توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چگونه ممکن است در یک منطقه همیشه زمین گرم باشد

  1 بازدید

  چگونه ممکن است در یک منطقه همیشه زمین گرم باشد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  منطقه گرمسیری

  منطقه گرمسیری

  منطقه گرمسیری، منطقه حارّه یا مدارگان[۱] آن بخش از زمین است که در میان مدارهای رأس‌السرطان و رأس‌الجدی واقع شده‌است، این منطقه معمولاً آب‌وهوا یا اقلیم گرم و مرطوب دارد.

  منطقه گرمسیری هم‌جوار خط استوا است و هر روز خورشید بر روی یکی از مدارهای این ناحیه به طور مستقیم می‌تابد و بالای سر ناظر زمینی قرار می‌گیرد. این مناطق در میان مناطق معتدل قرار دارند. مناطق گرمسیری شمالی میان خط استوا و مدار رأس‌السرطان و مناطق گرمسیری جنوبی میان خط استوا و مدار رأس‌الجدی واقع شده‌اند.

  منطقه گرمسیری از جانب شمال و جنوب به‌طور مساوی با خط استوا فاصله دارد، مرز مداری این منطقه در سال ۲۰۰۰ موازی از دو سو "۲۱،۵ '۲۶ °۲۳ در فاصله استوا بوده و طی نوساناتی تا سال ۲۰۱۴ این فاصله "۱۴،۹ '۲۶ °۲۳ و تا سال ۲۰۲۰ به میزان "۱۲،۱ '۲۶ °۲۳ رانده خواهد شد. این مرز دوسویه نوسانات پیچیده‌ای دارد؛ طبق اطلاعات در دست در سال ۴۷۱۳ قبل از میلاد این فاصله "۵۸،۶ '۰۸ °۲۴ بوده (و بنظر می‌رسد پیش از آن چنان در میل زیادی داشته که موجب دوران یخبندان شده است[نیازمند منبع]) تا سال ۱۲۰۳۱ میلادی به نزدیکترین حد خود به استوا یعنی "۴۱،۳۰۷ '۳۶ °۲۲ می‌رسد و سپس مجدداً بتدریج میل بیشتر پیدا می‌کند و در سال ۱۸۷۳۹ به جایگاه کنونی می‌رسد، آنگاه همچنان میل بیشتر را ادامه می‌دهد و در سال ۲۰۰۰۰ اندکی از ۲۴ درجه می‌گذرد. در سال ۲۵۰۰۰ آنسوتر از مدار ۳۳ قرار دارد (بنظر می‌رسد که در دوره دیگری از یخبندان باشد[نیازمند منبع]) و در سال ۳۰۰۰۰ در ۸۳ درجه نزدیک قطبین می‌رسد و در سال ۳۰۷۳۵ گویی بر فراز دو قطب متمرکز می‌شود.[۲] در دهه‌های اخیر این مدار سالانه "۰،۴۷ (۰،۴۷ ثانیه قوسی) یعنی حدود ۱۵ متر به جنوب عقب می‌کشد.[۳]

  فصل‌ها و آب و هوا[ویرایش]

  آب و هوای این مناطق اغلب گرم و خشک است و در بعضی از مناطق پر باران و مرطوب با پوشش گیاهی سرسبز می‌باشد، در مناطق استوایی چندین نوع آب و هوا وجود دارد ولی اکثر مناطق گرم و خشک است از جمله صحرای آفریقا،

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Tropics». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۳ اوت ۲۰۱۱.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  به نام یاور همیشگی مرجع دوم ابتدایی | هوا

  درس در یک نگاه : در این درس دانش آموزان با دما سنج و کار آن در عمل آشنا می شوند و به مواردی ازمزایای باد و ضررهای باد شدید ( طوفان ) پی می برند.

  آنچه دانش آموزان در مورد تغییرات هوا می دانند :

  سال اول : با مفهوم گرما به طور نسبی وگرم تر و سرد تر بودن و نیز مناطق گرم و سرد وطرز تشکیل سایه آشنا شده اند.

  سال دوم : در درس هوا با موارد استفاده ی انسان از باد آشنا شده اند.

  هدف ها : انتظار میرود در فرایند آموزش این درس، هر دانش آموز به هدف های زیر برسد:

  دانستنی ها ومهارت ها :

  1- از دما سنج به درستی استفاده کند .

  2- مشاهدات خود را ثبت کند.

  3- از یافته های خود نتیجه گیری کند که در فصول سال و در جاهای مختلف،دمای هوا متفاوت است.

  4- با انجام فعالیت،چگونگی حرکت هوا وجابجایی آن را و چگونگی ایجاد باد را نشان داده شرح دهد.

  5-با ساخت یک باد نمای ساه ، جهت وزش باد را تعیین کند.

  6- چندنمونه از استفاده های مفید باد و چند نمونه از زیان های طوفان را نام ببرد.

  نگرش ها :

  1- به ساخت ابزار ساده با توجه به آنچه آموخته است علاقه مند شود.

  2- در فعالیت های گروهی احساس مسئولیت کند.

  دانستنی ها برای معلم :

  آب و هوا یا اقلیم مجمومه خصوصیات هوا در یک محل در طول دوره ای طولانی از زمان را مشخص می کند. آب وهوای هر منطقه به وسیله عوامل مختلفی مثل تغییرات دما، مقدار بارندگی،ارتفاع محل باد ها ودوری و نزدیکی به دریا و از همه مهمتر عرض جغرافیایی مشخص می شود که می توان همه عوامل بالا را در دو عامل دما و رطوبت خلاصه کرد. در عین حال مقدار رطوبتی هم که می توان در هوا وجود داشته باشد به دمای هوا بستگی دارد. بنابراین اصلی ترین عامل تغییر دهنده هوا، تغییرات دما است.از این جهت در این درس تاکید بر روی چگونگی وعلت تغییرات دمای هوا شده است.

  - متداولترین نوع طبقه بندی اقلیم هابراساس دما ، یعنی نحوه توزیع انرژی تابشی خورشید بر زمین صورت می گیرد،بر این اساس درجه حرارت سه منطقه اقلیمی در کره زمین می توان تشخیص داد.

  1- منطقه حاره (استوایی) بین مدار راس السرطان وراس الجدی : تغییرات دما در این منطقه کم است و فصل سرد ندارند زیرا زاویه تابش خورشید به سطح زمین همواره زیاد است.

  2- منطقه معتدله (شمالی و جنوبی) بین مدارات راس السرطان یا راس الجدی ومدار قطبی شمالی و جنوبی.در این منطقه ترکیبی از دو هوای حاره ای و قطبی است. یعنی تابستان های گرم و زمستان های سرد. در واقع فقط دمای متوسط این مناطق معتدل است.

  3- منطقه قطبی، مناطق شمال و جنوب مدارات قطبی در نیم کره ی شمالی و جنوبی.   این مناطق فصل گرم ندارند،زیرا زاویه تابش خورشید به سطح زمین همواره کم است.

  تغییرات دمای هوا اساسی ترین عامل تحولات آب وهوایی است. این تغییرات یا در زمان های مختلف است،شب و روز، تابستان وزمستان، که به آن تغییرات زمانی دما می گویند،یا تغییرات مربوط به نقاط مختلف ( منطقه استوا تا قطب و در امتداد سطح زمین که به آن تغییرات مکانی دما می گویند.غیر از دو تغییر بالا دمای هوا براساس ارتفاع تغییر می کند، به این صورت که دمای هوا در نزدیک زمین بیش تر و هرچه به ارتفاع بالاتر می رویم دما کاهش می یابد.

  علت تغییرات شبانه روزی دما این است که زمین گرمای خود را به طور مستقیم یا غیر مستقیم از تابش های خورشیدی تامین می کند،بنابراین در طول روز به سبب تابش خورشید دما بیش تر از شب است.

  علت تغییرات فصلی دما مربوط به انحراف محور چرخش زمین است،که این امر سبب تغییر در زاویه تاش خورشید و تغییر در مدت طول شب و روز می شود. مثلا با وجود این که در طول زمستان در نیم کره شمالی زمین به خورشید نزدیک تر می شود ولی دمای کم تری دارد. زیرا در زمستان نور خورشید مایل می تابد و مدت زمان تابش هم کوتاه تر است.

  علت تغییرات مکانی،دما هم مربوط به انحنای زمین است. به این معنی که هر چه از استوا به قطبین نزدیک تر می شویم زاویه تابش خورشید از حالت قایم به حالت افقی نزدیک تر می شود و شدت تاثیر آن کاهش می یابد. در نتیجه دمای هوا از استوا به قطبین به تدریج کاهش می یابد.

  علت کاهش دما در ارتفاعات بالاتر هم مربوط به کم شدن تابش های گرمایی منعکس شده از سطح زمین،رقیق شدن هوا،کم شدن بخار آب وگاز دی اکسید کربن است.

  کاهش دما سبب کاهش حجم، وافزایش دما سبب افزایش حجم هوا می شود. وقتی حجم هوا هوا کم تر می شود،چگالی آن زیاد و وقتی هوا گرم می شود، چگالی آن کم می شود.از دو حجم مساوی از هوا، آن که چگالی اش بیشتر است، جرمش بیش تر و در نتیجه وزن آن هم بیش تر است. در نتیجه کره زمین به هوای سرد نیروی بیش تری وارد می کند تا به هوای گرم، به این جهت همیشه وقتی دو توده هوای گرم وسرد در کنار هم قرار گیرند،توده سرد سعی می کند، جای توده گرم را بگیرد وتوده گرم را به سمت بالا هدایت کند. در این حالت هوا از جای سردتر به جای گرم تر حرکت می کند، که به این جابه جایی هوا، باد می گوییم. مثلا وقتی در روز به دریا وخشکی انرژی خورشید می تابد،خشکی زود تر گرم می شود ودر نتیجه هوای بالای خشکی هم زودتر گرم می شود ولی هوای بالای دریا نسبت به خشکی سردتر است. بنابراین هوای بالای دریا نسبت به خشکی سردتر است. بنابراین هوای سرد دریا به سمت خشکی جریان پیدا می کند. از همین رو جهت باد در روز از دریا به خشکی جریان پیدا می کند. این اتفاق در شب کاملا برعکس است.

  سرعت باد ها از یک کیلومتر تا حدود 1200 کیلومتر در ساعت تغییر میکند. بادها با سرعت 90 کیلومتر در ساعت می توانند درختان را از ریشه بکنند و به ساختمان ها آسیب فراوان وارد کنند.

  بادهایی که از سوی دریا ها و اقیانوس ها می آیند معمولا با خود مقداری رطوبت دارند این بادها اغلب باران زا هستند.با از دو نظر مورد توجه است: سرعت و جهت وزش.

  این دوخصوصیت باد در هواشناسی برای پیش بینی وضع هوا اهمیت اهمیت زیاد دارد.اصطکاک هوا با سطح زمین،سرعت باد را کاهش می دهدبنابراین هرچه ناهمواری های سطح زمین بیش تر باشند سرعت باد در نواحی مجاور سطح زمین کم تر می شود. برای اندازه گیری سرعت باد از دستگاهی به نام باد سنج استفاده می شود. بادسنج ها سه یا چهار بازوی افقی دارند که به یک محور قائم متصل اند. محور می تواند آزادانه بچرخد. انتهای هر بازو به یک کاسه ختم می شود. ورزش باد به درون کاسه ها،بازوهای افقی ومحور را می چرخاند.سرعت چرخش به سرعت باد بستگی دارد.با انتقال چرخش محور به یک صفحه مدرج می تواند سرعت باد را به دست آورد. سرعت حرکت بادها را غیر از بادسنج ها به وسیله درجه تاثیر آن ها در دریا ها وخشکی ها نیز می توان به طور تقریبی برآورد کرد.

  جهت حرکت باد به وسیله دستگاهی به نام بادنما تعیین می شود. بادنما یک بازوی افقی دارد که روی یک محور قائم متصل است. محور می تواند آزادانه به دور خود بچرخد.یک طرف بازوی افقی پهن و طرف دیگر معمولا به شکل نوک پیکانی است،که همواره جهتی را که باد از آن جا می وزد مشخص می کند. باد ها را معمولا از جهتی که می وزند نامگذاری می کنند. مثلا باد غربی، باد شمال شرقی و غیره.

  3-    چه چیزی هوا را گرم می کند ؟

  4-    در زمستان هم مانند تابستان ، خورشید در آسمان دیده می شود ؛ پس چرا هوا سرد است ؟

  5-    بادچیست ؟

  6-    برای اندازه گیری گرمی و سردی هوا از چه وسیله ای استفاده می کنیم ؟

  7-    باد در کجا تولید می شود ؟

  8-    وسیله ای که جهت وزیدن باد را نشان می دهد چه نام دارد؟

  9-    از باد چه استفاده هایی می توان کرد ؟

  10-     طوفان چیست ؟

  11-     طوفان چه زیانی دارد ؟

  پاسخنامه بخش دهم علوم دوم دبستان

  1-    وقتی هوا گرم می شود.

  2-    وقتی هوا سرد می شود .

  3-     نور خورشید

  4-    چون نور خورشید به زمین راست نمی تابد ومدّت زمان تابش نور خورشید هم کمتر است .

  5-    به حرکت هوا ، باد می گویند .

  6-    دما سنج

  7-    بین دو محلّ سرد وگرم

  8-    بادنما

  9-    تولید برق ، حرکت قایق های باد بانی ، خشک شدن لباس خیس و ....

  10-     به باد شدید ، طوفان می گویند.

  11-     طوفان ، ساختمان ها ، درخت ها وخیلی چیز های دیگر را می توان خراب کند .

  1- به باد شدیدچه می گویند ؟  نسیم                      طوفان                  حرکت باد

  2- هوای کدام محل گرم است ؟ کنار دریا                بیابان         بالای کوه 

  3- باد چگونه به وجود می آید ؟ از حرکت هوا       از حرکت ابرها       از حرکت بادسنج

  4- کدام وسیله جهت وزش باد را نشان می دهد؟ بادنما            فشارسنج      دماسنج

  5- در کدام موردازباداستفاده می شود؟ حرکت ماشین     حرکت قطار      تولید برق

  6- با کدام وسیله دمای هوارااندازه می گیرند؟ دماسنج         بادنما      فشارسنج

  7- دمای هوا ثابت نیست و...................می کند؟      تغییر

  به حرکت هوا .......... می گویند ؟    باد

  تغییرجهت تابش خورشید باعث تغییر ............... می شود ؟   دمای هوا

  برای اندازه گیری تغییرات دمای هوا از ..........استفاده می کنییم ؟   دماسنج

  باد.......و.......زیادی برای ما دارد؟   فایده ها و  ضررها

  به باد شدید ...........می گویند ؟ طوفان               هوا .........می شود؟   جابه جا

  8- دماسنج چیست ؟وسیله ای است که برای اندازه گیری سردی و گرمی هوا از آن استفاده میشود.

  9- با اینکه در زمستان هم مانند تابستان خورشید در آسمان دیده می شود . چرا در زمستان هوا

  سرداست؟   1- چون در زمستان طول روزها کوتاه تر است 2- در زمستان خورشید بیشتر وقت ها مایل می تابد 3- زمان تابش خورشید در زمستان کم تر از تابستان است .

  10- باد چیست؟   هوا همیشه آرام نیست و حرکت می کند .به حرکت هوا باد می گویند.

  11- بادنما چیست؟  وسیله ای است که جهت وزش باد را نشان می دهد .

  12- علاوه بر باد نما از چه راه های دیگری می توانیم جهت باد را بدانیم . نام ببرید ؟

  1- حرکت پرچم مدرسه 2- شاخه های درختان 3- دود کار خانه ها و بخاری خانه ها

  4- انداختن چیزهای سبک مثل کاغذ ، خاک،و ....

  13- از باد چه استفاده هایی می شود ؟ 1- برای خشک کردن لباس های تر 2- برای تولید برق

  3- برای خنک کردن کار خانه ها 4- برای حرکت دادن قایق و کشتی ها  5- پختن کباب

  14- طوفان چیست؟ به باد شدید طوفان می گویند.

  منبع مطلب : www.sharif50.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.sharif50.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا هوا در خط استوا گرم است؟

  چرا هوا در خط استوا گرم است؟

  خط استوا یک «خط فرضی» است، یعنی اینکه خط استوا وجود خارجی ندارد.

  واژه ی استوا که کلمه ی Equator می باشد، لغتی به معنای برابر کردن است. به عبارتی خط استوا زمین را به دو بخش برابر و مساوی تقسیم می کند:

  بنابراین، خط استوا یک خط موهوم است که گرداگرد زمین طوری ترسیم شده است که درست از نیمه راه قطب شمال و قطب جنوب عبور می کند. خط های دیگری نیز روی کره ی زمین و به موازات خط استوا فرض می شوند. هر کدام از این خط ها را یک مدار می نامند.

  در علم جغرافیا خط استوا را خط صفر فرض می کنند و آنگاه مدارهای بالا و پایین آن را طبق درجه بندی ویژه ای نامگذاری می نمایند و به این وسیله عرض جغرافیایی هر منطقه ای از زمین مشخص می شود. عرض جغرافیایی هر نقطه ای از زمین عبارت از فاصله ای است که نقطه ی مورد بحث با خط استوا دارد. این فاصله را بر حسب درجه بیان می کنند.

  در نقشه، کره ی زمین به پنج منطقه گوناگون تقسیم می شود. این منطقه ها به ترتیب عبارتند از:

  منطقه ی حاره عبارت از نواحی است که روی خط استوا قرار گرفته اند و تا ۲۳.۵ درجه به پایین (عرض جنوبی) و بالا (عرض شمالی) گسترده شده است. این قسمت از کره ی زمین را «منطقه استوایی» هم نامگذاری کرده اند. در منطقه ی استوایی، پرتوهای خورشید بطور عمودی می تابند. از این رو، نقاطی که در این منطقه قرار گرفته اند، همیشه آب و هوای گرمی دارند.

  حالا ببینیم که علت این موضوع چیست؟ حتماً می دانید که کره ی زمین در زمانی که به دور خورشید گردش می کند، محوری دارد و این محور راست و مستقیم نیست بلکه کج و اریب است. به همین جهت است که خط استوا هم نسبت به مسیر کره ی زمین اندکی کج می شود که این کجی دقیقاً برابر با ۲۳.۵ درجه می باشد. به خاطر همین کج بودن است که نور عمودی گاهی از اوقات بر خط استوا، زمانی بر قسمت های شمالی خط استوا و بعضی اوقات بر قسمت های جنوبی خط استوا می تابد. اما خورشید هیچ وقت بر مناطقی که بیشتر از ۲۳.۵ درجه از خط استوا دور هستند بطور عمودی نمی تابد.

  بنابراین، منطقه استوایی تنها منطقه در روی کره ی زمین است که پرتوهای خورشید به حالت عمودی بر آن می تابند. همین موضوع موجب شده است که نواحی دور و بر خط استوا همیشه هوایی کاملاً گرم داشته باشند.

  منبع مطلب : youc.ir

  مدیر محترم سایت youc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  خوب بود 1 سال قبل
  0

  خیلی خوب بود

  آیدا 2 سال قبل
  0

  دیوانه

  سایت نکس 98 2 سال قبل
  0

  سایت نکس 98

  -1
  ناشناس 1 سال قبل

  سایت98 که چیزی نبو

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید