توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گاز از کجا تامین میشود و چگونه به دست ما میرسد

  1 بازدید

  گاز از کجا تامین میشود و چگونه به دست ما میرسد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  گاز از کجا تامین می شود و چگونه بدست میاید و بدست ما میرسد؟

  گاز از کجا تامین می شود و چگونه بدستمیاید و بدست ما میرسد؟

  در گذشته های بسیار دور ،جانداران ذرّه بینی و تک سلولی که در دریاهای کم عمق زندگی می کردند،بعد از مردن در عمق آب فرو رفتند و کم کم در زیر رسوبات در یایی مدفون شدند .با گذشت زمان ،بدن آنها تجزیه شده وتغییرات شیمیایی پیدا کرده اند .حاصل این تغییرات ،نفت و گاز بود . بعد ها ،لایه های رسوبی تبدیل به سنگ شدند وروی نفت وگاز را پوشاندند . نفت ،همیشه با مقداری آب شور در یا های قدیمی در زیر، و مقداری گاز در بالا همراه است و برای استخراج آن باید چاه حفر شود. نفتی که از چاه خارج می شود نفت خام نام می گویند که ماده ای غلیظ و سیاه رنگ است .این ماده می سوزد .ا مّا چون مواد مختلفی همراه آن است از نظر صنعتی با ارزش است و کسی آن را نمی سوزاند . بلکه آن را به پالایشگاه می برند و در آنجا به مواد مختلفی مانند بنزین،نفت سفید،گازوئیل،نفت کوره،روغن های مختلف و قیر تبدیل می کنند.

  تا به حال« سوخت های فسیلی» را شنیده اید .سوخت های فسیلی ، انرژی هایی هستند که از موجودات زنده بدست می آیند .فسیل ها، قسمت های سخت بدن بدن موجودات زنده هستند که در طی سالیان دراز به سنگ تبدیل شده اند.نفت و گاز هم ،حاصل تغییرات شیمیایی وتجزیه ی جانداران ذرّه بینی و تک سلّولی فراوان در زیر رسوبات در یایی است .

  وقتی موجودات می میرند ،تجزیه می شوند و به وسیله ی خاک شن و مواد دیگر پوشیده می شوند.این لایه های شن وخاک ،مرّتب زیاد می شوند و مواد تجزیه شده را به قسمتهای عمیقتر خاک می برند و تحت فشار و گرمای خیلی زیاد قرا ر می دهند .شنها وخاکها،به صخره سنگ تبدیل می شوند و این موجودات که زمانی زنده بوده اند،به مایعی به نام« نفت» وگازی به نام «گاز طبیعی»تبدیل می شوند.

  پس از تشکیل نفت و گاز،لایه های صخره ها مرتّب به آنها فشار وارد کرده، سنگ ها را به قسمتهای عمیق تر زمین می فرستند و فشار زیاد نفت و گا ز باعث می شود که صخره های سنگ ها ترک بخورند و یا سوراخ سوراخ شوند. نفوذ نفت به سمت بالا توسط بقیه ی صخره سنگها متوقف می شود و نفت،لای صخره سنگها مدفون می شوند تا کشف شود.

  در قدیم مردم به طور اتّفاقی نفت ر ا کشف کردند. در این مواقع ،نفت در لایه های خیلی نزدیک به سطح زمین مد فون بوده است . اگر کسی کمی زمین را حفر می کرد به نفت می رسید .

  امروزه دانشمندان در کف اقیانوس ها هم به دنبال نفت می گردند .احتمال وجود نفت در زیر اقیانوس ها زیاد است ولی استخراج آن سخت است .

  دانشمندان، مطمئن هستند که نفت حدود۶۰ سال وگاز حدود ۲۱۰سال دیگر تمام می شود .فکر می کنید وظیفه ما چیست ؟

  منبع مطلب : kafinethaft.rozblog.com

  مدیر محترم سایت kafinethaft.rozblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گاز چگونه به وجود می آید و انواع گاز چیست ؟

  بقایای گیاهان و جانورانی که اجساد آنها طی میلیونهاسال به قسمت های زیرین دریاچه ها و اقیانوسهای قدیمی رانده شده بتدریج تجزیه و به صورت عناصر آلی درآمده وبراثرفشارو گرمای درونی زمین به نفت وگاز تبدیل و در مخازن زیرزمینی و در عمق سه تا چهار هزار متری و با فشار حدود چند صد اتمسفر ذخیره گردیده است .

  برای مصرف گاز طبیعی به هنگام استخراج دارای ناخالصی هایی مانند شن و ماسه ، آب شور و ;گازهای اسیدی می باشد که در پالایشگاههای گاز تصفیه شده و به صورت گاز قابل مصرف در می آید . گاز پالایش شده از طریق خطوط لوله انتقال گاز فشار قوی ;به شهرها و مراکز مصرف منتقل می شود .

  گاز طبیعی گازی است بی رنگ ، بی بو و سبک تر از هوا . برای تشخیص نشت گاز ،در ایستگاههای دروازه ورودی شهرها به آن مواد بودار کننده اضافه می کنند تا ایمنی مصرف کنندگان گاز طبیعی تامین گردد . گاز طبیعی مورد استفاده در استان خراسان از مخازن گازی سرخس تامین می گردد و 98 درصد آن را گازمتان تشکیل می دهد (CH4). ارزش حرارتی هر متر مکعب گاز طبیعی تقریبامعادل ارزش حرارتی یک لیتر نفت سفید می باشد .

  تامین هوای کافی برای سوخت کامل گاز . هر متر مکعب هنگام سوختن نیاز به حدود10 متر مکعب هوا دارد و هرچه شعله آبی رنگ تر باشد نشاندهنده رسیدن هوای کافی برا ی سوخت می باشد.

  - استفاده از فیلتر گاز در وسایل گاز سوز و تمیز کردن به موقع آن

  - استفاده از کلاهک تعدیل جریان محصولات احتراق در وسایل گاز سوز

  - انتخاب ظرفیت (قطر) مناسب برای دودکش ها

  - عایقکاری صحیح مخزن آبگرمکن و منبع دوجداره تبدیل انرژی در موتورخانه ها و عایقکاری منبع انبساط در پشت بام‌ها

  - بیشترین اتلاف انرژی حرارتی در ساختمانها از طریق پنجره ها می باشد لذا بکارگیری مصالح ساختمانی مناسب و استفاده از پنجرههای دو جداره درکاهش مصرف انرژی بسیارموثر می باشد

  منبع مطلب : oloom-bardi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oloom-bardi.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نفت وگاز از کجا به دست می آید ؟

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  💗 : گاز را از پالایشگاه با کمک لوله ها گاز را به دست ما می رسانند ❤

  Girl .Army : مفید بود👌

  ناهید : منم نمیدونم😂😍

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دلارا 8 روز قبل
  1

  ما کلاس ششمی هستیم

  تازه این درس و خوندیم

  و مطالب عالی رو در اختیار ما گذاشت

  در نتیجه پنج ستاره که 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  ممنون عالی

  اما شرمندە دانشمندان امروز چیزی نمی فهمند بە دنبالش میرن

  Malakeh 11 ماه قبل
  -1

  والا من حوصلم نمیاد اینا رو بخونم

  پی پی 12 ماه قبل
  0

  عالی

  💗 12 ماه قبل
  5

  گاز را از پالایشگاه با کمک لوله ها گاز را به دست ما می رسانند ❤

  الاغ 12 ماه قبل
  1

  من هیچی نفهمیدم

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  🙏🙏

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  از پالایشگاه نزدیک استانمان😘از طریق لوله های بزرگ به ایستگاه های شهرمان هدایت می‌شود و از آنجا از طریق لوله کشی به خانه های ما می‌رسد🙄

  امیدوارم که خوشتون اومده باشه😇💕⚘

  🥰پایان🥰

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  🙏🙏

  بنده خدا 1 سال قبل
  0

  من الان نمیدونم گاز از چی تشکیل میشه😂

  ناهید 1 سال قبل
  4

  منم نمیدونم😂😍

  وبنرنلن 1 سال قبل
  3

  گلابی اون بالا نوشته دیگه

  Girl .Army 1 سال قبل
  4

  مفید بود👌

  برای ارسال نظر کلیک کنید