توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کتاب فتوح البلدان به کدام شیوه تاریخ نگاری نوشته شده

  1 بازدید

  کتاب فتوح البلدان به کدام شیوه تاریخ نگاری نوشته شده را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  انواع روشهای تاریخ نگاری

  نگاه اجمالی

  روش روایی

  روش ترکیبی

  روش تحلیلی

  منابع

  Magiran | روزنامه رسالت (1388/11/28): مورخین ایرانی و روش های تاریخ نگاری

  به طور کلی می توان از سه شیوه تاریخ نگاری سخن به میان آورد. اولین شیوه تاریخ نگاری روش روایی است در این روش روایتهای مختلف درباره وقایع تاریخی با درج سلسله روایات و اسناد به طور کامل یا ناقص و در برخی موارد بدون آن بیان می شود. در دنیای اسلام مشهور ترین مورخ در این شیوه محمد بن جریر طبری است در داخل ایران نیز خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی نویسنده کتاب جامع التواریخ از جمله نویسندگانی بود که کتاب خویش را بدین شیوه نگاشت. ابان بن عثمان و محمد بن مسلم زهری دو تاریخ نگار مسلمان نیز چنین روشی را برای نگارش تاریخ مورد عنایت قرار دادند این روش تحلیل را مورد غفلت قرار داده و به روایت صرف وقایع می پردازد از این جهت می توان آن را روشی ناقص تلقی کرد.

  دومین شیوه تاریخ نگاری روش ترکیبی است در این روش مورخ به جای آنکه روایتهای گوناگون و اسناد متعدد یک رخداد و واقعه تاریخی را بیان کند از راه مقایسه و ایجاد سازگاری میان آن گزارشهای مختلف، واقعه مذکور را طی یک روایت توضیح می دهد. از جمله مورخین برجسته و مشهوری که چنین شیوه ای را برای نگارش تاریخ خود برگزید می توان به ابوحنیفه احمد بن داوود دینوری، تاریخ نگار ایرانی سده سوم هجری و مولف کتاب معروف اخبارالطوال اشاره داشت. دینوری مطالب کتابش را بدون پیوستگی به یکدیگر ذکر نکرده اما در مطالبی که نگاشته از تکرار و روایات حتی الامکان خودداری کرده است. ابوالعباس بلاذری، از مورخان بزرگ عرب و نویسنده کتاب فتوح البلدان، که می توان گفت کتابش در راس تمام کتابهای تاریخی مربوط به نخستین ازمنه اسلامی و بویژه فتوحات اسلامی قرار دارد نیز از جمله تاریخ نویسانی بود که از روش ترکیبی برای نگارش کتاب خود استفاده کرد.

  سومین شیوه، روش تاریخ نگاری تحلیلی است. در این شیوه، مورخ در کنار نقل روایت و گزارش تاریخی عمدتا ترکیبی به تجزیه و تحلیل، تبیین و بررسی علل و نتایج آن می پردازد. روش مذکور محصول قرون جدید و عمدتا دستاورد دانشگاه ها، تاریخ پژوهان و فلاسفه غربی است و نه تنها در تاریخ نگاری ایران و اسلام بلکه در تاریخ نگاری یونان و روم باستان نمی توان تاریخی تحلیلی که کاملامصداق تعریف فوق باشد به دست داد. البته برخی از تواریخ نوشته شده توسط ایرانیان را که نویسندگان آنها با توجه به اوضاع و احوال سیاسی، اجتماعی، علمی و فکری زمان، دیدگاهی خاص نسبت به تاریخ و نظری ویژه نسبت به هدف آن داشته و گاها به تحلیل برخی فرایندهای تاریخی و نتیجه گیری پرداخته اند می توان تا اندازه ای تحلیلی نامید. ابوعلی مسکویه رازی از جمله کسانی می باشد که شیوه ای چنین را کم و بیش مورد کاربرد قرار داده است. وی در نگارش کتاب تجارب الامم و تعاقب الهمم برخلاف مورخان پیشین به نوشتن شرح وقایع و اتفاقات بسنده نکرد بلکه تلاش و کوشش نمود که اهمیت حوادث را نیز درک کند.

  تاریخ بیهقی اثر ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی نیز از جمله کتاب هایی است که در آنها پاره ای تحلیلهای تاریخی انجام پذیرفته است. به عبارتی اهمیت افزون تاریخ بیهقی تنها در آن نیست که قسمتی از رویدادهای سیاسی دوران زمامداری غزنویان را شرح داده است، بلکه اهمیت آن بیشتر از جهت روش کار مولف و دقت و بی طرفی در تنظیم مطالب و نقل مطالب است.

  ابوریحان بیرونی، دانشمند پرآوازه سده چهارم هجری و نگارنده کتاب آثار الباقیه نیز تا اندازه ای پیرو چنین شیوه ای بوده است. او در کتاب خود دم از آن می زد که مورخ باید فکر خود را از تعصب و غلبه و پیروی از هوا و هوس و ریاست جویی که مانع دیدار حقیقت است پاک کند و دور از تمام این شوایب و اغراض به بررسی اقوال گذشتگان بپردازد. اما این شیوه تاریخ نگاری هیچ گاه به شیوه غالب تاریخ نویسی مورخین ایرانی تبدل نشد و آنان تا سده های اخیر همچنان بر سنت تاریخ نگاری روایی پای فشردند.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  الی 14 روز قبل
  1

  روایی

  الی 14 روز قبل
  -1

  روایی

  سمیه انوری 1 سال قبل
  0

  کتاب فتوح البلدان به شیوع تاریخ نگاری روایی نوشته شده است

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید