توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کشور ما از چه طریق به آبهای آزاد ارتباط دارد

  1 بازدید

  کشور ما از چه طریق به آبهای آزاد ارتباط دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  دسترسی به آبهای آزاد دنیا، دروازه طلایی ارتباط ایران با جهان

  دسترسی به آبهای آزاد دنیا، دروازه طلایی ارتباط ایران با جهان

  به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، امیر دریادار حبیب الله سیاری روز سه شنبه در همایش بین المللی اقیانوسشناسی خلیج فارس و دهمین همایش علوم و فنون دریایی ایران اظهار کرد: همچنین دیگر فعالیت تجاری ایران از طریق مرزهای زمینی انجام میشود که این نشان میدهد بخش عمدهای از تجارت از طریق مرزهای دریایی صورت میگیرد.

  وی شمال اقیانوس هند را گلوگاه اقتصادی کشور دانست و گفت: ایران ۱۵ کشور همسایه با ۱۲ مرز دریایی دارد و میتوان گفت، در مجموع ۳۷ درصد مرزهای ایران، دریایی است.

  منبع مطلب : defapress.ir

  مدیر محترم سایت defapress.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اهمیت دسترسی به آبهای آزاد به عنوان رگ حیاتی تجارت

  مرز آبی

  مرز آبی

  مرز آبی (انگلیسی: Maritime boundary‎) یا مرز دریایی به مرزی گفته می‌شود که که سرحدات دو کشور را در پهنه‌ای آبی مجاور با هم تعیین می‌کند.

  هر کشوری که به آبهای آزاد دسترسی دارد، دارای مرز دریایی است. مجمع الجزایرها مانند فیلیپین و برخی از کشورهای جزیره‌ای مانند ایسلند، صرفاً دارای مرز دریایی می‌باشند.[۱] از نظر حقوقی، قوانین حاکم بر آبهای ساحلی با قوانین حاکم بر خاک یک کشور متفاوت است. در بخشی از آبهای ساحلی که به آبهای سرزمینی معروفند و در داخل مرز دریایی هر کشور جای می‌گیرند، کلیه حقوق آبها و عمق دریاها متعلق به کشور مربوط بوده ولی حق عبور بی ضرر کشتی‌های سایر کشورها به رسمیت شناخته می‌شود. همچنین در بعضی مناطق دریایی مثل منطقه انحصاری-اقتصادی یا فلات قاره، کشور ساحلی تنها از بخشی از حقوق برخوردار است مانند استفاده از منابع زیر بستر دریا یا اکتشاف و استخراج نفت یا ماهیگیری در این مناطق کشتیرانی سایر کشورها آزاد است.[۲]

  بر اساس مقررات حقوق بین‌الملل از جمله کنوانسیون سازمان ملل متحد دربارهٔ حقوق دریا و کنوانسیون ژنو راجع به دریای سرزمینی و منطقه نظارت، مرز دریای سرزمینی، معمولاً به خط فرضی ای گفته می‌شود که فاصله‌ای برابر با 12مایل دریایی معادل 22.22 کیلومتر (هر مایل دریایی معادل ۱۸۵۲ متر ) از خط مبدأ ساحل (یا خط مبدأ عادی یعنی خط ساحل در پایین‌ترین حالت جزر در فصل بهار ) هر کشور دارد. این مرز برای منطقه نظارت ۲۴ مایل (44.44 کیلومتر) و برای مناطق فلات قاره و انحصاری اقتصادی ۲۰۰ مایل (370 کیلومتر) است. خط مبدأ منیز شهرت دارد[۳]

  اما در بسیاری از موارد تعیین حد جزر به دلیل پس و پیش بودن ساحل امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل بسیاری از کشورها (مانند ایران، نروژ، چین و…) اقدام به ترسیم خطوط مبدأ مستقیم می‌کنند. در این روش بیشترین پیشروی ساحل توسط خط مستقیم به هم وصل می‌شوند، پس آب‌های پشت خط مبدأ تحت نظام آب‌های داخلی آن کشور قرار می‌گیرند.

  در بخشهایی از دریا که عرض دریا کمتر از حد لازم است، برای تعیین مرز دریای سرزمینی خط نصف کننده ، ملاک عمل خواهد بود.

  اما بر اساس بند ۱ مواد ۸۳ و ۷۴ کنوانسیون حقوق دریاها (مونته گو بی ۱۹۸۴) تحدید مرزها در مناطق انحصاری-اقتصادی و فلات قاره «اصل انصاف» است. همچنین در نزدیکی مرز خشکی دو کشور، خط عمود بر ساحل (خط میانه)، مرز دریایی دو کشور را تشکیل می‌دهد.[۲]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  امیرمحمد : جواب این سوال

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ج 6 روز قبل
  0

  چ

  حکیم 10 روز قبل
  1

  اخرش ما نفمیدیم به کجا راه داره

  امیرمحمد 11 ماه قبل
  4

  جواب این سوال

  2
  زهرا 11 ماه قبل

  کشور ما از طریق دریای خلیج فارس و دریای عمان به آب های آزاد راه دارد.

  برای ارسال نظر کلیک کنید