توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام رود کشور ایران را از ارمنستان جدا می کند

  1 بازدید

  کدام رود کشور ایران را از ارمنستان جدا می کند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ارس

  رودها و دریاچه‌های ارمنستان

  ارمنستان همچنان در حال الوده کردن رودخانه مرزی ارس است

  ارمنستان همچنان در حال الوده کردن رودخانه مرزی ارس است

  رودخانه ارس یا به زبان مردم آذربایجان، آراز، مهمترین رودخانه مرزی ایران است که از کوههای بینگول در ترکیه سرچشمه می گیرد و پس از طی صدها کیلومتر به دریای خزر می ریزد. این رودخانه مرز میان ایران و ارمنستان به طول 35 کیلومتر را نیز ترسیم می کند.

  علی رغم اینکه رودخانه ارس در مرز جنوبی ارمنستان قرار دارد و رودخانه ای بین المللی محسوب می گردد اما به دلیل ورود پسابهای خانگی، صنعتی و حتی هسته ای این جمهوری کوچک، در معرض الودگی جدی قرار دارد.

  به گزارش دنیای اقتصاد قرار بود تا پایان سال 2016 طرف ارمنی اقدام به پالایش رودخانه کند و از ارسال پس ابهای مسموم به این رود جلوگیری نماید. 

  به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد سروش مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ایران اخیرا با اشاره به سفر هیات ایرانی به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در ۲۲مهرماه سال 1394 به کشور ارمنستان گفته است:" در این سفر جلسه ای در کاخ نخست وزیری ارمنستان بین هیات ایرانی و ارمنستان برگزار شد که در این جلسه معاون اول رییس جمهور کنترل آلودگی رودخانه ارس را برای کشور ایران بسیار مهم خواند. آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان در این جلسه وزرای انرژی و محیط زیست ارمنستان را مامور کرد ظرف یک ماه آینده از مکان آلودگی بازدید کنند و برنامه عملیاتی کنترل آلودگی رود ارس تدوین و اجرایی کنند."
  سروش تصریح کرده بود:" نخست وزیر ارمنستان در این نشست تعهد داد تا پایان سال ۲۰۱۶ مشکل آلودگی ارس به طور کامل حل شود و در هیچ کدام از بخش های آب ، رسوب و بیولوژیک آلودگی نداشته باشیم."
  به رغم تعهد نخست وزیر ارمنستان تاکنون هیچ اقدامی در راستای جلوگیری از آلودگی رودخانه ارس انجام نشده است.

  این در حالی است که آلودگی این رودخانه می تواند از یکسو سبب آلودگی دریای خزر شود و از سوی دیگر سلامتی صدها هزار تن از شهروندان ایرانی و آذربایجانی را در پایین دست رود دچار مخاطره کند و راه را بر ابتلای این افراد به بیمارهای مختلف و از جمله سرطان همواره کند.

  ضمن اینکه ارمنستان در حال حاضر پس اب نیروگاه اتمی، فرسوده و پرمخاطره متزامور را نیز به رود ارس می ریزد.

  سال گذشته کمال‌الدین پیرموذن نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی ایران اظهار داشته بود: "مایه تأسف است که ورود این مواد آلاینده به رودخانه ارس به صورت مستقیم حیات این رودخانه و ساکنان حریم آنها را به مخاطره انداخته و اسباب نارضایتی‌های بسیار زیادی را در شمال استان اردبیل فراهم کرده است. این امر باعث شده تا سرطان در منطقه مغان سالانه هزاران نفر را به کام مرگ بکشاند و بر دغدغه‌ها و مشکلات ساکنان این منطقه بیفزاید."

  در همین رابطه شینا انصاری مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ایران در خرداد ماه گذشته در گفت و گو با پانا، اظهارداشته بود: "راجع به رودخانه ارس یکسری اقدامات از لحاظ پایش انجام شده منتهی با توجه به اینکه یکسری از منابع آلودگی این رودخانه از کشور ارمنستان وارد می شود و مقداری هم از کشور ما لذا پیگیری تصمیمات مدیریتی در این بخش از سوی دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست انجام می شود."

  وی هشدار داده بود که اب رود ارس الوده به فلزات سنگینی است که از پساب معادن مس ارمنستان حاصل می شود.

  در همین رابطه به گزارش سایت خانه ملت،موید حسینی صدر نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی، در توضیح آلودگی رودخانه ارس، در خردامه گذشته گفته بود: "کارخانه‌های کشور ارمنستان با زیر پا گذاشتن استانداردهای زیست‌محیطی و در کمال سهل‌انگاری و بی‌مسئولیتی، پساب‌های صنعتی را وارد رودخانه ارس و دریای خزر کرده‌اند."

  نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرده بود: "پساب‌های صنعتی ارمنستان، رودخانه ارس و دریای خزر را آلوده کرده، متاسفانه این پساب‌ها آسیب جدی به آبزیان و طبیعت پیرامون رود ارس وارد کرده، متاسفانه پساب‌ها سموم صنعتی هستند که به راحتی تجزیه نمی‌شوند و آثار ماندگاری به جا خواهند گذاشت. مسئولان سازمان‌های جهانی باید تذکرات لازم برای جلوگیری از تخریب زیست محیطی کشور ایران را به کشور ارمنستان دهند، در غیر این صورت، برخی آسیب‌ها به محیط زیست بین نسلی می‌شود."

  حسینی صدر همچنین از کشور ارمنستان که مسبب آلودگی رودخانه ارس و تا حدودی دریای خزر است خواسته بود تا در این خصوص مسئولیت پذیر باشد.
  رودخانه اَرَس که از کوه‌های بینگول در منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای پیوسته و سپس مرز مشترک نخجوان آذربایجان را بطول ۱۱ کیلومتر ترسیم می کند. این رودخانه  پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور کرده و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل می دهد. ارس در منتهی‌الیه شمالی استان اردبیل وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا می‌ریزد. این رود ۱۰۷۲ کیلومتر طول دارد .

  منبع مطلب : www.trt.net.tr

  مدیر محترم سایت www.trt.net.tr لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : رود ارس

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  نازنین زهرا 2 روز قبل
  1

  من اگر میدونستم از اینترنت کمک نمیگرفتم

  وااااالااااا

  ناشناس 12 روز قبل
  1

  خیلی عنی

  محمد 20 روز قبل
  2

  رود ................ مرز کشور ایران و ارمنستان است

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  رود ارس🦅🦅🦅🕊🕊🕊

  ارزو 9 ماه قبل
  1

  سلام میشه جواب اصلی رو بدین ممنون

  ارزو 9 ماه قبل
  1

  سلام میشه جواب اصلی رو بدین ممنون

  ناشناس 11 ماه قبل
  2

  کدام رو ایران و ارمنستان را جدا می‌کند

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  غيط

  ناشناس 12 ماه قبل
  4

  رود ارس

  مهریماه 12 ماه قبل
  0

  ممنون از کسانی که جواب رو نوشتن

  ناشناس 12 ماه قبل
  2

  علیک سلام باشه اشکالی نداره

  ساجده نیک خوی 12 ماه قبل
  0

  رود ارس 😘

  ساجده نیک خوی 12 ماه قبل
  2

  رود ارس

  عسل 12 ماه قبل
  1

  رودِ ارس

  ارتمیس 1 سال قبل
  0

  ارس🤞😇

  سلام من زینب ابراهیمیان هستم 1 سال قبل
  3

  رود ارس

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  من امتحان دارم لتفا کمک کنید

  2
  سارا معلوی 1 سال قبل

  کدام رود کشور ایران‌را از ارمنستان جدا می کند

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  رود ارس

  مهدی احمدی 1 سال قبل
  -1

  رودخانه:ارس😁😁😁

  مهدی احمدی 1 سال قبل
  2

  رودخانه‌ ارس

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  ارس

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  کدام رود ایران از ارمنستان جدا شود

  0
  مریم نیازی 26 روز قبل

  وریاچه ی ارومیه

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  کدام رودکشورایران راازارمنستان جدامیکند

  مهدی 1 سال قبل
  7

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  2
  رها 1 سال قبل

  ارس

  برای ارسال نظر کلیک کنید