توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گر نگهدارِ من آن است که من می دانم شیشه را در بغلِ سنگ نگه می دارد

  1 بازدید

  گر نگهدارِ من آن است که من می دانم شیشه را در بغلِ سنگ نگه می دارد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : این ضرب‌‌‏المثل حکایت جالبی دارد. آقا محمد خان قاجار در سال ۱۱۷۳ شمسی به لشکریان خود دستور داد تا به طرف «قره باغ» حرکت نموده تا «قلعه شوشی» را به تصرف خود درآورد. قلعه شوشی به شیشه هم معروف بود. حاکم قلعه شوشی حاضر به اطاعت از پادشاه قاجار نبود. آقا محمد خان فرمان داد تا قلعه شوشی را محاصره کنند و به منظور جلوگیری از خونریزی و کشتار این بیت شعر را برای «ابراهیم خان» حاکم قلعه شوشی فرستاد: از منجیق فلک سنگ فتنه می بارد تو ابلهانه گریزی به آبگینه حصار آبگینه حصار همان قلعه شیشه است. ابراهیم خلیل خان که نمی‌‌‏خواست تسلیم شود، این بیت را که منسوب به «ملا پناه واقف» است در پاسخ برای آغا محمدخان فرستاد: گر نگه‌‌‏دار من آنست که من می‌‌‏دانم شیشه را در بغل سنگ نگه می‌‌‏دارد منظور ابراهیم خلیل خان از شیشه همان قلعه شیشه یا شوشی است و سنگ هم اشاره به بیت آغا محمدخان و پرتاب سنگ با منجنیق است.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  این ضرب‌‌‏المثل حکایت جالبی دارد. آقا محمد خان قاجار در سال ۱۱۷۳ شمسی به لشکریان خود دستور داد تا به طرف «قره باغ» حرکت نموده تا «قلعه شوشی» را به تصرف خود درآورد.

  قلعه شوشی به شیشه هم معروف بود. حاکم قلعه شوشی حاضر به اطاعت از پادشاه قاجار نبود. آقا محمد خان فرمان داد تا قلعه شوشی را محاصره کنند و به منظور جلوگیری از خونریزی و کشتار این بیت شعر را برای «ابراهیم خان» حاکم قلعه شوشی فرستاد:

  از منجیق فلک سنگ فتنه می بارد تو ابلهانه گریزی به آبگینه حصار

  آبگینه حصار همان قلعه شیشه است. ابراهیم خلیل خان که نمی‌‌‏خواست تسلیم شود، این بیت را که منسوب به «ملا پناه واقف» است در پاسخ برای آغا محمدخان فرستاد:

  گر نگه‌‌‏دار من آنست که من می‌‌‏دانم شیشه را در بغل سنگ نگه می‌‌‏دارد

  منظور ابراهیم خلیل خان از شیشه همان قلعه شیشه یا شوشی است و سنگ هم اشاره به بیت آغا محمدخان و پرتاب سنگ با منجنیق است.

  برای ارسال نظر کلیک کنید