توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چهار مورد از ویژگی های اخلاقی حضرت زینب

  1 بازدید

  چهار مورد از ویژگی های اخلاقی حضرت زینب را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  «حجاب و صبر» از ویژگی‌های شخصیتی حضرت زینب(س) بود - ایسنا

  «حجاب و صبر» از ویژگی‌های شخصیتی حضرت زینب(س) بود - ایسنا

  ایشان، عالم و سخنور بودند، چنانچه خطبه ایشان در مجلس یزید که از جمله خطبه‌های معروف است، حاضران را تحت تاثیر قرار داد و معصیت‌کاران را خوار و خفیف ساخت؛ حضرت(س)، هنگام حضور امیرالمؤمنین(ع) در کوفه نیز برای بانوان قرآن را تفسیر می‌کرد.

  بر اساس روایات، نام‌ حضرت زینب (س)، از سوی خداوند متعال و توسط پیامبر اسلام(ص) نامگذاری شده است؛ در کتاب «الخصائص الزینبیة» آمده است پیامبر(ص) او را بوسید و فرمود: «حاضران امّتم، غایبان را از کرامت این دخترم زینب آگاه کنند؛ همانا او مانند جده‌اش خدیجه است».

  عقیله بنی هاشم، عالمه غیرمعلَّمه، عارفه، موثّقه، فاضله، کامله، عابده آل علی از جمله القاب حضرت(س) است. این القاب به خاطر ویژگی‌های اخلاقی حضرت(س) بر وی داده می‌شد؛ ایشان، به گونه‌ای مشغول عبادت می‌شدند که ملقّب به «عابده آل علی» شد.

  شغل سراسر مهر و ایثار "پرستاری" نیز از بانوی عاشورایی مکتب تشیع "حضرت زینب(س)" به یادگار مانده است، چراکه آن حضرت، پرستار امام زمان خویش "حضرت زین العابدین علیه السلام" بود. ایشان نمود بارز شغل پرستاری را در مراقبت از امام خویش به نمایش گذاشته و بر این اساس در تقویم رسمی کشورمان سالروز ولادت بانوی بزرگوار، حضرت زینب(ص)، به عنوان روز "گرامیداشت مقام پرستار" ثبت شده است.

  «حجاب و صبر» از جمله ویژگی‌های شخصیتی حضرت زینب(س) بود

  یک کارشناس مسائل دینی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر لزوم  الگو گرفتن بانوان از حضرت زینب(س)، گفت: امر حجاب، صبر و صمیمیت با خانواده از ویژگی های بارز حضرت(س) بوده و پسندیده است که بانوان ادامه دهنده راه آن بانوی بزرگوار باشند.

  حجت‌الاسلام رحیم همزبان در این خصوص اظهار کرد: حضرت زینب(س) دارای جایگاه والایی هستند، به طوری که امام سجاد حضرت(س) را عالمه غیرمعلمه خطاب کرده بود.

  وی با اشاره به القاب حضرت(س) نیز بیان کرد: ایشان القاب فراوانی دارند از جمله عقیله بنی هاشم، عالمه غیرمعلَّمه، عارفه، موثّقه، فاضله، کامله، عابده آل علی، امینةاللّه، نائبةالزهرا، نائبةالحسین، عقیلة النساء، شریکة الشهداء، بلیغه، فصیحه و شریکةالحسین.

  حجت‌الاسلام رحیم همزبان دلیل نام گذاری روز ولادت حضرت زینب به نام روز پرستار را محبت‌های عاطفی این حضرت به تمام اعضای خانواده و مراقبت از آن‌ها در طول سالیان متمادی عنوان کرد.

  وی با اشاره به نقش حضرت(س) در واقعه کربلا نیز گفت: اگر یک بخش این واقعه شهادت امام حسین(ع) باشد، بخش دیگر حضرت زینب(س) است که بعد از امام حسین(ع) سرپرستی این واقعه را عهده دار شدند.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حضرت زینب سلام الله علیها

  زینب کبری سلام الله علیها دختر امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها است. بارزترین بعد زندگی حضرت زینب، نقش ویژه او در واقعه کربلا و دوران اسارت پس از این واقعه است. صبر و پایداری آن بانو در واقعه عاشورا علی رغم از دست دادن عزیزترین کسانش موجب شد که به عنوان اسوه صبر جاودان شود. خطبه های کوبنده آن حضرت در بند اسارت در کوفه و شام، باعث پرده برداری از چهره ظالمانه و ننگین حکومت اموی شد.

  ولادت حضرت زینب علیها السلام

  حضرت زینب، دختر امیرالمومنین و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در سال پنجم‌ هجری، روز 5 جمادی الاول در مدینه، پس از امام حسین‌ علیه السلام به دنیا آمد.

  بر اساس روایات متعدد، نام‌گذاری حضرت زینب (س)، توسط پیامبر اسلام (ص) صورت گرفت. و جبرئیل از سوی خداوند این نام را به پیامبر (ص) رساند.[۱]

  زینب را مخفف‌ «زین اب‌» دانسته‌ اند، یعنی زینت پدر.

  نام و القاب زینب کبری سلام الله علیها

  القاب فراوانی برای آن حضرت نقل شده است. از القاب‌ اوست: عقیله بنی هاشم، عقیله طالبیین، موثقه، عارفه، عالمه، محدثه، فاضله، کامله، عابده‌ آل علی.

  خواب حضرت زینب سلام الله علیهادر کودکی

  حضرت زینب (س) خدمت رسول خدا (ص) آمد و گفت: یا جدّاه در خواب دیدم که باد تندی وزید دنیا و آنچه در آن است تیره و تار شد و مرا از جایی به جای دیگر حرکت می‌داد، من از شدّت آن باد به درخت تنومندی تکیه دادم، در این هنگام آن درخت از جا کنده شد و بر روی زمین افتاد. به یکی از شاخه‌های نیرومند آن چسبیدم اما آن شاخه شکسته شد، به سراغ شاخه دیگری رفتم آن هم شکست به دو شاخه دیگر پناه بردم آن دو نیز شکستند و من از خواب بیدار شدم. رسول خدا (ص) از شنیدن سخنان زینب اندوهگین شد و اشک غم از دیدگانش جاری شد؛ آنگاه فرمود: آن درخت که از ریشه کنده شد منم جدّ تو؛ و آن شاخه اوّل مادرت فاطمه (س)، شاخه دوم پدرت علی (ع) و آن دو شاخه دیگر برادرانت حسن و حسین (ع) هستند! دخترم! این خواب حکایت از آن دارد که دنیا از فقدان آنان تیره و تار می‌شود، و شما دچار مصائب و دشواریهای فراوانی خواهید شد. [۲]

  ازدواج حضرت زینب علیها السلام

  حضرت زینب (س) با عبداللَّه جعفر (پسر عموی خود) ازدواج کرد. برخی از مورخین تاریخ این ازدواج را سال هفدهم هجری می‏ دانند.[۳] ثمره این ازدواج چهار و یا پنج فرزند می ‏باشد که دو تن از آنان به نامهای محمد و عون، در کربلا به شهادت رسیدند.[۴]

  ویژگیهای اخلاقی

  این بانوی بزرگ، دارای قوت قلب، فصاحت زبان، شجاعت، زهد و ورع، عفاف و شهامت فوق العاده بود.[۵]

  امام حسین‌ علیه السلام هنگام دیدار، به احترامش از جا برمی ‌خاست. زینب کبری، از جدش‌ رسول خدا صلی الله علیه و آله و پدرش امیرالمؤمنین و مادرش فاطمه زهرا سلام الله علیها حدیث روایت کرده است.[۶]

  علامه سید محسن امین درباره حضرت زینب سلام الله علیها می فرمایند: زینب کبری سلام الله علیها از زنان بافضیلت است و فضایلش مشهورتر از آن است که بیان شود. خرد، استواری و بلاغتش نیازمند گفتن نیست؛ چرا که همه اینها از خطبه ای که در کوفه و شام ایراد فرموده بود، به خوبی معلوم است. آن گونه که گویا از زبان پدرش علی علیه السلام سخن می گوید. البته از زینب سلام الله علیها عجیب نیست؛ زیرا او از شاخه های درخت نبوت و از خاندان هاشمی بود. جدش رسول خدا صلی الله علیه و آله پدرش علی مرتضی علیه السلام و مادرش زهرای بتول سلام الله علیها و برادرانش حسن علیه السلام و حسین علیه السلام است.

  نقش حضرت زینب در کربلا

  وقتی امام حسین‌ علیه السلام پس از امتناع از بیعت با یزید، از مدینه به قصد مکه خارج شد، زینب نیز با دو تن از فرزندانش به نامهای محمد و عون، همراه برادر گشت. در طول نهضت عاشورا، نقش فداکاریهای‌ عظیم زینب، بسیار بود. او در واقعه عاشورا مصیبت از دست دادن عزیزترین کسانش یعنی برادران، فرزندان و فرزندان برادر را متحمل شد.اما او همه این مصیبت ها را تحمل نمود و در پاسخ سوال طعن آمیز ابن زیاد که پرسید: کار خدا را با برادر و اهل بیت خود چگونه یافتی؟ فرمود: "و ما رأیتُ الاّ جمیلاً...؛ من جز خیر و زیبایی چیزی ندیدم‏ ... [۷]


  روایت است که او با دست خود لباس جنگ بر تن دو فرزندش پوشانید و هر دو را در رکاب مولایش حسین علیه السلام به شهادتگاه فرستاد. همچنین پس از شهادت فرزندان به سوگ آنان ننشست؛ چرا که این دو قربانی را برای آن مرد بزرگ بسیار کوچک می دید و نگران آن بود که با اشک او در دل مولایش حسین علیه السلام شرم یا اندوهی راه یابد.

  زینب سلام الله علیها مراقبت کننده از امام ‌زین العابدین‌ علیه السلام و سرپرست کاروان اسیران اهل بیت بود و پس از عاشورا و در سفر اسارت در کوفه و دمشق، خطابه ‌های آتشینی ایراد کرد و رمز بقای حماسه کربلا و بیداری مردم گشت. پس از بازگشت به مدینه نیز در مجالس ذکری که برای شهدای کربلا داشت، به سخنوری و افشاگری می ‌پرداخت.

  وفات

  در سال 63 و به نقلی 65 هجری درگذشت. قبرش در زینبیه (در سوریه کنونی) است. برخی نیز معتقدند مدفن او در مصر است. در کتاب‌ «خیرات الحسان‌» آمده است: در مدینه قحطی پیش آمد. زینب همراه شوهرش عبدالله بن جعفر به شام کوچ کردند و قطعه‌ زمینی داشتند. زینب در همان جا در سال 65 هجری درگذشت و در همان مکان دفن شد.[۸]

  بارزترین بعد زندگی حضرت زینب، همان پاسداری از فرهنگ عاشورا بود که با خطابه‌هایش، پیام خون حسین علیه السلام را به جهانیان رساند. در این زمینه، نوشته‌ها و سروده‌های بسیاری است، از جمله این شعر:


  شعری از حضرت زینب در سوگ شهدای کربلا

  از آن حضرت در سوگ حسین‌ علیه السلام شعر زیر نقل شده است:

  علـی الطف الـسلام وساکنیه * وروح الله فـی تــلک القباب

  نفوس قدست فی الارض قدسا *وقد خلقت من النطف الـعذاب

  مضاجع فتیة عـبدوا فنـاموا * هجودا فی الفـدافد والـروابی

  علتهـم فی مضاجعهـم کعاب * باردان منعــمــة رطـاب

  وصیرت القبـور لهم قصورا * مناخا ذات افنـیة رحــاب [۱۰]

  سلام بر کربلا و آنها که در آن آرمیده اند، که روح خدا در آن قبه‌ هاست.

  جانهایی که در زمین‌ قدسی شدند و تعالی یافتند و آن جانها از نطفه هایی پاک خلق شده بودند.

  آرامگاه جوانمردانی که خدا را پرستیدند و در آن دشتها و هامونها خفتند.

  قبور آنان را نی هایی که چوب هایشان تازه و نمناک است، پوشانده است

  قبرهایشان برایشان به کاخ بدل شد، منزلگاهی با صحنها وحیاطهای وسیع وفراخ

  پانویس

  منابع

  منبع مطلب : wiki.ahlolbait.com

  مدیر محترم سایت wiki.ahlolbait.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 8 روز قبل
  0

  راستگو و درستکار، شجاع و دلیر ،باحجاب وعفاف ،با ایمان وفداکار

  مرینت 22 روز قبل
  2

  ۱-خوش سخن

  ۲-خوش اخلاق

  ۳-راست گو

  ۴-درست کار

  به تو چه 12 ماه قبل
  2

  من کیرم تو این سایت تون اخه این الان کجاش ۴ مورد ویژگی داره

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  به تو چه 22 روز قبل

  دیوونه هستی

  برای ارسال نظر کلیک کنید