توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  یکی از وظایف دینی ما مسلمانان چیست کلاس ششم

  1 بازدید

  یکی از وظایف دینی ما مسلمانان چیست کلاس ششم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درس دوم: وظیفه یک انسان مسلمان دربرابر خالق خود

  درس دوم: وظیفه یک انسان مسلمان دربرابر خالق خود

  روز سه‌شنبه مورخ  7/مهر/ 1394 درادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملاقادر قادری در مسجد قباء پاوه درس دویست و نود و ششم از سلسله درسهای تاریخ،‌سیره، قصص، وصایا، عقیده، اخلاق و... (درس دوم  « مسلمان واقعی از نظر کتاب و سنت ») ارائه شد.

  در ادامه، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان مباحث دینی درج شده است.

  مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون اخلاق

  توســـط حــاج ماموستا ملا قادر قادری

  درس دویست و نود و ششم از کلاسهای هفتگی مسجد قباء‌ پاوه

  درس دوم « مسلمان واقعی از نظر کتاب و سنت »

  *************

  *موضوع درس*

  « وظیفه یک انسان مسلمان دربرابر خالق خود »

  درس دوم: « وظیفه یک انسان مسلمان دربرابر خالق خود »

  حسب آنچه در قرآن کریم و سنت نبوی شریف و در کلام بزرگان دین آمده است، اولین وظیفه انسان مؤمن در برابر خالق و پروردگار خویش ایجاد رابطه صادقانه است. زمانی که انسان مؤمن با پروردگار خود ارتباط برقرار کند و خود را عبد خدا معرفی نماید خداوند به وی می‌فرماید: حالا که عبد و مطیع من هستید و در جهت اثبات بندگی خود باید حقوق و وظایفی را رعایت کنید و به وی اعلام خواهد شد معنا و مفهوم «أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ » یعنی (متخلق شدن به اخلاق خداوند) و ازجمله این وظایف  که خداوند و رسولش بر ما تکلیف کرده‌اند و با انجام آن‌ها حدود رابطه ما معلوم می‌شود عبارت‌اند از:

  1-مسلمان واقعی باید بیدار و بصیر باشد 2-احساس مسئولیت کند 3-نمازهای پنج‌گانه را به‌صورت کامل ادا کند 4- در حد توان نمازهای نوافل را که مکمل فرایض هستند ترک نکند 5- اهل حضـــور در مسجــد و جماعت باشد 6- زکات مال خود را ادا کند 7-روزه ماه مبارک رمضان را بدون عذر ترک نکند و روزه سنـــــت را در حد توان انجام دهد. 8-حج بیت‌الله را در حد توان مالی و جسمـــــی انجام دهد. 9-هم‌نشین قرآن کریم و اهل تلاوت قرآن باشد 10-هدف و غایت کارش را نوعی تنظیم کند که منتج به رضایت خالق باشد.

  درصورتی‌که به مطالب مورداشاره عمل کنیم در ردیف یک مسلمان قرآنی قرار می‌گیریم .

  نکات و نتایج درس

  1) قرآن کریم در آیه 190 سوره آل‌عمران تصویری از انسان مؤمنِ قرآنی و صاحب‌خرد را معرفی کرده که با ملاحظه آن معلوم و مشخص خواهد شد که اولین خصلت انسان مسلمان، بیداری و بصیرت است. قرآن می‌فرماید: «الَّذینَ یَذْکُرُونَ اللّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَیَ جُنُوبهِمْ وَیَتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذا بَاطِلاً سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ» یعنی ( مسلمان قرآنی و صاحب‌خرد کسانی هستند که دائم و در هرحال به ذکر خدا مشغول‌اند و شعارشان این است که آگاهانه و با بصیرت از طریق آفاق اعلام می‌کنند خداوندا اذعان داریم این دنیا و آسمان‌ها و زمین و سایر موجودات را بدون هدف و فلسفه خلق نکرده ای.)

  2) احساس مسئولیت در قبال دین و برنامه خداوند متعال و منهـــجی که رســــول خدا آن را به بشر عرضه کرده است. در حدیث آمده است: «کُلُکُّم راعٍ و کُلُکُّم مَسؤولٌ عَن رَعِیَتِهِ»

  3) مؤمن واقعی و مسلمان قرآنی کسی است که عامل به احکام دین باشد و فرایض الهی را به‌صورت قطع و مسنونات را در حد توان انجام دهد، نمازهای پنج‌گانه را به اکمل وجه ادا کند و روزه رمضان را ترک نکند. زکات اموالش را در صورت داشتن مال ادا کند و در صورت استطاعت جسمی و مالی حج بیت‌الله انجام دهد.

  4) از دیگر نشانه های مومن واقعی این است که مسنونات از قبیل نمازهای سنت و روزه سنت را در حد توان ترک نکند.

  5) نشانه دیگر این است که  اهل مسجد و جمعه و جماعت باشد. رسول خدا می‌فرماید« صلاةُ الجَمَاعَةِ أَفْضَلُ مِن صَلاَةِ الفَذّ بسَبْعٍ وَعِشرینَ دَرَجَةً» یعنی (نماز جماعت 27 برابر نماز تنهایی فضل و ثواب دارد و اگر در مسجد نمازش را با جماعت بخواند 25 برابر نماز تنهایی و انفرادی ثواب دارد. به‌عبارت‌دیگر یک‌رکعت نماز با جماعت  و در مسجد 52 برابر نماز فردی و تنهایی درخارج مسجد ثواب و پاداش دارد.)

  6) یکی دیگر از نشانه‌های مسلمان قرآنی این است که اهل قرآن و اهل تلاوت قرآن باشد زیرا قرآن سپر و نور و وسیله نجات و کلام خداوند و هدیه خدا به رسول‌الله(ص) است. در حدیث آمده است: «أَفْضَلُ عِبَادَةِ أُمَّتِی، قِرَاءَةُ الْقُرْآنِ» بهترین عبادت امت من قرائت قرآن است.

  اللّهم وفقنا لتلاوته و نور قلوبنا و منازلنا بنوره یا رب العالمین

  وصلی الله تعالی علی سیدنا محمد و علی آله و اصحابه اجمعین

  منبع مطلب : aljomeh.org

  مدیر محترم سایت aljomeh.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نمونه سوال هدیه های آسمان پایه ششم

  در موارد زیر بهترین برخورد چیست؟

  الف) کسی که شما را مسخره می کند یا به شما ناسزا می گوید.

  ب) دربازی دوستتان به شما برخورد می کند و روی زمین می افتید.

  ج) در حضور شما از دیگران بدگویی می شود.

  د) در مسیر شما تکه نانی روی زمین افتاده است.

  منبع مطلب : bonyaniyan.blogfa.com

  مدیر محترم سایت bonyaniyan.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  فرزانه جنتیان : یکی از وظیاف دینی مامسلمانان چیست

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  .. 9 ماه قبل
  0

  بابا این سوالاتون بخره توی سرتون

  2
  چرا 6 ماه قبل

  دیییی

  فاطمه 9 ماه قبل
  1

  امر به معروف و نهی از منکر

  محمد 9 ماه قبل
  0

  نماز بخوانیم

  فرزانه جنتیان 11 ماه قبل
  5

  یکی از وظیاف دینی مامسلمانان چیست

  -1
  ناشناس 9 ماه قبل

  نبوت پیامبری

  رزدا 11 ماه قبل
  1

  با ایمان

  مهدی 12 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید