توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام یک از مسئولین کشور در شورای عالی فضای مجازی هستند

  1 بازدید

  کدام یک از مسئولین کشور در شورای عالی فضای مجازی هستند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  در مورد شورای عالی فضای مجازی در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

  خبرها را در تلگرام تابناک دنبال کنید:

  افزایش ۵۰ درصدی قیمت روغن موتور (کلیک کنید)

  مدت ماندگاری ویروس کرونا در مایعات بدن چقدر است؟ (کلیک کنید)

  دلیل گرانی اخیر گوشت در تهران چیست؟ (کلیک کنید)

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  مدیر محترم سایت www.tabnak.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مرکز ملی فضای مجازی

  مرکز ملی فضای مجازی در ایران، مرکزی است که به فرمان سید علی خامنه‌ای، رهبر حکومت جمهوری اسلامی ایران، توسط «شورای عالی فضای مجازی» تشکیل شده‌است.[۱] در حال حاضر، ابوالحسن فیروزآبادی ریاست این مرکز و دبیری شورای عالی فضای مجازی ایران را برعهده دارد.[۲]سازمان گزارشگران بدون مرز این مرکز را در فهرست نهادهای سرکوبگر سایبری در جهان قرار داده‌است.[۳]

  شورای عالی فضای مجازی

  این شورا به تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ به فرمان آیت‌الله سید علی خامنه‌ای تشکیل شد و موظف است که مرکز ملی فضای مجازی کشور را راه اندازد.[۴][۵]

  در بخشی از فرمان‌نامهٔ وی آمده‌است که

  در ادامه گفته‌است که شورا وظیفه دارد «مرکز ملی فضای مجازی کشور» را درست کند تا کامل و به‌روز بر فضای مجازی درونی و بیرونی اشراف داشته و دربارهٔ نحوهٔ رویارویی با آسیب‌های اینترنت تصمیم بگیرد. او همهٔ دستگاه‌های کشور را موظف به همکاری با مرکز کرده‌است.[۶]

  اعضا

  در متن فرمان رهبر ایران، اعضای حقیقی و حقوقی به مدت سه سال تعیین شدند.[۷]

  اعضای پیشین:

  جلسه‌ها

  نخستین جلسه با حضور رئیس‌جمهور و دیگر عضوها در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ تشکیل شد.

  محمود احمدی‌نژاد در این جلسه به اهمیت و جایگاه این شورا در کشور اشاره کرد و گفت:

  وی افزود فضای مجازی نامحدود است و مرز ندارد. پس باید کوشید با برنامه‌ریزی دقیق از فضای سایبری در راستای هدف‌ها و پیشرفت نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد.

  عضوهای دیگر نیز نظرها و دیدگاه‌هایشان را گفتند.[۸][۹]

  تحریم وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

  در ۲۲ دی ۱۳۹۶، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا شورای عالی فضای مجازی را به دلیل نقض حقوق بشر از طریق اعمال سانسور و محدود کردن آزادی بیان در اینترنت مورد تحریم قرار داد[۱۰].

  بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، شورای عالی فضایی مجازی مسئول مسدود کردن دهها هزار تارنمای متعلق به رسانه‌های خبری بین‌المللی، مخالف حکومت و شبکه‌های اجتماعی در ایران است. در ابتدای این بیانیه آمده است:«شورای عالی فضای مجازی در سال ۲۰۱۲ توسط رهبر ایران با هدف تمرکز و نظارت بر سیاست گذاری‌ها و تنظیم مقررات مربوط به اینترنت حکومت ایران ایجاد شد».

  این وزارتخانه همچنین شورای عالی فضای مجازی را به عنوان عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذار در مورد اینترنت معرفی کرده که بر کار حکومت ایران در زمینه ایجاد اختلال در جریان آزاد اطلاعات نظارت دارد[۱۱].

  واکنش‌ها

  روز پنجشنبه ۲۲ بهمن همزمان با "روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری"، سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی که به مناسبت «روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری» منتشر کرده‌است، «مرکز ملی فضای مجازی ایران» را در فهرست نهادهای سرکوبگر سایبری در جهان ثبت کرده‌است؛ که دارای بدترین کارنامه در سرکوب سایبری هستند و تأکید شده‌است که فعالیت آنها خطری آشکار برای آزادی عقیده و بیان تصریح شده در ماده ۱۹ اعلامیه حقوق بشر است. همچنین این مرکز را یکی از نهادهای سرکوبگر اطلاع‌رسانی در فضای مجازی خوانده‌است. گزارشگران بدون مرز تأکید کرده‌است: «در ایران از خاموش کردن اینترنت به‌طور فزاینده‌ای برای کنترل و سرکوب اعتراضات خیابانی و اعمال محدودیت در انتقال و انتشار اطلاعات مستقل استفاده می‌شود؛ اطلاعاتی که محتوای ضدانقلاب یا خرابکارانه خوانده می‌شود». این سازمان هشدار داده‌است که این مرکز، مشغول ایجاد یک سپر دفاعی (فایروال) با بهره‌گیری از فناوری فیلتر اینترنت در ایران است.[۳][۱۲]

  نهادهای مرتبط

  شورای عالی انفورماتیک، شورای عالی اطلاع‌رسانی و شورای عالی فناوری اطلاعات شوراهای و نهادهایی هستند که پیش از تشکیل این شورا در حکم سیاست گذار و مجری در این حوزه عمل می‌کرده‌اند. همچنین این شورا به عنوان وضع کنندهٔ قانون با مجلس شورای اسلامی در تعارض قرار دارد.

  در فرودین ۱۳۹۵، در جلسهٔ شورای عالی فضای مجازی که به ریاست حسن روحانی برگزار شد، شورای عالی انفورماتیک، شورای عالی اطلاع‌رسانی و شورای عالی امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) منحل و کلیهٔ وظایفشان در سطح ملی به شورای عالی فضای مجازی واگذار شد.[۱۳]

  جستارهای وابسته

  منابع

  پیوند به بیرون

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شورایی درباره فضای «مجازی» که چندان هم «حقیقی» نیست

  شورایی درباره فضای «مجازی» که چندان هم «حقیقی» نیست

  به گزارش الف با گسترش اینترنت در کشور و ضرورت سیاستگذاری کلان درباره فضای مجازی، رهبر انقلاب در ۱۷ اسفندماه سال ۹۰ به تشکیل شورای عالی فضای مجازی حکم کردند. مطابق این حکم، شورای عالی فضای مجازی به‌عنوان نقطه‌ی کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم‌گیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور تشکیل شده است.

  ضرورت تشکیل این شورای اینچنین بیان شده است: «گسترش فزاینده‌ فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی بویژه شبکه‌ی جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، و لزوم سرمایه‌گذاری وسیع و هدفمند در جهت بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های ناشی از آن در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت برنامه‌ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن»

  و در ادامه به وظیفه اصلی این شورا اشاره شده است: «این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد نماید تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم‌گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوایی در چارچوب مصوّبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد. نکات اساسی در مورد وظایف شورای عالی و مرکز فضای ملّی مجازی با تأکید بر توجه جدّی به آن، در پیوست این حکم ابلاغ میگردد.»

  رهبری در سال ۹۴ برایاعضای جدید این شورا حکم صادر کردند که در آن ۱۰ مورد از ماموریت‌‌های این شورا را فهرست کردند. تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه در فضای مجازی، ترویج هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی و تدوین و تصویب نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی از جمله مهمترین ماموریت‌های این شورا بود.

  در ۸ سالی که از تاسیس این شورا و چهار سال و ده‌ماهی که از صدور حکم دوره جدید می‌گذرد حرف و حدیث‌های فراوانی درباره عملکرد این شورا بیان شده است. برخی معتقدند این شورا به وظایف خویش به درستی عمل نکرده است.

  سردار غلامرضا جلالی،رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، آذرماه ۹۸ در برنامه‌ای تلویزیونی در پاسخ به این سوال که عملکرد شورای عالی فضای مجازی را چگونه ارزیابی می کنید؟ تصریح کرد: ارزیابی من مثبت نیست.

  سردار جلالی با بیان اینکه یعنی وقتی یک جمعی می خواهد در مورد یک موضوع تصمیم گیری کنند اولین نکته شناخت واحد از پدیده است گفت: وقتی راجع به یک پدیده ۱۰ نظر وجود داشته باشد نمی توان برای آن تصمیم گرفت.

  وی تصریح کرد: در حالی‌که انتظار این بود که شورای عالی فضای مجازی، بتواند ضوابط و مقررات فضای مجازی کشور را تنظیم و فضا را منضبط و امن کند، نقش‌های اساسی و جدیدی در آن شکل بگیرد و دنبال شود و وظایف دستگاه‌های مختلف و کارکردهای آنها مشخص شود. براساس اطلاعات ما، عملکرد شورا خیلی مثبت ارزیابی نمی‌شود.

  عزت‌الله ضرغامی، رئیس اسبق صدا و سیما نیز که خود عضو حقیقی این شوراست در گفت‌وگویی در سال ۹۷ عملکرد این شورا را موفق ارزیابی نکرد و علت آن را هم به فاصله زمانی زیاد مابین جلسات دانست. ضرغامی گفت: من در حضور رئیس جمهور هم این مسئله را بیان و با جناب روحانی چالش کردم. جلسات این شورا باید حتما هفته ای یکبار برگزار شود؛ ولی هم اینک میانگین زمان تشکیل جلسات بالای ۵۰ روز است.

  ضرغامی ادامه داد : در ایامی که بحث پیام رسان های داخلی مطرح بود حتی جلسات تا دو ماه عقب افتاد. بنده در یکی از جلسات به عنوان نطق قبل از دستور انتقاد شدید کردم و به آقای رئیس جمهور گفتم بزرگ ترین گله از شما این است که باید هفته ای دو بار جلسه داشته باشید تا موضوعات مهم را حل کنیم. بگذریم که ایشان از جاهایی دیگر دلخور بودند و انتقاد شدیدی به برخی موضوعات کردند. سایرین نیز وارد بحث شدند و اصلا موضوع بحث عوض شد.

  رسول جلیلی، دیگر عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در یادداشتی که حدود یک ماه پیش در یکی از رسانه‌ها منتشر کرد، در توصیف این شورا نوشت: «بی اولویتی و لختی شورای عالی فضای مجازی در تشکیل جلسه، تصویب، و اجرای مصوبات مبرهن است.»

  فراتر از همه این افراد رهبر انقلاب در سال ۹۵ و در دیدار با فرهنگیان زبان به گلایه از شورای عالی فضای مجازی گشودند. رهبری با تاکید بر اهمیت فضای مجازی گفتند: «جوانان هم سروکار دارند با فضای مجازی، با انواع‌واقسام چیزها و کارها، با برنامه‌های علمی‌اش، با اینترنتش، با شبکه‌های اجتماعی‌اش، با مبادلات و امثال اینها سروکار دارند؛ خب، اینجا لغزشگاه است. هیچ‌کس نمیگوید آقا جادّه نکش. اگر شما در یک منطقه‌ای جادّه‌ای لازم دارید، خیلی خب، جادّه بکش، جادّه‌ی اتوبان هم بکش امّا مواظب باش! آنجایی که ریزش کوه محتمل است، آنجا محاسبه‌ی لازم را بکنید. ما به دستگاه‌های ارتباطی خودمان، به مجموعه‌ی وزارت ارتباطات و شورای عالی مجازی -که بنده از آن هم گله دارم- سفارشمان این است. ما نمیگوییم این راه را ببندید؛ نه، اینکه بی‌عقلی است. یک کسانی نشسته‌اند، فکر کرده‌اند، یک راهی باز کرده‌اند به‌عنوان این فضای مجازی و به قول خودشان سایبری؛ خیلی خب، از این استفاده کنید منتها استفاده‌ی درست بکنید؛ دیگران دارند استفاده‌ی درست میکنند؛ بعضی از کشورها طبق فرهنگ خودشان این دستگاه‌ها را قبضه کرده‌اند. ما چرا نمیکنیم؟ چرا حواسمان نیست؟»

  به نظر می رسد عملکرد شورای عالی فضای مجازی در سیاستگذاری کلان و پیگیری اجرای مصوبات با علامت سوال‌های جدی روبه‌روست. یکی از انتقادات به عدم برگزاری منظم جلسات و تنظیم دستور جلسات برمی‌گردد که این مسئله به دبیرخانه این شورا و دفتر رئیس‌جمهور مرتبط است. انتقاد دیگربه عدم پیگیری برای اجرای مصوبات برمی‌گردد.

  در سال‌های اخیر و با گسترش روزافزون نفوذ اینترنت، مفاسد و تخلفات جدیدی در این فضا شکل گرفته که آنها هم نیاز به سیاستگذاری کلان دارد و آن را هم باید به ماموریت‌های پیشین این شورا اضافه کرد.

  در شرایطی که حدود ده ماه از اتمام حکم اعضای حقیقی می‌گذرد شاید بتوان با ورود افرادی جدید به این شورا روح تازه‌ای بر فعالیت‌های آن دمید. افرادی که انگیزه بیشتری داشته باشند و در عین حال مشغله زیادی نداشته باشند تا بتوانند به امورات این شورا بهتر رسیدگی کنند.

  منبع مطلب : www.alef.ir

  مدیر محترم سایت www.alef.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دنیا 11 روز قبل
  0

  کامل نبود😔

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید