توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چه راه هایی برای صرفه جویی در مصرف آب میشناسی

  1 بازدید

  چه راه هایی برای صرفه جویی در مصرف آب میشناسی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ۴۰ راه صرفه جویی در مصرف آب

  این روز‌ها که کمبود آب و بحث تنش آبی در هر استان وشهری مطرح می‌شود موثرترین راه مدیریت مصرف و صرفه جویی اعلام می‌شود.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ در بند‌های پایین به چهل کلید طلایی صرفه جویی مصرف آب اشاره شده است:
  ۱- از کلیه قوانین و محدودیت‌های حفاظت آب که ممکن است در محل زندگی شما اعمال شود، آگاه شوید و از آن تبعیت کنید.
  ۲- از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچگاه به دلیل اینکه فرد دیگری مسوول پرداخت آب بها است، آب را هدر ندهید.
  ۳- موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.
  ۴- هنگام استحمام در فاصله بین شستن بدن و سرشویی، لزومی ندارد که شیرآب به طور پیوسته باز باشد.
  ۵- برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته‌ها و گلها، از روش آبیاری قطره‌ای استفاده کنید.
  ۶- برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از ۵ دقیقه برسانید، با این روش ماهیانه حدود ۴۰۰۰ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.
  ۷- بهتر است ابتدا مواد باقمانده، از ظرف غذاجدا و بلافاصله شسته شوند. سبزی‌ها را نیز ابتدا در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید. آبش هم برای گلها.
  ۸- ازجریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید.
  ۹- فرزندان خود را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه کنید. از خرید اسباب بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که به یک جریان ثابت آب نیازدارند، خودداری نمایید.
  ۱۰- هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را با حداقل فشار باز کنید و همان را هم به طور مداوم باز نگذارید. چون جریان دایم آب موجب هدر روی آن می‌شود.

  ۴۰ راه صرفه جویی در مصرف آب
  ۱۱- اگر دوش حمام شما در طی کمتر از ۲۰ ثانیه یک ظرف چهار لیتری را بتواند پر از آب کند در آنصورت حتماً آنرا با یک سر دوش کاهنده مصرف تعویض کنید.
  ۱۲- برای نظافت محیط مورد نظر خوداز جمله پارکینک و حیاط، به جای مصرف آب بهتر است از جاروب استفاده شود.
  ۱۳- در باغچه خانه، درختان، بوته‌ها و چمن‌های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیازدارند و تحمل ماه‌های گرم تابستان را دارند، بکارید.
  ۱۴- تمام شیلنگ ها، اتصالات و شیر‌ها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود.
  ۱۵- ضروری است برای اطمینان از سلامت لوله‌ها و شیر‌های آب؛ آن‌ها را مرتباً کنترل شوند.
  ۱۶- درمواقع جایگزینی یا افزودن گل و گیاه در باغچه خانه، گیاهی را انتخاب کنید که آب کمتری مصرف کند. به این طریق سالانه ۲۲۰۰ لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه جویی خواهد بود.
  ۱۷- ازنصب سیستم‌های آب تزیینی (مثل فواره ها) اجتناب کنید. مگر اینکه آب در سیستم بازیافت شود.
  همچنین سیستم را درجایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.
  ۱۸- لوله‌های آب منزل خود را عایق بندی کنید. عایق کاری لوله‌های اب گرم، روشی است که هدررفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می‌دهد.
  ۱۹- لوله‌های آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیرآب، لازم نباشد آنرا بی جهت بازبگذارید.
  ۲۰- هرگز آبی را که می‌توان به مصارفی نظیر آبیاری و یا شستشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.
  ۲۱- ماشین‌های لباس شویی معمولاً مقدار زیادی آب مصرف می‌کنند؛ بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباس شویی بکاهید، عملاً در مصرف اب صرفه جویی کرده اید.
  ۲۲- اگر امکان تنظیم وجود ندارد، یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پراز شن و کاملاً در بسته را در مخزن توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بارکشیدن سیفون، کاهش دهید.
  ۲۳- آب خنک مورد مصرف خود را همواره دریخچال نگهدارید تا مجبور نباشید شیر آب را برای مدتی بازبگذارید تا آب خنک شود.
  ۲۴- برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب را مدت زیادی باز بگذارید، بهتراست ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را بازکنید.
  ۲۵- به کودکان آموزش دهیم تا با بستن بموقع شیر، از هدر رفتن آب جلوگیری نمایند.
  ۲۶- می‌توان از آبی که برای شستن سبزی‌ها و دست و صورت استفاده می‌شود، به وسیله لوله کشی و هدایت آن به سمت فلاش تانک، در توالت استفاده نمود.
  ۲۷- فلاش تانک‌هایی که نشتی دارند، آب را به داخل کاسه توالت هدر می‌دهند.
  ۲۸- به جای شستن اتومبیل با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می‌توان استفاده کرد.
  ۲۹- درحالی که کمبود آب در شهر احساس می‌شود، لزومی به شستشوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.
  ۳۰- هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.
  ۳۱- زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گل‌های منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید و بعد به آن‌ها پاسخ دهید.
  ۳۲- تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیرآب جلوگیری شود.
  ۳۳- نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولر‌های آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می‌شود.

   زمانی که به مسافرت می‌روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید. تا از وقوع هرگونه حادثه پیشگیری شود.
  ۳۵- در مراکز آموزشی و مدارس به اطفال و دانش آموزان محدودیت منابع آب و روش‌های صرفه جویی آن را آموزش دهیم.
  ۳۶- کارکرد کنتور در زمانی که همه شیر‌های آب بسته است، دلیل تلف آب از لوله‌های داخل ساختمان می‌باشد که در نتیجه آن، مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.
  ۳۷- درمحل کار، کارکنان را به صرفه جویی در مصرف آب تشویق نمایید. همچنین پیشنهاد کنید گرایش به حفاظت از آب در فعالیت‌های عملی و دوره‌های آموزشی آن‌ها گنجانده شود.
  ۳۸- گروه‌های فرهنگی، غیر دولتی را به ایجاد و ارتقای فرهنگ حفاظت از آب در میان کودکان و بزرگسالان تشویق کنید.
  ۳۹- هرگونه اتلاف قابل توجه آب، شکستگی لوله‌ها و هدر رفتن آب در هر نقطه را به مرکز ارتباطات مردمی (تلفن ۱۲۲) اطلاع دهید.
  ۴۰- تعویض واشر شیر آب برای جلوگیری از چکه کردن آب کار دشواری نیست.

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  مدیر محترم سایت www.tabnak.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مناسب ترین راهها برای صرفه جویی در مصرف آب

  مناسب ترین راهها برای صرفه جویی در مصرف آب

  راه های صرفه جویی در مصرف آب

  صرفه جویی در مصرف آب برای هر فردی یک امر واجب است، حتی اگر در منطقه ای زندگی کنید که پرآب باشد . منابع آب در جهان محدود هستند و هر روز کمتر و کمتر می شود. در این قسمت از نمناک راهکارهایی را به شما می آموزیم که چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنید اما قبل از هر چیز باید در مورد اهمیت این موضوع روشنگری کرد .

  چرا باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم ؟

  صرفه جویی در مصرف آب علاوه بر ذخیره پول، به ما کمک می کند که از آلودگی آب جلوگیری کنیم که در رودخانه ها، دریاچه ها و دیگر منابع آبی تاثیرگزار هستند و همین امر به کاهش گازهای گلخانه ای کمک می کند .

  صرفه جویی در مصرف آب همچنین می تواند سیستم گند زدایی را ارتقا ببخشد و آلودگی های بیشتری را از آب های عمومی بگیرد . هرچقدر میزان آب وارد شده به این سیستم ها کمتر باشد، آلودگی آن ها نیز کمتر خواهد بود و در نتیجه هزینه های مربوط به آب شهری نیز کاسته می شود .

  روش صرفه جویی در آب

  راه های صرفه جویی در مصرف آب در خانه

   در این قسمت موثر ترین راه ها را در صرفه جویی در مصرف آب به شما معرفی خواهیم کرد .

   زمانی که زباله هایی مثل ته سیگار، دستمال کاغذی و یا دیگر آشغال های ریز را به داخل دستشویی می اندازید، در واقع در حال مصرف آب زیادی هستید و بهترین راه این است که زباله های خود را داخل سطل زباله بیاندازید .

   یک بطری پلاستیک درون سیفون توالت قرار دهید

   یک بطری را از نصف کمتر پر کنید و آن را داخل سیفون توالت قرار دهید یا می توانید از شناورها برای این قسمت استفاده کنید ، این کار باعث می شود که جریان حرکت آب در سیفون عملکرد بهتری داشته باشد و آب زیادی از سیفون شما هدر نرود که در غیر این صورت چیزی حدود دو گالون آب در روز از این راه اسراف خواهد شد .

  برای سیفون دستشویی یک دستگاه تنظیم کننده خریداری کنید

   با نصب تنظیم کننده می توانید استفاده از سیفون را برنامه ریزی کنید و این کار باعث می شود که در مواقع غیر ضروری سیفون کار نکند و آب هدر نرود .

  از مدل های دوگانه سیفون یا سیفون های کم حجم استفاده کنید

  سیفون قدیمی خود را تعویض کنید و از انواع کم حجم آن ها استفاده کنید ، این کار باعث می شود که از 70 درصد اسراف آب در توالت جلوگیری کرده باشید و درواقع بدون انجام این کار هر خانواده در سال می تواند 15000 گالون آب را از این راه هدر بدهد .

  تا زمانی که لباسشویی پر نشده، از آن استفاده نکنید

  در شستن لباس ها عجله نداشته باشید لباسشویی ، هر بار آب زیادی را مصرف می کند و فرقی ندارد که یک لباس در آن باشد یا بیست تا، پس تا زمانی که لباس ها به اندازه کافی جمع نشده اند لباسشویی را روشن نکنید .

  از ماشین لباسشویی با بازدهی بالا استفاده کنید

  ماشین های لباسشویی جدید در هر بار مصرف حدود 7 گالون آب مصرف می کنند، در حالی که این میزان آب برای ماشین های سنتی حدود 54 گلون است ، پس با نو کردن و افزایش کیفیت لوازم، در مصرف آب صرفه جویی کنید .

  از دوش های تایمری و با فشار بالا استفاده کنید

  از دوش های آبی استفاده کنید که آب را پخش نمی کنند و آن را با فشار زیاد بیرون می دهند و این دوش ها آب را به جای نامربوطی انتقال نمی دهند و از طرفی وجود تایمر در آن ها باعث می شود که سریع تر آب را گرم کنند .

   روش های صرفه جویی در آب

  مدت زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید

  یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب این است که هنگام صابون زدن ، دوش را بسته و بعد از اتمام کار زیر دوش بروید. یک دوش گرفتن به مدت 4 دقیقه بین 20 تا 40 گالون آب مصرف می کند .

  در بسیاری از خانه ها متوجه چکه کردن آب از شیر شده اید که معمولا افراد به این موضوع بی توجه هستند اما چکه کردن شیر تا حد زیادی آب را هدر می دهد .

  هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید

  بعضی از افراد عادت دارند که در تمام طول مسواک زدن، شیر آب را باز نگه دارند ، این عادت بد خود را کنار بگذارید و حتی می توانید با یک لیوان معمولی از آب نیز مسواک بزنید .

  تیغ خود را در سینک بشویید

  داخل سینک را با کمی آب گرم پر کنید و تیغ خود را در آن بشویید که اگر این کار را با جریان آب رونده انجام دهید، آب زیادی هدر خواهد رفت .

  آشغال های غذا را داخل سینک خالی نکنید

  هر زمان که خواستید ظرف ها را بشویید، تمام مواد چسبیده به آن را دستمال کاغذی بکشید و مستقیم داخل سطل زباله بیاندازید تا هیچ زباله ای سد راه سینک نشود که مجبور باشید با آب آن را تمیز کنید .

  از ماشین ظرفشویی استفاده کنید

  شستن ظرف ها با دست باعث مصرف آب زیادی می شود و در نتیجه بهتر است که از ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا سالانه 5000 گالون در مصرف آب صرفه جویی کرده باشید .

  هنگام شستن ظرف ها، شیر آب را ببندید

  زمانی که در حال اسکاچ کشیدن روی ظرف ها هستید ، شیر آب را باز نگه ندارید . وقتی که عمل کف زدن کل ظرف ها تمام شد، سریعا آن ها را آب بکشید .

  سبزی ها را با شیر آب باز نشویید

  سینک را کاملا تمیز کنید و داخل آن را از آب پر کنید و سپس سبزی ها را با چند قطره مایع شوینده مخصوص مواد غذایی پر کنید و اجازه دهید که سبزی ها در آن بمانند .

   روش های صرفه جویی در آب

  یک بطری آب یخ در فریزر داشته باشید

  از شیر آب نخورید و همیشه برای آب خوردن از بطری استفاده کنید که مستقیم آب خوردن از شیر، آب زیادی را هدر می دهد .

  لوله های آب را بررسی کنید

  حتی یک منفذ کوچک در لوله ها به میزان قابل توجهی آب را هدر می دهد ، پس حتما سالانه لوله های منزل را بررسی کنید تا کمترین آسیبی به آن ها وارد نشده باشد .

  لوله ها را عایق بندی کنید

  می توانید با کمترین هزینه لوله ها را عایق بندی کنید تا از بروز مشکلات در آن ها جلوگیری کنید . علاوه بر جلوگیری از مشکل و هدر رفتن آب، آب راحت تر گرم می شود .

   ذخیره سازی کنید

  خلاق باشید و از راه های صرفه جویی در آب استفاده کنید ، مثلا از آب شستشوی میوه ها برای آب دادن به گلدان استفاده کنید و بدانید که این کار هیچ آسیبی به گیاه نمی رساند .

  کمتر از گوشت استفاده کنید

  اگر فکر می کنید که بیش از حد آب می خورید و هرچقدر که آب می خورید، اشباع نمی شوید باید سبزیجات بیشتر و گوشت کمتری مصرف کنید که شاید آب بسیار زیادی را فقط صرف نوشیدن می کنید.

  کمتر خرید کنید

  هرچقدر در خرید کردن اسراف داشته باشید، مصرف آب شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد .

  پس ، از خریدن بیش از حد لباس ، لوازم منزل و الکترونیکی خودداری کنید تا مصرف آب نیز کاهش پیدا کند .

  آبیاری باغچه ها

  زمانی که گلدان ها به شکل مناسبی آبیاری می شوند علاوه بر رفع نیاز سلامت و آبی گیاه در صرفه جویی آب نیز تاثیر می گذارد چرا که زمانی که درختان و باغچه هایی که به آب کمی نیاز دارند اما غیر ضروری و بی دلیل آبیاری می شوند نه تنها سبب روییدن علف های هرز و جذب آب توسط آنها می شوند بلکه خاک را خالی از مواد غنی غذایی می کند.

   بنابراین یکی از راه های صرفه جویی کار گذاشتن سیستم های قطره ای و چکه ای در باغچه ها می باشد که با نصب این سیستم به جرات می توان گفت با کاهش 50 درصدی رو به رو خواهید شد. نکته جالبی که وجود دارد این است که آبیاری در ساعات خنک روز و زمانی که در اطراف گیاه برگ هایی برای نگهداری رطوبت وجود دارد مصرف کمتر آب را به دنبال دارد.

  روش های صرفه جویی در آب

  شستن اتومبیل

  قبل از هر چیزی توصیه می کنیم در کارگاه های مخصوص ماشین و بیرون از منزل اقدام به شستشوی ماشین خود بکنید چنانچه به هر دلیلی این کار را در خانه انجام دادید بایستی از رها کردن شیلنگ باز آب به شدت خودداری کنید. سعی کنید با یک یا دو سطل آب اتومبیل خود را شستشو کنید چرا که باید به یاد داشته باشید که بر اثر کمبود آب روزانه جان هزاران انسان از دست می رود.

  نظافت کف حیاط و پله های آپارتمان

  برای نظافت و تمیزکاری پله های آپارتمان و حیاط به جای شلنگ آب از وسایل تمیز کننده همچون جارو استفاده کنید. با یادداشت کردن شماره کنتور آب پیش و بعد از شست و شوی چنین مواردی میزان هدر رفتن آب را به طور چشمگیری ملاحظه می کنید.

  استخر های خانگی

  نکته مهمی که باید بدانید این است که در جاهای گرمی که تبخیر آنها بیش از 1500 میلی متر در سال است تعبیه استخرهای خصوصی و حوض آبنما مقرون به صرفه نیست و بهتر است در صورت امکان از استخر های مراکز عمومی و ورزشی استفاده کرد و از احداث آنها در منزل شخصی خودداری نمود. حتی باید میزان تبخیر آب توسط سماور و ظروف دیگر روی اجاق گاز که در ظاهر قابل توجه نیست دست کم گرفته نشود.

  به کارگیری آب باران

  با تعبیه درست ناودانها در منازل شهری و روستایی می توان آب باران را به داخل باغچه ها هدایت کرد تا با این کار به جای آبیاری باغچه ها گیاهان با آب باران هدایت شوند همانطور که در یکی از شهرهای شمالی اهالی بسیاری از منازل برای جمع آوری آب باران آب انباری تعبیه کردند تا در مواقعی که آب قطع است برای آبیاری و شستشو از آن آب استفاده کنند.

  صرفه جویی در ایام سفر

  اعضای خانواده در طول سفر هر چند روز که خارج از شهر خود و در شهرهای دیگر به خصوص شهرهای زیارتی ساکن هستند از صرفه جویی آب غافل نشوند تا شهری مثل مشهد هر سال با میزبانی برای 14 میلیون زائر با کم آبی به جیره بندی ناخواسته روبرو نشوند.

  جلوگیری از آب بازی کودکان در منزل

  سالانه تقریباً به تعداد 16 میلیون کودک زیر پنج سال به علت نبود آب آشامیدنی سالم جان خود را از دست می دهند آب بازی کودکان در ساعت های متمادی نوعی بی اعتنایی و ظلم به آینده همین کودکان بی گناه می باشد.

  منبع مطلب : namnak.com

  مدیر محترم سایت namnak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  صرفه جویی در مصرف آب با ۳۱ نکته ساده اما هوشمندانه

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید