توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چگونه میتوان به کمک یک منشور رنگین کمان درست کرد

  1 بازدید

  چگونه میتوان به کمک یک منشور رنگین کمان درست کرد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ علوم پایه پنجم

  آیا رنگین کمان دایره ای شکل است؟

  نحوه‌ی شکل‌ گیری رنگین ‌کمان

  درس سوم کتاب علوم پایه ی پنجم

  رنگین کمان چگونه تشکیل می شود؟

  چرا رنگین کمان همیشه در آسمان نیست؟

  چگونه می توان رنگین کمان درست کرد؟


  روشی دیگر برای درست کردن رنگین کمان  

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونه رنگین کمان درست می شود؟

  چگونه رنگین کمان درست می شود؟

  رنگین کمان را همه دیده ایم. این کمان زیبا همیشه بعد از رگبار و به هنگام روشن شدن هوا در آسمان به چشم می آید.

  اما رنگین کمان چگونه درست می شود؟ رنگین کمان مانند طیف منشور از تجزیه ی نور سفید به وجود می آید.

  نور سفید هنگام عبور از قطرات باران تجزیه می شود و تشکیل رنگین کمان را می دهد. البته توضیح این موضوع که چرا این پدیده در آسمان به شکل کمان مشاهده می شود، اندکی مشکل است و به محاسبات ریاضی احتیاج دارد.

  رنگین کمان هنگامی که نور خورشید به لبه ی اریب یک آئینه یا موقعی که به لبه ی یک منشور بتابد، مشاهده می شود. همان طوری که گفتیم، رنگین کمان بوسیله ی نور سفید به وجود می آید. نور سفید در حقیقت مخلوطی از رنگ های مختلف است. وقتی نور به سطح یک حباب صابون می تابد، ما رنگ های موجود در یک نور عادی را مشاهده می کنیم. در این حالت، نور سفید به طول موج های متفاوتی تجزیه می گردد که ما می توانیم آنها را با چشم مان ببینیم.

  این طول موج ها شامل رنگ های زیر می باشند: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش. طول موج های مزبور نواری با خط های موازی به وجود می آورد، بطوریکه رنگ هر خط، با رنگ خط دیگر تناسب و هماهنگی دارد. این نوار طیف نامیده می شود و زمانی که به رنگین کمان نگاه می کنید، درست مثل این است که به یک منشور یا به یک طیف خیره شده اید.

  در حقیقت، رنگین کمان همان منحنی بزرگ منشور است که در نتیجه ی شکسته شدن (یا انکسار) نور خورشید به وجود می آید. وقتی نور خورشید از ذرات آب موجود در هوا بگذرد، درست مثل این است که وارد طیف شده باشد و لذا شکسته می شود و سپس در جهات مختلف دیگری منعکس می گردد. به این ترتیب، در چنین وضعیتی در داخل قطره ی آب مورد بحث، اکنون رنگ های متفاوتی داریم که از یک طرف به طرف دیگر حرکت می کنند.

  بعضی از این نورهای رنگی بعداً از طرف دیگر قطره ی آب در جهات مختلف منعکس می شوند و انعکاس آنها به رنگ شان بستگی دارد. پس زمانی که شما به این رنگ ها در رنگین کمان نگاه می کنید، این رنگ ها را منظم و به ترتیب مخصوصی مشاهده خواهید کرد. این نظم و ترتیب مخصوص به این صورت است که رنگ قرمز در بالا قرار گرفته و رنگ بنفش در قسمت پایین واقع شده است.

  البته وقتی رنگین کمان را می توانیم ببینیم که خورشید و چشم های ما و مرکز رنگین کمان روی یک خط مستقیم قرار گرفته باشند.

  منبع مطلب : youc.ir

  مدیر محترم سایت youc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  منشور و تولید رنگ

  منشور و تولید رنگ

  آیا تا به حال به حاشیه آئینه، جایی که شیشه در آنجا تحت زاویه بریده شده است، نگاه کرده اید؟ اگر دقت کنید رنگ های رنگین کمان را می بینید. در اینجا شیشه مانند یک منشور عمل می کند. آنچه روی می دهد، تجزیه نور می باشد و آنچه که دیده اید طیف نام دارد.

  ما می خواهیم در ادامه، این مطلب را بیشتر بررسی کنیم. شما می توانید با ما همراه شوید.

  زمانی که نور از هوا وارد آب و یا از هوا وارد شیشه می شود، جهت آن تغییر می کند. این پدیده را انکسار یا شکست نور می گویند و شاید تا به حال دیده باشید که یک قاشق در یک شیشه آب، کج دیده می شود؛ چون آب شعاع نور را کمی منحرف کرده است.

  حالا به بحث راجع به منشور بر می گردیم. زمانی که شعاع نور با زاویه به شیشه برخورد می کند، منحرف شده و سرعت آن کاهش می یابد. این پدیده، انکسار نور است. اما چرا هنگام خارج شدن نور از منشور به جای نور سفید، مخلوطی از رنگ ها دیده می شود؟

  وقتی که نور سفید وارد منشور می گردد به رنگ های مختلف تقسیم می شود. این رنگ ها به ترتیب عبارتند از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش. بشر از مدت ها پیش به این مسئله پی برده بود و این گونه توجیه می کرد که آب یا شیشه، نور را به روش های مختلف تغییر می دهند. سپس نیوتن در سال ۱۶۶۶ آزمایشی انجام داد و علت این امر را بررسی و بیان نمود. او نور خورشید را از یک روزنه باریک و کوچک به داخل یک اتاق تاریک تاباند و یک منشور را در سر راه نور قرار داد و در مورد طیفی که روی دیوار تشکیل شد مطالعه نمود. او این پدیده را انتشار یا تجزیه نور نامید و ثابت کرد که نور سفید مخلوطی از همه رنگ ها است. بنابراین هنگام عبور نور از منشور تمام رنگ هایی را که در نور سفید وجود دارند، بطور جداگانه و مجزا می بینیم.

  نور حاصل از خورشید یا هر منبع تابان دیگر، نور سفید نام دارد و همانطور که نیوتن برای اولین بار نشان داد، نور سفید در حقیقت مخلوطی از نور همه رنگ ها می باشد.

  هنگام عبور یک پرتو از منشور شیشه ای، تمام رنگ های رنگین کمان، متشکل از قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش را می توان دید. هر رنگ به تدریج با رنگ بعدی، بدون هیچ فاصله ای ترکیب می شود. این انتشار رنگ، طیف نور نام دارد.

  این رنگ ها در نور خورشید، از ابتدا وجود دارند ولی بعد از آنکه بوسیله تجزیه نور در منشور منتشر شدند، ظاهر می شوند؛ که رنگ قرمز کمترین و بنفش بیشترین شکستگی را دارد. این حالت پخش نور را تفریق یا پراش می گویند و بدون آن، ترکیب رنگ ها در ظاهر سفید به نظر می رسد.

  رنگ بوسیله طول موج نور مشخص می شود. کوتاه ترین طول موج قابل رویت متعلق به نور بنفش و بلندترین آن مربوط به نور قرمز است. اکثر رنگ هایی که در اطراف مان می بینیم از یک طول موج منفرد نبوده، بلکه مخلوطی از چندین طول موج می باشند. زمانی که نور سفید روی یک شئی می تابد، بعضی از طول موج ها منعکس شده و بقیه بوسیله شئی مربوطه جذب می شوند. برای مثال، یک تکه پارچه قرمز تقریباً تمام طول موج ها، به جز دامنه مربوط به طول موج قرمز را جذب می کند. پس تنها این دامنه (قرمز) به چشم ما منعکس شده و به همین دلیل است که پارچه را قرمز می بینیم.

  بنابراین رنگ از جنس نور بوده و مستقل از آن نمی باشد. تمام رنگ هایی که می بینیم، به واسطه پرتوهای نور وارده به چشم ماست. تمام اشیاء به واسطه انعکاس نور دیده می شوند و رنگ هایی را که از خود نشان می دهند، از خود شئی نبوده، بلکه از نوری است که از آن به چشم ما می رسد.

  منبع مطلب : youc.ir

  مدیر محترم سایت youc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  BTS : خیلی زیاد بود بعدش من میخواستم بدونم چه شکلی باید با منشور رنگین کمان درست کنیم ولی کلی چیز اورد بجز چیزی که من میخواستم😐😑

  Nazanin : خوب بود💐

  ستایش : خوب نبود

  ستایش : خیلی بد بود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سایا 6 روز قبل
  1

  خیلی بد من فقط یک جواب کوچیک میخواستم

  ناشناس 17 روز قبل
  3

  خیلی بد بود

  ناشناس 22 روز قبل
  -1

  خیلی بد

  -1
  مرتضی 20 روز قبل

  من جواب سوالم را نگرفتم. ولی بسیار سپاسگذارم

  ماکانی تا ابد 27 روز قبل
  2

  خیلی بد بود من میخوام تحقیق کنم چطور با منشور رنگین کمان درست کنمممم نه این چرت و پرت ها

  Zeinab 27 روز قبل
  1

  خیلی زیاد بود من فقط می خواستم بدونم که چطوری میشه با منشور رنگین کمان درست کرد اسمش این بود ولی این چیزی که من می خواستم نبود

  nila 1 سال قبل
  0

  اصلا خوب نبود

  BTS 1 سال قبل
  6

  خیلی زیاد بود بعدش من میخواستم بدونم چه شکلی باید با منشور رنگین کمان درست کنیم ولی کلی چیز اورد بجز چیزی که من میخواستم😐😑

  اتوسا 1 سال قبل
  2

  دوستان عزیز متن کامل بود و از دانشمندان مهم اسم اورده بود

  محمد صدرا 1 سال قبل
  2

  سلام من متن خوندم خیلی خیلی بد بود☹☹☹

  سپیده کاظمی 1 سال قبل
  0

  من از شما می خواستم. چگونه به کمک منشور رنگین کمان درست کرد

  ولی شما رنگین کمان چیست را می‌آوردید و منشور و تولید رنگ

  لطفا آن چیزی را که آن نفر می نویسد را برای ما بیاورید

  🌹 سپاس 🌹

  بل 1 سال قبل
  2

  واقعا هیچی آدم نمیفهمه

  ماهک☠☠☠☠ 1 سال قبل
  2

  حوصله نداشتم بخونم😲😲😲😲😲

  ستایش 1 سال قبل
  4

  خیلی بد بود

  Nazanin 2 سال قبل
  5

  خوب بود💐

  3
  اصلا 1 سال قبل

  اصلا

  5
  ستایش 1 سال قبل

  خوب نبود

  برای ارسال نظر کلیک کنید