توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا کشتی های فولادی روی آب شناور می ماند

  1 بازدید

  چرا کشتی های فولادی روی آب شناور می ماند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  چرا کشتی ها غرق نمی شوند؟

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  فرو رفتن یک جسم در آب درست مثل پایین رفتن یک کفه ترازو و بالا آمدن کفه دیگر است.وقتی جسمی در آب فرو می رود به اندازه حجمش آب را بالا می آورد.مثلا اگر یک بطری یک لیتری را در آب فرو ببریم یک لیتر آب بالا می آید و در سطح آب پخش می شود.البته چون سطح آب خیلی وسیع است،یک لیتر آب در این سطح وسیع پخش می شود و ارتفاع آن بسیار ناچیز خواهد شد.نیرویی که برای بالا آوردن آن حجم آب نیاز دارید به اندازه وزن آب هم حجم آن است؛بنابراین وقتی جسمی یک لیتری را به درون آب فرو ببرید،به اندازه بالا آمدن یک لیتر آب انرژی مصرف می کنید.بنابراین اگر نیروی جاذبه روی جسمی بیشتر از نیروی جاذبه روی آب به همان حجم باشد،آن جسم در آب فرو می رود؛ولی اگر نیروی جاذبه روی جسمی کمتر از نیروی جاذبه روی آن حجمم آب باشد،آن جسم روی آب شناور می ماند.این همان قانون مشهوری است که ارشمیدس در حمام کشف کرد.به زبان ساده تر هرچیزی که چگال تر از آب باشد(جرم حجمی بیشتری داشته اشد)در آب فرو می رود.کشتی ها هرچقدر هم سنگین باشند،وقتی در آب قرار می گیرند،حجم بسیار زیادی دارند همان حجم آب باید به جای آن ها بالا بیاید.علت این موضوع هم شکل لگن مانند کشتی هاست.در واقع کشتی از ماده ای چگال ساخته شده؛ولی آن ماده چگال طوری پخش شده که وقتی در آب قرار بگیرد ،عملا حجمی زیاد از آب را به بالا می راند؛نیرویی که به خاطر وزن به کشتی وارد می شود،تنها معادل وزن دیواره های فلزی کشتی است؛اما نیرویی که کشتی به آب وارد می کند،به اندازه حجمی از آب است که به خاطر فرو رفتن کشتی به سمت بالا آمده و چون بیشتر حجم کشتی که در آب فرو رفته خالی است (در واقع هواست)چگالی کلی کشتی بسیار کمتر از چگالی آب خواهد شد و روی آب می ماند(مگر اینکه درون کشتی پر از آب شود که در آن صورت مانند سنگریزه غرق می شود)اما تمام حجم یک سنگ چگال است ووقتی در آب می اندازیمش غرق می شود؛زیرا نیرویی که وزن سنگ به آب وارد می کند بیشتر از نیروی مورد نیاز برای جا به جا کردن آب هم حجم سنگ به سمت بالاست.

  کلمات کلیدی:چرا کشتی ها غرق نمی شوند | ماده چگالی چیست| تفریح و سرگرمی| ویدئو آموزشی| سرزمین تیزهوش ها | چرا قایق و کشتی روی آب می مانند | چرا کشتی یا قایق زیر آب نمیره | چرا قایق روی آب میماند | علت فرو نرفتن قایق زیر اب | چرا قایق سنگین است ولی غرق نمی شود | چرا کشتی روی آب میایسته

  منبع مطلب : tizland.ir

  مدیر محترم سایت tizland.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا کشتی در آب شناور می ماند؟

  چرا کشتی در آب شناور می ماند؟

  همه ما می دانیم که یک قطعه آهن هر چقدر هم که کوچک باشد در آب فرو می رود. حتی یک سوزن کوچک هم در آب غرق می شود؛ ولی کشتی های بزرگ روی آب شناور می مانند.

  طبق قانون ارشمیدس وزن هر جسم با فرو رفتن در آب، به اندازه وزن آب هم حجم آن کاهش می یابد. یک قطعه آهنی در آب فرو می رود؛ زیرا وزن آن بیشتر از وزن آب هم حجمش است.

  کشتی های آهنی به دلیل شکل و ساختار خاصی که دارند، در آب فرو نمی روند. بدنه این کشتی ها را طوری می سازند که هنگام قرار گرفتن در آب جای مقدار زیادی آب را بگیرند، به همین جهت نیروی رانشی که به سوی بالا بر آنها وارد می شود، بیش از وزن کشتی است، به این ترتیب وقتی کشتی در آب شناور می شود، وزن آن با وزن آبی که جایگزین آن شده است، برابر است. به عبارت دیگر وقتی کشتی وارد آب می شود، حجم آبی که کشتی جای آن را می گیرد، بیشتر از حجم آهن فرو رفته در آب است و از آنجا که کشتی یک جسم جامد است، نمی تواند بیش از وزن خودش جای یک مایع را بگیرد. به همین جهت بخشی از کشتی خارج از آب قرار می گیرد. کشتی فقط زمانی غرق می شود که وزن آبی که جایش را گرفته است، معادل با وزن کشتی باشد.

  مقاله علمی و آموزشی «چرا کشتی در آب شناور می ماند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

  منبع مطلب : youc.ir

  مدیر محترم سایت youc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  یک کشتی فولادی چگونه روی آب شناور می ماند؟

   به بیان ساده تر

   یک شیء اگر کمتر از مقدار آبی که همان فضا را اشغال می کند وزن داشته باشد در آب شناور می ماند. یک گلوله  کوچک فولادی غرق می شود،ولی یک کشتی بزرگ فولادی شناور خواهد ماند. علت این است که گلوله  فقط آب را کمی جا بجا می کند . وزن گلوله از این آب بیشتر است ،بنابراین غرق می شود. کشتی بزرگ ،توخالی است و آب بسیار زیادی را جا بجا می کند . این آب بیشتر از کشتی وزن دارد ،در نتیجه کشتی شناور می ماند. شما می توانید این آزمایش را انجام دهید :یک مهره و یک بشقاب شیشه ای توخالی را در یک ظرف بزرگ آب قرار دهید. مهره غرق خواهد شد ولی بشقاب شیشه ای تو خالی  شناور خواهد ماند.

  زیبا ترین وبزرگترین کشتی دنیا

   

   

  منبع مطلب : nobakhtian.blogfa.com

  مدیر محترم سایت nobakhtian.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  عا : عالی

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ۰۰ 23 روز قبل
  0

  لنگر

  ناشناس 2 ماه قبل
  -1

  جسم سنگین

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  جسم سنگین

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  جسم سنگینی که کشتی راروی اب نگه میدارد

  ناشناس 6 ماه قبل
  3

  جسم سنگینی که کشتیرانی در جای خود نگه می دارد

  ایران 7 ماه قبل
  1

  مطالب بسیار خوبی برای خوانندگان گذاشته اید، ممنون، انشاالله موفق باشید

  ناشناس 8 ماه قبل
  1

  جسم سنگینی که کشتی رادرجای خودنگه میدارد

  سلطان.م 8 ماه قبل
  1

  خیلی خیلی خوب بود بچه ها

  سلطان.م 8 ماه قبل
  2

  بسیار عالی بود

  سلطان 8 ماه قبل
  2

  عالی

  ناشناس 8 ماه قبل
  2

  لنگر

  عالی بود 10 ماه قبل
  0

  خیلی خوب بود

  حامد عباسی 10 ماه قبل
  0

  واقعا ممنون بابت این همه مطلب عالی بود

  انشالله سایت پیشرفت های زیادی داشته باشه

  و آرزوی موفقیت برای همتون

  یاعلی

  لیلا 11 ماه قبل
  -1

  عالی بود انشاالله بهتر میشه

  م 11 ماه قبل
  0

  چراکشتی های ازفولادساخته شده درآب فرونمی رود

  0
  زهرا 10 ماه قبل

  چون حجمی که کشتی دارد حجم که آب دارد را به بالا کشیده وکشتی یک چگالی است وطوری میسازند که جای بیشتری از آب را اشغال میکنم

  نویسنده♤ 11 ماه قبل
  1

  عالی 🧪🧫✴

  1
  علی 11 ماه قبل

  ممنون خیلی عالی

  0
  زینب 11 ماه قبل

  آره راست میگه

  عا 12 ماه قبل
  0

  عالی

  عا 12 ماه قبل
  4

  عالی

  zahra 12 ماه قبل
  0

  عالی

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید