح تصمیم به عمل جراحی میگیرد هدف اصلی، جوش دادن استخوان های جوش نخورده است.

  در این موارد معمولا پلاتین شکسته شده مانع جااندازی مناسب قطعات استخوان شده و مانع کارگذاری پلاتین جدید میشود پس ابتدا پلاتین شکسته شده خارج میشود.

  خارج کردن پلاتین شکسته شده معمولا مشکل است. پزشک جراح ممکن است بتواند تمام پلاتین را از استخوان خارج کند ولی ممکن است قسمت هایی از آن قابل خارج کردن نبوده و یا تلاش برای خارج کردن آنها موجب آسیب بیشتری به بدن شود. در این موارد ممکن است قسمت هایی از پلاتین در بدن باقی گذاشته شود.

  در مرحله بعد جااندازی قطعات شکسته شده استخوان صورت گرفته و پلاتین جدید کارگذاشته میشود. پلاتین جدید معمولا با نوع قبلی متفاوت است ولی در مواردی ممکن است از همان نوع قبلی استفاده شود.

  بعد از کارگذاری پلاتین جدید ممکن است از پیوند استخوان برای تسریع در جوش خوردن استفاده شود. بهترین نوع پیوند استخوانی در این بیماران گرفتن آن از بدن خود وی است.

  به این نوع پیوند یا گرافت استخوانی گرافت اتولوگ میگویند. این استخوان پیوندی معمولا از لگن بیمار اخذ میشود.

  چگونه از شکسته شدن پلاتین پیشگیری کنیم

  این مقاله چقدر مفید بود ؟

  لطفا در زیر امتیاز بدهید

  منبع مطلب : www.iranorthoped.com

  مدیر محترم سایت www.iranorthoped.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جایگزینی برای پلاتین و پیچ و پین در درمان شکستگی استخوان

  بیشتر وقتها اگر استخوانی بشکند از دستگاههای پزشکی و چیزهایی مانند پیچ و پین استفاده می‌شود تا بخشهای شکسته را در زمان ترمیم به هم چسبیده نگه‌دارند. این فرایند می‌تواند بسیار دردآور باشد، زمانی طولانی ببرد و فرایندی دشوار باشد. شاید یک فناوری شگفت‌انگیز تازه بتواند همه این روشها را از دور خارج کند. این ابزار تازه‌ که چنین توانایی نهفته‌ای دارد و می‌تواند نقش کلیدی در تغییر روش درمان شکستگی  استخوان داشته باشد، یک ایمپلنت سرامیکی ساخته‌شده با چاپ سه‌بعدی است که استخوانهای ترک‌خورده را تا زمانی که کاملا طبیعی بهبود بیابند در کنار هم نگاه می‌دارد.

  این ایمپلنت که به دست Hala Zreiqat و همکارانش در دانشگاه سیدنی در استرالیا ساخته شده است توانسته با موفقیت استخوان‌های شکسته‌ی بازوی خرگوشها را در آزمایشگاه ترمیم نماید. همچنین در پژوهش دیگری که در دست چاپ است آزمایش‌های موفقیت‌آمیز بر روی ترمیم استخوانهای بزرگ پای گوسفند انجام شده است. با اینکه گروه نمونه کوچک بوده ولی همه‌ی هشت مورد شکستگی استخوانهای حیوانها با موفقیت بهبود یافته‌اند.

  به گفته‌ی این دانشمندان، گوسفندی که عمل جراحی کاشت ایمپلنت بر روی پای شکسته‌ی او انجام شد، توانست بی‌درنگ پس از عمل راه برود.  هرچند، پای این گوسفند را تا چهار هفته پس از عمل گچ‌ گرفته بودند تا به پایدارسازی در هنگام بهبود کمک بکند. ۲۵٪ از شکستگی در سه ماه اول بهبود یافت، و ۸۸٪ از شکستگی‌ها پس از یک سال ترمیم یافت. همچنین داربست مربوط به ایمپلنت کاشته‌شده همزمان با رشد استخوانها به آرامی حل می‌شد. بنابراین، ایمپلنت نه‌تنها استخوانها را راهنمایی می‌کرد که درجای اصلی خودشان و آنجا که نیاز هست رشد بکنند، بلکه خودش نیز با رشد استخوانها و رفع نیاز به ایمپلنت حل می‌شد.

  به گفته‌ی Zreiqat در گفتگو با مجله New scientist، درباره موفقیت این پژوهش بر روی شکستکی پای گوسفندان: «آنان دوباره استخوانهای قدیمی‌شان را به دست آوردند».

  جنس ایمپلنت بسیار نزدیک به استخوان طبیعی است، بنابراین پژوهشگران نتیجه گرفتند که ایمپلنت می‌تواند بدون عوارض جانبی حل شده و به درون استخوان وارد شود، چون به گفته‌ی Zreiqat «بدن فرقی میان ایمپلنت و استخوان نمی‌بیند». این ایمپلنت دارای خلل و فرج بوده و مانند یک داربست است که استخوان و رگها بر روی آن رشد می‌کنند، و به همین دلیل به نظر می‌آید ابزاری کامل برای بازسازی استخوان است.

  اگر این موفقیتها در آزمایشها ادامه‌دار باشد، این روش یک پیشرفت چشمگیر در درمان شکستگی استخوانها خواهد بود. گوسفندی که در درمان آزمایشی بود توانست ایمپلنت‌ها را بسیار آسان تحمل کند. همچنین، در بسیاری از روشهای موجود برای کاشت داربست برای شکستگی استخوانها، سیستم ایمنی بیمار ممکن است داربست را پس بزند، ولی، ایمپلنت سرامیکی تازه، پس زده نمی‌شود.

  به ویژه که این ایمپلنت از جنس سیلیکات کلسیم  که یک ماده معدنی است، و مقدار کمی از فلز استرانسیوم و روی ساخته شده که این دو ماده نیز به اندازه‌ی کمی در استخوان طبیعی وجود دارند.

  یکی از عیب‌های این ایمپلنت آن است که جنسش کمی سخت است، ولی استفاده از آن در انسان می‌تواند میزان درد را بسیار کاهش داده و به بهبود سریعتر شکستگی استخوان کمک نماید. 

  پزشکی در آینده از پیشرفتهای فناوری بهره‌های بسیاری خواهد برد. چاپ سه بعدی 3D printing  تنها برای پلاستیکها و ابزار دیجیتال نیست. عضوهای بیولوژیکی نیز می‌توانند در پزشکی به کار رفته و به بهبود زندگی بیماران و پزشکان، و به پیشرفت پیوسته‌ی دانش پزشکی کمک نمایند. 

  لینک منبع خبر:

  A New Implant Heals Broken Legs by Transforming into Real Bone

  منبع مطلب : www.dailygoodnews.com

  مدیر محترم سایت www.dailygoodnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سارا 1 ماه قبل
  1

  دوستان عزیز در○ بند دوم ○●جنس پلاتین از چیست● یک توضیع تقریبا کامل داده شده است میتونید ازش استفاده کنید

  سارا 1 ماه قبل
  1

  من هیچی ازش متوجه نشدم یه جواب کلی بدین اینا چیه ن اخه

  سارا 1 ماه قبل
  1

  هیچ چیزی ازش متوجه نشدم من یه جواب کلی میخوام

  N 12 ماه قبل
  1

  سلام ببخشید من نتونستم جواب سوالمو پیدا کنم میشه لطفا یه جواب کلی به من بدین که چرا در شکستگی استخوان از پلاتین استفاده میشود؟!

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید