توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  یکی از مسائل مهم منطقه جنوب غربی اسیا کدام است

  1 بازدید

  یکی از مسائل مهم منطقه جنوب غربی اسیا کدام است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  پایه هشتم | مطالعات اجتماعی پایه هشتم(سوالات متن درس19 )

    آدرس : کرمانشاه،حافظیه،خیابان رازی،خیابان کلانتری

    تلفن : 8393100 - 0833

  آسیای غربی

  الف - آسیای جنوب غربی ( خاور میانه )

  آسیای جنوب غربی ، بخش مرکزی جهان اسلام است و از نقطه نظر تاریخی و مسائل سیاسی و سوق الجیشی اهمیت ویژه ای دارد . این ناحیه به لحاظ آب و هوایی از تابستانهای بسیار گرم و خشک و زمستانهای نسبتا کوتاه ، برخوردار است . نواحی شمالی این منطقه را رشته کوههایی فرا گرفته که بخش های زیادی از ترکیه ، ایران و افغانستان را در بر می گیرد . در بخش شرقی این برجستگی ها ، زمین های همواری دیده می شود که با رسوبات دجله و فرات پدید آمده و خاک حاصلخیزی دارند . در جنوب رودهای دجله و فراب که به خلیج فارس می ریزند ، غیر از زمینهای پست بین النهرین ، شبه جزیره عربستان قرار دارد که از نظر وسعت ،

  بزرگترین شبه جزیره جهان است و با وجود هم مرز بودن با دریا از سه طرف ، سرزمین خشک و صحرایی است . در اطراف دریای خزر ، دریای سیاه ، دریای مدیترانه ، دریای سرخ و خلیج فارس زمین های حاصلخیزی قابل مشاهده است .

  در اینجا 6 نژاد گوناگون در کنار هم زندگی می کنند . با سه زبان اصلی عربی ، فارسی و ترکی در قسمتهای مختلف این منطقه تکلم می شود . این بخش از آسیا منشا پیدایش سه دین بزرگ اسلام ، مسیح و یهود بوده و فرهنگ در این سرزمین بر اساس معتقدات و معارف اسلامی بنیاد گزارده شده و زبان قرآن که عربی است در ان گسترش زیادی داشته که در فرهنگ های دیگر تاثیر قابل ملاحظه ای گذاشته است .

  وجود مکه قبله گاه مسلمین ، فلسطین ( الهام بخش سه دین بزرگ ) به این منطقه اهمیت ویژه ای توام با هاله ای از قداست بخشیده است . با وقوع انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن 1357ش ، آسیای جنوب غربی دچار تحولی عظیم گشت که شرق و غرب را در نگرانی شدید و بهت و حیرت فرو برد . پیروزی این انقلاب شکوهمند الهی به رهبری حضرت امام خمینی ( ره ) و با ایثار و فداکاری امت مسلمان ایران اهمیت تجاری و سوق الجیشی این ناحیه را تحت الشعاع قرار داده و استکبار را از گسترش این نهضت به وحشت انداخته است .

  آسیای جنوب غربی و شمال شرقی افریقا را بنام خاور میانه(1)می شناسند . اولین بار در سال 1902 میلادی افسری آمریکایی ، طی مقاله ای از این اصطلاح استفاده کرد و در سال 1948م سازمان ملل متحد آن را پذیرفت . (2)

  تمرکز جمعیت به دلیل شرایط اقلیمی و موقع جغرافیائی در این بخش از آسیا یکسان نیست و اغلب مردم در مناطق ساحلی مرطوب و زمینهای حاصلخیز تمرکز یافته اند . سه کشور ترکیه ، ایران و افغانستان 75% سکنه این منطقه را تشکیل می دهند . قریب به 40% مردمان این نواحی در کانونهای شهری به سر می برند ، از

  عربستان که بگذریم ، تجانس جمعیت در کشورهای دیگر این منطقه کمتر دیده می شود و اغلب کشروها اقلیت های متفاوتی دارند .

  قرار گرفتن این ناحیه در میان سه قاره اروپا ، آسیا و افریقا و نیز وجود دریاها ، رودها و تنگه های استراتژیک و بهره مندی آن از ذخائر عظیم نفت ، موجب آن شده تا ابرقدرتها و کشورهای بزرگ صنعتی برای دسترسی و سلطه بر آن ، با یکدیگر در رقابت سختی باشند و کشمکش ها و بحرانهای زیادی را در آن پدید آورند . موضع گیری دول این منطقه در مقابل دول غربی و تکیه بر ناسیونالیسم ، بسیاری از روابط و پیوندهای این منطقه را به تحلیل برده و یگانگی های فرهنگی را ضعیف نموده و با وجود آنکه ، آئین مشترک و قبله واحدی دارند در حالت نزاع و ستیز با یکدیگر به سر می برند ، این رفتارها که توام با تفرقه و تشتت است سبب آن گشته که با تؤطئه عوامل استکبار بین کشورهای مسلمان سرزمین مذکور تضادهای سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی پدید آورده به نحوی که با وجود دسترسی به منابع عظیم و سلط بر نواحی سوق الجیشی و مهمتر از آن ، بهره مندی از اخوت عقیدتی و بنیانهای مذهبی عمیق ، نتوانند در مناسبات جهانی به نحو تعیین کننده ای ابراز وجود کنند و از حل معضلی چون غصب سرزمین فلسطین توسط گروهی صهیونیست غاصب ، عاجز باشند . جبهه گیری های سیاسی این کشورها در موقعیت های گوناگون ، نیز آنها را وادار به تشکیل سازمانها و نهادهای سیاسی و یا پیوستن به تشکیلات سیاسی غربی نموده است . این سازمانها در حل مشکلات کشورهای مزبور و نیز رفع مسائل و بحرانهای منطقه از خود توانائی آنچنانی نداشته و شکاف بین دول اسلامی را شدت بخشیده است .

  به عنوان مثال با سقوط دولت عثمانی و با توطئه ابرقدرتها در سال 1916 م کلیه سرزمین های عربی بنام استقلال از امپراطور عثمانی تحت سلطه امپراطوری بریتانیا و بعد از جنگ دوم ، بفکر تشکیل « اتحادیه عرب» افتادند که مقدمات آن در 22 مارس 1945 م در قاهره بوجود آمد و نوری سعید از عراق ، نحاس

  پاشا پیشوای حزب وفد و نخست وزیر مصر آن را بنیان نهادند . در آغاز مصر ، عراق ، اردن ، سوریه و لبنان عضو آن بودند و بعد یمن و عربستان عضویت آنرا پذیرفتند . لیبی ، سودان ، تونس ، مراکش ، کویت والجزایر در سالهای 1953 تا 1962 بترتیب بدان پیوستند گرچه در قطعنامه اول تاکید شده که اتحادیه مزبور در جهت رفع اختلاف دول عربی ، رشد روابط بین الملل ، نظارت بر اجرای قراردادها و همکاری فرهنگی – اجتماعی – اقتصادی اعضا بکوشد اما عملا از حل جزئی ترین مسائل خود عاجز بوده و اغلب اعضای آن در جهن اجرای اهداف استکبار با هم هماهنگی داشته و با شرکت در کنفرانس فاس مراکش ، اسرائیل غاصب را به رسمیت شناخته اند . همچنین با وجود داشتن مناطق استراتژیک و در اختیار داشتن ذخائری چون نفت ، نه تنها قادر به حل بحرانهای سیاسی منطقه نبوده ، که خود به اختلافات دامن می زنند .

  بعد از حرکت خائنانه سادات معدوم در جهت تحقق اهداف استکبار برای نابودی آرمان فلسطین ، کشورهای سوریه ، لیبی ، الجزایر ، یمن جنوبی و سازمان آزادی بخش فلسطین برای مفابله با اهداف خیانت بار قرارداد کمپ دیوید ، جبهه پایداری اعراب (رعد) را بوجود آوردند . اولین کنفرانس آن در دسامبر 1977م در طرابلس تشکیل شد که دول عضو ، مصمم گشتند تا روابط خود را با مصر به حالت تعلیق در آوردند . این جبهه برخلاف اتحادیه عرب بر ادامه ایستادگی در برابر صهیونیسم و امپریالیزم ، حمایت از مبارزات فلسطین و انقلاب فلسطین و انقلاب اسلامی ایران ، اصرار می ورزد .

  در 13 مارس 1980 م پس از تشکیل یازدهمین کنفرانس سران عرب در عمان بین 6 کشور خلیج فارس ، شورایی بنام « شورای همکاری خلیج فارس » تشکیل شد که عربستان هسته اصلی آن بود و کویت ، امارات متحده عربی ، عمان ، قطر و بحرین از اعضای دیگر بودند . اعضای این شورا در امور زیر با هم توافق نموده اند :

  سازمان امنیتی مشترکی داشته باشند تا بتوانند مجرمین سیاسی را زا کشوری به

  کشور دیگر تاعمق 20 کیلومتری تعقیب نموده و یا آنان را از یکدیگر استرداد نمایند . مبادله اطلاعات در خصوص مظنونین سیاسی و سازمانهای اسلامی و سرکوب مشترک آنها ، تاسیس یک نیروی مشترک نظامی واکنش سریع یا سپر جزیره در سال 1985 که 4000 نظامی عضو آن هستند . این شورا عملا در مسائل زیر کوشیده است : مقابله با انقلاب اسلامی ، سرکوب جنبش های اسلامی ، تقویت حضور استکبار در منطقه خلیج فارس ، کمک به دول غربی در توطئه هایی که بر علیه انقلاب اسلامی تدارک دیده اند ، ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی و کشتن شیعیان ، به رسمیت شناختن اسرائیل ، حمایت از رژیم های فاسد مثل حمایت از صدام در جریان جنگ تحمیلی علیه ایران ، حمایت از غرب در سازمان اوپک . کشورهای این منطقه برخلاف اشتراکات زیاد بدلیل عدم استراتژی واحد و تحریکات سیاسی غرب و اختلافات مرزی با یکدیگر در عمل اتحاد نداشته و بخصوص در سالهای اخیر دچار بحرانهای بیشتری شده اند .

  بعد از جنگ دوم جهانی و جبهه بندی دنیا به دو ابرقدرت امریکا و شوروی جهت غارت مردم و جلوگیری از نهضت های رهایی بخش ، پیمان مرکزی که به پیمان سنتو معروف است و در اغاز پیمان بغداد نام داشت در 24 فوریه 1955 م ( اسفند 1334 ش ) با نظارت انگلیس بین ترکیه و عراق منعقد شد که پاکستان و سپس ایران بدان پیوست .در یکی از مفاد آئین نامه این پیمان به لزوم تشکیل کمیته خرابکاری برای مبارزه با جنبش های آزادی بخش تاکید شده است .در سال 1959 م ( 1338 ش ) یکسال پس از سرنگونی حکومت نوری السعید و بقدرت رسیدن عبدالکریم قاسم ، دولت عراق از آن خارج شد . پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در 20 اسفند ماه 1357 ش با خروج ایران از آن ، این پیمان منحل گردید . امید انکه با الهام از انقلاب اسلامی ایران و شکوفایی جنبش های اسلامی و بیداری مسلمین این نواحی ، کشورهای مسلمان این منطقه حساس و سرنوشت ساز بتوانند به عظمت و غزت گذشته باز گردند و با تمسک به حقایق

  اسلامی و خنثی نمودن توطئه ها و اتحاد با یکدیگر ، به چپاولگری های قدرتهای استکباری پایان بخشیده و قدس عزیز را از چنگال صهیونیست غاصب نجات داده و به سوی استقلال واقعی و اعتلای خود گام بردارند .

  تعداد واحدهای سیاسی این بخش از قاره آسیا به 15 واحد بالغ می گردد که در مجموع 7 میلیون کیلومتر مربع وسعت دارند .

  این کشورها با 000/000/200 سکنه 16% مسلمین جهان را تشکیل می دهند . ذیلا به بررسی اجمالی واحدهای جغرافیایی آن خواهیم پرداخت :

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  افرین 18 روز قبل

  کاش جواب واضح به فرستین 🥺💔

  برای ارسال نظر کلیک کنید