توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  یکی از رشته های ورزشی دو میدانی است که به پرش طول شباهت دارد

  1 بازدید

  یکی از رشته های ورزشی دو میدانی است که به پرش طول شباهت دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  آشنایی با رشته های ورزشی دو و میدانی

  آشنایی با رشته های ورزشی دو و میدانی

  آشنایی با رشته های ورزشی دو و میدانی
  دو و میدانی ناب ترین و اصیل ترین رشته ورزشی است که از ریشه یونانی اتلوس به معنی مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاریخ آفرینش انسال قدمت داردپیشینه برگزاری اولین مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به یونان و ایرلند بازمی گردد.

  دو و میدانی,رشته های دو و میدانی,تاریخچه دو و میدانی


  در مورد تاریخچه دو و میدانی در بازیهای المپیک روایات مختلفی وجود دارد اما نام کوروبوس به عنوان اولین قهرمان این مسابقات در 884 سال قبل از میلاد ثبت شده است. کوروبوس در مسابقه دو 200 متر که تنها مسابقه ادوار اولیه بوده، برنده شده است.


  یونانی ها به برگزاری مسابقات دو سرعت، پرش طول، پرتاب دیسک و نیزه ادامه دادند و قهرمانانشان به اوج شهرت رسیدند تا هنگامی که تئودوسیوس امپراطور روم، در سال 393 پس از میلاد پایان دوران باستانی بازی ها را اعلام کرد.از آن زمان تا قرن نوزدهم میلادی، دو و میدانی در مسابقات نظامیان اروپایی به حیات خود ادامه داد تا اینکه در انگلیس شکل مدرن این ورزش پایه گذاری شد.


  در سال 1896 که آغاز دوره مدرن بازیهای المپیک بود، دو و میدانی همان مفهومی را داشت که امروزه از آن استنباط می شود. از این ورزش در کنار مسابقات شنا به عنوان قلب بازیهای المپیک یاد شده است. شعار دو و میدانی در المپیک به زبان یونانی سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس به معنی سریعتر، بالاتر و قویتر است.طولانی ترین رقابت در میان مواد مختلف دو و میدانی، دوی 42 کیلومتر و 195 متر ماراتن است که ریشه در تاریخ یونان باستان دارد. فیلیپیدس مسافت شهر ماراتن تا آتن را می دود تا خبر پیروزی آتنی ها بر پارسیان (ایران) را اعلام کند و سپس می میرد.


  پرش طول، پرش ارتفاع و سه گام به علاوه پرش با نیزه موادی هستند که در زمین واحد انجام می شوند. رشته های پرتابی شامل پرتاب وزنه، چکش، دیسک و نیزه است اما رقابت مورد علاقه یونانیان مواد چندگانه شامل 10 گانه برای مردان و 7 گانه برای زنان است.
  امروزه دو و میدانی با رشته هایی همچون فوتبال، بسکتبال، تنیس و والیبال به عنوان پرتحرک ترین رشته های ورزشی جهان رقابت می کند.


  سابقه حضور زنان در مسابقات دو و میدانی المپیک نیز به بازی های 1928 آمستردام برمی گردد. اگرچه برنامه بازی های المپیک از سال 1932 فرق کرده و نسبتا استانداردتر شده است اما برنامه مسابقات مردان و زنان تقریبا مثل هم است و تفاوت های اندکی دارد. دوی 3000 متر زنان برای اولین بار در المپیک پکن گنجانده شده است.

  دو و میدانی,رشته های دو و میدانی,تاریخچه دو و میدانی

  تاریخچه رشته های ورزشی دو و میدانی
  منشاء پیدایش دو و میدانی به انسان‌های اولیه برمی‌گردد. انسان‌های اولیه، در جریات تلاش برای بقاء، شکار و دفاع از دو بدن، پریدن و پرتاب کردن استفاده می‌‌برند. با گذشت زمان و تغییر شرایط زندگی، انجام این حرکات طبیعی بیشتر برای عملیات جنگی صورت می‌گرفت. در زمان صلح که اوقات فراغت جنگجویان بیشتر بود و در این زمینه‌ها به تمرین و رقابت می‌پرداختند.


  نقوش روی اشیاء و ظروف بجا مانده از دوران باستان، تصاویر انسان‌هایی را نشان می‌دهد در حال دویدن، پریدن و پرتاب کردن می‌باشند. براساس مدارک موجود اثبات گردیده است که پیش از اولین دوره مسابقات المپیک دویدن، پریدن و پرتاب کردن به عنوان یک ورزش دارای جاذبه برای مردم یونان بوده است. مسابقه بیشتر دو و میدانی به یونان باستان می‌رسد. در سال ۷۷۶ ق - م و رشته‌های ۵ گانه ورزشی مرکب از: دو سرعت، پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کشتی تشکیل می‌شد.


  دو و میدانی نوین در قرن ۱۹ در امپراطوری انگلستان بوجود آمده و رشته‌های قدیمی ابقاء و رشته‌های جدیدی مانند: دو با مانع، دوهای استقامت، پرش‌ طول و پرش سه ‌گام، پرتاب چکش و وزنه جزو رشته دو ومیدانی درآمدند.

  درسال ۱۸۱۰ میلادی مسابقه‌ای در زمینه دو و میدانی در انگلستان انجام گردید. در بین سال‌های ۱۸۵۷ و ۱۸۶۰ و مسابقات دو و میدانی بین دانشگاه‌های مشهور آکسفورد و کمبریج برگزار می‌گردید. ۲۰ سال بعد رشته دو و میدانی آن چنان توسعه پیداکرد که انجمن دو و میدانی آماتوری انگلستان تأسیس گردید.

  دو و میدانی,رشته های دو و میدانی,تاریخچه دو و میدانی

   
  دو ۳۰۰۰ متر با مانع بصورت امروزی از مسابقات صحرا نوردی که بسیار مورد علاقه سربازان انگلیسی بود مشتق گردید. از سال ۱۹۰۰ مسابقات با مسافت‌های مختلف انجام می‌شد، وی از سال ۱۹۲۰ مسافت رسمی ۳۰۰۰ متر تعیین شد. ایده واردکردن دو ماراتن در سال ۱۸۹۶ در اولین دوره المپیک جدید بوجود آمده و انجام پذیرفت.


  پرش ارتفاع همراه با انواع حرکات آکروباتیک، در قرن ۱۹ از جزایر انگلستان رونق یافت. پرش سه گام نیز از جزایر ایرلند آغاز گردید، در طی قرن ۱۹ ایرلندی‌ها در این رشته تبحر پیدا کردند. ماده پرتاب وزنه نیز به جزایر انگلستان مربوط می‌شد. در آغاز برای پرتاب از سنگ استفاده می‌شده است ولی بعدها در اواسط قرن ۱۸ از گلوله‌های آهنی استفاده گردید. در آغاز قرن ۱۹ نیز محل پرتاب از مربع به دایره تبدیل گردید. پرتاب چکش نیز از قرن ۱۶ از جزایر انگلستان شروع گردید البته شکل جدید چکش از اسکاتلند آغاز شد. موارد ۱۰ گانه نیز در اواسط قرن ۱۹ در ایرلند انجام می‌شد. البته پیشگامی اسکاندیناوی‌ها موجب ورود این رشته در مسابقات المپیک استکهلم گردید.


  در مسیر تکاملی دو و میدانی، مسابقه دو ۶۰ متر سرعت در المپیک‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ برگزار گردید. رشته ۲۰۰ متر سرعت نیز از دومین دوره المپیک در برنامه قرار گرفت. مسابقات دو صحرانوردی از سال ۱۹۱۲ انجام گردید. در سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۴ ماده ۳۰۰ متر با مانع، پرش ارتفاع و پرش طول درجا انجام گرفت. پرش سه گام بدون دورخیز نیز طی سال‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ به اجرا درآمدند. ماده پیاده‌روی نیز در سال ۱۹۰۸ و ریله المپیک نیز در سال ۱۹۰۸ انجام پذیرفت.

  دو و میدانی,رشته های دو و میدانی,تاریخچه دو و میدانی

  بطورکلی نقش انگلستان در توسعه تجدید حیات رشته دو و میدانی بسیار بوده است. بطوریکه در طول سال‌های ۱۸۲۰ و ۱۸۶۰و این رشته در دانشگاه‌ها و مدارس راه یافته و دانش‌آموزان و دانشجویان به آن تمایل خوبی نشان می‌دادند. رونق دو و میدانی در انگلستان باعث روی‌آوری سایر کشورهای اروپایی به این رشته شد. آنها در کشور و نیز در مستعمرات خود دو و میدانی را ترویج کردند. باشگاه دو و میدانی نیویورک در سال ۱۸۶۸ تأسیس و مسابقات منظم در موارد دوها، پرش‌ها و پرتاب‌ها برگزار گردید.


  تفکر تأسیس فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی، همزمان با برگزاری مسابقات المپیک ۱۹۱۲ استکهلم بوجود آمد. سه روز پس از برگزاری آن مسابقات، اولین کنگره فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی با شرکت کشورهای: استرالیا، اتریش، بلژیک، شیلی، کانادا، دانمارک، مصر، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، نروژ، روسیه، سوئد، آمریکا و انگلستان، برگزار گردید. اولین مقررات بین‌المللی دو و میدانی نیز در سال ۱۹۱۴ در کنگره لیون فرانسه به تصویب رسید.
  منبع : delgarm.com

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با رشته ورزشی دو و میدانی

  دو و میدانی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سما 9 روز قبل
  0

  بگید

  رامین 6 ماه قبل
  -1

  نمیدونم

  . 7 ماه قبل
  0

  لطفا جواب دهید

  ناشناس 8 ماه قبل
  2

  دیونیسوس

  برای ارسال نظر کلیک کنید