توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا همه ی قوطی های فلزی جذب آهنربا نمی شوند

  1 بازدید

  چرا همه ی قوطی های فلزی جذب آهنربا نمی شوند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درس هفتم ( آهن‌ربا در زندگی )

  گروهی از دانش آموزان، همراه آموزگار خوداز یک مرکز بازیافت زباله بازدید می کنند تا از نزدیک، جداسازی زباله ها را مشاهده کنند. در بخشی از این مرکز، زباله های فلزّی را با آهن ربایی بزرگ از بقیه جدا میک نند. دانش آموزان می خواهند بدانند چرا همه ی قوطی های فلزّی جذب آهن ربا نمی شوند. برای پاسخ دادن به این پرسش، فعّالیت زیر را انجام دهید.

  آهن ربا همه ی جسم های فلزّی را جذب نمیک ند. آهن ربا ورق آلومینیمی و سیم مسی را جذب نمی کند.
  جسم های فلزّی مانند میخ و گیره ی کاغذ که آهنی هستند، جذب آهن ربا می شوند.

   میک نند.

  اکنون کی میخ آهنی بلند را به روش زیر، آهن ربا کنید.

  همان طور که مشاهده کردید، هر آهن ربا دو قطب دارد و قطب های آهن ربا نسبت به قسمت های دیگر
  آن، خاصیت آهن ربایی بیشتری دارند.

  ادامه در پی دی  اف درس

  دانلود پی دی اف درس

  منبع مطلب : afshin-fathi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت afshin-fathi.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آهنربا

  تاریخچه:یونانیان باستان، در حدود 2500 سال پیش،آهن ربا را می شناختند.آن ها می دانستند که سنگ مغناطیسی آهن ، آهن ربای طبیعی است.امروز ما می دانیم که رفتار خود زمین نیز مانند یک آهن ربای بزرگ است و می تواند سنگ مغناطیسی ،آهن و آهن رباهای دیگر را جذب کند.

  آهن ربا بعضی از فلزات نه همه ی آنها را جذب می کند.آهن،نیکل،کبالت و انواع فولاد جذب آهن ربا می شوند اما فلزهای زیادی مثل مس،آلومینیوم،طلا،برنج،نقره و سرب جذب آهن ربا نمی شوند.از موادی که جذب آهن ربا می شوند می توان آهن ربا درست کرد.

  فولاد خاصیت آهن ربایی را در خود نگه می دارد اما آهن این خاصیت را نگه نمی دارد.آهن رباهایی که خاصیت مغناطیسی خود را نگه می دارند آهنرباهای دائمی نامیده می شوند.

  موادی که جذب آهن ربا می شوند و خود قابل تبدیل شدن به آهن ربا هستند ، مواد مغناطیسی نامیده می شوند.موادی که جذب آهن ربا نمی شوند و از آنها نمی توان آهن ربا ساخت،مواد غیر مغناطیسی خوانده می شوند.در بعضی از مواد ، دوقطبی های مغناطیسی به طور نامنظم در کنار هم قرار گرفته اند .این مواد اگر در کنار یک آهن ربا قرار گیرند ،کمی خاصیت آهن ربایی پیدا می کنند.پس از دور شدن آن ، دوباره به حالت اول باز می گردند. به این دسته از مواد،پارامغناطیس می گویند.

  خاصیت آهن ربایی زمین:قسمت مرکزی زمین،عمدتا از آهن و نیکل مذاب با دمایی در حدود 2200درجه ی سانتی گراد، تشکیل شده است.آهن ربای کره ی زمین ، از نوع آهن رباهای الکتریکی است.کره ی زمین مانند یک آهن ربای تیغه ای می ماند که قطب شمال آن در جنوب جغرافیایی کره ی زمین قرار دارد و قطب جنوب آن در شمال جغرافیایی کره ی زمین واقع است.

  قطب نما:قطب نما وسیله ای است که به کمک آن می توان شمال و جنوب جغرافیایی هر محل را پیدا کرد.

  از قطب نما برای ناوبری در کشتی و هواپیما استفاده می کنند.قطب نماهای کوچک را کسانی به کار می برند که به صحرانوردی میروند و می خواهند جهت یابی کنند.بیش تر قطب نماها یک شاخص آهن ربایی کوچک به نام عقربه را طوری به طرف خود می کشد که همواره در راستای شمال و جنوب قرار می گیرد.

  آهن ربای الکتریکی:آهن ربای الکتریکی نوعی آهن ربای مصنوعی است.لذا می توان به دلخواه اثر آن را قطع و وصل کرد.این نوع آهن ربا را با پیچیدن رشته ای سیم عایق دار به دور یک هسته ی آهنی به دست می آورند.

  در یک آهن ربای الکتریکی هرچند تعداد دورهای سیم پیچ و شدت جریان بیش تر باشد قدرت آهن ربایی قوی تری خواهد داشت.از آهن ربای الکتریکی در دستگاه هایی مثل موتورها،مولدها،بسیاری از وسایل خانگی و دستگاه های ارتباطی مثل تلفن،تلگراف،رادیو وتلوزیون استفاده می شود.

  نگه داری آهن ربا:خاصیت آهن ربایی در مقابل ضربه،گرما و گذشت زمان آسیب پذیر است.در هنگام نگه داری آهن ربا بهتر است دو انتهای هر کدام را با تیغه ی آهنی بپوشانید.

  منبع مطلب : shcharom.blogfa.com

  مدیر محترم سایت shcharom.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  فاطمه : چرا اهن ربا همه ی جسم های فلزی را جذب نمیکند

  فاطمه : چرا اهن ربا همه ی جسم های فلزی را جذب نمیکند

  رمیسا طاطار : سلام به این سوال جواب ندادین

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  وحید 1 ماه قبل
  2

  ممنون

  زهرا 1 ماه قبل
  3

  سلام چرا نوشته هاتون کامل نیست

  رمیسا طاطار 9 ماه قبل
  4

  سلام به این سوال جواب ندادین

  روح اله 10 ماه قبل
  3

  بخاطر عدد اتمی عنصر اهن fe هست فکر کنم ۶ که الکترون جابه جا میشود

  بلال 12 ماه قبل
  1

  چون از جنس استیل هستند

  بلال 12 ماه قبل
  1

  چون از جنس استیل هستند

  فاطمه 1 سال قبل
  1

  چرا اهن ربا همه جسم های فلزی را جزب نمیکند

  فاطمه 1 سال قبل
  6

  چرا اهن ربا همه ی جسم های فلزی را جذب نمیکند

  فاطمه 1 سال قبل
  5

  چرا اهن ربا همه ی جسم های فلزی را جذب نمیکند

  ییلترویتقوزتثکسن 1 سال قبل
  1

  مگه تو مرور گر نیستی چرادنمی دونی

  برای ارسال نظر کلیک کنید