توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام پرنده تخم خود را در لانه سایر پرندگان قرار میدهد

  1 بازدید

  کدام پرنده تخم خود را در لانه سایر پرندگان قرار میدهد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  کوکو (پرنده)

  کوکو (پرنده)

  کوکو یک تیره از پرندگان از راستهٔ کوکوسانان است.

  کوکو از نظر اندازه جزء پرندگان متوسط و جزء حیوانات کوچک طبقه‌بندی می‌شود.

  بسیاری از گونه‌های کوکو تخم خود را در آشیانهٔ پرندگان دیگر می‌گذارند تا پرندهٔ صاحب لانه، جوجه را بزرگ کند. کاری که جوجه‌گذاری انگلی نامیده می‌شود.

  جوجه‌های کوکو به‌طور نارس از تخم درمیایند و به محض بیرون آمدن از تخم، تخم‌های میزبان را بیرون می اندازند،به این ترتیب پرنده ی میزبان از او مانند جوجه ی خود مراقبت می‌کند.

  در واقع عملی که جوجه‌کوکو انجام می دهد کاملاً غریزی است و آن را از افراد دیگر گونه خود یاد نگرفته‌است. این مطلب، پرنده کوکو را به یکی از کلاسیک‌ترین و رایج‌ترین مثال‌های رفتارشناسی تبدیل می‌کند و از این نظر بسیار مهم است.

  کوکو دو جفت انگشت دارد که یک جفت آن به سمت جلو و جفت دیگر به سمت عقب قرار گرفته‌است. کوکوها تنها در دو فصل بهار و تابستان در ایران هستند. به هنگام زادآوری٬ روی شاخه‌های درختان نشسته و کلمهٔ کوکو را تکرار می‌کنند. در برخی از متونی که از زبان‌های دیگر به فارسی برگردانده شده‌اند٬ کلمهٔ کوکو به نادرست فاخته ترجمه شده‌ است. علت این اشتباه احتمالاً صدای مشابه این دو پرنده است که هر دو به صورت کوکو هستند. فاخته از خانوادهٔ کبوتریان و کوکو از خانوادهٔ کوکویان است. این دو پرنده با هم خویشاوندی ندارند.[۱]

  نگارخانه[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  زیست دوره پیش دانشگاهی

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  فاخته

  فاخته

  آن قصر که بر چرخ همی زد پهلو| بر درگه آن شهان نهادندی رو دیدیم که بر کُنگُره اش فاخته‌ای| بنشسته همی گفت که کوکو کوکو؟ رباعی فوق از خیام می باشد.

  چند هم چون فاخته کاشانه جو - کو و کو و کو و کو و کو و کو [۴] و جواب شبلی فاخته را : هو و هو [۵]


  نام فاخته از کلمه عربی فَختِ گرفته شده‌است. کنار میوه درخت سدر است. این درخت در ایام بهار در خوزستان میوه می‌دهد. مردم عرب خوزستان در فرهنگ عامه خود بر این باورند که فاختهٔ مادر هنگام رسیدن میوه درختُ کنار، می‌خواهد در دهان جوجه اش میوه کنار بگذارد. فاختهٔ کوچک به دلیل وجود یک دانهٔ درشت در گلویش نمی‌تواند کنار را ببلعد. مادر این پرنده هر چه سعی می‌کند به جوجه اش غذا بدهد به نتیجه نمی‌رسد، به همین دلیل در رثای جوجه اش شروع به نالیدن می‌کند که این ناله در بین مردم به صورت شعری کوتاه حفظ شده‌است. (یا فاختی، یا فاختی، یا بنتی، طاح النبگ ما ذگتی).

  این قطعه کوتاه را کوچک و بزرگ از پیرزن کهنسال کنار درب تکیدهٔ خانه نشسته تا کودک آوازه خوان هنگام بازگشت از مدرسه و مادری برای نوزاد شیرخواره‌اش به عنوان لالایی می‌خوانند.

  پرنده مادر شعری را به صورت آواز برای فاخته کوچکش می‌خواند. پرنده مادر این شعر را به عربی این گونه تکرار می‌کند (یا فاختی، یا فاختی، یا بنتی، طاح النبگ ما ذگتی) به معنای ای فاخته، ای فاخته، ای دخترم، میوه کنار رسید و تو آن را نچشیدی.

  این است که همه ساله این پرنده در فصل بهار برای جوجه‌اش می‌خواند که نشان از توجه مردم آن زمان به طبیعت را دارد. اما این شعر در بخش‌های دیگر عرب‌نشین به شکلی دیگر خوانده می‌شود و در آن مناطق به جای اینکه فاخته مادر به میوه کنار اشاره بکند، به درخت نخل و میوه رطب اشاره دارد و می‌گوید: «یا فاختی، یا بنتی، طاح الرطب ما ذگتی» یعنی ای فاخته، دخترم، رطب {میوه نخل} رسید و تو آن را نچشیدی.[۶][۷][۸]

  در لسان العرب آمده‌است که الفاخِته مفرد فواخت است و آن نوعی از کبوتران طوقی است. همچنین ابن بری و او از ابن جوالیقی ذکر کرده که کلمه فاخته از واژهَ فختِ که به معنی نور مهتاب است گرفته شده است.[نیازمند منبع]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  پیراسته فر

  پیراسته فر

  پرنده اشغالگر"فاخته"تخم گذاری درلانه دیگر"پرنده فریبکار

  ​مادری که ازنوزادش کوچکتراست«فاخته»صاحبخانه

  درادامه زندگی«پرنده فریبکار»دیگری(درونگو)راخواهیددید.

  پرنده«دزد»که باغارتگری درلانه دیگران تخمگذاری می کند

  هنگامی که کار به پرورش کودکان می‌رسد، فاخته ماده، این وظیفه را به دوش دیگران واگذار می‌کند.

  «فاخته‌های مادر» تخمهای خود را در لانه پرندگان دیگر می‌گذارد تا-صاحبخانه-ندانسته و ناخواسته آنها را پرورش دهند.

  مادرو فرزند

  تخم فاخته اول شکسته وبه جوجه تبدیل می شود، سریع‌تر رشد کرده وجوجه فاخته ازهمان زمان تولدمردُم آزاری راشروع می کند! بقیه جوجه‌ها را از لانه بیرون می‌اندازد.اغلب جوجه‌های صاحبخانه می میرند و فاخته چاق همه توجه مادرخوانده‌اش را به خود جلب می‌کند.

  توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:فاخته بخودش زحمت لانه ساختن رانمی دهد!

  نگارنده-پیراسته فر:دریکی ازفیلمهادیدم که فاخته درکمین نشسته بود،وقتی پرنده صاحبخانه ازلانه اش پرید،فاخته رفت جلوی لانه ،اول ۲تاازتخمهایش راخوردوآنوقت ،چون درآن لانه جای نمی گرفت«بعلت کوچک بودن لانه،نتوانست کاملاً درلانه بخوابد،ازظرف دُمش دردهانه لانه قرارگرفت وتخمش را کردداخل لانه وبعدپروازکردورفت»

  عجیب این است که این عمل راهنگامی انجام می دهد که درآستانه تخم گذاریش باشد.

   فاخته‌پرنده سارقی که بافریبکاری  درکنارلانه پرندگان دیگربه انتظارمی نشیند،زمانیکه پرنده برای دقایقی ازسرتخمهایش برمی خیزد(پروازمی کند)فاخته سریعاً خودرا به لانه می رساند،اول یکی،دوتاازتخمهایش رامی خوردوآنگاه تخم خودش راجایگزین می کند.

  واگرتخمی ازصاحبخانه بماند وبه بچه تولیدشود،نوزادفاخته درصدبیرون انداختن تخمهای صاحبخانه می شود.

  بنظرمیرسد نسل این پرنده-فاخته-ازاسرائیل «صهیونستی»باشد «اشغالگر»مدعی هستند، هم ازمسکن دیگران استفاده می کند وهم در هنگام اسکان به ساکنین خانه هم ظلم می کنند،فرزندان صاحبخانه رابیرون می کندویامی کشد!.

  «فاخته »یک پرنده است ،نام «کوکو »از صدایش -تکیه کلامش«کوکو،کوکو»گرفته شده است.

  این پرنده به جای اینکه برای خودش آشیانه بسازد از غفلت دیگر پرندگان استفاده کرده و در لانه آنها تخم گذاری می کند . بدین ترتیب زحمت نگهداری از تخم ها و بزرگ کردن جوجه هایش را به گردن دیگران می اندازد . جوجه ها که سر از تخم در می آورند توسط پرنده ای که مادرشان نیست تغذیه می شوند و سر و سامان می گیرند.

  وقتی که پرنده ماده تخم خود را در لانه یکی از این پرنده ها گذاشت، به طور غریزی یک یا چند تخم پرنده میزبان را از لانه بیرون می اندازد.

  جوجه ها ی حسودفاخته

  کوکو در هر آشیانه فقط یک تخم می گذارد. پرنده میزبان نیز روی تخم ها می خوابد و آنها را به جوجه تبدیل می کند. اگر جوجه کوکو زودتر از بقیه به دنبا بیاید، با وجودی که حتی ده ساعت هم از عمرش نگذشته، به طور غریزی بقیه تخم ها را از لانه بیرون می اندازد. اگر هم دیرتر به دنیا بیاید، به دلیل جثه بزرگ و قویترش در هنگام غذا گرفتن از مادرخوانده بهتر عمل می کند.

  [video width="720" height="480" mp4="http://www.pirastefar.ir/wp-content/uploads/c3f146ea-7f1b-4433-b370-20c10ec5cb50_480.mp4"][/video]

  در نتیجه با خوردن غذای بیشتر، پرقدرت و بزرگتر شده و با تحت فشار قرار دادن جوجه های ضعیف دیگر یا همان جا آنها را می کشد و یا از لانه بیرون می اندازد بدین ترتیب تنها خودش در لانه باقی می ماند و به رشد خود ادامه می دهد.

  گزارش دیلی میل، فاخته ها با زیرکی تخم هایشان را در لانه گنجشک های کوچک پرچین می گذارند تا توسط این پرندگان تغذیه کرده و رشد کنند.

  این تصویر توسط « آلن لکس » در شهر «ایسکس» انگلیس گرفته شده و  او این صحنه را بی نظیر خوانده است.


  غذای این پرنده را حشرات و از جمله  کرم ابریشم پشمالو، که برای پرندگان دیگر طعمه دل‌انگیزی نیست، تشکیل می‌دهد. او همچنین گاه اقدام به خوردن تخم پرندگان و جوجه‌هایشان می‌کند.

  این گنجشک (فریب خورده)فکرمی کند این پرنده ای که ۱۰برابرچثه بزرگتری دارد،بچه اش است!

  مادری که آنقدرازبچه اش کوچکتراست که دردهان جوجه اش  جای می گیرد

  پرنده «زنبورخوار» مثل فاخته،هم فریبکاراست وهم قاتل

  توضیح نگارنده-پیراسته فر:فیلمی که امشب(۱۷ آبان ۱۳۹۹)ازشبکه مستندپخش شد،درآنجاپژوهشگرکه ازصحرای کالاهاری-افریقای جنوبی گزارش می کرد،

  نشان می دادکه پرنده زنبورخوار(مثل فاخته)درفصل لانه سازی وتخمگذاری،مخفیانه تخمش رادرلانه عسل یاب می گذارد.

  پرنده زنبورخوار،مثل فاخته، تخمش رادزدکی درلانه عسل یاب می گذارد ونوزاداین پرنده هم مثل نوزادفاخته درهمان روزهای اول دست به قتل می زند!

  واما چون لانه عسل یاب درحفره ای از زمین است(زیرزمین است)،نوزادزنبوریاب نمی تواندتخم های صاحبخانه(عسل یاب)رابه بیرون پرت کند،ولانه هم تاریک است،همدیگررانمی بینند ولی باغریزه ،بانوک تیزبرنده ای که داردبه سروروی نوزادعسل یاب می زندتابمیردوآنوقت همه سهم غذای مادر(نامادری)راتصاحب کند.تخم این پرنده ،کمی بزرگترازتخم عسل یاب است.

  پرنده کلاهبر(فریبکار)دیگر

  پرنده دروغگو«درونگو"باتقلیدصدا «غذای حیوانات »رامی دزدد.

  باهوش ترین پرنده که باتقلیدصدای پرندگان شکارچی،حیوانات راگول می زند وآنهارافراری می دهد.

  روش عجیب پرنده «درونگو» برای گول زدن «میرکت‌ها» و دزدیدن غذایشان.

  هوش بالای یک پرنده برای سرقت غذای پرندگان

  «درونگو »حُقه بازترین پرنده «صحرای کالاهاری»افریقای جنوبی است.او با حقه بازی و گول زدن میرکت‌هابدون اینکه تلاشی بکند شکار آنها را تصاحب می‌کند.

  روش جالب این پرنده باهوش به این صورت است که

  ابتدا منتظر می‌ماند تا یک عقابیا شکارچی دیگر را در نزدیکی لانه میرکت‌ها رویت کند.

  خوب دقت می کندکه عقاب درتیرس نگاه میرکتهاباشد(شکارچی قصدحمله به جمعیت میرکتهاراداشته باشد) آنگاه با یک «پیام اخطار» آنهارا باخبر دارمی کندومیرکتهاپابه فرارمی گذارندودرسوراخهای زیرزمین پناه می گیرند 

  واما وقتی عقاب شکارچی ازمنطقه فعالیت میرکتهادورشد،یک پیام رفع خطرمی دهد(باتقلیدصدا)،میرکتهابرمی گردند وفعالیتشان را برای جستجوی غذاادامه می دهند.

  درونگو با دادن پیام اخطار دروغین میرکت‌ها را فراری داده و از شکار آنها بهره‌مند می‌شود.

  غدای حاصل تلاش میرکت-کندن زمین-باچنگال های دست وپازمین را شخم می زنندتابه جانوران مثل خرچنگ برسند.

  پرنده فریبکار،دربالاسرمیرکتها،روی یک شاخه درختی می نشیندونظاره گرفعالیتهایشان می شوند.

  میرکتهاباکندن زمین-باچنگال های دست وپازمین را شخم می زنندتابه جانوران مثل خرچنگ برسند.

  وقتی درونگودیدکه طعمه خوبی پیداکردند،صدای یک حیوان(پرنده)شکارچی رادرمی آورد(تقلیدمی کند)،اگرمیرکتهاواکنش نشان ندادند(فرارنکردند)،صدای یک حیوان دیگرراتقلیدمی کنند،اگربازهم موفق نشدند،این بارصدای نگهبان خودی رادرمی آورند(صداخودمیرکتهای نگهبان را)وآنقدردراین تقلیدصدامهارت دارندکه میرکتها،تردیدنمی کنند وسریع صحنه راترک می کنند،غذاهارارهاکردوفرارمی کنند!

  آنوقت پرنده فریبکارمی آید«حاصل زحماتشان»رابرمی دارد،درجایی به خوردنش می پردازد!

  میرکت‌ها »همیشه درفکراجرای نقشه های حیله گرانه«طرح جدیدی» هستند.

  درونگو«باهوش» آنقدردرتقلیدصداهامهارت دارند ،حتی «صدای میرکت نگهبان» که میرکتهاهیچ شک نمی کنندکه ممکن است این صدای »درونگوی منافق»باشد.

  درونگو«منافق» است ازاین که اول باآنهاطرح دوستی می ریزند وبعنوان دایه مهربانترازدایه می شوند،پیام هشدار(بامشاهده عقاب شکارچی)رازودتراز«میرکت نگهبان»می رسانند.

  توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:«درونگو»علاوه برفریبکاری وحقه بازی،«قُلدری »هم می کند!.

  اوبسته به شرایط تصمیماتش رااجرامی کند،دریک مرحله ای  سعی می کندکه باترساندن ودرگیری بامیرکتها،غذایشان را بدزدد.

  درگیری،ترساندن،که میرکت صحنه راترک کند.

  وقتی نتوانست حریقشان شود،نقشه می کشیدتافریبشان دهد.

  وخودش می رودغذایشان رابرمی دارد،بعدازاینکه آن غذای دزدی راخورد،میرودبالای درخت،یک صدای دیگری درمی آورد(پیام رفع خطر)که میرکتهابرمی گردند.

  ***

  شعورحیوانات درکسب روزی وتعامل با دیگران

  وَمَا مِنْ دَآبَّهٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ یَطِیرُ بجَنَاحَیْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُکُم مَّا فَرَّطْنَا فِی الْکِتَاب مِن شَیْ‏ءٍ ثُمَّ إِلَی‏ رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ   (انعام، ۳۸)
  و هیچ جنبنده‏ای در زمین و هیچ پرنده‏ای که با دو بال خود پرواز می‏کند، نیست مگر اینکه آنها هم اُمّت‏هایی چون شمایند. ما در این کتاب (قرآن یا لوح محفوظ) هیچ چیز را فرو گذار نکردیم، سپس همه نزد پروردگارشان گرد می‏آیند.

  قرآن توجّه خاصّی به زندگی حیوانات دارد و از یادآوری خلقت، شعور و صفات آنها در راه هدایت مردم استفاده می‏کند. «و فی خلقکم و ما یبثّ من دابّه آیات لقوم یوقنون»(جاثیه۴) در روایات وتجارب انسانی هم نمونه‏ های فراوانی درباره‏ی شعور و درک حیوانات به چشم می‏خورد و برای یافتن شباهت‏ها و آشنایی با زندگی حیوانات، باید اندیشه و دقّت داشت.
  از آیات و روایات و تجارب برمی‏ آید که شعور، ویژه انسان نیست. به نمونه‏ هایی توجّه کنید:
  * حضرت سلیمان همراه با سپاهیانش از منطقه‏ ای عبور می‏کردند، مورچه ‏ای به سایر مورچگان گفت: فوری به خانه‏ هایتان بروید، تا زیر پای ارتش سلیمان له نشوید.۱۸نمل
  شناخت دشمن، جزو غریزه‏ مورچه است، ولی اینکه می‏فهمد این شخص نامش سلیمان و همراهانش ارتش اویند، این بالاتر از غریزه است.
  *هدهد در آسمان از شرک مردم زمینی مطلع شده و نزد سلیمان گزارش می‏دهد که مردم منطقه‏ سبأ، خداپرست نیستند. آنگاه مأموریّت ویژه‏ای می‏یابد. شناخت توحید و شرک و زشتی شرک و ضرورت گزارش به سلیمان پیامبر و مأموریّت ویژه‏ پیام‏رسانی، مسأله‏ای بالاتر از غریزه است.(نمل۲۲)
  * این که هدهد در جواب بازخواست حضرت سلیمان از علّت غایب بودنش، عذری موجّه و دلیلی مقبول می ‏آورد، نشانه شعوری بالاتر از غریزه است.(نمل۲۲-۲۶)
  * اینکه قرآن می‏گوید: همه موجودات، تسبیح گوی خدایند ولی شما نمی‏ فهمید،(۴۴اسرا) تسبیح تکوینی نیست، زیرا آن را ما می‏ فهمیم، پس قرآن تسبیح دیگری را می‏گوید.
  * در آیات قرآن، سجده برای خدا، به همه موجودات نسبت داده شده است. وللَّه یسجد ما فی السموات و ما فی الارض…»(۴۹نحل)
  * پرندگان در مانور حضرت سلیمان شرکت داشتند. «وحشر لسلیمان جنوده من الجن و الانس والطیر»(نمل۱۷)
  * حرف زدن پرندگان با یکدیگر و افتخار سلیمان به اینکه خداوند، زبان پرندگان را به او آموخته است. «علّمنا منطق الطیر»(نمل۱۶)
  *  آیه‏ی «واذا الوُحوشُ حُشرَت»(۵تکویر)، محشور شدن حیوانات را در قیامت مطرح می‏کند.
  * آیه‏ی «والطّیر صافّات کلٌّ قد عَلِم صلاته و تسبیحه»(۴۱نور)، نشانه‏ شعور و عبادت آگاهانه‏ حیوانات است.
  *  وجود وفا در برخی‏ حیوانات، از جمله سگ نسبت به صاحبخانه وفرزندانش.
  * تعلیم سگ شکاری و سگ پلیس برای کشف قاچاق، یا خرید جنس، نشانه‏ی آگاهی خاصّ آن حیوان است.
  *  اسلام از ذبح حیوان در برابر چشم حیوان دیگر، نهی کرده است که این نشانه شعور حیوان نسبت به ذبح و کشتن است./درسهایی ازقرآن-قرائتی/سایت قرائتی

  ***

  نشانه های درک و شعور حیوانات :
  لانه سازی:
  همگان شاهدیم که حیوانات چگونه لانه می سازند. به طور مثال اگر لانه زنبور و همچنین خانه عنکبوت را در نظر بگیریم متوجه می شویم که حیوانات از درک و شعور بالایی برخوردارند که این گونه خانه می سازند. 
  نظم و انضباط:
  نظم و انضباط خاصی که در بین حیوانات، خصوصاً حیواناتی که به صورت جمعی زندگی می کنند وجود دارد نشان از درک و شعور آنهاست. همانند مورچگان، زنبور و امثال اینها 
  ملکه و فرمانده داشتن:
  در بسیاری از حیوانات می بینیم که یک فرد به عنوان ملکه و پادشاه بر دیگران فرمانروایی می کند و این هم نشانه ای از شعور بالای آنهاست.
  فرار از دشمن:
  حیوانات درک و شعور دارند و می توانند دشمن را تشخیص داده و برای حفاظت از جان خود فرار نمایند. 
  درک خطر:
  حیوانات خطر را قبل از وقوع حادثه به خوبی درک می کنند و این هم حاکی از شعور و درک بالای آنان است.
  خداوند منان حیوانات را با درک و شعور آفریده است و تفاوت انسان با حیوان در عقل انسان است و این که انسان می تواند در عالم خلقت به تفکر و تدبر بپردازد و این امتیاز انسان بر سایر حیوانات است.»

  زندگی بسیاری از حیوانات، آمیخته با نظام جالب و شگفت انگیزی است که روشنگر سطحی از فهم و شعور در آنهاست!
  امروزه دانشمندان دریافته اند که برخی حیوانات، دارای سیستم ارتباطی کلامی و یا اشاره ای هستند و از این راه قادرند با یکدیگر حتی از مسافتهای طولانی، ارتباط برقرار کنند و منظورشان را به هم نوعانشان برسانند. برای مثال فیلها با ارتعاشهای خاصی که به وسیله پاهای خود ایجاد می کنند و قادرند شدت آن را کنترل کنند، می توانند با همدیگر ارتباط برقرار کنند. 
  مورچه ها نیز قادرند به نحوی با هم تبادل اطلاعات کنند و حتی گفته می شود دارای زبان خاصی هستند، اما بشر هنوز موفق به کشف رموز زبان آنها نشده است. این یافته ها و نیز نشانه های دیگری که از قدیم الایام تا به امروز در حیوانات وجود داشته و هر روز هم نمونه جدیدی از آن کشف می شود، تفکر انسان را به این سمت می برد که حیوانات دارای سطحی از شعور می باشند. آموزش سگها از گذشته های دور برای شکار و نگهبانی و یا تربیت کبوتران برای نامه رسانی و امروزه هم آموزش برخی حیوانات خانگی برای کارهایی مثل خرید کردن، نشان این است که حیوانات قادرند یاد بگیرند! 
  اگر اعتقاد داشته باشیم که حیوانات تمام کارهای خود را از روی غریزه انجام می دهند، با دو سؤال روبرو می شویم: اول این که، چطور است که می شود کارهای خاصی را به حیوانات یاد داد؟ در حالی که غریزه چیزی است که از ابتدای تولد با حیوان یا انسان متولد می شود. دوم هم این که، خداوند در سوره انعام، آیه ۳۸ می فرمایند: 
  “هیچ جنبنده ای در زمین و پرنده ای که با دو بال خود پرواز می کند نیست، مگر آن که آنها نیز همانند شما گروهها و امتهایی هستند و همه به سوی پروردگار خود محشور می شوند و ما در کتاب از بیان چیزی فرو گذار نکردیم. ” 
  اینها همه به ما می آموزند که حیوانات، از شعور برخوردارند! اما طبق فرموده قرآن کریم که انسان را اشرف مخلوقات معرفی می کند، باید گفت سطح شعور حیوانات در برابر انسان خیلی پایین تر و بسیار ساده تر است.
  در عالم هستی غوغاست، هر موجودی به نوعی به حمد و ثنای حق مشغول است و غلغله ای خاموش در پهنه عالم هستی طنین افکنده که بی خبران توانایی شنیدن آن را ندارند، اما اندیشمندان که قلب و جانشان به نور ایمان زنده و روشن است، این صدا را از هر سو به خوبی به گوش و جان می شنوند.

  گر تو را از غیب، چشمی باز شد /با تو ذرات جهان همراز شد
  نطق آب و نطق خاک و نطق گل /هست محسوس حواس اهل دل
  جمـلـه ذرات عالـم در نـهـان /با تو می گویـند روزان و شبـان
  ما سمیـعیم و بصیر و باهوشـیم / با شما نامحـرمـان ما خاموشیـم

  منبع مطلب : pirastehfar.blogsky.com

  مدیر محترم سایت pirastehfar.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  یزدان : مرحله ۳۷۳ شهربانو رولت روسی فاخته ابابیل الن تورینگ صندوق پستی سلاخی دوپهلو😛😛

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  نام پرندهای ای که تخم خود را در سایر لانه ها میگذارد

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  ریاضی دان انگلیسی که پدر علم کامپیوتر

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  کدام پرنده تخم خودرا درون لانه دیگران میگذارد

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  پرنده ای که تخم خود را بمنظور پرورش دو لانه سایر پرندگان قرار میدهد

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  پرنده ای که تخم خود را به منظور پرورش در لانه سایر پرندگان قرار می دهد

  ریما 12 ماه قبل
  0

  ممنون

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  پرنده ای که تخم خود

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  کدام پرنده تخم خود را له منظور پرورش در لانه مرغ دیگری قرار میدهد

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  کدام پرنده تخم خودرا

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  اال

  یزدان 1 سال قبل
  4

  مرحله ۳۷۳ شهربانو

  رولت روسی

  فاخته

  ابابیل

  الن تورینگ

  صندوق پستی

  سلاخی

  دوپهلو😛😛

  1
  ناشناس 12 ماه قبل

  ممنون عزیزم ،میخواستم جواب هارو تایپ کنم دیدم شما زحمتش رو کشیدی 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  0
  amir 12 ماه قبل

  مرسی

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  دمت گرم❤❤

  -2
  فاطمه 1 سال قبل

  دمت گرم❤❤

  Lucifer 1 سال قبل
  3

  فاخته

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید