توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گروه خونی فرزند ب پدر میرود یا مادر

  1 بازدید

  گروه خونی فرزند ب پدر میرود یا مادر را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  چگونه نوع خون تعیین می شود؟

  چگونه نوع خون تعیین می شود؟

  به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از zmescience، خون یک مایع حیاتی زندگی انسان محسوب می شود و اگر چه در همه جمعیت های شایع ترین نوع خون O مثبت است، اما فراوانی نوع خون در جمعیتهای مختلف یکسان نیست.


  بدون خون، بدن انسان به راحتی کار خود را متوقف می کند. این مایع حیاتی زندگی، مواد مغذی حیاتی را در سراسر بدن توزیع می کند. مبادلات اکسیژن و دی اکسید کربن را انجام می دهد، و "شبه نظامیان" سیستم ایمنی بدن ما را وادار به مبارزه برای دفع عفونت ها می کند.

  اما همه خون  ها برابر نیستند و در صورت انتقال خون، مخلوط کردن انواع خون ناسازگار می تواند منجر به مرگ شود.  توزیع انواع خون
  چهار گروه اصلی خون: A، B، AB و O وجود دارد ، که گروه O بیشتر شایع است. در ایالات متحده، متوسط توزیع انواع خون به شرح زیر است:

  O-مثبت: 38 درصد
  O-منفی: 7 درصد
  A-مثبت: 34 درصد
  A-منفی: 6 درصد
  B مثبت: 9 درصد
  B-منفی: 2 درصد
  AB مثبت: 3 درصد
  منفی:AB  یک درصد

                       

  گروه های مختلف نژادی و قومی معمولا توزیع متفاوت دارند. به عنوان مثال، 45 درصد از قفقاز ها نوع O هستند، اما 51 درصد آفریقایی-آمریکایی و 57 درصد اسپانیایی ها نوع O هستند، به گفته صلیب سرخ. این صفحه ویکی پدیا دارای توزیع نوع خون در هر کشور است.

  گروه O مورد نیاز ترین نوع خون در بیمارستان ها است، چرا که این شایع ترین و به همین دلیل خون O منفی یک نوع اهدا کننده  عمومی است، به این معنی که با هر نوع خون سازگار است. برعکس، نوع خون AB مثبت به عنوان نوع دریافت کننده عمومی نامیده می شود، زیرا فردی که آن را دارد می تواند خون  همه گروهها رل دریافت کند.

  چگونه نوع خون تعیین می شود
  مانند رنگ چشم، نوع خون به طور ژنتیکی از والدین به ارث برده می شود. گروه خون  هر فرد نوع A ، B،  AB یا O بر اساس نوع خون مادر و پدرش است. به عنوان مثال، اگر مادر AB و پدر A است، فرد می تواند انتظار داشته باشد که  A، B  یا AB  باشد. اگر مادر AB است و پدر O است، کودک یک نوع خون A یا B دارد. هنگامی که هر دو والد A هستند، کودک O یا A را دارد.

  خون اساسا از دو نوع سلول های خونی (قرمز و سفید)، پلاکت ها و مایع به نام پلاسما تشکیل شده است. حدود نیمی از خون (45٪) از سلول های خونی تشکیل شده است، با 55٪ باقیمانده پلاسما. میلیون ها سلول خونی در مغز استخوان، ماده اسفنجی نرم، که حفره های استخوانی را پر می کند تولید می شود.

  نوع خون انسان توسط پروتئین های موجود در سطح گلبول های قرمز به نام آنتی ژن تعیین می شود. اگر آنتی ژن A در گلبول های قرمز وجود داشته باشد، پس فرد خون تیپ A دارد، در حالیکه  اگرآنتی ژن B موجود است، بدین معنی است که فرد خون نوع   B دارد.  اگر هر دو A و B وجود داشته باشد، فرد نوع خون AB دارد. اگر هیچ یک از آنتی ژن ها وجود نداشته باشد، فرد نوع خون O دارید.

  علاوه بر طبقه بندی ABO، گروه دیگری از گروه خون نیز وجود دارد که شامل عوامل Rhus (Rh) می باشد. این نام از میمونهای Rhesus می آید که در آن پروتئین ها برای اولین بار کشف شدند. عامل Rhus D که مهمترین آن است، در 85٪ افراد وجود دارد و آنها Rh مثبت را نشان می دهند.  15٪باقیمانده Rh منفی هستند. گروه Rh در بعضی موقعیت ها می تواند بسیار مهم باشد. به عنوان مثال، اگر یک مادر خون  Rh منفی باشد، زندگی یک نوزاد ممکن است در معرض خطر قرار گیرد. در چنین شرایطی، مادر میتواند آنتی بادی را علیه خون کودک خود تشکیل دهد.

  گروه بندی خون و ترانسفوزیون

  به منظور انجام ایمن انتقال خون، ضروری است که بیمار یک نوع خون دریافت کند که با خونش سازگار است. اگر نوع خون ناسازگار باشد، گلبول های قرمز خون می توانند با هم ترکیب شوند، تولید لخته هایی را که رگ های خونی را متوقف می کنند و باعث مرگ می شوند. به طور کلی، برای گروه ABO، انتقال خون از این قوانین پیروی می کند:

  فردی با نوع A می تواند به فردی با نوع A یا AB اهدا کند.
  فرد مبتلا به نوع B خون می تواند به فردی با نوع B یا AB اهدا کند.
  فرد مبتلا به نوع AB فقط می تواند به یک فرد با AB اهدا کند. با این حال، فرد مبتلا به نوع خون AB می تواند خون را از هر کسی دریافت، که دریافت کننده عمومی است.
  فرد مبتلا به نوع خون O می تواند به همه خون اهدا کند، که اهدا کننده عمومی است. این به این دلیل است که نوع خون O هیچ سطح آنتی ژن را در سطح سلول های قرمز خون خود ندارد. با این حال، افراد مبتلا به نوع خون O می توانند فقط نوع O دریافت کنند.
  افراد مبتلا به خون Rh مثبت می توانند کمک های مثبت یا منفی دریافت کنند، اما کسانی که خون Rh  منفی دارند می توانند تنها خون Rh منفی را دریافت کنند.

  پزشکان خون را قبل از اینکه مجاز به اهدا یا دریافت خون شوند، آزمایش می کنند. با این حال، در صورت اضطراری زمانی که نوع خون بیمار ناشناخته است، از نوع خون O استفاده می شود.
  مهم است که توجه داشته باشیم که بیش از 600 آنتی ژن شناخته شده وجود دارد که وجود یا عدم وجود آن «انواع خون نادر» را تشکیل می دهد. گروه ABO برای اکثر افراد کار می کند، اما در بعضی موارد نادر، برخی از انواع خون ممکن است منحصر به فرد، مانند گروه های نژادی و نژادی خاص باشد. برای مثال، بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری سلول داسیپی نیاز به اهدای خون آفریقایی-آمریکایی دارند. به همین دلیل است که هنوز هم ایده آل برای تطبیق نوع اهدای خون به گیرنده آن دقیقا، و  با توجه  به هر دو نوع آنتی ژن و عامل Rh است.

  انتهای پیام/

  معصومه صادقی

  https://www.zmescience.com/science/most-common-blood-type-43253/

  منبع مطلب : www.stnews.ir

  مدیر محترم سایت www.stnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گروه خونی هایی که میتوانند یا نمیتوانند باهم ازدواج کنند

  گروه خونی هایی که میتوانند یا نمیتوانند باهم ازدواج کنند

  گروه خونی  افراد برای ازدواج مهم است؟

  آزمایشات قبل از ازدواج هیچ ربطی به گروه خونی ندارد و گروه خونی افراد مانعی برای ازدواج آنها ایجاد نمی کند. تطابق گروه خونی برای ازدواج مسئله بسیار مهمی است و برای جلوگیری از مشکلات برنامه ریزی نشده باید پیش از ازدواج از مطابقتگروه خونی هایتان مطمئن شوید.کسانی که قصد تشکیل خانواده و البته  بچه دار شدن  را دارند، باید تست سازگاری گروه خونی بدهند.گروه خونی ازدواج

  اگر مشکلی وجود داشت ، پزشک جنبه های احتیاطی را به شما گوشزد خواهد کرد. برای اطلاع بیشتر درباره اهمیت گروه خونی در ازدواج این بخش از سلامت  نمناک  را دنبال کنید.

  اهمیت سازگاری گروه خونی برای ازدواج

  ازدواج با دختر یا پسری که گروه خونی متفاوتی دارد، خطری برای شما ایجاد نمی کند خطر واقعی زمانی است که نوع خون دو نفر کاملا متفاوت البته از لحاظی که خواهیم گفت باشد.

  به طور کلی دو نوع خون وجود دارد، رزوس Rh مثبت و رزوسRh منفی.عامل تعیین کننده رزوس، مثبت یا منفی بودن آن است. به یاد داشته باشید گروه خونی فرزند لزوما با پدر و مادر یکی نیست.

  گروه خونی مشترک در زن و مرد

  اگر گروه خونی زن و مرد یکسان باشد ، هیچ مشکلی پیش نمی آید چون نوع خون هردو یکی است.به عنوان مثال اگر گروه خونی هردو A+ باشد به این معنا است که خون هردو از نوع +Rh است، که بهترین پیوند برای ازدواج می باشد.اگر گروه خونی پدر و مادر یکسان باشد، فرزند شانس بیشتری برای داشتن همان گروه خونی دارد.زن و مردی که گروه خونی مشابه دارند، کم خطرترین پدر و مادرها هستند!

  گروه خونی متفاوت

  اما اگر برای ازدواج گروه خونی ها متفاوت بود چه؟

  اگر گروه خونی زن و مرد متفاوت باشد، فرزند گروه خونی یکی از پدر یا مادر را به ارث می برد، اما کسی که گروه خونی پدرش را به ارث می برد نسبت به کسی که از مادرش به ارث می برد، بدن سالم تری دارد.

  البته اگر نوع خون زن و مرد متفاوت باشد، مثلا یکی A+ و دیگری B-، گروه خونی و عامل Rh آن ها با هم سازگاری ندارد و باید برای دانستن اصول احتیاطی و پیشگیری از عوارض به پزشک مراجعه کنند؛ اما اگر این کار را نکنند مادر در خطر خواهد بود، زیرا گروه خونی مادر با جنین سازگاری نخواهد داشت و هنگامی که خون  جنین  وارد سیستم بدن مادر شود او را به خطر می اندازد.

  پس از ورود خون متفاوت نوزاد به بدن مادر، بدن مادر علیه عامل Rh بچه شروع به پادتن سازی می کند و با جنین مانند یک متجاوز و عامل مهاجم رفتار می کند.

  با عمل پادتن سازی بدن مادر ضعیف می شود؛ همچنین پادتن ها گلبول های قرمز جنین را از بین می برند و باعث ایجاد بیماری  کم خونی  در جنین می شوند و چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره کرده است حتی ممکن است کمبود گلبول قرمز در بدن جنین، موجب آسیب های مغزی و یا مرگ شود.

  در بچه های دوم و به بعد این علائم به علت افزایش  آنتی بادی  بیشتر بروز می کند به همین علت در حاملگی اول به مادر آمپول ضد RH تزریق می شود تا در حاملگی های بعدی جبران شود .

  زدن آمپول روگام 72 ساعت بعد از زایمان شیوه ی موثری برای سد نمودن و تصفیه سریع سلولهای RH مثبت ازجریان خون است . این نوع ناسازگاری نیز مانع از ازدواج نمی شود . اکنون که اطلاعاتی درباره اهمیت سازگاری گروه خونی برای ازدواج دارید، بد نیست کمی هم از خطرات گروه خونی ناسازگار را بدانید.

  خطرات گروه خونی ناسازگار برای ازدواج

  همیشه می گویند بارداری اول به دشواری  بارداری  های بعدی نیست.عدم سازگاری گروه خونی و عامل Rh موجب بیماری های همولیتیکی و اریتروبلاستوز جنینی مانند کم خونی و زردی می شود.این بیماری ها بسیار شدید و جدی هستند و حتی می توانند موجب نارسایی قلبی و در نهایت مرگ جنین شوند. پس کسانی که نوع خونشان متفاوت است ، هرگز نباید با هم ازدواج کنند.

  اریتروبلاستوز کودکی که از نظر گروه خونی مشکلی ندارد، تنها با تزریق و تعویض خون قابل درمان است.پزشک ها با این کار سطح بیلی روبین بدن را تنظیم می کنند.اگر سطح بیلی روبین بالا باشد، به بازال گانگلیا منتقل می شود و کودک را دچار کرنیکتروس خواهد کرد. کرنیکتروس باعث آسیب های مغزی و  کند ذهنی  می شود و بلع کودک را دچار مشکل می کند.

  خون به چهار دسته تقسیم می شود:

  AB، O، B، A. رزوس یا همان Rh منفی شامل A- ،B- ، O- و AB- است ورزوس یا همان Rhمثبت A+ ،B+ ، O+ و AB+.

  گروه خونی A

  اگر گروه خونی شما A است در خونتان پادتن زای Aدر گلبول های قرمز و B در پلاسما دارید.

  گروه خونی AB

  افرادی با گروه خونی AB هردو پادتن زای A و B را در گلبول های قرمز خود دارند و فاکتور رزوس ندارند.این به این معنی است که وقتی دو نفر با گروه خونی AB با یکدیگر ازدواج می کنند ، خطر ابتلا به بیماری های مربوط به خون در آن ها وجود ندارد.نکته مثبت دیگری که گروه خونی AB دارد این است که این افراد می توانند از همه گروه ها خون بگیرند.

  گروه خونی O

  افرادی که گروه خونی O- دارند بسیار خوش شانس اند ، زیرا عامل رزوس ندارند اما افرادی با گروه خونی O+ عامل رزوس دارند.به زبان ساده، شما باید با کسی ازدواج کنید که بتواند به شما خون بدهد.

  جدول گروه خونی

  بهترین پیوند گروه های خونی برای ازدواج

  در ادامه این بحث در سلامت نمناک بهترین پیوند خونی افراد را برای شما توضیح می دهیم:

  مرد دارای گروه خونی A+ :گروه خونی های A+ و AB+

  زن دارای گروه خونی A+ :گروه خونی های -A+، A-، O+، O

  مرد دارای گروه خونی O+ :گروه خونی های +A+، B+، AB+، O

  زن دارای گروه خونی O+ :گروه خونی های -O+، O

  مرد دارای گروه خونی B+ :گروه خونی های +B+، AB

  زن دارای گروه خونی B+ :گروه خونی های -B+، B-، O+، O

  مرد دارای گروه خونی AB+ :گروه خونی AB+

  زن دارای گروه خونی AB+ :همه گروه های خونی

  برای یک مرد با گروه خونی منفی :گروه های A+، A-، AB+ و AB- مناسب هستند و برای یک زن A- یا O-.

  مرد با گروه خونی O- :با همه گروه های خونی سازگاری دارد اما برای زنان تنها گروه O- مناسب است.

  مرد با گروه خونی B- :با تمام گروه ها به جز A+ و A- سازگاری دارد اما برای یک زن تنها B- و O- مناسب اند.

  مرد با گروه خونی AB-:تنها با AB+ و AB- سازگاری دارد و زنان دارای این گروه AB-، A-، B- یا O-.

  خون و ازدواج

  چگونگی تشخیص سازگاری خون

  در آزمایشگاه برای تشخیص سازگاری خون را با سه نمونه از گروه A، B و پادتن ترکیب می کنند، تا بفهمند پادتن زایی در خون وجود دارد یا خیر و عامل Rh با یکدیگر تطابق دارند یا خیر .

  مواردی که انجام آزمایش ژنتیک به زوج ها توصیه می شود

  بدترین گروه خونی

  نکته گروه خونی و ازدواج:

  عدم سازگاری خون نباید باعث شود از ازدواج منصرف شوید، تنها باید از پزشک خود اصول احتیاطی را بپرسید و رعایت کنید.

  تحقیقات نشان می دهد  مواد غذایی  که مصرف می کنید روی گروه خونی فرزندتان نیز تاثیر می گذارد.

  یکسان بودن گروه خونی در ازدواج افراد نمی تواند مشکل ساز باشدآنچه مشکل ساز می شود ارتباط خونی در ازدواج فامیلی است که موجب مشکلات ژنتیکی می شود.

  اگر RHH گروه خونی خانم منفی و RH گروه خونی آقا مثبت باشد، جهت جلوگیری از بروز مشکل برای نوزاد در بارداری آمپول روگام تزریق می شود.

  افراد مبتلا به تالاسمی مینورنباید با هم ازدواج کنند . این نوع تالاسمی به تنهایی برای افراد مشکلی ایجاد نمی کند و فرد فقط ناقل یک صفت است اما فرد مبتلا به تالاسمی مینوراگر با یک فرد مینورازدواج کند، احتمالا فرزندشان مبتلا به تالاسمی ما ژور خواهد شد. 

  منبع مطلب : www.mostaghelonline.com

  مدیر محترم سایت www.mostaghelonline.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  سوسن : اره میشه امکانش هست

  فاطیما ییلدیز : سلام من مامانم o- هست من a مثبت بابام هم a مثبت هست مال ابجیم معلوم نیست ابجیم ۱۰ ماهشه امکان اینکه اون o- باشه زیاد تره یا a مثبت

  مجید : آیا گروه خونی خانمم Aمنفی هست اما گروه خونی خودم B مثبت هست ایا امکان دارد بچه گروه خونش بشه Aمثبت

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مجید 1 ماه قبل
  4

  آیا گروه خونی خانمم Aمنفی هست اما گروه خونی خودم B مثبت هست ایا امکان دارد بچه گروه خونش بشه Aمثبت

  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  من و شوهرم هردو آ مثبت هستیم چطور پسرم بی منفی است؟ امکانش هست؟

  Mo 2 ماه قبل
  1

  مامانم oمنفی و من ABمثبت هستم

  بابام چیه؟

  ا.باقری 2 ماه قبل
  0

  مرد o مثبت میتواند با زن o منفی ازدواج‌کند؟

  1
  یاسمن 1 ماه قبل

  بله البته زن باید در بارداری امپول رگام بزند

  دلنیا 5 ماه قبل
  0

  سلام گروه خونی من o+ وشوهرمB+.

  گروه خونی فرذندم چیه.؟

  م.د.ب 5 ماه قبل
  2

  گروه خونی مرد Aمثبت و زن AB مثبت باشد اون وقت گروه خونی فرزندان چی میشه؟

  0
  سحر 1 ماه قبل

  اگه همسرتون Aمثبت وشما abمثبت بچتون یا aمثبت یاbمثبت یا abمثبت خواهدشد

  ..... 6 ماه قبل
  0

  پدر ومادر گروه خونی آ مثبت دارن یکی از فرزندان آمثبت و یکی اُمثبت شده ایا همچین چیزی امکان داره؟؟؟

  1
  الی 4 ماه قبل

  اره امکان داره چون هردو ا هستن

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  همسرم گروه خونی bمنفی و خودم oمثبت مال دخترم چی میشه خواهشن بگید

  1
  الی 4 ماه قبل

  یا او مثبت یا او منفی یا ب مثبت یا ب منفی

  فاطیما ییلدیز 8 ماه قبل
  0

  سلام من ۱۰ سالمه مامانم o- هست بابام A مثبت هست مال منم A مثبت هست ولی ماله ابجیم b- هست مگه میشه

  -2
  الی 4 ماه قبل

  نمیشه که ب منفی باشه یا او یا ا باید باشه احتمالا شما اشتباه میکنی

  0
  فاطیما ییلدیز 8 ماه قبل

  من دوتا ابجی دارم یکی ۱۰ ماهشه معلوم نیست o- هست یا a مثبت ولی اون ابجیم B- هست

  0
  فاطیما ییلدیز 8 ماه قبل

  لطفا جواب بدید

  4
  فاطیما ییلدیز 8 ماه قبل

  سلام من مامانم o- هست من a مثبت بابام هم a مثبت هست مال ابجیم معلوم نیست ابجیم ۱۰ ماهشه امکان اینکه اون o- باشه زیاد تره یا a مثبت

  نشناس 8 ماه قبل
  1

  پدر ومادر هر دو گروه خونی آبی مثبت بچشون باید گروه خونیش چی باشه لطفا جوابشو بدین

  1
  محمد 8 ماه قبل

  میتونه AیاBیاAB باشه

  ف مرادی 9 ماه قبل
  0

  گروه خونی من o+وگروه خونی شوهرم o_ودخترم o_ولی پسرم b+هستش این قضیه باعث بهم ریختن زندگیمون شده چراگروه خونی پسرم فرق میکنه

  0
  سارا 1 ماه قبل

  دقیقا این مسئله برای ما هم پیش اومده مادرم او مثبت پدرم آ مثبت اما من ب مثبت هستم 😐

  ف مرادی 9 ماه قبل
  3

  من وهمسرم ودخترم گروه خونیمون oهستش پسرم b+میشه بپرسم امکان داره مگه ترخداراهنماییم کنید

  1
  عباس 5 ماه قبل

  اره ممکنه کار خدا نشد نداره

  2
  فاطی 6 ماه قبل

  سلام ازمایشتون درست بوده؟

  0
  فاطی 7 ماه قبل

  ازمایش خونتون درست بود؟

  ناشناس 9 ماه قبل
  -1

  اگر گروه خونی پدرم abمثبت باشهمادرمoمثبتگره خونی من abمثبت می شود

  ناشناس 9 ماه قبل
  1

  سلام گروه خونی مرد او مثبت است و گروه خونی زن ب مثبت است و گروه خونی فرزند او منفی آیا همچین چیزی امکان دارد یا ؟؟

  0
  الی 4 ماه قبل

  مثبت و منفی بونش که میشه غیر از او یا ب بود جای شک داشت منفی بودنش عادیه

  0
  الی 4 ماه قبل

  اره میشه چرا نشه

  Narges 1 سال قبل
  0

  فرزندان حتمادارای گروه خونی Oهستند وبه احتمال زیاد دارای گروه خونی مثبت هستند ولی احتمال منفی شدننشان هم وجودداردچون ممکن است پدرومادرهردودارای Rhناخالص باشند

  رضا 1 سال قبل
  2

  لطفا پاسخ

  رضا 1 سال قبل
  0

  اگر گروه خونی پدر ab+و مادر o+ باشد هر دو فرزند دختر و پسر دارای گروه خونیo+می توانند باشند؟

  0
  الی 4 ماه قبل

  یا باید ا باشن یا ب

  2
  مریم 9 ماه قبل

  خیر فرزندان فقط A یا فقط B میتونند باشند

  5
  سوسن 12 ماه قبل

  اره میشه امکانش هست

  1
  Narges 1 سال قبل

  ازازدواج چنین پدرمادری فرزندان دارای گروه خونی AوB باRhمثبت البته احتمال Rhمنفی هم وجوددادرد یعنی فرزندان دارای دو گروه خونی OAوOB(ناخالص) میتوانندباشند

  برای ارسال نظر کلیک کنید