توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چه پیشنهادی برای جلوگیری از هدر رفتن اب دارید

  1 بازدید

  چه پیشنهادی برای جلوگیری از هدر رفتن اب دارید را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  راه ساده برای صرفه جویی و جلوگیری از هدر روی آب | اداره کل پدافند غیر عامل استان

  راه ساده برای صرفه جویی و جلوگیری از هدر روی آب | اداره کل پدافند غیر عامل استان

  1- اگرچه توالت و حمام کوچکترین اتاق در منزل است اما حدود 75 درصد آب منزل در این مکان مصرف می شود. در یک دوش گرفتن به طور متوسط به مدت شش دقیقه حدود 60 لیتر آب مصرف می شود. مدت دوش گرفتن خود را به پنج دقیقه یا کمتر کاهش دهید ، از دوش با جریان کم آب استفاده کنید

  2- بجای حمام رفتن های طولانی مدت دوش بگیرید. با دوش گرفتن 2-3 برابر کمتر از حمام رفتن آب مصرف می شود.در طول مدت حمام حتما در هنگام شامپو زدن به سر و یا شستن بدن با لیف آب را ببندید.


  3- شیر های آبی که چکه می کنند را تعمیر کنید. نشتی ها لوله ها را برطرف کنید .(پیشنهاد می کنم روز ملی رفع چکه کردن شیرهای آب ایجاد شود)

  شیر آبی که در هر ثانیه یک بار چکه می کند سالانه 6000 لیتر آب را هدر می دهد که همین میزان آب می تواند آب مصرفی روزانه 40 نفر را تامین کند.


  4- از دریچه قطع و وصل آب برای شیرهای آب خود استفاده کنید ( سنسورهای الکترونیکی برای قطع و وصل خودکار شیرهای آب)

   
  5- سیفون توالت دشمن آب است در امریکا 18 میلیارد لیتر آب تازه برای فلاشینگ(سیفون) توالت مصرف می شود!


  6- از سیفون های دوکاره استفاده کنید(برحسب نوع استفاده شما از توالت کار میکنند). در تکنولوژی جدید تا 67 درصد نسبت به توالت های قدیمی در مصرف آب صرفه جویی می شود. و یا از سیفون های با حجم تانک کوچکتر استفاده کنید.


  7- اگر در تابستان می خواهید آب سرد میل کنید اینقدر آب را باز نگذارید تا سردشود. بلکه همیشه یک بطری آب در یخچال داشته باشید.

   
  8- در موقع مسواک زدن آب را بیهوده باز نگذارید. در هر دقیقه 10 لیتر آب بهمین دلیل به هدر می رود. قبل از مسواک زدن یک لیوان آب با خود ببرید و با آن دهان خود را بشویید.


  9- در زمان شستن میوه ها آب را باز نگذارید. ظرفی را پر از آب کنید و میوه را در آن بشویید و سپس آبکشی کنید.


  10- کتری را به اندازه مورد نیاز آب کنید .

  11- هنگام شستن ظرف ها آب را بیهوده و با فشار زیاد باز نگذارید ، بعد از شستن ظرفها با اسکاچ آب را با فشار کم باز کنید و بسرعت ظرفها بشویید. متاسفانه وسواس بسیاری از خانمها در شستن ظرف و شستن لباسها و کلا شستشوی زیاد در منزل باعث هدر روی بسیار زیادی از آب است.


  12- برای شستن ظروف با مایع ظرفشویی غلیظ باید آب زیادی مصرف کرد. از مایع رقیق شده ظرفشویی استفاده کنیم.

   
  13- آبهایی که از شتشوی میوه ها و سبزیها بجای میماند دور نریزید ، آنها را به گلدانها بدهید. باغچه ها و گلدانهایمان را با آب درون لوله آبیاری نکنیم بلکه آب اضافی شست وشوی سبزی و کاهو را پای درخت و گلدانها بریزیم


  14- باغچه خانه را در طول روز آب پاشی نکنید و این کار را به عصر و شب محول کنید تا آب بخار نشود. میزان آبی که هر شخص در موقع آبیاری یکساعته باغچه هدر می دهد می تواند مصرف روزانه یک خانواده چهار نفری را تامین کند.

  15- ابتکار دیگری که در منزل به می توان به خرج داد، کم کردن فشار آب بوده که با این کار هم خطر ترکیدگی لوله کم میشود و هم اینکه آب کمتری در خانه جریان دارد . برای این کار شیر فلکه اصلی آب را کمی ببندید تا فشار کم شود.


  16- تا زمانی به اندازه کل گنجایش ماشین لباسشویی لباس کثیف ندارید از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. یک بار استفاده از ماشین لباسشویی با کل ظرفیت کمتر از دو بار با نصف ظرفیت آب مصرف می کند.

   
  17-در هنگام شستشوی اتومبیل بجای استفاده از شیلنگ آب از سطل آب استفاده کنید.


  18- بجای کاشت چمن در محیط های غیر ضروری که زیاد آب میخواهد از برگ های سبز ( پاپیتال ) که آب نمی خواهند بجای آن بکاریم و پای درختان خانه گونی بیندازیم و پای درختان جلوی خانه در خیابان پوشال بریزیم که مانع تبخیر آب نشوند .

  19- از کلیه قوانین و محدودیتهای حفاظت آب که ممکن است در محل زندگیتان اعمال شوند، آگاه شوید و از آن تبعیت کنید.

  20- از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچگاه به دلیل اینکه فرد دیگر مسئول پرداخت آب بهاء است، آب را هدر ندهید.

   
  21- برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از آبیاری قطره ای صرفه جویی کننده آب استفاده کنید.

  22- از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید؛ و برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، انرا در هوای آزاد قرار دهید.

  23- فرزندانتان را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه سازید. از خرید اسباب بازیها و سرگرمیهایی که به جریان ثابت آب نیاز دارند، اجتناب کنید.

  24- برای نظافت حیاط بجای مصرف آب، بهتر است از جاروب استفاده شود.

  25- در باغچه خانه، درختان، بوته ها و چمن های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماههای گرم تابستان را دارند؛ بکارید. این گونه ها هنگام کاشت، نیازی به آبیاری مرتب ندارند و معمولاً یک دوره خشکی را بدون آبیاری، به خوبی تحمل می کنند در یک منطقه گیاهانی را در کنار هم بکارید که نیازی مشابه داشته باشند. بهتر است از روش آبیاری قطره ای استفاده شود. از کاشت گیاهانی مانند چمن و شمشاد که هر روز نیاز به آبیاری فراوان دارند؛ خودداری کنیم.

  26- تمام شیلنگها، اتصالات و شیرها را بطور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود. ضروری است برای اطمینان از سلامت لوله ها و شیرهای آب؛ آنها مرتبا کنترل شوند.

  27- در مواقع جایگزینی یا افزودن گل و گیاه در باغچه خانه، گیاهی را انتخاب کنید که آب کمتری را مصرف کند. به این طریق سالیانه تا 2200 لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه جویی خواهد بود.

  28- از نصب سیستم های آب تزیینی (مثل فواره ها) اجتناب کنید. مگر اینکه آب در سیستم بازیافت شود. همچنین سیستم را درجایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.

  29- لوله های آب منزلتان را عایق بندی کنید، عایق کاری لوله های گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می دهد. لوله های آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب لازم نباشد آنرا بی جهت باز بگذارید. 

  30- هرگز آبی را که می توان به مصارفی نظیر آبیاری و یا شستشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید. 

  31- ماشینهای لباسشویی معمولاً مقداری زیادی آب مصرف می کنند. بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباسشوئی بکاهید، عملاً در مصرف آب صرفه جویی کرده اید. نیازی نیست که از میزان شست و شوی لباسها بکاهید بلکه فقط صبر کنید تا مقدار لباسهای کثیف باندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.

  32- یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً در بسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید. (لازم است این وسایل را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار وسایل و اجزای عمل کننده درون مخزن تداخل نداشته باشد).

  33- برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب را به مدت زیادی باز بگذارید، بهتر است ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را باز کنید.

  34- می توان از آبی که برای شستن سبزیها و دست و صورت استفاده می شود به وسیله لوله کشی آنرا به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا از آن به عنوان فلاش تانک در توالت استفاده شود.

  35- نشت احتمالی فلاش تانک توالت را با افزودن مواد رنگی به آب آن بیابید. اگر فلاش تانک دارای نشت باشد، ماده رنگی ظرف مدت 30 ثانیه از محل نشت پدیدار می شود. به محض اینکه آزمایش انجام شد، فلاش تانک را بکشید چون ممکن است ماده رنگی به مخزن آب آن آسیب برساند. فلاش تانکهایی که نشتی دارند آب را به داخل کاسه توالت هدر می دهند.

  36- در حالی که کمبود آب در شهر احساس می شود لزومی به شستشوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.

  37- هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.

  38- زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گلهای منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید وبعد به آنها پاسخ دهید.

  39- تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.


  40- نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می شود.

  41- زمانی که به مسافرت می روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید.تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

  42- لازم است گاهی اوقات از لوله کشی ساختمان خود امتحانی به عمل آورید. توصیه می شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید. کار کردن کنتور در زمانی که همه شیرهای آب بسته است دلیل اتلاف آب از لوله های داخل ساختمان می باشد که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

  43- هر گونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدر روی آب در هر نقطه) به مرکز ارتباطات مردمی آب و فاضلاب تهران (تلفن 122) اطلاع دهید.

  44- بجای اینکه در حمام چند دقیقه آب را باز کنید تا گرم شود زیر آن سطلی بگذارید و از آن آب برای آبیاری گیاهان یا شستشو استفاده کنید.

  45-سعی کنید هر روز در جهت صرفه جویی آب، یک کار مثبت انجام دهید. نگران نباشید از این که برخی روش ها در نظر شما کوچک و ناچیز به نظر می آید، زیرا هر قطره آب مهم می باشد. بنا براین به همه آشنایان، دوستان، همسایگان و همکاران محل کارتان یادآوری نمایید در صرفه جویی آب بکوشند.

  46-هر جا صحنه های هدر رفتن آب مانند لوله های شکسته آب، آب نماهای خراب، منابع آبی دارای نشت که به حال خود رها شده اند و ... می بینید به شرکت آب و فاضلاب آن منطقه و مسئولان مربوطه گزارش دهید تا رسیدگی های لازم انجام شود.

  47-وقتی در جایی غیر از منزل خود اقامت دارید مثل هتل ها، اماکن اداری، مؤسسات آموزشی و ... به صرف این که قبض آب را شخص دیگری پرداخت می کند، آب را اسراف نکنید و در صرفه جویی آن بکوشید.

  48-حتما لوله ها و شیرهای منزلتان را بررسی نمایید تا هیچ گونه نشتی آب نداشته باشد، زیرا در بسیاری از منـازل ممکن است نشتی آب پنهـان وجود داشته باشد. می گویید چگونـه ؟ بسیار ساده است. برای این کار می توانید پس از یک دوره 2 ساعته که آبی مصرف نکرده اید، کنتور آب منزل خود را بررسی نمایید، اگر از آخرین رقم مصرفی آب، مقدار بیشتری را نشان می دهد، در جایی از ساختمان منزلتان نشتی آب وجود دارد.

  49-هنگامی که شیر آب را باز می کنید و منتظر هستید آب گرم در لوله جریان یابد، مقدار آب سردی را که از لوله می رود در ظرفی بریزید تا بعدا از آن در آبیاری گیاهان خانگی استفاده نمایید. این کار بین 400 تا 1200 لیتر آب را در ماه ذخیره می کند.

  50-مدت دوش گرفتن خود را کوتاه کنید. کاهش این مدت زمان حتی به مدت 2 دقیقه می تواند 2800 لیتر در ماه آب را ذخیره کند. شایان ذکر است با هر دقیقـه دوش گرفتن، بین 20 تا 40 لیتر آب مصرف می شود بنا بر این بهتر است زمان مورد نظر برای دوش گرفتن را کاهش دهید.

  51-هنگام شستن ظرف ها به جای این که شیر آب را کاملا بر روی ظرف ها باز کنید از جریان کم آب برای شستشوی آن ها استفاده نمایید و برای خیساندن ظروف موقع شستشو با یک آب پاش کوچک آن ها را بخیسانید. این روش باعث ذخیره آب بین 800 تا 2000 لیتر در ماه می شود.

  52-حتی المقدور برای پوشش و زیبایی فضـای سبـز از چمـن استفاده نکنید و در صورت استفاده، چمن ها را بیش از اندازه کود ندهید، زیرا این مسئله باعث می شود هنگام آبیاری، چمن آب بیشتری مصرف کند. بیشتر از کودهایی استفاده کنید که شامل ترکیبات نیتروژن باشند تا رها سازی آب در داخل خاک به آهستگی صورت گیرد.

  53-در صورت ذخیره آب در مواقع قطع احتمالی و جیره بندی آب، آب های ذخیره شده را پس از وصل مجدد آب، دور نریخته و بصورت متناسب استفاده نمایید.

  54- در صورت ذخیره آب در مواقع قطع احتمالی و جیره بندی آب، آب های ذخیره شده را پس از وصل مجدد آب، دور نریخته و بصورت متناسب استفاده نمایید. ( پیشنهاد شده از طرف دوستان)

  55- نرم افزار تلفن گویا به منظور دستیابی تلفنی مراجعین به اطلاعات خاص و یا برقراری ارتباط مستقیم میان مرکز اطلاع رسانی و سامانه ۱۲۲ و مخاطبان بصورت گویا طراحی شده است. با این امکان، ۱۲۲ می تواند بدون هیچگونه محدودیتی، اطلاعات سازمانی و خدمات قابل ارائه توسط مرکز را (ضمن طبقه بندی) بصورت گویا و شبانه روزی در اختیار مراجعان تلفنی خود قرار دهد.  منبع مطلب : www.ostan-ks.ir

  مدیر محترم سایت www.ostan-ks.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  علم و دانش

  آب سرمایه ملی

  فرایند تصفیه آب، بسیار هزینه بر و مشکل است. وقتی یک لیوان آب را روی زمین می‌ریزیم، باید فکر کنیم که در همین بندر لنگه خودمان، افراد بسیاری هستند که آب‌های کرم زده آب انبارها را می‌نوشند و شاید در آینده‌ای نه خیلی دور، مجبور باشیم آب را به صورت بطری یا گالن‌های بزرگ خریداری کنیم و حتما هم چنین خواهد شد، چون کمبود آب یک شوخی نیست.
  واقعا کسانی که آب آشامیدنی به این ارزشمندی را باز می‌کنند و ساعت‌ها با فشار زیاد مشغول شستن حیاط و ماشین و... می‌شوند، چگونه پاسخ از بین بردن حق دیگران برای استفاده از آب را به خود و خداوند خواهند داد؟

  مهمترین منبع تأمین آب باران است که هم در امور نظافت و شخصی و هم درصنایع بسیار مهم است. مصرف آب تنها به امور شخصی و مصارف خانگی محدود نمی‌شود، بلکه در صنایع برای خنک نگه داشتن دستگاه‌ها و موتورها به آب نیاز داریم.
  همان گونه که می‌دانیم، دمای کره زمین رو به افزایش است. این مسئله توازن میان آب مصرفی و آب مورد نیاز را بر هم می‌زند. بدین ترتیب، آب مصرفی بیشتر از ذخایر آبی موجود می‌شود. این نبود توازن علاوه بر صنایع کشاورزی را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و انسان را از نعمت داشتن آب تصفیه شده و تغذیه مناسب محروم می‌سازد.

  اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که کمبود آب ندارد، خوش شانس هستید. تقریبا ششصد میلیون انسان در 35 کشور با کمبود شدید آب روبه‌رو هستند و پیش‌بینی می‌شود که در پنج سال آینده، دست‌کم 36 ایالت در آمریکا به دلیل مسائل مربوط به دما و رشد جمعیت و مشکل مواد زاید با کمبود آب روبه‌رو شوند.

  دکتر پرویز کردوانی متخصص مسائل آب می‌گوید:
  یکی از تحفه‌هایی که به خیال عوام از نشانه‌های تمدن و فرهنگ به شمار می‌رود، مصرف کردن است تا آنجا که مردم ما خانواده‌های پر مصرف و پرخرج را خانواده‌هایی با سطح بالا می‌دانند؛ بنابراین کسی که بداند تنها ماده‌ای که نمی‌توان از خارج وارد کرد، آب است، می‌داند که باید آن را درست مصرف کند.

  ایران همیشه با کمبود آب روبه‌رو بوده، هست و خواهد بود. ما باید خومان را آماده کنیم که با شرایط سخت‌تر از این هم مدارا کنیم، چرا که میزان بارندگی منطقه ما، یک سوم میزان بارندگی دنیاست و کشاورزی مهمترین فعالیت ماست. به همین دلیل، به آب بیشتری نیاز داریم، چرا که 90% آب کشور صرف کشاورزی می‌شود.
  دکتر کردوانی گفت: جامعه‌ای که آب زیاد مصرف می‌کند، آب بیشتری هم آلوده می‌کند. ما بهترین و گواراترین آب دنیا را داریم و با ندانم‌کاری و نداشتن برنامه درست، آن را به بدترین شکل تبدیل می‌کنیم.

  وی افزود: صرفه جویی خساست نیست، بلکه استفاده بهینه و به اندازه نیاز است.
  مورد دیگر صرفه‌جویی در ادارات است. در بسیاری از ادارات و سازمان‌ها به دلیل داشتن فضای سبز مصرف آب بی‌رویه است و هیچ تعهدی در قبال صرفه جویی آب ندارند. دکتر کردوانی درباره این‌که به چه وسیله می‌توان مصرف آب را کاهش داد، می‌گوید: فرهنگ مهمتر از خود صرفه‌جویی است. ما فرهنگ صرفه‌جویی نداریم، صرفه‌جویی نکردن تجدد و تمدن نیست، عین بی فرهنگی است.

  وی در ادامه وضعیت آب کشور را بسیار نگران کننده بیان کرد و افزود: هر روز با برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی، آب شیرین در حال اتمام و از سوی دیگر، در حال شور شدن است و تنها با احداث آبخیزداری و ایجاد سد، می‌توان بر مشکلات پیروز شد، زیر با این برداشت بی‌رویه منابع زیرزمینی در مدت ده تا پانزده سال آینده، سفره‌های آب زیرزمینی به پایان می‌رسد. وی در پایان، راه‌های استفاده از آب را اسراف در مصرف آب ـ امساک در مصرف ـ صرفه‌جویی (درست و بهینه مصرف کردن) – را هدر دادن خواند.
  برخی از بخش‌های زیر نقل شده از سخنان دکتر کردوانی است:
  مطلب برای گفتن بسیار است، اما من بقیه آن را به وجدان انسانی شما و Humanity شما واگذار می‌کنم و در اینجا راه‌هایی برای کاهش هدرروی آب و صرفه جویی در مصرف آن برایتان خواهم گفت.

  راه‌هایی ارزان قیمت برای جلوگیری از هدرروی آب و صرفه جویی در مهمترین ماده برای حیات بشر:

  1- هرچند توالت و حمام کوچکترین اتاق در منزل است، اما حدود 75 درصد آب منزل در این مکان مصرف می‌شود. در یک دوش گرفتن به طور متوسط به مدت شش دقیقه حدود شصت لیتر آب مصرف می‌شود. مدت دوش گرفتن خود را به پنج دقیقه یا کمتر کاهش دهید، از دوش با جریان کم آب استفاده کنید.
  2- به جای حمام رفتن‌های طولانی مدت دوش بگیرید. با دوش گرفتن دو یا سه برابر کمتر از حمام رفتن آب مصرف می‌شود. در مدت حمام حتما در هنگام شامپو زدن به سر و یا شستن بدن با لیف آب را ببندید.

  3- شیر‌های آبی که چکه می‌کنند را تعمیر و نشتی‌ها لوله‌ها را برطرف کنید.
  شیر آبی که در هر ثانیه یک بار چکه می‌کند، سالانه شش هزار لیتر آب هدر می‌دهد که همین میزان آب می‌تواند آب مصرفی روزانه چهل نفر را تأمین کند.
  4- از دریچه قطع و وصل آب برای شیرهای آب خود استفاده کنید (سنسورهای الکترونیکی برای قطع و وصل خودکار شیرهای آب).

  5- توالت دشمن آب است. در آمریکا، هجده میلیارد لیتر آب تازه برای فلاشینگ (سیفون) توالت مصرف می‌شود!
  6- از سیفون‌های دوکاره استفاده کنید (برحسب نوع استفاده شما از توالت کار می‌کنند). در تکنولوژی جدید تا 67 درصد نسبت به توالت‌های قدیمی در مصرف آب صرفه جویی می‌شود و یا از سیفون‌های با حجم تانک کوچکتر استفاده کنید.

  7- اگر در تابستان می‌خواهید آب سرد میل کنید، اینقدر آب را باز نگذارید تا سرد شود، بلکه همیشه یک بطری آب در یخچال داشته باشید.
  8- در هنگام مسواک زدن آب را بیهوده باز نگذارید. در هر دقیقه ده لیتر آب به همین دلیل به هدر می‌رود. پیش از مسواک زدن، یک لیوان آب با خود ببرید و با آن دهان خود را بشویید.

  9- در زمان شستن میوه‌ها آب را باز نگذارید. ظرفی را پر از آب کنید و میوه را در آن بشویید و سپس آبکشی کنید.
  10- کتری را به اندازه مورد نیاز آب کنید.
  11- هنگام شستن ظرف‌ها، آب را بیهوده و با فشار زیاد باز نگذارید، پس از شستن ظرف‌ها با اسکاچ، آب را با فشار کم باز کنید و به سرعت ظرف‌ها را بشویید. متأسفانه وسواس بسیاری از خانم‌ها در شستن ظرف و شستن لباس‌ها و کلا شستشوی زیاد در منزل، باعث هدر روی بسیار زیادی از آب است.

  12- برای شستن ظروف با مایع ظرفشویی غلیظ باید آب زیادی مصرف کرد. از مایع رقیق شده ظرفشویی استفاده کنیم.
  13- آب‌هایی که از شستشوی میوه‌ها و سبزیها به جای می‌ماند دور نریزید، آنها را به گلدانها بدهید. باغچه‌ها و گلدان‌هایمان را با آب درون لوله آبیاری نکنیم، بلکه آب اضافی شست وشوی سبزی و کاهو را پای درخت و گلدان‌ها بریزیم.

  14- باغچه خانه را در روز آب پاشی نکنید و این کار را به عصر بیندازید تا آب بخار نشود. میزان آبی که هر شخص در موقع آبیاری یک ساعته باغچه هدر می‌دهد، می‌تواند مصرف روزانه یک خانواده چهار نفری را تأمین کند.
  15- ابتکار دیگری که در منزل می‌توان به خرج داد، کم کردن فشار آب بوده که با این کار هم خطر ترکیدگی لوله کم می‌شود و هم اینکه آب کمتری در خانه جریان دارد. برای این کار، شیر فلکه اصلی آب را کمی ببندید تا فشار کم شود.

  16- تا زمانی به اندازه کل گنجایش ماشین لباسشویی لباس کثیف ندارید، از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. یک بار استفاده از ماشین لباسشویی با کل ظرفیت کمتر از دو بار با نصف ظرفیت آب مصرف می‌کند.
  17- در هنگام شستشوی اتومبیل به جای استفاده از شیلنگ آب از سطل آب استفاده کنید.

  18- به جای کاشت چمن در محیط‌های غیر ضروری که زیاد آب می‌خواهد، از برگ‌های سبز (پاپیتال) که آب نمی‌خواهند استفاده کنیم و پای درختان خانه گونی بیندازیم و پای درختان جلوی خانه در خیابان پوشال بریزیم که مانع تبخیر آب نشوند.  1. مصارف آشپزخانه: بررسی‏ها نشان می‏دهند که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد آبی که وارد منازل می شود در آشپزخانه مصرف می‏شود.

  مضر بودن پودرهای رختشویی و مایع‏های ظرفشویی درمنازل و نقش آلودگی آن در آب‏ها و فاضلاب‏های ناشی از مصارف خانگی محرز شده است.

  بنابراین اگر استفاده از این مواد به صورت کنترل شده و محدود انجام پذیرد نه تنها سهم مهمی در سلامت خانواده خواهد داشت بلکه در مصرف کمتر آب نیز موثر می‏افتد. بنابراین حتی‏الامکان باید سعی شود شست‏وشوی ظروف درحجم یک لگن آب داغ انجام شود و سپس مبادرت به آب‏کشی کرد.

  در صورت استفاده از ماشین ظرف شویی برای ظرف هایی که به چربی و موادغذایی آغشته نباشند دستگاه روی کوتاه‏ترین چرخه تنظیم و توصیه‏های کارخانه سازنده دستگاه در راستای صرفه‏جویی در مصرف آب و انرژی جدی گرفته شود.

  همیشه آب آشامیدنی در بطری‏های دربسته و درون یخچال نگهداری شود، تا مجبور نباشیم برای رسیدن به آب سرد، شیر آب مدتی باز بماند.

  برای شست‏وشوی لباس های خیلی کثیف، ماشین‏های لباس‏شویی اتوماتیک به مراتب از غیراتوماتیک مناسب‏ترند و کمتر آب مصرف می‏کنند. در صورت استفاده از ماشین نوع دوم از تکرار در تخلیه و پر کردن آب برای شستن لباس‏های خیلی کثیف اجتناب کنید.

  2. استحمام: تحقیقات نشان می‏دهند که برای هربار استحمام ۱۲۰ لیتر آب مصرف می‏شود. یکی از راه ‏ای دیگر صرفه‏ویی در حمام آن است که لوله کشی ساختمان طوری انجام شود که با کمترین اتلاف آب، آب گرم به دوش برسد. در جاهایی که امکانات فنی اجازه می‏هد می‏وان برای افزایش فشار آب شوینده، از شیرهای دهنده هوا در مسیر آب استفاده کرد تا با پاشانیدن آب به صورت قطرات ریز، در مصرف آب صرفه‏ویی شود. این روش تا ۵۰ درصد مصرف آب را کاهش می‏هد.

  در شست‏وشوی دست و صورت، مسواک زدن و وضو گرفتن نیز سعی شود شیر آب کمتر باز بماند و با استفاده از یک لیوان آب این کار صورت گیرد.

  3. کاهش حجم فلاش تانک: وجود فلاش تانک های پرحجم و یا سیفون معیوب در توالت می تواند در هر ساعت ۴۰ تا ۱۰۰ لیتر آب را هدر دهد. به طور نسبی یک خانواده متوسط درایران ۴۲ درصد آب تخصیص داده شده در منزل را روانه زه کش فاضلاب ها می کند.

  اگر در منازلی فلاش تانک های پرحجم نصب شده و تعویض آن هزینه بر است، با استفاده از ابزارآلات ساده مثل بطری های حاوی شن و قراردادن در داخل فلاش تانک از میزان مصرف اضافی آب بکاهیم. از قراردادن آجر در فلاش تانک به دلیل وجود خرده آجر و گرفتگی فلاش تانک خودداری شود.

  4. جلوگیری از چکه کردن شیرآب و سردوش‏ها: چکه کردن و بسته نشدن کامل شیر آب، می‏تواند تلفات بسیار زیاد آب را در پی داشته باشد. می توان میزان آب تلف‏شده در یک دوره زمانی را با قراردادن یک سطل در زیر شیرآب معیوب اندازه گیری کرد.

  5. منبع انبساط: در منازلی که منبع انبساط سیستم شوفاژ آنها در پشت بام قرار دارد باید سعی شود با تنظیم زنگ ساعت از پرشدن و سررفتن منبع و اتلاف آب جلوگیری کرد.

  6. شست وشوی اتومبیل: نخست پیشنهاد می‏شود که شست‏وشوی ماشین در بیرون از منزل و در کارگاه‏ها و کارواش‏های مخصوص این کار انجام داده شود.

  اگر به هر دلیل این کار در خانه صورت می‏پذیرد باید از رهاکردن شیلنگ باز آب خودداری شود. بهتر است شستن اتومبیل با حداقل آب در حجم یک یا دو سطل آب انجام شود. در این مواقع به یاد داشته باشیم روزانه هزاران انسان در اثر کمبود آب جان خود را از دست می دهند.

  7. پرهیز از استفاده از آب برای زباله‏زدایی و نظافت: برای تمیزکردن کف حیاط و یا پله های آپارتمان، جارو و سایر وسایل تمیزکننده ها، جایگزین شیلنگ آب شود. میزان هدررفتن آب برای چنین مصارفی را می توان با یادداشت کردن شماره کنتور آب قبل و بعد از شست وشو، اندازه گیری کرد.

  8. استخرهای خانگی: وجود حوض آب نما و یا استخرهای خصوصی در جاهای گرم که تبخیر سطحی آن ها بیشتر از ۱۵۰۰ میلی متر در سال است مقرون به صرفه نیست.

  باید حتی الامکان از استخرهای مراکز ورزشی و عمومی استفاده کرد و از احداث آن ها در منازل امتناع ورزید. باید گفت: حتی میزان تبخیر آب توسط کتری، سماور و یا ظروف دیگر در روی اجاق گاز هرچند به ظاهر قابل توجه به نظر نمی آید، مورد توجه قرارگیرد.

  9. استفاده از آب باران: در منازل شهری و یا روستایی می‏توان ناودان ها را طوری تعبیه کرد که آب باران به باغچه‏ها هدایت شود.

  در یکی از شهرهای شمالی کشور، صاحبان بسیاری از خانه‏ها یک "آب‏انبار" برای جمع‏آوری آب باران تعبیه کرده‏اند و در مواقع قطع آب، برای شست‏وشو و آب‏اری از آن آب استفاده می‏کنند.

  10. تلفات خارج از کنترل: از موارد دیگر هدر رفتن آب می‏توان به نشت آب از لوله‏های فرسوده کف حیاط، اینچ شوفاژها یا چکه کردن مداوم کولر در پشت بام، اشاره کرد.

  11. صرفه‏جویی در ایام سفر: افراد خانواده موظف هستند در طول سفر موارد بالا را رعایت کنند تا ساکنان شهرها به خصوص شهرهای زیارتی مانند مشهد که هر ساله بالغ بر ۱۴ میلیون زائر دارد با کم‏آبی و جیره‏بندی ناخواسته مواجه نشوند.

  12. ممانعت از بازی کودکان از هدر دادن آب در منازل: سالانه حدود ۱۶ میلیون کودک زیر ۵سال به سبب کمبود آب آشامیدنی سالم جان خود را از دست می‏هند؛ بازی کردن کودکان در منازل در ساعت‏های متمادی از طریق رهاکردن آب، نوعی بی‏اعتناییبه آینده همین کودکان است؛ کودکانی که در آینده شاید حتی برای آب آشامیدنی در مضیقه قرار گیرند.

  13. حصول اطمینان از بسته بودن شیر آب در زمان جیره‏بندی و قطع آب: در چنین مواقعی اگر قصد ترک منزل را داشته باشیم باید شیرهای آب را کنترل کرد و از بسته بودن آن مطمئن شد، تا هم از بروز خطرات ناشی از بازبودن شیر آب و هم از هدر رفتن آب جلوگیری شود.

  محدود بودن منابع آب و شدت گرفتن روند شهرنشینی، مصرف بی‏رویه و بدون صرفه‏جویی در محدوده شهر ـ همان طور که قبلاً نیز اشاره شد ـ سفره آب زیرزمینی را آلوده می‏کند و باعث خرابی کیفیت آب، و ایجاد فاضلاب‏های میکروبی خواهد شد، و نیز بیماری‏های علاج‏ناپذیر را در پی دارد.

  برای حفظ زندگی سالم، حفاظت از آب سالم و تولید نکردن بی‏رویه فاضلاب شهری، به عهده ماست. در صورت صرفه‏جویی آب، متقاضیان آب نیز کاهش می‏یابند، مصرف کمتر و آب بیشتری در نهرها و رودخانه‏ها برای مسکن، تفریح و خلق مجدد حیات وحش باقی می‏ماند.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  موارد زیر رو بخونید و هر کدومشون رو که تا به حال رعایت نمی کردید مد نظر داشته باشید برای آینده ...

  مطمئن باشید که بی تاثیر نیست

   چهل روش صرفه جویی درمصرف اب:

  منبع مطلب : alavi.mihanblog.com

  مدیر محترم سایت alavi.mihanblog.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونه از هدر رفتن آب در منزل جلوگیری کنیم؟

  چگونه از هدر رفتن آب در منزل جلوگیری کنیم؟

  خانه داری: صرفه جویی در مصرف آب نه تنها به نفع محیط زیست و زندگی آیندگان است بلکه از نظر صرفه جویی در هزینه ها نیز حائز اهمیت است. با در نظرگرفتن این موضوع که تنها یک درصد از کل آب های کره ی زمین قابل استفاده توسط بشر است، باید خود را در برابر مصرف این مایع زندگی بخش مسئول بدانیم. همان طور که قبلا در سری مطالب «10 روش صرفه جویی در مصرف آب؛ مایه حیات» به این موضوع پرداختیم، چیدانه امروز سوم فروردین به بهانه ی روز جهانی آب تصمیم گرفته بار دیگر به این موضوع حیاتی و ارزشمند بپردازد.

  تعمیرات و اقدامات کوچک در این زمینه می توانند تأثیرات قابل ملاحظه ای داشته باشند و شما تنها کسی هستید که می توانید این تأثیرات را ایجاد کنید. در این مطلب ما به سراغ فضاهای داخلی و فضاهای بیرونی مختلف منزل شما و راه حل های صرفه جویی در مصرف آب در هر یک از این فضاها رفته ایم. با ما همراه باشید...

  صرفه جویی در مصرف آب در حمام و سرویس بهداشتی

  روش های صرفه جویی آب

  صرفه جویی در مصرف آب در آشپزخانه

  صرفه جویی در مصرف آب در فضاهای بیرونی

  شما هم اگر پیشنهاداتی در زمینه ی صرفه جویی در آب دارید، در دیدگاه های پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. ضمنا برای تهیه ی شیرآلات با کیفیت می توانید به بخش شیرآلات در اهالی فن چیدانه مراجعه کرده و از محصولات متنوع آن ها دیدن نموده و با تولیدکنندگان و فروشندگان تماس برقرار کنید.

  مطالب بیشتر:
  خانه داری مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست

  ۱۰ قدم ساده اما بزرگ برای حفظ زمین!
  ۱۰ راه حل ساده برای صرفه جویی در مصرف آب!

  منبع: loudounwater | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

  منبع مطلب : www.chidaneh.com

  مدیر محترم سایت www.chidaneh.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  mojrmook 1 ماه قبل
  1

  زیر زمین لوله قراد دهیم تا هدر نرود

  mojrmook 1 ماه قبل
  2

  زیر زمین لوله قراد دهیم تا هدر نرود

  1
  بنیامین 1 ماه قبل

  درسته

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید