توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چند مورد از اقدامات نهاد جهاد سازندگی

  1 بازدید

  چند مورد از اقدامات نهاد جهاد سازندگی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  اقدامات عمرانی جهاد سازندگی در گتوند و شوشتر

  اقدامات عمرانی جهاد سازندگی در گتوند و شوشتر

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خط مشی سیاست‌های توسعه‌ای کشور دگرگون شد. توسعه و عمران مناطق روستایی و محروم در اولویت مسئولان کشور قرار گرفت. مسئولان با توجه به شناخت دقیقی که از محرومیت‌های منطقه داشتند؛ بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی دست به برنامه‌ریزی‌های لازم زدند تا بتوانند خدمات انقلاب را به مردم برسانند. 

  یکی از نهادهایی که نقش محوری در انجام کارهای عمرانی داشت، جهاد سازندگی بود. پس از تشکیل این نهاد انقلابی تعدادی از جوانان علاقه‌مند و توانا و آشنا به امور عمرانی به آن پیوستند. تشکیل جهاد سازندگی را باید سر آغاز یک حرکت انقلابی در جهت محرومیت‌زدایی از روستاها دانست. مناطق روستایی قبل از پیروزی انقلاب از حداقل امکانات رفاهی برخوردار بودند چنان که روستاهایی که دارای برق، آب آشامیدنی، جاده روستایی بودند تعدادشان بسیار اندک بود. در بحث آموزش بسیاری از روستاها فاقد فضای آموزشی بودند.

  در کتاب انقلاب اسلامی در گتوند و شوشتر که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره فعالیت‌های جهاد سازندگی در آنجا آمده است: در تمام منطقه  گتوند و عقیلی با آن وسعت، پنج مدرسه وجود داشت. با توجه به آمار اقدامات انجام شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط فرمانداری، بخشداری، کمیته  انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی می‌توان به حجم کارهای انجام شده پی برد. اقدامات عمرانی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۵۸در برخی مناطق انجام شده است در حدود ۵۰ بود که جهاد سازندگی به کمک کمیته انقلاب این کارها را انجام داد. 

  اقدامات عمرانی و فرهنگی

  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی این منطقه دچار مشکلات و محرومیت‌های فراوانی بود که شرایط سختی را برای مردم به وجود آورده بود. کمبود فضای آموزشی و نبود امکان تحصیل در مقطع دبیرستان برای پسران و دختران و همچنین نبود مدرسه راهنمایی برای دختران موجب شد که آموزش در این منطقه در سطح بسیار پائینی قرار گیرد، چنان که افراد دیپلمه تعدادشان بیشتر از ۱۰ تا ۲۰ نفر نبود. نداشتن جاده‌های روستایی و عدم آسفالت کوچه‌ها و خیابان‌ها از دیگر مشکلات مردم به حساب می‌آمد. 

  در تمام منطقه عقیلی و گتوند هیچ روستایی از داشتن آب آشامیدنی لوله‌کشی برخوردار نبود و رفع این مشکلات و کمبودها از مهم‌ترین خواسته‌های مردم به حساب می‌آمد.

  پس از تشکیل  جهاد سازندگی و کمیته انقلاب اسلامی در گتوند و با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که توسط اعضای آن صورت گرفت، مقدمات یک حرکت سریع برای جبران عقب‌ماندگی‌ها شروع شد. از اولین اقدامات کمیته رفع محرومیت‌های آموزشی بود. محرومیتی که موجب عقب‌ماندگی‌های فراوانی شده بود که جبران آن تاکنون به طور کامل رفع نشده است.

  ساخت فضای آموزشی از اولین اقدامات بود که با توجه به آشنایی برخی از اعضای کمیته و جهاد سازندگی به امور ساختمانی و عمرانی به سرعت ساخت فضای آموزشی شروع شد و در طول یک سال ۱۶ فضای آموزشی در گتوند و عقیلی در اختیار دانش آموزان قرار گرفت. این فضاهای آموزشی شامل: دبیرستان طالقانی گتوند، دبیرستان کوثر گتوند، دبستان مصطفی خمینی، دبیرستان دخترانه ترکالکی، مدرسه راهنمایی روستای سماله، تکمیل مدرسه راهنمایی ترکالکی، مدرسه راهنمایی روستای جنت‌مکان، مدرسه روستای حیدر، مدرسه روستای ویسی، مدرسه پشت درب علیا، مدرسه روستای بدیل، مدرسه روستای کاظم، مدرسه روستای آبید حاجی بابا، مدرسه  روستای آبید علی باز، مدرسه  روستای کوشکک و مدرسه  ابتدایی روستای سماله هستند.

  راه‌اندازی و احداث دبیرستان در گتوند

  در بخش گتوند دبیرستان وجود نداشت و جوانان برای ادامه تحصیل باید به شهرهای شوشتر و دزفول می‌رفتند یا اینکه ترک تحصیل می‌کردند. به همین خاطر ضرورت داشت نخستین اقدام در این بخش یک اقدام فرهنگی باشد. آقای حیات شعبانی که در سال ۵۷ مدیریت مدرسه  داریوش (نواب صفوی) را به عهده داشت در خصوص تأسیس دبیرستان در این بخش می‌گوید: «قبل از انقلاب چند بار به اداره فرهنگ شوشتر مراجعه نمودم و خواستار راه‌اندازی دبیرستان شدم. در یکی از مراجعات با آقای کلانتر مهدوی، معاون اداره، خواسته  خود را مطرح نمودم. ایشان در جواب به من گفت هر وقت در شوشتر دانشگاه تأسیس گردید، در گتوند نیز دبیرستان راه‌اندازی می‌کنیم. پس از پیروزی انقلاب یکی از نیازهای دانش‌آموزان تأسیس دبیرستان بود، مجددا در همین ارتباط به اداره شوشتر مراجعه کردم. پس از پیروزی انقلاب اداره آموزش و پرورش شوشتر توسط یک کمیته فرهنگی اداره می‌شد و شخصی به نام آقای مرتضی کشت‌پور (دبیر ریاضی) رئیس آن بود. پس از حضور در کمیته و طرح درخواست خود توانستم مجوز راه‌اندازی پایه اول دبیرستان در رشته علوم انسانی را در محل یکی از کلاس‌های مدرسه نواب صفوی (داریوش) بگیرم و بلافاصله از اسفند ماه ۵۷ کار خود را شروع نمودیم».

  اقدام فرهنگی دیگر در گتوند که بلافاصله پس از پیروزی انقلاب صورت، گرفت راه‌اندازی دفتر نمایندگی اداره آموزش و پرورش در این بخش بود. این کار با پیگیری‌های مکرر کمیته انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی  صورت گرفت و اولین نماینده آموزش و پرورش در گتوند «نعمت‌الله نقشینه» بود که سابقه  تدریس و مدیریت در گتوند داشت. پس از وی، «محمد زمان فروزانفر» عهده‌دار این مسئولیت شد. در ادامه حضور دفتر نمایندگی و در پرتو حمایت‌های  جهاد سازندگی انقلاب اسلامی و واگذاری زمین توسط خیران، ساخت دبیرستان آغاز شد. ساختمان دبیرستان در تابستان به صورت سریع و انقلابی در مدت ۷۰ روز آماده شد؛ به طوری که سال تحصیلی ۵۸ را دانش‌آموزان در دبیرستان طالقانی مشغول به تحصیل شدند و دیگر نیاز به مهاجرت یا ترک تحصیل نبود.

  از دیگر اقدامات جهاد سازندگی با همکاری کمیته  انقلاب اسلامی، انجام ۱۲ طرح آبرسانی بود که در روستاهای مختلف صورت گرفت. این طرح ها شامل: تکمیل شبکه آبرسانی گتوند، طرح آبرسانی روستای آبید علی باز، طرح آبرسانی روستای حاجی بابا، طرح آبرسانی روستای کوشکک، طرح آبرسانی روستای ظلم‌آباد (شهرک شهید محمدی)، طرح آبرسانی روستای دهلران، طرح آبرسانی روستای پشت درب علیا و سفلی، طرح آبرسانی روستای سماله، طرح آبرسانی روستای کاظم و روستای مم صفیه، طرح آبرسانی روستای مرتضی، شروع طرح آبرسانی روستای دشت بزرگ و طرح آبرسانی به روستای ترکالکی بود که توانست تحولی در سطح زندگی مردم ایجاد کند.

   از دیگر اقدامات جهاد سازندگی انقلاب اسلامی تعریض پل گچ سنگی در مسیر جاده گتوند به شوشتر بود و همچنین ساخت سیل بند در قسمت شمال غربی گتوند از اقدامات مهمی بود که در سال ۵۸ صورت گرفت. تعریض و توسعه  خیابان‌های استقلال، جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره)، آزادی از دیگر اقدامات پس از پیروزی انقلاب بود. تأسیس و راه‌اندازی نهادهای انقلابی و باز کردن دفاتر آن‌ها نیز با تلاش‌های اعضای کمیته انجام شد. 

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جهاد سازندگی

  تحقیق درباره جهاد سازندگی و اقدامات آن

  تحقیق درباره جهاد سازندگی و اقدامات آن

  مختصر در مورد جهاد سازندگی و اقداماتش

  تعریف جهاد سازندگی

  جهاد سازندگی نهادی انقلابی است که به فرمان امام خمینی (ره)، در سال ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ با شعار رسیدگی به مناطق محروم و دور افتاده کشور تاسیس شد. که بعدها به وزارت جهاد سازندگی تبدیل شد، در سال ۱۳۷۹ نیز با ادغام وزارت کشاورزی تحت عنوان وزارت جهاد کشاورزی به فعالیت خود ادامه داد.

  تاریخچه

  ایده ابتدایی تشکیل نهادی دانشجویی برای اداره مناطق بحرانی محروم و دورافتاده از جمله کردستان، سیستان و بلوچستان، گنبد و ترکمن صحرا، مسجد سلیمان و خوزستانو چهارمحال و بختیاریو هدایت امور سیاسی و فرهنگی و فعالیت‌های انقلابی و مردمی این مناطق با استفاده از امکانات ارتش در جلسه جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های پلی تکنیک، صنعتی آریامهر، دانشگاه تهران، دانشگاه ملی و دانشگاه علم و صنعت ایران با سید روح الله خمینی مطرح شد و او علی‌رغم میل دانشجویان، آن‌ها را به نخست وزیر وقت مهدی بازرگان ارجاع داد.

  در جلسه‌ای که با حضور این دانشجویان به همراه بعضی استادان دانشگاه، با نخست وزیر برگزار شد، اولین نماینده این گروه دانشجویی محمدتقی امانپور انتخاب گردید که رابط این گروه دانشجویی با نخست وزیری بود.

  بنا بر خاطرات این دانشجویان، بازرگان ابتدا با هرگونه همکاری و مشارکت دانشجویان در حل بحران‌های کشور مخالفت کرد، اما با اصرار و استدلال‌های دانشجویان بالاخره رضایت داد که آنان در مناطق بحران‌زدهٔ مرزی فعال شوند. اولین گروه‌های اعزامی تا تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۵۷ اعزام شده و به مدت ۳ ماه در این مناطق فعالیت کردند.

  این گروه‌ها شامل :

  – گروه اعزامی دانشگاه پلی تکنیک به سرپرستی محسن میردامادی و علی اکبر مهرفرد به کردستان.

  – گروه اعزامی دانشگاه صنعتی آریامهر به سرپرستی حسین شوریده و ابراهیم اصغرزاده به گنبد و ترکمن‌صحرا.

  – گروه اعزامی دانشگاه ملی به سرپرستی عبدالله سیفی‌کار به مسجدسلیمان، استان خوزستان.

  – گروه اعزامی هیئت دانشگاه صنعتی اصفهان به سرپرستی محمود حجتی به شهرکرد.

  – گروه اعزامی دانشگاه تهران به سرپرستی جواد خیابانی به سیستان و بلوچستان.

  وزارت جهاد سازندگی

  نهاد جهاد سازندگی در روز ۷ آذر ۱۳۶۲ طی طرحی در ۳ فصل شامل: اهداف، وظایف و مقررات عمومی در ۱۱ ماده و ۵ تبصره با تأیید مجلس شورای اسلامی به وزارتخانه جهاد سازندگی تبدیل شد. این طرح ۱۰ روز بعد به تأیید شورای نگهبان رسید. وزارت جهاد سازندگی به کمیته‌های مختلف با شرح وظایف مختلف تقسیم شد.

  مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  اهداف این جهاد

  عمده ترین اهداف جهاد سازندگی شامل موارد ذیل می‌شود:

  ● ایجاد زمینه لازم جهت رشد شخصیت والای انسانی روستائیان از طریق مشارکت و نظارت آنان در فعالیت‌های روستائی

  ● رفع محرومیت از روستاهایی که از ساده‌ترین امکانات رفاهی نیز محروم بودند.

  ● بسیج قشرها مختلف مردم جهت سازندگی روستاها و فراهم کردن امکان تلاش برای رشد و تکامل آنها؛ که به علت ابعاد گسترده ویرانی‌ها و محرومیت‌های به جا مانده از رژیم پهلوی، جهاد سازندگی اولویت در امر سازندگی را به روستاهای دورافتاده و محروم اختصاص داد.

  ● حرکت به سوی استقلال و خودکفائی کشور با تلاش در جهت بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی روستاها و مناطق عشایری از طریق توسعه کشاورزی، دامداری، صنایع روستائی

  اقدامات جهاد سازندگی بعد انقلاب

  برخی از این اقدامات عبارتند از:

  ● آب و برق رسانی به روستاها

  ● احداث راه‌های روستایی

  ● بهسازی آسفالت راه روستایی

  ● احداث مدارس روستایی

  ● ایجاد کمیته های مختلف در امور کشاورزی، بهداشت، عمرانی و فرهنگی

  ● فعالیت موثر در ۸ سال جنگ تحمیلی(پل شناور خیبر، احداث جاده سیدالشهدا، پل بعثت بر رودخانه اروند، پل بعثت بر رودخانه اروند، پشتیبانی و تدارکات به نیروهای ایرانی، سنگرسازی و … )

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  حسین 26 روز قبل
  0

  خوب شاید بود

  حسین 26 روز قبل
  0

  سلام خوب شاید بود

  محمد 1 سال قبل
  -1

  چراغ بد

  nafas 1 سال قبل
  -2

  به درد نمی خوره

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید